Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:57



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Papież Franciszek - co o nim wiemy? 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
no to jest jeszcze gorzej... tak przynajmniej mógłbyś na coś zrzucić... :-D

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt mar 19, 2013 18:39
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
Jak na razie styl "papieżenia" (określenie Jana Pawła II) Franciszka niespecjalnie mi odpowiada. Takie franciszkańskie "flower-power". Zdecydowanie bardziej podobał mi się chłodny i bezkompromisowy intelektualizm Benedykta XVI. Ale, jak się domyślam i na co liczę, ludowi się to spodoba i przyciągnie go z powrotem do Kościoła. Pewnie taki właśnie cel miał Duch Święty w tym wyborze.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt mar 19, 2013 19:22
Zobacz profil
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
Johnny99 napisał(a):
Jak na razie styl "papieżenia" (określenie Jana Pawła II) Franciszka niespecjalnie mi odpowiada. Takie franciszkańskie "flower-power". Zdecydowanie bardziej podobał mi się chłodny i bezkompromisowy intelektualizm Benedykta XVI. Ale, jak się domyślam i na co liczę, ludowi się to spodoba i przyciągnie go z powrotem do Kościoła. Pewnie taki właśnie cel miał Duch Święty w tym wyborze.


Zgadzam się, mam podobnie.


Wt mar 19, 2013 19:30
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
Johnny99 napisał(a):
Jak na razie styl "papieżenia" (określenie Jana Pawła II) Franciszka niespecjalnie mi odpowiada. Takie franciszkańskie "flower-power". Zdecydowanie bardziej podobał mi się chłodny i bezkompromisowy intelektualizm Benedykta XVI. Ale, jak się domyślam i na co liczę, ludowi się to spodoba i przyciągnie go z powrotem do Kościoła. Pewnie taki właśnie cel miał Duch Święty w tym wyborze.

A mnie ten styl jakoś bardzo przypomina Jana Pawła I. I boję się, że może stać się problemem.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt mar 19, 2013 19:33
Zobacz profil WWW
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
To niezłe z Was psychologi jak się po paru dniach tego "papieżenia" dopatrzyliście jakiegoś stylu (i to dniach, w których w zasadzie nic jeszcze istotnego się nie wydarzyło).
Jedno co w zasadzie widać to podejście do wiernych...Tu już możnaby się pokusić o porównania, bo pewnie to się nie zmieni.


Wt mar 19, 2013 19:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N mar 10, 2013 21:27
Posty: 153
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
medieval_man napisał(a):

A mnie ten styl jakoś bardzo przypomina Jana Pawła I. I boję się, że może stać się problemem.

Znaczy że szybko umrze??


Wt mar 19, 2013 21:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
Rzecz w tym, że w te kilka dni papież zrobił bardzo wiele, by pokazać, jaki ma "styl" (bo mi chodziło o styl, a nie o "rzeczy istotne"). I to od pierwszych sekund (przywitał się słowami "dobry wieczór", a nie np. "niech będzie pochwalony Jezus Chrystus"). Niektórzy wręcz zaczynają go oskarżać o zbytnią ostentację.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt mar 19, 2013 21:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
Pożyjemy, zobaczymy. Na razie robi się na spoko gościa, jest wyluzowany, olewa pompę. Jednocześnie podkreśla istotę ubóstwa. Mnie się to podoba. To niesamowicie kontrastuje z zachowaniem większości naszych biskupów oraz tych świeckich (urzędników państwowych), którzy uważają, że biskupa trzeba traktować jak jakieś bóstwo. Fajnie by jednak było gdyby z Watykanu poszły instrukcje np. że klerowi nie wolno posiadać samochodów droższych niż, a posiadane należy sprzedać. Byłby czad!

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt mar 19, 2013 21:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr paź 19, 2005 15:25
Posty: 581
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
Jajko napisał(a):
Fajnie by jednak było gdyby z Watykanu poszły instrukcje np. że klerowi nie wolno posiadać samochodów droższych niż, a posiadane należy sprzedać. Byłby czad!


No nie wiem, czy byłoby tak fajnie. Swoją drogą, czemu tylko klerowi? Szeregowy katolik też przecież powinien być ewangeliczny? Może wyrzucać z Kościoła, jeśli ktoś się dorobi samochodu/domu droższego niż...
Dzięki Bogu, do tego nie dojdzie.

Johnny99, ja myślę, że to jest raczej odważna wierność sobie, a nie ostentacja. O ostentacji moglibyśmy mówić, gdyby Bergoglio zaraz po wyborze zradykalizował swoje zachowanie - wtedy robiłby coś specjalnie, na pokaz (w dobrym lub złym znaczeniu tego słowa). A to nie jest tak. On po prostu stara się zachowywać jak dotąd (w miarę możliwości). I ten styl "papieżenia" nie jest na to "papieżenie" obliczony, on wynika z dotychczasowej postawy, z dotychczasowego stylu. I można tu znaleźć dużą mądrość: jeśli kardynałowie pobudzeni przez Ducha Świętego wybrali taką a nie inną osobę, o takim a nie innym stylu, to zmienianie się teraz na potrzeby pewnych utartych schematów i przyzwyczajeń byłoby czymś w rodzaju aktu niewierności.


Wt mar 19, 2013 21:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 14, 2011 15:34
Posty: 973
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
Johnny99 napisał(a):
(...) Pewnie taki właśnie cel miał Duch Święty w tym wyborze.


A ciekawe jaki cel miał Duch Święty w wyborze Aleksandra VI, chyba odwrotny. Albo był nieczeźwy.

_________________
pajacyk.pl


Śr mar 20, 2013 0:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
Zielona: na razie papież nie ma włądzy nad katolikami, którzy nie są członkami kleru. Dzięki bogom, do tego nie dojdzie.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr mar 20, 2013 0:26
Zobacz profil
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
Cytuj:
Tak więc nie zależąc od nikogo, stałem się niewolnikiem wszystkich, aby tym liczniejsi byli ci, których pozyskam. 20 Dla Żydów stałem się jak Żyd, aby pozyskać Żydów. Dla tych, co są pod Prawem, byłem jak ten, który jest pod Prawem - choć w rzeczywistości nie byłem pod Prawem - by pozyskać tych, co pozostawali pod Prawem. 21 Dla nie podlegających Prawu byłem jak nie podlegający Prawu - nie będąc zresztą wolnym od prawa Bożego, lecz podlegając prawu Chrystusowemu - by pozyskać tych, którzy nie są pod Prawem. 22 Dla słabych stałem się jak słaby, by pozyskać słabych. Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby w ogóle ocalić przynajmniej niektórych. 23 Wszystko zaś czynię dla Ewangelii, by mieć w niej swój udział.
- tak mówi o swiom posłannictwie św. Paweł .Tak też chciałbym rozumieć posługę papieża Franciszka .Jak na razie dla biednych staje sie biednym , mam nadzieję że dla spragnionych Boga , ale tych bogatszych stanie się bogatszym .Piękne słowa o biednych i cierpiących mówili jego poprzednicy i tak jak papież Franciszek przebywali pośrod takich ludzi .Myślę , że Duch Święty dokonując decyzji rezygnacji Benedykta XVI dał możliwość doradzenia lub pouczenia papieża Franciszka przez emerytowanego papieża . Wszak wiemy ze św. Paweł również pouczył św.Piotra w chwili gdy zachowanie św .Piotra mogło budzić wątpliwości . :)


Śr mar 20, 2013 9:56
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
Johnny99 napisał(a):
Jak na razie styl "papieżenia" (określenie Jana Pawła II) Franciszka niespecjalnie mi odpowiada. Takie franciszkańskie "flower-power". Zdecydowanie bardziej podobał mi się chłodny i bezkompromisowy intelektualizm Benedykta XVI. Ale, jak się domyślam i na co liczę, ludowi się to spodoba i przyciągnie go z powrotem do Kościoła. Pewnie taki właśnie cel miał Duch Święty w tym wyborze.

Od zawsze lud stanowił fundament Kościoła Dziękuję Tobie Ojcze, Panie nieba i ziemi, żeś te rzeczy ukrył przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je maluczkim.
Jako klasyczny lud kochałam bł Jana Pawła II i zauroczona jestem Franciszkiem :)


Śr mar 20, 2013 10:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
Ciekawe kiedy pokochasz Franciszka???

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr mar 20, 2013 10:27
Zobacz profil
Post Re: Papież Franciszek - co o nim wiemy?
Jajko napisał(a):
Ciekawe kiedy pokochasz Franciszka???

Może dziś, może za miesiąc :-D


Śr mar 20, 2013 10:31
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 132 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL