Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 12:21



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Mozliwości dialogu chrz.-buddyjskiego w ujęciu Jana Pawla II 
Autor Wiadomość
Post 
Mushin, a mi się nasunęło że o ile buddyzm tybetański jest religią, to zen jest raczej filozofią. Co ty na to, jako "specjalista" :) ?Bo ja jestem w tym temacie "zainteresowany laikonik" :D ...


Cz kwi 28, 2005 22:39

Dołączył(a): Śr lut 25, 2004 22:09
Posty: 339
Post 
Efka napisał(a):
Mushin, a mi się nasunęło że o ile buddyzm tybetański jest religią, to zen jest raczej filozofią. Co ty na to, jako "specjalista" :) ?Bo ja jestem w tym temacie "zainteresowany laikonik" :D ...


Nie jestem specjalistą.

Sa glosy, czy ksiazki, ktore laicyzjuja zen. Widocznie ktos tak potrzebuje go widziec. Generalnie tak patrza ludzie z duzym urazem do religii jako takiej.

W swej istocie takie rozwazania sa dosc płonne i nieproduktywne.
Jelsi ktos chce uwazac zen za filozofie a wadżrajanę za religie to ok. Co to zmienia?

Zen nie jest filozofią. Jest wrecz jej zaprzeczniem jesli rozumiec filozofie jako probe rozumowego poznania swiata. Sfera sakrum jest w nim mniej widoczna, ale bardzo silna. Lezy tylko gdzie indziej :).

I raz jeszcze: i co z tego :) ? Zen czy buddyzm wogole posluguja sie innymi 'narzedziami'. To tak jakbys opisujac swiat zamienila pędzel na fortepian. (warto zauwazyc ze zen generalnie zmierza do tego by wykazac iz ani jedno ani drugie nie dadza sobie rady z opisem. Czy muzyka jest malarstwem? Czy za pomoca barw mozesz oddac tony dzwiekow?

Pozdrawiam,


M.


Pt kwi 29, 2005 9:11
Zobacz profil
Post 
Dzięki! :) J a jestem ostatnio pod wpływem książki A. Kozyry "filozofia zen" :) Zen faktycznie zaprzecza tradycyjnej logice dwuwatosciowej i pokartezjańskiemu racjonalizmowi - ale ma duzy wpływ na filozofię współczesną... z tą zamianą pędzla na fortepian to masz 100% racji- zupelnie inny sposób myślenia.


Pt kwi 29, 2005 9:32
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL