Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 23:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Beatyfikacja Jana Pawła II. Po co? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr sty 28, 2009 11:35
Posty: 66
Post Beatyfikacja Jana Pawła II. Po co?
Media wciąż donoszą o nowych okolicznościach i wielkim zamieszaniu wokół beatyfikacji Jana Pawła II. Zastanawiam się komu tak naprawdę potrzebny jest tak szybki proces, z pominięciem 5 lat oczekiwania na jego rozpoczęcie. Po co tak bardzo przyspieszać różne procedury. Jeśli papież był świętym to ziemskie tytuły już nic mu nie dodadzą. Czy nie można było potraktować tego wszystkiego normalnie. Dać sobie spokój z beatyfikacją i mieć papieża w pamięci jako człowieka o wybitnych zasługach. Publiczny kult to tylko więcej szumu, więcej pustych rytuałów, a w niczym to nikomu nie pomaga. Jakie jest Wasze zdanie?

_________________
http://feminista007.bloog.pl/


Śr cze 03, 2009 15:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Cytuj:
Zastanawiam się komu tak naprawdę potrzebny jest tak szybki proces, z pominięciem 5 lat oczekiwania na jego rozpoczęcie.


Prawdopodobnie tym tłumom wiernych, którzy krzyczeli " Santo Subito ", a teraz modlą się gremialnie o rychłą beatyfikację.

Cytuj:
Jeśli papież był świętym to ziemskie tytuły już nic mu nie dodadzą.


Oczywiście, tyle że beatyfikacja nie jest nadaniem jakiegoś ziemskiego tytułu.

Cytuj:
Czy nie można było potraktować tego wszystkiego normalnie. Dać sobie spokój z beatyfikacją i mieć papieża w pamięci jako człowieka o wybitnych zasługach.


Ale beatyfikacja nie jest w Kościele niczym nienormalnym. Nie umniejsza również wybitnych zasług papieża, ani jego miejsca w pamięci.

Cytuj:
Publiczny kult to tylko więcej szumu, więcej pustych rytuałów, a w niczym to nikomu nie pomaga.


Gdyby to w niczym nikomu nie pomagało, to by publicznego kultu nie było. Dla mnie te rytuały nie są puste.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr cze 03, 2009 15:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Ja również uważam, że zastosowanie normalnej procedury w niczym by nie zaszkodziło. Może to wynika z faktu że nie mam jakiegoś szczególnego emocjonalnego związku z Janem Pawłem II, a zwyczajnie staram się docenić jego pontyfikat. Dla społeczeństwa PRLu Jego wybór był czymś niesamowitym, za to i wiele innych rzeczy będzie zapamiętany. Ale kwestie religijne należało pozostawić duchownym.

Ja nikogo nie zamierzam oceniać, ale chciałbym mieć pewność że każdy kto oczekuje "świętości" dla Jana Pawła II jest też człowiekiem głęboko wierzącym, który zwyczajnie przestrzega naukę Kościoła, a może nawet i czytuje teksty papieskie.

Dziwnie się też czuje gdy robimy coś niby dla Boga, ale też dla uczczenia śmierci Papieża. Mam obawę, że ludzie idą na np. jakieś marsze dla człowieka, nie dla Boga.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr cze 03, 2009 16:08
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 27, 2009 20:17
Posty: 25
Post 
po co beatyfikacja czy tez kanonizacja? co da oficjalne potwierdzenie czegos prze kościół? czy nie ważniejsze jest, to, aby przeslanie danej osoby bylo zapisane w sercach, tych dla ktorych jest ta osoba autorytetem i aby poszly za tym zapisem konkretne czyny? czy to nie jest świętsza beatyfikacja niz ta na papierze?


N cze 28, 2009 21:48
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N sty 16, 2005 17:31
Posty: 844
Post 
earthangel napisał(a):
po co beatyfikacja czy tez kanonizacja? co da oficjalne potwierdzenie czegos prze kościół?


Jak to co da? Proszę się zaznajomić z pojęciami wyżej wymienionymi by to zrozumieć.


Pt lip 17, 2009 12:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Beatyfikacja - właśnie po to, żeby powiedzieć wprost to, w co wielu ludzi wierzy. Że on był świętym człowiekiem i świętością cieszy się po śmierci nie tylko w rozumieniu ludzkim, ale po prostu w Niebie.

Coś, co do czego niewielu ma wątpliwość.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N lip 19, 2009 10:33
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N gru 06, 2009 14:22
Posty: 34
Post Re:
Dzis wyczytalem, ze jeden z ksiezy bioracych udzial w procesie beatyfikacyjnym rozpoczal debate nad tym czyim patronem powinien byc Jan Paweł II, narazie jest pomysl, ze sportowcow...


Pn sty 11, 2010 0:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt sty 15, 2010 17:09
Posty: 11
Post Re: Beatyfikacja Jana Pawła II. Po co?
http://www.youtube.com/watch?v=OIYKLkncTmE kumpel przesłał mi ten filmik. Jest dość kontrowersyjny :? . Nie wiem ile prawdy jest z tymi afrerami, jednak poszukałem co nieco o wymienionych świętych beatyfikowanych przez Jana Pawła II. Najgorsze jest to, że te osoby nie do końca były takie święte. Czym Jan Paweł II się kierował beatyfikując takiego Stepinaca :?: Nie chciałbym aby po beatyfikacji Karol Wojtyła był przyrównywany do tego faceta.


So sty 16, 2010 13:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 8 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL