Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 15:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 165 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
 Franciszek na święcie Reformacji 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Marek_Piotrowski napisał(a):
Wiesz, myślenie jest wyjątkowo sprawiedliwie rozdzielone - każdy myśli, że ma tej zdolności więcej niz inni.
Jak widzę, nie jesteś wyjątkiem ;)


Na razie to Ty wykazałes się postawą pod tytułem "tylko moja metoda osiagnięcia stanu X jest właściwa, jeśli ktoś ma inna koncepcję, to znak, że jest wrogiem X".

Przekładając na konkrety: sa ludzie, którzy chcą legalizacji narkotyków dlatego, że uważają, że są inne sposoby rozwiązywania związanych z nimi problemów, niż karanie użytkowników, przy którym upieranie się na dziś dzień spoojnie podpada pod przysłowiowa definicję głupoty, rozumianej jako robienie w kółko tego samego, oczekując odmiennych rezultatów. Są ludzie, którzy uważają, że są lepsze sposoby rozwiązywania kwestii aborcji, niż grożenie kobietom i lekarzom odpowiedzialnoscia karną. Są wreszcie ludzie, którzy zakładają, że okazywanie szacunku innym grupom religinym, nawet tym postrzeganym jako ci, którzy się odłączyli może dać lepsze rezultaty, niż ich napominanie do porzygu.

Do tego samego celu można dążyć różnymi metodami, a utożsamianie negowania metody z negowaniem celu (czy wręcz działaniem przeciw niemu) mam za bezmyślność, dlatego użyłem tego słowa.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lis 14, 2016 16:32
Zobacz profil
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
wybrana napisał(a):
Alus napisał(a):
wybrana napisał(a):
To może niech Papież Franciszek w ramach jedności i miłosierdzia, ustanowi jedno święto dla wszystkich chrześcijan.
Przyłączanie się do świętujących odłączenia od Kościoła, jest wyrazem aprobacji dla tego odłączenia.

Podobnie jak spożywanie posiłków wspólnie z celnikami i jawnogrzesznicami było wyrazem aprobaty Jezusa do ich stylu życia.


Jezus nie świętował z nimi ich grzeszności i nieprawości. Miłym gestem Papieża będzie jak zaprosi wszystkich chrześcijan na wspólną uroczystość(Święto) wielbienia Jezusa Chrystusa.

Papież też nie fetował rozłamu, dał świadectwo łączności w Chrystusie wszystkich Jego wyznawców.


Pn lis 14, 2016 16:35
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Marek_Piotrowski napisał(a):
Wiesz, myślenie jest wyjątkowo sprawiedliwie rozdzielone - każdy myśli, że ma tej zdolności więcej niz inni.
Jak widzę, nie jesteś wyjątkiem ;)

Jak zdązyłam się zorientować, bp Siemieniewski jest dla Ciebie autorytetem i to nie byle jakim. Co jemu odpowiesz? Powyższe?:
Cytuj:
To prawda. To w sferze duchowej niezwykle ważne wydarzenia. Być może dopiero teraz zaczęliśmy rozumieć to, co półtora tysiąca lat temu mówił święty Augustyn: ci, którzy nazywają Boga ojcem i odmawiają modlitwę „Ojcze nasz”, są wezwani do braterstwa. Augustyn mówił to w odniesieniu do głębokich sporów i dramatycznych podziałów na terenach północnej Afryki, gdzie Kościół Rzymskokatolicki spotkał chrześcijan ze wspólnot donatystów. Donatyści mówili: „Nie chcemy mieć nic wspólnego z katolikami”, a Augustyn odpowiadał: „Nawet jeśli oni nie chcą mieć z nami nic wspólnego, to my chcemy!”. I wyjaśniał, dlaczego chcemy. Bo są ochrzczeni i mówią do Boga „Ojcze”. Widocznie każde pokolenie musi to orędzie cierpliwie odkrywać na nowo.
http://kosciol.wiara.pl/doc/3533781.Nie-wycofujemy-sie


Pn lis 14, 2016 17:10

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Odpowiem że ma rację. I odpowiem, że nie ma to najmniejszego związku z tym, co napisałem. Nadal argumentujesz, jakbym był przeciw spotkaniom ekumenicznym w ogóle - a ja mówię o czymś całkowicie innym.
Co już z pięć razy wyjaśniałem w tym wątku.
Masz pełne usta słów o zrozumieniu dla innych, ale jakoś nie przyłożyłaś się, by zrozumieć o czym piszę. Ot, taka wybiórczość.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn lis 14, 2016 17:46
Zobacz profil WWW
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Czyli wybiórczo traktujemy św. Augustyna? No cóz, skoro Ewangelię można, to czemuż nie można Ojca Koscioła?
Jakoś nigdzie nie znalazłam, aby bp Siemieniewski krytykował ten gest papieża. A prymas był na obchodach w Cieszynie.


Pn lis 14, 2016 17:51
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Helenka napisał(a):
A prymas był na obchodach w Cieszynie.

Też zbłądził.....


Pn lis 14, 2016 17:53
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Jezeli ktos chce psa uderzyc, zawsze kij znajdzie.

Ekumenizm (ale “uczciwy“, czyli.... ciagle nie wiadomo do konca jaki) - tak, wypaczenia - nie.

Papiez moze duzo, ale w zadnym wypadku akurat tego dnia (a pewnie i w wiele innych dni tez nie, bo sie komus tylko zle kojarza) spotykac i modlic sie z bracmi odlaczonymi.

Naprawde, Pan Jezus ze swoim nieliczeniem sie z opinia specjalistow od prawomyslnej wiary i obyczajow i dzis by sie u niektorych nie przebil z Ewangelia.


Pn lis 14, 2016 17:59
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Alus napisał(a):
Helenka napisał(a):
A prymas był na obchodach w Cieszynie.

Też zbłądził.....

Powinni brać przykład z patriarchy Aleksieja "niet": "papa non grata" i parafrazując "Lutherani non grata".


Pn lis 14, 2016 18:05
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Kael napisał(a):
Naprawde, Pan Jezus ze swoim nieliczeniem sie z opinia specjalistow od prawomyslnej wiary i obyczajow i dzis by sie u niektorych nie przebil z Ewangelia.

Podobnie jak nie przebił się w środowisku uczonych w Piśmie 2 tys lat temu.....


Pn lis 14, 2016 18:11

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Helenka napisał(a):
Czyli wybiórczo traktujemy św. Augustyna?
Tak wygląda, ze wybiórczo traktujecie.
Moim zdaniem nie powinniście. :mrgreen:
Najpierw przypisujecie mi poglądy, których nie wygłosiłem - a potem z nimi "polemizujecie".
Sorry, ale to dyskwalifikuje Was jako uczciwych dyskutantów.
Prz 18:13 bw "Kto odpowiada, zanim wysłucha, zdradza swoją bezmyślność i naraża się na hańbę."

EOT

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn lis 14, 2016 19:03
Zobacz profil WWW
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Moze nam, zhanbionym, przypomnij na czym polega uczciwy ekumenizm wedlug Marka? To o irenizmie mozesz sobie darowac. Mi chodzi o to jak powinien, a nie jak nie powinien (to dla uscislenia) wygladac.
Niewatpliwie napisales to juz gdzies, wiec po prostu, ot z uprzejmosci i serdecznosci (to z twojego podpisu) po prostu wklej link.
Z gory dziekuje.


Pn lis 14, 2016 19:47
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Marek_Piotrowski napisał(a):
Tak wygląda, ze wybiórczo traktujecie.
Moim zdaniem nie powinniście.

Mówiłam o Tobie. Chciałam Cię uhonorować tytułem w liczbie mnogiej :mrgreen:
Marek_Piotrowski napisał(a):
Najpierw przypisujecie mi poglądy, których nie wygłosiłem - a potem z nimi "polemizujecie".
Sorry, ale to dyskwalifikuje Was jako uczciwych dyskutantów.
Prz 18:13 bw "Kto odpowiada, zanim wysłucha, zdradza swoją bezmyślność i naraża się na hańbę."

No tak. Nie ma to jak ex cathera. Rzuci się hasło o uczciwym ekumenizmie, a potem znajdzie się wymówke, aby wziąć nogi za pas. No bo ten uczciwy ekumenizm, jakiego papiez nie prowadzi, to nasz wymysł :twisted:


Pn lis 14, 2016 19:58
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Helenka napisał(a):
Czyli wybiórczo traktujemy św. Augustyna? No cóz, skoro Ewangelię można, to czemuż nie można Ojca Koscioła?
Jakoś nigdzie nie znalazłam, aby bp Siemieniewski krytykował ten gest papieża. A prymas był na obchodach w Cieszynie.

Św. Augustyn i tak jest bardzo wybiórczo traktowany w teologii katolickiej.
Pisał wiele mądrych rzeczy, ale w opinii Magisterium Kościoła zdarzyło mu się wiele wpadek.
;-)

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn lis 14, 2016 22:14
Zobacz profil WWW
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
No tak i w tym konkretnym przypadku też domorośli teolodzy mogą sobie interpretować jego słowa wg własnego widzimisię tylko dlatego, że musieliby zweryfikować swoje stanowisko :?


Pn lis 14, 2016 22:31

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Właśnie wpadł mi w ręce tekst papieski na temat irenizmu:
„[… powiadamy: odnowa – tak, dowolne i samowolne zmiany – nie […].

Rozwój teologii w myśl wskazań Soboru – tak.
Teologia, dostosowująca się do teorii subiektywnych i dowolnych, często zapożyczonych z przeciwstawnych źródeł – nie!
Kościół otwarty na miłość ekumeniczną, na odpowiedzialny dialog i na uznanie wartości chrześcijańskich, istniejących u braci odłączonych – tak.
Irenizm wyrzekający się prawd wiary lub dążący do dostosowania się do pewnych negatywnych zasad, które spowodowały odłączenie się tylu braci chrześcijan od ośrodka jedności wspólnoty chrześcijańskiej – nie! […]
Kościół potrzebuje jasności umysłów swych synów. Potrzebuje ich kochającej i stałej wierności. Czy przynosicie Nam, drodzy synowie, tę jasność w pojęciach, dotyczących odnowy życia w Kościele? Czy przynosicie Nam wielki, cenny i bardzo drogi dar waszej wierności?”.

(Paweł VI, Aggiornamento a zmiany dowolne)

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Pn gru 05, 2016 23:52
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 165 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL