Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 2:08



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 933 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61 ... 63  Następna strona
 Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentarze 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Amandil napisał(a):
Helenka ależ znaczenia miłości nikt nie neguje tylko miłość bez wiary w Zmartwychwstanie Chrystusa jest bezużyteczna

a nie jest przypadkiem odwrotnie? Czyż wiara w Chrystusa bez miłości nie jest próżną? czyż miłość - która jest owocem Ducha Chrystusa - nie zakłada już w sobie wiary, choćby miała to być wiara implicite, niewyrażona? Ci, którzy byli z Chrystusem w więzieniu, nakarmili go, odziali i przyjęli jako uchodźcę i emigranta, nie wiedzieli, że w ogóle Go kiedykolwiek spotkali.
Teraz więc trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość. Z nich zaś największa jest miłość.

Nie jestem rzymskokatolikiem, i w waszych sporach czy papież Franciszek jest heretykiem, czy jest papieżem i jakim, i tym podobnych, nie będę si wypowiadał, natomiast - jako protestant- akurat w tym jestem całkowicie z papieżem Bergoglio.


Pn lut 15, 2016 11:39
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Andrzej67 napisał(a):
Nie jestem rzymskokatolikiem, i w waszych sporach czy papież Franciszek jest heretykiem, czy jest papieżem i jakim, i tym podobnych, nie będę si wypowiadał, natomiast - jako protestant- akurat w tym jestem całkowicie z papieżem Bergoglio.

Ludzie wyrzucający papieżom herezje i sami uznający się za ostatnich prawdziwych katolików to, realnie rzecz biorąc, niewiele znaczący margines. Wiąże się to z faktem, iż wierzą, że Duch Święty prowadzi Kościół katolicki, tylko że akurat przestał go prowadzić. Wewnętrzna sprzeczność takiego poglądu sprawia, że nigdy nie uda się przekonać więcej katolików niż jakąś marginalną grupę poniżej granicy błędu statystycznego.

Moim zdaniem, przyjmowanie takich poglądów często wynika bardziej z charakteru. Gdy ktoś lubi walczyć z całym światem i dobrze się czuje w atmosferze konfliktu. A w każdym razie, na pewno jest to zgodne z obserwacjami rozmów na forach. Katolicy "przedsoborowi" i inni o podobnych poglądach bardzo często robią takie wrażenie.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn lut 15, 2016 12:54
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Soul33 napisał(a):
Andrzej67 napisał(a):
Nie jestem rzymskokatolikiem, i w waszych sporach czy papież Franciszek jest heretykiem, czy jest papieżem i jakim, i tym podobnych, nie będę si wypowiadał, natomiast - jako protestant- akurat w tym jestem całkowicie z papieżem Bergoglio.

Ludzie wyrzucający papieżom herezje i sami uznający się za ostatnich prawdziwych katolików to, realnie rzecz biorąc, niewiele znaczący margines. Wiąże się to z faktem, iż wierzą, że Duch Święty prowadzi Kościół katolicki, tylko że akurat przestał go prowadzić. Wewnętrzna sprzeczność takiego poglądu sprawia, że nigdy nie uda się przekonać więcej katolików niż jakąś marginalną grupę poniżej granicy błędu statystycznego.

Moim zdaniem, przyjmowanie takich poglądów często wynika bardziej z charakteru. Gdy ktoś lubi walczyć z całym światem i dobrze się czuje w atmosferze konfliktu. A w każdym razie, na pewno jest to zgodne z obserwacjami rozmów na forach. Katolicy "przedsoborowi" i inni o podobnych poglądach bardzo często robią takie wrażenie.


Rozumiem. To jest Twój pogląd na "drugą stronę" Waszego sporu i motywację. Waszych frakcji i ich ewentualnych motywacji też - jako nierzymskokatolik - oceniać w tych kategoriach nie czuje się upoważniony.
Jeżeli mogę, to chciałbym jedynie zwrócić uwagę, że możliwość papieża - heretyka (a tym bardziej do herezji prowadzącego) jest w Waszej doktrynie dość dobrze umocowana, aczkolwiek - co trzeba przyznać - jej "praktyczne zastosowanie" już nie. Z drugiej strony ostatnie dwa pontyfikaty stanowią jednak na tyle doktrynalną niespodziankę, wbrew pozorom niespotykaną wcześniej w swojej formie, iż niewiele może już zdziwić.
Wyrzucanie Waszemu papieżowi zachowań czy wypowiedzi heretyckich nie oznacza też chyba automatycznie "uznawania się za ostatnich prawdziwych katolików". To dwie różne kwestie.


Pn lut 15, 2016 16:51
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Akurat nie jestem wierzący. Lektura dyskusji forumowych, wg mnie, prowadzi do spostrzeżenia, że konkluzją wszelkich argumentów pozostaje w końcu potrzeba odrzucenia wiary w przewodnictwo Ducha Świętego. A to, co by nie mówić, trochę dziwne, jak dla katolika.

Andrzej67 napisał(a):
ostatnie dwa pontyfikaty stanowią jednak na tyle doktrynalną niespodziankę...

Benedykta i Franciszka? Dlaczego?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn lut 15, 2016 19:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Soul33 napisał(a):
Akurat nie jestem wierzący. Lektura dyskusji forumowych, wg mnie, prowadzi do spostrzeżenia, że konkluzją wszelkich argumentów pozostaje w końcu potrzeba odrzucenia wiary w przewodnictwo Ducha Świętego. A to, co by nie mówić, trochę dziwne, jak dla katolika.


Czy ktoś ma nie wierzyć, bo będzie dla niego dziwne, że Ty nie wierzysz?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn lut 15, 2016 20:17
Zobacz profil
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Soul33 napisał(a):
Wiąże się to z faktem, iż wierzą, że Duch Święty prowadzi Kościół katolicki, tylko że akurat przestał go prowadzić.

Nie do końca. Raczej jest to trochę jak w protestantyzmie: "ja wiem lepiej, bo mnie objawił Duch Święty, że obecny papież jest antypapieżem".
Soul33 napisał(a):
Wewnętrzna sprzeczność takiego poglądu sprawia, że nigdy nie uda się przekonać więcej katolików niż jakąś marginalną grupę poniżej granicy błędu statystycznego.

Miejmy nadzieję. Na forach raczej ta skrajna grupa, która krytykuje papieża jest większością. Na szczęście fora nie przedstawiają rzeczywistości.
Soul33 napisał(a):
Moim zdaniem, przyjmowanie takich poglądów często wynika bardziej z charakteru. Gdy ktoś lubi walczyć z całym światem i dobrze się czuje w atmosferze konfliktu. A w każdym razie, na pewno jest to zgodne z obserwacjami rozmów na forach. Katolicy "przedsoborowi" i inni o podobnych poglądach bardzo często robią takie wrażenie.

Masz rację, ale jest tez druga opcja: przyzwyczaili się do chrześcijaństwa w kapciach i trudno jest ponieść jakąś ofiarę dla Chrystusa. Stąd obrona do upadłego swojego zdania, nawet za cenę pomówień o niecne czyny/zamiary drugiej strony.
Soul33 napisał(a):
Benedykta i Franciszka? Dlaczego?

Benedykta? Nie wiem, ale Franciszka? No cóż, do rangi dogmatu urosło umycie nóg 12 mężczyznom czy Msza św. w Wielki Czwartek w bazylice watykańskiej :|, stąd krytyka i oskarżenia, że obecny papież jest sługą Antychrysta :?


Pn lut 15, 2016 20:22
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Cytuj:
Benedykta? Nie wiem, ale Franciszka? No cóż, do rangi dogmatu urosło umycie nóg 12 mężczyznom czy Msza św. w Wielki Czwartek w bazylice watykańskiej :|, stąd krytyka i oskarżenia, że obecny papież jest sługą Antychrysta :?

A ten...o zgrozo!.....umywał nogi w więzieniu mężczyznom i kobietom, a raz nawet transseksualiście......niechybnie Antychryst.....jada z celnikami, z nierządnicami.....


Wt lut 16, 2016 9:46
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Alus napisał(a):
Cytuj:
Benedykta? Nie wiem, ale Franciszka? No cóż, do rangi dogmatu urosło umycie nóg 12 mężczyznom czy Msza św. w Wielki Czwartek w bazylice watykańskiej :|, stąd krytyka i oskarżenia, że obecny papież jest sługą Antychrysta :?

A ten...o zgrozo!.....umywał nogi w więzieniu mężczyznom i kobietom, a raz nawet transseksualiście......niechybnie Antychryst.....jada z celnikami, z nierządnicami.....

Coś ci tu zazgrzytało. Chyba porównałaś kobiety i transseksualistów do nierządnic i celników.


Wt lut 16, 2016 10:09
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Kozioł napisał(a):
Alus napisał(a):
Cytuj:
Benedykta? Nie wiem, ale Franciszka? No cóż, do rangi dogmatu urosło umycie nóg 12 mężczyznom czy Msza św. w Wielki Czwartek w bazylice watykańskiej :|, stąd krytyka i oskarżenia, że obecny papież jest sługą Antychrysta :?

A ten...o zgrozo!.....umywał nogi w więzieniu mężczyznom i kobietom, a raz nawet transseksualiście......niechybnie Antychryst.....jada z celnikami, z nierządnicami.....

Coś ci tu zazgrzytało. Chyba porównałaś kobiety i transseksualistów do nierządnic i celników.

Nie porównałam kobiet do nierządnic czy celników, porównałam reakcję ówczesnych Jezusowi do reakcji współczesnych dostrzegających Antychrysta w osobie Franciszka.
Ogromna część KK tylko na sugestię o większej roli kobiet w KK reaguje alergicznie.
Transseksualiści dla wielu to odmieńce zasługujące jedynie na pogardę.


Wt lut 16, 2016 10:41
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
chwat napisał(a):
Czy ktoś ma nie wierzyć, bo będzie dla niego dziwne, że Ty nie wierzysz?

Raczej chodzi, że katolik to osoba, która wierzy, że Kościół katolicki jest depozytariuszem prawdy o Bogu, ponieważ prowadzi go Duch Święty.

W momencie, gdy uznaje, że przestał go prowadzić, wtedy powstaje zastanawiająca sytuacja, bo jest to sprzeczne z powyższym założeniem. Albo Duch Święty prowadzi, albo nie prowadzi. Ewentualnie prowadzi warunkowo, tylko że wtedy trzeba by poznać te warunki i przeanalizować historię KRK od początku - a tego u "przedsoborowych" itp. nie zauważałem (przynajmniej do tej pory).


Helenka napisał(a):
Nie do końca. Raczej jest to trochę jak w protestantyzmie: "ja wiem lepiej, bo mnie objawił Duch Święty, że obecny papież jest antypapieżem".

No to już różne przyczyny bywają. Niektórzy uważają, że Matka Boska objawiała w Internecie pod pseudonimem. I prowadziła kramik, który potem zamknęła.

Helenka napisał(a):
Miejmy nadzieję. Na forach raczej ta skrajna grupa, która krytykuje papieża jest większością. Na szczęście fora nie przedstawiają rzeczywistości.

Owszem, krytyka jest, tylko że od krytyki do uznania papieża za antypapieża jeszcze spory kawał drogi.

Helenka napisał(a):
Masz rację, ale jest tez druga opcja: przyzwyczaili się do chrześcijaństwa w kapciach i trudno jest ponieść jakąś ofiarę dla Chrystusa. Stąd obrona do upadłego swojego zdania, nawet za cenę pomówień o niecne czyny/zamiary drugiej strony.

Osobiście powiedziałbym, że najczęściej spotykałem się z postawą "ja kontra świat", czyli raczej były to osoby, które, w swoim mniemaniu, toczyły ciągły bój z wszechobecnym kłamstwem, niezrozumieniem i z wielkimi spiskami.

Oczywiście możliwe, że użytkownicy forów to niereprezentatywna próbka dająca mylne wrażenie ale wydaje mi się, że może istnieć jakaś korelacja z pewnym radykalizmem, który tkwi bardziej w charakterze człowieka, a nie tylko z racjonalnie przyjmowanymi poglądami.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt lut 16, 2016 12:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Soul33 napisał(a):
chwat napisał(a):
Czy ktoś ma nie wierzyć, bo będzie dla niego dziwne, że Ty nie wierzysz?

Raczej chodzi, że katolik to osoba, która wierzy, że Kościół katolicki jest depozytariuszem prawdy o Bogu, ponieważ prowadzi go Duch Święty.

W momencie, gdy uznaje, że przestał go prowadzić, wtedy powstaje zastanawiająca sytuacja, bo jest to sprzeczne z powyższym założeniem. Albo Duch Święty prowadzi, albo nie prowadzi. Ewentualnie prowadzi warunkowo, tylko że wtedy trzeba by poznać te warunki i przeanalizować historię KRK od początku - a tego u "przedsoborowych" itp. nie zauważałem (przynajmniej do tej pory).


"W momencie, gdy uznaje, że przestał go prowadzić..." - każdy może wyartykułować, że jest katolikiem i zaprzeczyć prowadzeniu Ducha Świętego.

Inny katolik stwierdzi, że jednak prowadzi. Dla przykładu ja stwierdzę tak teraz. Dlaczego wybierasz tamto, a nie moje?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Wt lut 16, 2016 17:32
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
I co w związku z tym, że można wyartykułować każdą sprzeczność? W którymś badaniu ankietowym kilka procent osób podających się za katolików zadeklarowało wiarę w reinkarnację. No i? Do czegoś zmierzasz?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt lut 16, 2016 18:20
Zobacz profil
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Soul33 napisał(a):
I co w związku z tym, że można wyartykułować każdą sprzeczność? W którymś badaniu ankietowym kilka procent osób podających się za katolików zadeklarowało wiarę w reinkarnację. No i? Do czegoś zmierzasz?

Wskazuje miałkość, nieznajomość Ewangelii i stąd wynikające przekonania i zachowania w rodzaju róbta co chceta.
A św Augustyn uczył kochaj i rób co chcesz......kochaj - to i nie oskarżaj na bazie swoich poglądów nie korelujących z nauką Chrystusa.


Śr lut 17, 2016 8:44
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Soul33 napisał(a):
No to już różne przyczyny bywają. Niektórzy uważają, że Matka Boska objawiała w Internecie pod pseudonimem. I prowadziła kramik, który potem zamknęła

Objawienia to inna para kaloszy. Tu działa duża pobożność maryjna i związana z tym wyobraźnia lub choroba.
Soul33 napisał(a):
Owszem, krytyka jest, tylko że od krytyki do uznania papieża za antypapieża jeszcze spory kawał drogi.

Co niektórzy twierdzą, że okaże się to w ciągu roku. Na razie podejrzewają.
Soul33 napisał(a):
Osobiście powiedziałbym, że najczęściej spotykałem się z postawą "ja kontra świat", czyli raczej były to osoby, które, w swoim mniemaniu, toczyły ciągły bój z wszechobecnym kłamstwem, niezrozumieniem i z wielkimi spiskami.

w swoim mniemaniu tak.
Soul33 napisał(a):
Oczywiście możliwe, że użytkownicy forów to niereprezentatywna próbka dająca mylne wrażenie ale wydaje mi się, że może istnieć jakaś korelacja z pewnym radykalizmem, który tkwi bardziej w charakterze człowieka, a nie tylko z racjonalnie przyjmowanymi poglądami.

Zwykle tak bywa.


Śr lut 17, 2016 13:14
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Papież Franciszek - gesty,nadzieje,kontrowersje,komentar
Helenka napisał(a):
Co niektórzy twierdzą, że okaże się to w ciągu roku. Na razie podejrzewają.

Niedawno miało się okazać na synodzie, gdy papież zaakceptuje rozwody, śluby homo itp. Teraz ma się okazać "w ciągu roku". A gdy za rok nic się nie stanie, to będzie mydlenie oczu i odwracanie uwagi od prawdziwych intencji albo coś w tym stylu. :)

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr lut 17, 2016 17:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 933 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61 ... 63  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL