Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 10, 2024 10:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Papieże XV i XVI wieku 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lis 20, 2012 22:09
Posty: 3
Post Papieże XV i XVI wieku
Jakie jest stanowisko Kościoła wobec przedstawicieli nadużyć, formalnie będąc równocześnie głowami Katolicyzmu, takimi jak Alexander VI czy Leon X? Uznaje się ich za papieży?


Śr lis 21, 2012 9:42
Zobacz profil
Post Re: Papieże XV i XVI wieku
Tak to byli papieże i nadal sie ich traktuje jako papieży. Historii wymazać sie nie da.
Owszem byli postaciami dosyć kontrowersyjnymi i obok rzeczy dobrych robili rzeczy bardzo złe.

Za takie rzeczy Kosciół katolicki już przepraszał....co więc ma uczynic więcej?


Śr lis 21, 2012 10:07

Dołączył(a): Wt lis 20, 2012 22:09
Posty: 3
Post Re: Papieże XV i XVI wieku
"obok rzeczy dobrych robili rzeczy bardzo złe" -w źródłach, z których jestem w stanie korzystać nie znalazłam ani wzmianki o jakiejkolwiek dobrej rzeczy uczynionej dla Kościoła (przez Alexandra VI, bo na nim się obecnie skupiam), dlatego też zdawało mi się, że uznawany jest za osobę, która została raz wybrana na papieża, lecz jej czyny to unieważniły, bo nie zachowywał się jak papież. Proszę nie zrozumieć mnie źle; nie próbuję dolać oliwy do ognia, po prostu dopiero zaczęłam przyglądać się historii Kościoła i nie chciałabym czegoś źle zinterpretować (a o to łatwo jak widać)
Dlaczego uznaje się ich za papieży?


Śr lis 21, 2012 13:56
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Papieże XV i XVI wieku
Bo są papieżami.
Tak, jak nie da się wymazać z historii innych postaci. Historia taka już jest. To, że byli 'złymi papieżami', nie zmienia faktu, że papieżami byli.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr lis 21, 2012 14:10
Zobacz profil
Post Re: Papieże XV i XVI wieku
majaa napisał(a):
"obok rzeczy dobrych robili rzeczy bardzo złe" -w źródłach, z których jestem w stanie korzystać nie znalazłam ani wzmianki o jakiejkolwiek dobrej rzeczy uczynionej dla Kościoła (przez Alexandra VI, bo na nim się obecnie skupiam), dlatego też zdawało mi się, że uznawany jest za osobę, która została raz wybrana na papieża, lecz jej czyny to unieważniły, bo nie zachowywał się jak papież. Proszę nie zrozumieć mnie źle; nie próbuję dolać oliwy do ognia, po prostu dopiero zaczęłam przyglądać się historii Kościoła i nie chciałabym czegoś źle zinterpretować (a o to łatwo jak widać)
Dlaczego uznaje się ich za papieży?

Może nie dla Kościoła, ale zapewne dla nauki i sztuki wkład Aleksandra VI jest znaczący - dbał o rozwój uniwersytetu rzymskiego, o dobór najlepszej kadry. Sponsorował sztukę, wspierając finansowo Michała Anioła, Rafaela, Bramante.


Śr lis 21, 2012 14:50

Dołączył(a): Wt lis 20, 2012 22:09
Posty: 3
Post Re: Papieże XV i XVI wieku
Nie chodzi mi o próbowanie zatuszowania błędów. Gdyby na przykład żył teraz i został wybrany na papieża i nie spełniał swojej funkcji, został tylko nazwanym papieżem, choć tak naprawdę by nim nie był. To tak jakby dać komuś pseudonim "Kominiarz"- nie sprawiłoby to, że stałby się kominiarzem.


Śr lis 21, 2012 22:21
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Papieże XV i XVI wieku
Czyli to tak jak z prezydentem - gdy uznam (i jeszcze kilku innych ze mną), że źle spełnia funkcję głowy państwa, przestanie być prezydentem? Nawet jeśli będzie nadal mówił o sobie prezydent, to sam fakt niegodnego zachowania automatycznie go zdymisjonuje?

Niestety, nie tak to działa. Gdyby dziś wybrano takiego papieża, to byłby papieżem.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr lis 21, 2012 22:35
Zobacz profil
Post Re: Papieże XV i XVI wieku
Mimo, że ci których wspomniała majaa plus znalazłoby się jeszcze kilku do kolekcji....nie wspominając juz o antypapieżach podwójnych i potrójnych....Kosciół jednak przetrwał.

Tak wiec nawet gdyby w Watykanie zasiadł jakis kolejny mocno kontrowersyjny papież, to działoby sie co prawda źle, ale końca by to nie oznaczało. Nie da sie bowiem zniszczyć Koscioła bez zniszczenia Boga.....a to byłby pomysł nie tyle absurdalny i niewykonalny co raczej komiczny.


Cz lis 22, 2012 7:33

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Papieże XV i XVI wieku
Z ciekawości zapytam - czy ci osobnicy również mogli wypowiadać się ex cathedra w sposób niemylny o sprawach wiary?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt lis 23, 2012 17:23
Zobacz profil
Post Re: Papieże XV i XVI wieku
JedenPost napisał(a):
Z ciekawości zapytam - czy ci osobnicy również mogli wypowiadać się ex cathedra w sposób niemylny o sprawach wiary?

Dogmat o nieomylności papieża ex cathedra przyjęto na I Soborze Watykańskim w 1870r.
Ci osobnicy zatem nie mogli :-)


Pt lis 23, 2012 17:34
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Papieże XV i XVI wieku
Oj Alus.... orzeczenie dogmatu nie ma mocy stwórczej, a jedynie orzeka o rzeczywistości. Czyli jeśli wypowiadali się ex cathedra to wypowiadali się nieomylnie.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt lis 23, 2012 17:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Papieże XV i XVI wieku
Czyli zdolność nieomylnego wypowiadania się w sprawach wiary nie ma większego związku z poziomem moralnym i intelektualnym wypowiadającego się?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt lis 23, 2012 17:41
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Papieże XV i XVI wieku
Nieomylność pochodzi od Boga, a nie od człowieka.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pt lis 23, 2012 19:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Papieże XV i XVI wieku
Czyli papieżem może być człowiek głupi i nienawidzący ludzi, a tak w razie potrzeby Bóg włoży mu w usta właściwe słowa?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt lis 23, 2012 19:37
Zobacz profil
Post Re: Papieże XV i XVI wieku
szumi napisał(a):
Nieomylność pochodzi od Boga, a nie od człowieka.

Też gdy było równolegle 3 papieży?


Pt lis 23, 2012 20:17
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL