Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 12:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 165 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 Franciszek na święcie Reformacji 
Autor Wiadomość
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Ok, ale wypadałoby dodać dla jasności: "na marginesie", aby ta uwaga nie sugerowała, że w danej kwestii stanowisko KK jest inne od PRE.


Wt lis 08, 2016 19:58

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Prawdziwy ekumenizm musi zakładać:
  • utwierdzenie we własnej wspólnocie eklezjalnej (nazywam to zasadą "wynikania ekumenizmu z miłości, a nie z wątpliwości")
  • pragnienie jedności i absolutna niechęć do rozłamu
  • pragnienie prawdy
Ma to sens jedynie, gdy obu stronom zalezy na Prawdzie.
Dzieki temu dążeniu do prawdy (mimo różnic co do tego, jaka jest ta Prawda) mogą się wspólnie modlić do Boga o jedność - czy modlić się o to samo.
MODLĄ SIĘ O TO SAMO, o wybór właściwej drogi dla wszystkich, mimo że mają rozbieżne poglądy na temat tego która droga jest właściwa !

Ale nigdy, nigdy nie może to znaczyć przyjmowania że "są dwie prawdy", albo "każdy ma swoją prawdę" albo "prawda jest nieważna".
Ekumenizm w tym ujęciu oznacza zbliżanie się do Boga - bo jak się zbliżymy do Boga, to i zbliżymy się do siebie nawzajem (zmiana z odległości A do odległości B):
Obrazek

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt lis 08, 2016 20:37
Zobacz profil WWW
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Wszystko ok, tylko wyjaśnij mi, w którym miejscu papież mówi o dwóch prawdach czy o tym, że prawda jest nieważna.
Druga sprawa: to prawda, że doktrynalnie bardzo blisko nam do prawosławia, a do protestantów baaaardzo daleko. Niemniej jednak łatwiej było przy ekumenicznym tłumaczeniu Biblii przekonać do tej prawdy protestantów niż prawosławnych. Tu dialog szedł jak po grudzie. I wiem o tym z pierwszej ręki, bo od tłumacza Dz. Najprawdopodobniej ten wykres prawosławni narysowaliby w ten sposób, że zamieniliby sie miejscami z protestantami :).


Wt lis 08, 2016 20:43

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Helenka napisał(a):
Wszystko ok, tylko wyjaśnij mi, w którym miejscu papież mówi o dwóch prawdach czy o tym, że prawda jest nieważna.
Nie powiedziałem, ze papież tak mówi.
Natomiast niewątpliwie (zresztą nie pierwszy już raz - podobnie było np. z Komunią Świętą ludzi w ponownych związkach) daje błędne (a przynajmniej niejasne) sygnały, wiernym udając się na uroczystości wspominające (jako coś wspaniałego, a nie jako tragedię i ranę Kościoła) rozłam, zwany "reformacją".
W ten sposób relatywizowany jest Depozyt Wiary, jako coś rzekomo "mniej ważnego".
Helenka napisał(a):
Druga sprawa: to prawda, że doktrynalnie bardzo blisko nam do prawosławia, a do protestantów baaaardzo daleko. Niemniej jednak łatwiej było przy ekumenicznym tłumaczeniu Biblii przekonać do tej prawdy protestantów niż prawosławnych. Tu dialog szedł jak po grudzie. I wiem o tym z pierwszej ręki, bo od tłumacza Dz.
Owszem, to prawda. Prawosławie (zwłaszcza moskiewskie) jest bardzo antyekumeniczne.
Tylko jakie wyciągasz z tego wnioski?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt lis 08, 2016 20:48
Zobacz profil WWW
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Marek_Piotrowski napisał(a):
Natomiast niewątpliwie (zresztą nie pierwszy już raz - podobnie było np. z Komunią Świętą ludzi w ponownych związkach) daje błędne (a przynajmniej niejasne) sygnały, wiernym udając się na uroczystości wspominające (jako coś wspaniałego, a nie jako tragedię i ranę Kościoła) rozłam, zwany "reformacją".
W ten sposób relatywizowany jest Depozyt Wiary, jako coś rzekomo "mniej ważnego".

Ja to odbieram zupełnie inaczej: jako gest dobrej woli pojednania. Wszystko zależy od nastawienia do osoby papieża i od własnego wyobrażenia drogi do jedności. I tu leży pies pogrzebany we właściwym odczytaniu gestów papieża. Takie jest moje zdanie.
Marek_Piotrowski napisał(a):
Owszem, to prawda. Prawosławie (zwłaszcza moskiewskie) jest bardzo antyekumeniczne.
Tylko jakie wyciągasz z tego wnioski?

Czy tylko moskiewskie? Nasi forumowicze zgodnie twierdzą, że w prawosławiu każdy kto sie modli jest teologiem i mimo, że prawosławie wcześniej od Kk przystąpiło do ruchu ekumenicznego, to jednak ponoć KK jest znacznie bliżej do protestantów niż do prawosławia (ich zdaniem).
Wnioski? Bóg z każdego zła wyprowadza dobro i jeśli dojdzie do jedności chrześcijan, a dojdzie (może nie za mojego życia), to będzie to Jego dzieło.
Od początku ekumenizm bardzo leżał mi na sercu, potem zaczął pękać w nadbudowie (nie w fundamentach) właśnie dzięki sporom z naszymi wschodnimi braćmi, ale dzięki Bogu rysy zostały opasane ankrą i budowla się trzyma :).


Wt lis 08, 2016 20:57

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Helenka napisał(a):
Marek_Piotrowski napisał(a):
Natomiast niewątpliwie (zresztą nie pierwszy już raz - podobnie było np. z Komunią Świętą ludzi w ponownych związkach) daje błędne (a przynajmniej niejasne) sygnały, wiernym udając się na uroczystości wspominające (jako coś wspaniałego, a nie jako tragedię i ranę Kościoła) rozłam, zwany "reformacją".
W ten sposób relatywizowany jest Depozyt Wiary, jako coś rzekomo "mniej ważnego".

Ja to odbieram zupełnie inaczej: jako gest dobrej woli pojednania. Wszystko zależy od nastawienia do osoby papieża i od własnego wyobrażenia drogi do jedności. I tu leży pies pogrzebany we właściwym odczytaniu gestów papieża. Takie jest moje zdanie.
ALe tu nie chodzi o wnioski, jakie są wyciągane na temat papieża!
To temat zupełnie marginalny.
Tu chodzi o wnioski wiernych, jakie wyciągną dla swojej wierności ze świętowania przez papieża rozłamu w Kościele.
Albo z wypowiedzi, że możliwość przystępowania do Komunii osób żyjących obiektywnie w grzechu ciężkim (związek pozamałżeński) jest sprawą indywidualnego rozeznania duchownych.
I jak ja mam powiedzieć młodym, żeby powstrzymali się z seksem do ślubu? Że ślub katolicki to zobowiązanie bycia razem na dobre i złe?
Jak mam powiedzieć kobiecie, żeby pozostała wierna mimo że mąż ją porzucił?

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt lis 08, 2016 21:09
Zobacz profil WWW
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Marek_Piotrowski napisał(a):
Tu chodzi o wnioski wiernych, jakie wyciągną dla swojej wierności ze świętowania przez papieża rozłamu w Kościele.
Albo z wypowiedzi, że możliwość przystępowania do Komunii osób żyjących obiektywnie w grzechu ciężkim (związek pozamałżeński) jest sprawą indywidualnego rozeznania duchownych.
I jak ja mam powiedzieć młodym, żeby powstrzymali się z seksem do ślubu? Że ślub katolicki to zobowiązanie bycia razem na dobre i złe?
Jak mam powiedzieć kobiecie, żeby pozostała wierna mimo że mąż ją porzucił?

Błąd polega w Twojej interpretacji faktu pojawienia się papieża na świecie reformacji. Moim zdaniem papież nie świętował rozłamu, a był to gest w kierunku pojednania. Jak mówił prymas Wojciech Polak na zakończenie nabożeństwa inaugurującego to wydarzenie w Cieszynie: "Nie stajemy tu dzisiaj, aby się nawzajem oskarżać, ale by z nadzieją spojrzeć w przyszłość i szukać nie tyle tego, co nas dzieli, ale tego, co łączy"
A jeśli chodzi o sprawę Komunii św. osób będących w związkach niesakramentalnych, papież wypowiedział jednoznacznie, że ten temat jednoznacznie został rozstrzygnięty przez jego poprzedników. Jeśli już to mówi o nie odtrącaniu tych ludzi, o nie wyrzucaniu ich z Koscioła, a o pochyleniu się z miłością nad tym problemem.


Wt lis 08, 2016 21:24

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Nie wątpię, że chodziło o pojednanie. Jednak termin został dobrany wyjątkowo niefortunnie.
Podobna sytuacja co do Komunii (niestety, nie jest tak różowo jak napisałaś - nie była to ostatnia wypowiedź papieża patrz http://wyborcza.pl/1,75399,19889937,rew ... rects=true ) - problemem jest brak wyrazistości.

A skutki są takie http://wpolityce.pl/kosciol/288900-epis ... mentalnych

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt lis 08, 2016 22:00
Zobacz profil WWW
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Marek_Piotrowski napisał(a):
Nie wątpię, że chodziło o pojednanie. Jednak termin został dobrany wyjątkowo niefortunnie.

To jest czepianie się szczegółów. Kto chce psa uderzyć, kija zawsze znajdzie. Na św. Janie Pawle II też wieszano psy za całowanie Koranu.
Marek_Piotrowski napisał(a):
Podobna sytuacja co do Komunii (niestety, nie jest tak różowo jak napisałaś - nie była to ostatnia wypowiedź papieża patrz http://wyborcza.pl/1,75399,19889937,rew ... rects=true ) - problemem jest brak wyrazistości.

A skutki są takie http://wpolityce.pl/kosciol/288900-epis ... mentalnych

Czynnik ludzki, niestety. Taka anegdota: kapelan Ojca sw. Franciszka pyta rano jak sie czuje papież. Papiez odpowiada: jeszcze nie wiem. Nie czytałem porannej prasy.


Wt lis 08, 2016 22:07

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
equuleuss napisał(a):
Andrzej67 napisał(a):
ze Reformacja w jednym i drugim nurcie przyniosła prawdziwe owoce tak wówczas koniecznej gruntownej odnowy zachodniego Kościoła, prawdziwie "w głowie i członkach".


Reformacja przyniosła owoc błędu człowieka i herezji, nic dobrego. Ci którzy poszli za tym, błądzą.

To Twój pogląd, do którego masz prawo. Rzymskokatolicy i luteranie mają inny, a to oni spotkali się w Lund i o nich piszemy.

Cytuj:
6 Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, tak szybko chcecie przejść do innej Ewangelii. 7 Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. 8 Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! 9 Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście - niech będzie przeklęty!

To tekst o dobre ponad tysiąc lat wcześniejszy, niż wyodrębnienie się Kościołów rzymskokatolickich i luterańskich, a tym bardziej jeszcze niż wydarzenia w Lund z końca ubiegłego miesiąca, o których piszemy. Możesz oczywiście odnosić do nich biblijne teksty, sama w sobie jak najbardziej znana praktyka, lecz zawsze jest to Twoje odniesienie danego tekstu, a więc jest w to zaangażowany jedynie Twój autorytet, nie autorytet, który stoi za biblijnym tekstem.

Cytuj:
że ktokolwiek, czy będzie to papież Bergoglio, czy Stolica Apostolska czy luteranie, świętuje czy zamierza świętować "rozłam", a nie pojednanie.

Cytuj:
Jakie pojednanie? Czyżby protestanci wrócili do KRK? Ponieważ prawdziwe pojednanie można pojmować tylko w taki sposób.

Jak pokazują rzymskokatolicy i luteranie, można je pojmować także w inny sposób.

Cytuj:
Oczywiście, że może to się nie podobać, z rozmaitych przyczyn: innej wizji drogi pojednania

Cytuj:
Droga pojednania jest tylko jedna - nawrócenie protestantów i powrót do KRK. To jest droga pojednania z Bogiem, z Chrystusem.

j.w.


Wt lis 08, 2016 22:09
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
medieval_man napisał(a):
Andrzej67 napisał(a):
Luteranie ani rzymskokatolicy nie świętują ani nie obchodzą w Reformacji swojego 'początku" jako Kościoła. Reformacja w XVI w.przyniosła wyodrębnienie się konfesyjne, teologiczne i organizacyjne obu wspólnot, luterańskiej i rzymskokatolickiej ze średniowiecznego Kościoła Zachodu,

Chcesz przez to powiedzieć, że przed powstaniem wspólnoty luterańskiej nie było Kościoła rzymskokatolickiego?

Był Kościół, do którego zarówno rzymskokatolicy, jak i luteranie w równej mierze odnoszą nieprzerwane doświadczenie swojego dziedzictwa i historii.


Wt lis 08, 2016 22:12
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Alus napisał(a):
equuleuss napisał(a):
Andrzej67 napisał(a):
ze Reformacja w jednym i drugim nurcie przyniosła prawdziwe owoce tak wówczas koniecznej gruntownej odnowy zachodniego Kościoła, prawdziwie "w głowie i członkach".


Cytuj:
Reformacja przyniosła owoc błędu człowieka i herezji, nic dobrego. Ci którzy poszli za tym, błądzą.

6 Nadziwić się nie mogę, że od Tego, który was łaską Chrystusa powołał, tak szybko chcecie przejść do innej Ewangelii. 7 Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. 8 Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! 9 Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście - niech będzie przeklęty!

Dokładnie to samo mówia prawosławni i protestanci pod adresem KK.....

Za prawosławnych się nie wypowiadam, pokaz mi jednak jakiekolwiek stanowisko Kościołów Reformacji, które rzekomo miało by wyrażać "to samo". Kościoły Reformacji doceniają dobre owoce także rzymskiej reformy Kościoła i uznają, że jest realizacją tak samo historyczną realizacją Una, Sancta.


Cytuj:
Cytuj:
Jakie pojednanie? Czyżby protestanci wrócili do KRK? Ponieważ prawdziwe pojednanie można pojmować tylko w taki sposób.

Ekumenizm to działalność na rzecz pojednania chrześcijan. Ekumenizm to dialog wszystkich wyznań oraz próba wzajemnego zrozumienia. Ekumenizm to postawa pełnej tolerancji i szacunku wobec bliźnich, oraz ich tradycji religijnych., Polska Rada Ekumeniczna.
A Bóg i Chrystus nie zamknęli się jedynie w KK.

Si, są tam tak samo, i nie potrzebują się nigdzie zamykać. Ani nie można ich zamknąć.


Wt lis 08, 2016 22:22
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Andrzej67 napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Andrzej67 napisał(a):
Luteranie ani rzymskokatolicy nie świętują ani nie obchodzą w Reformacji swojego 'początku" jako Kościoła. Reformacja w XVI w.przyniosła wyodrębnienie się konfesyjne, teologiczne i organizacyjne obu wspólnot, luterańskiej i rzymskokatolickiej ze średniowiecznego Kościoła Zachodu,

Chcesz przez to powiedzieć, że przed powstaniem wspólnoty luterańskiej nie było Kościoła rzymskokatolickiego?

Był Kościół, do którego zarówno rzymskokatolicy, jak i luteranie w równej mierze odnoszą nieprzerwane doświadczenie swojego dziedzictwa i historii.
Chciałbyś, ale to nieprawda.
Nie macie ani ciągłości święceń, ani ciągłości nauki wobec Kościoła sprzed reformacji.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt lis 08, 2016 22:29
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
chwat napisał(a):
Andrzej67 napisał(a):
Można się różnić w ocenie, i różnimy się tego co przyniosło teologicznie, duchowo, dyscyplinarnie umowne wystąpienie Lutra czy ojców zebranych w Trydencie, ale to nie powinno zamykać oczu na to, ze Reformacja w jednym i drugim nurcie przyniosła prawdziwe owoce tak wówczas koniecznej gruntownej odnowy zachodniego Kościoła, prawdziwie "w głowie i członkach".

Zmiany w Kościele następowały od pierwszego wieku i trwają do dzisiaj. Mam niestety wątpliwości, czy zmiany prowadzące do rozłamu, są jako owoce bardziej prawdziwe, niż te które rozłamem nie skutkowały.

Rozłamy są owocem naszych grzechów, a nie takich czy innych zmian. Jeżeli rozłamem "skutkowała" Nicea, to bynajmniej nie było to jej "owocem". Rozłam był owocem grzechu, a nie nicejskiego Credo. Twierdzenie, że recytując lub śpiewając Credo Kościoły świętują rozłam, byłoby tak samo absurdalne jak uparcie powtarzane kłamstwa marka_piotrowskiego odnośnie Waszego papieża Franciszka.
Zgrzeszyliśmy rozłamem, i nie chodzi o to by dziś oceniać z pychą przodków, ale by razem w pokorze wobec Boga i Kościoła wyznawać Patre, peccavi. Żadne obrzydliwe i podłe oskarżenia kłamców nie zmienią wielkości świadectwa przywódców, tak rzymskokatolickich jak i luterańskich, którzy się na to zdobyli.


Wt lis 08, 2016 22:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Cytuj:
kłamstwa marka_piotrowskiego
Licz się ze słowami.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt lis 08, 2016 22:50
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 165 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL