Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 16:48



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
 Papież Franciszek - co o nim wiemy? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Papież Franciszek - co o nim wiemy?
13 marca 2013 roku, na głowę Kościoła kat. został wybrany szerzej nieznany biskup argentyński. Jego wybór był dużym zaskoczeniem w zasadzie dla wszystkich, zarówno dla kleru, jak i dla osób świeckich. Świadczy o tym m.in. pomyłka włoskiego episkopatu, który wysłał depeszę gratulacyjną z nazwiskiem swojego faworyta kardynała Scoli czy też wypowiedzi polskich biskupów, w których stwierdzają, że w ogóle nie znają kardynała Bergoglio. Kler z innych państw był równie zdziwiony tym wyborem, podobnie jak osoby świeckie. Ten fakt może nieco dziwić, zwłaszcza wobec tego, że Bergoglio był głónym rywalem Ratzingera podczas ostatniego konklawe.

Nie znaczy to jednak, że wybór papieża był zawodem dla oczekujących. Przeciwnie, wierni cieszyli się, że tak szybko Kościół odzyskał swą ziemską głowę. Najbardziej szczęśliwi, naturalnie, byli wierni z Argentyny (choć nie wszyscy, bo prezydent Argentyny nie kryła, poza zaskoczeniem, swego oburzenia), a także ...Ukraińcy, gdyż wychowawcą nowego papieża był ukraiński duchowny.

Kim zatem jest nowy wybrany papież, kardynał Jorge Mario Bergoglio? Jakie są jego poglądy (poza oczywistą oczywistością, że katolickie), jakie będą jego działania, czy dokona reformy w Kościele, tak bardzo oczekiwanej przez wielu, czy też pozostanie w cieniu swojego poprzednika i watykańskiej Kurii i nic się nie zmieni? Co do tego ostatniego, zdania są mocno podzielone, a jedynie czas pokaże kto ma rację. Dziś możemy jednak spekulować na te tematy na podstawie znanych poglądów, wypowiedzi i już uznanych za dość niezwykłe zachowań nowego papieża w pierwszych chwilach papieskiej posługi.

Po pierwsze, nowy papież znany jest ze skromności. Nie bez powodu przyjął imię Franciszek, na wzór Franciszka z Asyżu, zwanego także Biedaczyną z Asyżu. Jako biskup, Jorge Mario Bergoglio, znany był z tego, że nie mieszkał w pałacu biskupim, ale w skromnym mieszkanku, do pracy nie jeździł lśniącą limuzyną klasy A z szoferem w smokingu, tylko ...metrem lub tramwajem, do tego sam sobie gotował posiłki. Ukraińscy duchowni wspominają, że kazania księdza Bergoglio były skromne i krótkie, często składając się z zaledwie kilku zdań, za to niesących głęboką treść (jakże to kontrastuje z wieloma kwiecistymi kazaniami w niezbyt zrozumiałej dla wiernych kościelnej nowomowie). O skromności Franciszka i niechęci do blichtru oraz "odgrywania szopek" świadczy także jego zachowanie zaraz po wyborze - pokazał się światu w skromnej białej sutannie i odmówił założenia tradycyjnej pelerynki z aksamitu obszywanej białym futrem z gronostajów sugerując podającemu mu ją księdzu by sam sobie ją włożył. Papież Franciszek nie założył też przygotowanych dla niego nowych, czerwonych butów, tylko zwykłe, czarne. Sam też zadzwonił do swojego byłego już szefa, generała zakonu jezuitów - nie korzystał z pomocy swojego sekretarza czym bardzo zaskoczył odbierającego telefon recepcjonistę. Osobiście zapłacił też rachunek za hotel, w którym mieszkał do czasu konklawe. Jako "rewolucyjny" uznano także fakt, że zaraz po konklawe poprosił wiernych zgromadzonych na pl. św. Piotra o błogosławieństwo dla siebie pochylając przy tym głowę.

Po drugie, nowy papież ma poglądy konserwatywne, więc osoby homoseksualne raczej nie mogą liczyć na radykalną zmianę stanowiska Watykanu w ich sprawie, a kobiety raczej też kapłankami nie zostaną. Bergoglio jest przeciwnikiem aborcji, eutanazji, małżeństw jednopłciowych i adopcji dzieci przez pary homoseksualne, jednak, co ciekawe, wydaje się on dopuszczać prezerwatywy, jeśli mają one chronić przd chorobami.

Nowy papież nie jest jednak postacią kryształową. Wokół jego osoby istnieją pewne kontrowersje, dotyczące jego roli w czasie junty wojskowej w Argentynie w latach 1976-1983 miał donosić wojskowym na lewicujących księży i zakonników, z których dwóch potem znikło. Sprawa ta stała się swoistym punktem zapalnym, wokół którego zebrali się, z jednej strony, antyklerykałowie i przeciwnicy Kościoła, a z drugiej jego wierni obrońcy. Hasło dotyczące nowego papieża w polskiej wersji Wikipedii przechodziło nie tyle burzę, co istny huragan. Dział "kontrowersje", w którym opisano domniemaną współpracę Bergoglio z juntą (której efektem było m.in. porwanie dwóch księży o lewizujących poglądach, którzy ostatecznie zostali uwolnieni po 5 miesiącach, dzięki staraniom Bergoglio zresztą) to znikał, to się pojawiał, aby znów zniknąć. Na wielu forach internetowych zawrzało. Internauci zaczęli wyrażać swoją dezaprobatę wobec cenzurowania tworzonych przez nich wpisów. Ostatecznie kontrowersyjną informację w Wikipedii przywrócono, ale powołano się na więcej źródeł niż w pierwotnej wersji. Nie wiadomo jednak do końca jak to na prawdę było. Ksiądz Francisco Jalics, porwany przez wojskową juntę w Argentynie w 1976 roku, oznajmił, że nie ma żalu do papieża. Jednak z jego wypowiedzi nie wynika czy dzisiejszy papież był winny czy też nie: - Na temat tego wydarzenia rozmawialiśmy (z Bergogliem) dopiero wiele lat później - przekazał Jalics. - Razem odprawiliśmy mszę i uściskaliśmy się serdecznie. Jestem pogodzony z tamtymi wydarzeniami i uważam sprawę za zamkniętą - przyznał. Nieco inaczej sprawę komentuje siostra drugiego, nieżyjącego już księdza Graciela Yorio. Powiedziała o Bergogliu, że jest "odpowiednią osobą do ukrywania zepsucia, to ekspert od ukrywania".
- Nazywa się go teraz papieżem biednych, ale wiele lat temu prosił mojego brata i Jalicsa, żeby porzucili pracę w slumsach. Oni przyłączyli się do teologii wyzwolenia, a on, jako prowincjał jezuitów, zostawił ich bez opieki - napisała Yorio. Kobieta przywołuje również książkę "El Jesuita" (jezuita), w której Bergoglio opisuje swoje działania na rzecz uwolnienia obu księży. - Zadaję sobie pytanie, dlaczego naszym rodzinom nigdy nie powiedział o tych działaniach? Okłamał zarówno nas, jak i trybunał, przed którym zeznawał na ten temat w 2010 roku - zaznaczyła.
- Gdy mój brat został uwolniony po pięciu miesiącach, (Bergoglio) jedynie zapłacił za jego podróż do Rzymu. To niesamowite, że ten człowiek został papieżem. To najlepiej pokazuje, w jakiej kondycji znajduje się Kościół - dodała Yorio.
Poszukiwania dowodów winy i niewinności trwają. Sprawa kłądzie się cieniem na pontyfikacie nowego papieża, ale czy jest to cień wielki czy też malutki, tego nie wiemy. Miejmy nadzieję, że cień ów zniknie w blasku tego, czego nowy papież dokona, a jego pierwsze kroki są bardzo obiecujące o czym może świadczyć np. krótki ale treściwy wpis na mocno antyklerykalnym forum Gazety Wyborczej, pod artykułem o "niestandardowych" zachowaniach papieża (które opisałem wyżej): Już go lubię. Muszę powiedzieć, że na mnie, antyklerykale do szpiku kości, do dna duszy, papież na razie robi bardzo dobre wrażenie. Oby tak dalej!







Nie jest to typowy wątek newsowy, ale rzecz jasna powyższy tekst musiał powstać na jakiejś podstawie, z palca sobie tego nie wyssałem. Nie zamieszczałem jednak linków do konkretnych źródeł, wszystko można bez trudu wyguglać.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


So mar 16, 2013 11:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 19, 2006 7:51
Posty: 744
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
Jajko napisał(a):
Już go lubię. Muszę powiedzieć, że na mnie, antyklerykale do szpiku kości, do dna duszy, papież na razie robi bardzo dobre wrażenie. Oby tak dalej!

Nie chce mi się rozwodzić bo wątek pewnie zostanie zamknięty, ale skoro ty jesteś antyklerykałem do szpiku kości, to ja chyba jakimś hiper wojującym antyklerykałem.

Te zachwyty nad nowym papieżem przypominają mi tłum oczekujący Bono przed występem. Wychodzi na scenę, tłum wiwatuje, wszyscy komentują, o jakie ma super nowe okulary, jak dobrze wygląda, schudł, fajne ciuchy, pełen energii... A koncert może okazać się słaby, bo pada deszcz i nawali nagłośnienie. To takie celebrycko tabloidowe trolololo. Jeździł metrem - no to news jak z pudelka - Kasia Mroczek Troczek robi zakupy w Biedronce i uwaga gwóźdź programu, niesie siatkę [tutaj 15 slajdów].

Bardzo wątpię czy wybrali prawie osiemdziesięcioletniego może nawet sympatycznego (zależy od zdjęcia i jego obróbki), staruszka, aby dokonał wielkich reform. Kościół nie stanie się nagle demokratyczny, otwarty, nie zaakceptuje równego statusu kobiet, nie zacznie bronić dzieci, praw człowieka i innych zgniłych wartości cywilizacji śmierci.

Wracając jeszcze do metra, przypomniało mi się coś. Wątpię, aby papież jeździł metrem. Za to niedawno furorę zrobiło to zdjęcie:
http://www.capital.cl/wp-content/upload ... mista.jpeg
Multimiliarder i papież internetu.

_________________
ateista


So mar 16, 2013 12:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
Wielu polskich biskupów mogłoby się paru rzeczy od niego nauczyć. Benedykt XVI był filozofem, Jan Paweł II był gwiazdą, a teraz mamy papieża, który ma cechy bliskie zwykłym ludziom - skromność i niechęć do wynoszenia się ponad innych. Niewykluczone, że będzie to ludzi przyciągać z powrotem do Kościoła i może po to właśnie ma być ten krótki pontyfikat. Na kolejny sobór przyjdzie jeszcze czas - jak już odbijemy Europę z rąk lewaków, ateistów, postmodernistów i innych niszczycieli cywilizacji.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So mar 16, 2013 18:33
Zobacz profil
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
Benedykt XVI był raczej teologiem, niż filozofem (wydaje mi się, że może teraz będzie odpowiedni czas, by wszyscy, którym się oczywiście będzie chciało sięgnęli po jego dorobek pisarski), ale nie chciałabym się tu sprzeczać akurat o Benedykta ;)
Chciałabym bardzo aby Franciszek pozostał wierny idei ubóstwa, aby nie dał się zwieść na jakimś etapie swojej posługi i nie poszedł na ustępstwa w tym względzie. Niech by było jak z tą przysłowiową już pelerynką ze wszystkim innym.


So mar 16, 2013 18:54
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
Cytuj:
- jak już odbijemy Europę z rąk lewaków, ateistów, postmodernistów i innych niszczycieli cywilizacji.

Ta Gwardia Szwajcarska, pajacow w pasiakach, z halabardami? Watpie. :P
O papiezu malo wiemy. Poczekac trzeba na postanowienia, dzialania. Sprawia dobre wrazenie ale na razie tylko "gada".


So mar 16, 2013 21:28
Zobacz profil
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
Dokładnie póki co czcze gadanie. Siedzi na krześle za pare tysi ubrany w kiecke za pare tysi obwieszony złotą biżuterią o wartości dobrego samochodu lub więcej i gada, że by chciał ubogiego Kościoła dla ubogich... a potem go do apartamentu limuzyną odwiozą :) Jak chce być taki skromny i biedny, niech najpierw sam świeci przykładem, bo narazie tylko błyszczy świecidełkami i emanuje bogactwem. Dobre instencje, ale same słowa nie wystarczą, muszą za nimi stać wiarygodność i czyny.


So mar 16, 2013 21:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 10, 2013 21:27
Posty: 153
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
Jaka to niby ta złota biżuteria którą papież rzekomo nosi?


So mar 16, 2013 21:50
Zobacz profil
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
Pierścień, łańcuch z krzyżem. Tyle widziałem i na pewno do najtańszych świecidełek nie należało, zwłaszcza, że duże to i ciężkie dużo drogocennego kruszca trzeba było przeznaczyć. Ktoś kto mówi, że chciałby ubogiego Kościoła dla biednych, sam nie stylizuje się na bogato :)


So mar 16, 2013 21:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
Mike29 napisał(a):
Dokładnie póki co czcze gadanie. Siedzi na krześle za pare tysi ubrany w kiecke za pare tysi obwieszony złotą biżuterią o wartości dobrego samochodu lub więcej i gada, że by chciał ubogiego Kościoła dla ubogich... a potem go do apartamentu limuzyną odwiozą :) Jak chce być taki skromny i biedny, niech najpierw sam świeci przykładem, bo narazie tylko błyszczy świecidełkami i emanuje bogactwem. Dobre instencje, ale same słowa nie wystarczą, muszą za nimi stać wiarygodność i czyny.


Można bylo na wielu portalach przeczytać -
że nie wsiadl po wyborze do podstawionej mu limuzyny

- powiedział
"szofer ma wolne a ja zabiorę się z chłopakami autobusem"
(ci "chłopcy" to kardynalowie, ktorych autobus odwozil do hotelu)

Nie przywiązuję do tego incydentu dużej wagi,
tylko chcę zwrócić uwagę, że przykład z limuzyną
nie bardzo trafiony :)

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


So mar 16, 2013 22:00
Zobacz profil
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
"Łańcuch z krzyżem" to pektorał, osobiście nie wykonałam ani jednego ze złota, a trochę już w swoim zawodzie pracuję.
Przeważnie są zrobione ze srebra (czasem pozłacane, czasem srebro oksydowane).
Podobnie ludziom się wydaje, że to co widzą na ołtarzu to czyste złoto, bo się świeci na żółto.
Tymczasem są to kielichy, monstrancje, koncelebry, pateny najczęściej mosiężne (niklowane i pozłacane),
czasem srebrne a te z czystego złota należą do rzadkości (dlatego bęcwały, które okradają kościoły i uciekają z worami załadowanymi mosiądzem często potem nie wiedzą co z tym zrobić i porzucają zdewastowane, bo okazało się że to nie złoto)


So mar 16, 2013 22:02
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
@jesienna
Bierzesz pod uwagę jednokrotne działanie na pokaz? A tego nie widziałaś:

Obrazek


So mar 16, 2013 22:05
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
Mike29 napisał(a):
Dokładnie póki co czcze gadanie. Siedzi na krześle za pare tysi ubrany w kiecke za pare tysi obwieszony złotą biżuterią o wartości dobrego samochodu lub więcej i gada, że by chciał ubogiego Kościoła dla ubogich... a potem go do apartamentu limuzyną odwiozą :) Jak chce być taki skromny i biedny, niech najpierw sam świeci przykładem, bo narazie tylko błyszczy świecidełkami i emanuje bogactwem. Dobre instencje, ale same słowa nie wystarczą, muszą za nimi stać wiarygodność i czyny.


No i jeszcze dodam, że jakby tych dodatków mniej
- rezygnacja z peleryny obszytej białymi gronostajami zwyczajowo
noszonej przez papieża w penych okolicznościach (JP2 jej nie nosił)
oraz bardzo drogich, z najlepszej skóry czerwonych butów

po tym wszyskim można się spodziewać,
że żadnych złotych łańcuchów nie będzie


Coś mi się zdaje, że trochę spóźniłeś się z tą krytyką...

Pożyjemy - zobaczymy co dalej...
- póki co wydaje mi się, że będziesz miał
do niej coraz mniej podstaw :)

A tak przy okazji
- naprawdę nie widzisz różnicy w "stylizowaniu się"
a w zachowaniu dotychczasowej tradycji,
która oczywiście może ewoluować ale z którą
nie zrywa się nagle i na całej linii?

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


So mar 16, 2013 22:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
Mike29 napisał(a):
@jesienna
Bierzesz pod uwagę jednokrotne działanie na pokaz? A tego nie widziałaś:

Obrazek


Wsiadł, nie wsiadł?
Nie będę się spierać.
W końcu to tylko gest symboliczny
(jeżeli nie wsiadł).

A nawet jeżeli wsiadł,
to co z tego?


Poza byciem biskupem Rzymu
jest również głową Państwa Watykańskiego
- widzialeś żeby głowa jakiegoś państwa w sytuacjach oficjalnych
poruszala się autobusem??

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


So mar 16, 2013 22:19
Zobacz profil
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
jesienna napisał(a):
Wsiadł, nie wsiadł?
Nie będę się spierać.
W końcu to tylko gest symboliczny
(jeżeli nie wsiadł).

A nawet jeżeli wsiadł,
to co z tego?

Poza byciem biskupem Rzymu
jest również głową Państwa Watykańskiego
- widzialeś żeby głowa jakiegoś państwa w sytuacjach oficjalnych
poruszala się autobusem??

Wsiadł... http://bi.gazeta.pl/im/b4/e5/ce/z135592 ... ciszek.jpg
Nie musi się poruszać autobusem, ale chce lansować się na biednego, więc jak chce w tym być wiarygodny to nie może chodzić w drogich szatach i obwieszać się biżuterią ze złota i innych kruszców. Samochodem może jeżdzić jakimś tanim, a nie luksusową limuzyną. Są to wszystko elementy, które przeczą jego słowom. Zobaczymy, czy coś w tym zakresie zmieni.

@MARIEL
Przecież wiesz o co chodzi... Te krzyże na szyje owszem są nieraz srebrne, ale są też złote. Pierścień bankowo jest w całości ze złota. Poza tym szaty z drogich materiałów zdobione złotymi nićmi też do najtańszych nie należą. Ogólnie papież ubiera się na bogato i nawet jak krzyż jest tylko pozłacany to ma kolor złoty, a kolor złoty jest synonimem bogactwa i przepychu. Myślałem, że jest to oczywisty fakt, jak widać nie dla wszystkich...


So mar 16, 2013 22:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
Nie znasz wagi symbolicznych gestów??
dla ciebie symboliczne=obłudne, czy tak?

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


So mar 16, 2013 22:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL