Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 8:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 165 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 Franciszek na święcie Reformacji 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Andrzej67 napisał(a):
chwat napisał(a):
Andrzej67 napisał(a):
Można się różnić w ocenie, i różnimy się tego co przyniosło teologicznie, duchowo, dyscyplinarnie umowne wystąpienie Lutra czy ojców zebranych w Trydencie, ale to nie powinno zamykać oczu na to, ze Reformacja w jednym i drugim nurcie przyniosła prawdziwe owoce tak wówczas koniecznej gruntownej odnowy zachodniego Kościoła, prawdziwie "w głowie i członkach".

Zmiany w Kościele następowały od pierwszego wieku i trwają do dzisiaj. Mam niestety wątpliwości, czy zmiany prowadzące do rozłamu, są jako owoce bardziej prawdziwe, niż te które rozłamem nie skutkowały.

Rozłamy są owocem naszych grzechów, a nie takich czy innych zmian.
Niestety, częścią tych grzechów były właśnie zmiany.
Cytuj:
Jeżeli rozłamem "skutkowała" Nicea, to bynajmniej nie było to jej "owocem". Rozłam był owocem grzechu, a nie nicejskiego Credo. Twierdzenie, że recytując lub śpiewając Credo Kościoły świętują rozłam
Świętują rozłam, zbierając się radośnie na Dniem Reformacji. Jeśli tam śpiewają Credo, to pięknie, ale to jeszcze nie sprawia, że nie świętują tego, co świętują.
Cytuj:
byłoby tak samo absurdalne jak uparcie powtarzane kłamstwa marka_piotrowskiego
Licz się ze słowami. Ponowne użycie zaowocuje zgłoszeniem do moderacji.

Jak to jest, że Ty - taki ponoć "dążący do jedności" i pojednawczy, pozwalasz sobie na nieporównanie więcej w stosunku do mnie, niż ja do Ciebie (a teraz posunąłeś się wręcz do chamstwa)?
Tak wygląda to "pojednanie"?

Cytuj:
Zgrzeszyliśmy rozłamem, i nie chodzi o to by dziś oceniać z pychą przodków, ale by razem w pokorze wobec Boga i Kościoła wyznawać Patre, peccavi.
To piękne. Czemu zatem nie jest czynione podczas Świąt Zmartwychwstania czy Bożego Narodzenia (a może najlepszy byłby W.Piątek) tylko podczas czegoś, co się nazywa "Dzień Reformacji" podczas którego luteranie radośnie świętują ten grzech, o którym pisałeś powyżej?
Cytuj:
Żadne obrzydliwe i podłe oskarżenia kłamców
I znów zioniesz po prostu pojednaniem i pokorą... ;)

Tak to niestety często wygląda w praktyce - dużo gładkich słówek o pojednaniu, a jak przychodzi co do czego, to wychodzi... to co wyszło

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt lis 08, 2016 22:58
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Andrzej67 napisał(a):
Luteranie ani rzymskokatolicy nie świętują ani nie obchodzą w Reformacji swojego 'początku" jako Kościoła. Reformacja w XVI w.przyniosła wyodrębnienie się konfesyjne, teologiczne i organizacyjne obu wspólnot, luterańskiej i rzymskokatolickiej ze średniowiecznego Kościoła Zachodu,

Marek_Piotrowski napisał(a):
Andrzej67 napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Chcesz przez to powiedzieć, że przed powstaniem wspólnoty luterańskiej nie było Kościoła rzymskokatolickiego?

Był Kościół, do którego zarówno rzymskokatolicy, jak i luteranie w równej mierze odnoszą nieprzerwane doświadczenie swojego dziedzictwa i historii.
Chciałbyś, ale to nieprawda.
Nie macie ani ciągłości święceń, ani ciągłości nauki wobec Kościoła sprzed reformacji.
Nie jestem ani rzymskokatolikiem, ani luteraninem. Piszę o tym, jak odnoszą się do wspólnej historii rzymskokatolicy i luteranie. Co do tego ma Twoja ocena co 'my' mamy, a czego nie? Dzięki Bogu i rzymskokatolicy i luteranie potrafią wspólnie rozpoznać swoje dziedzictwo w 1500 lat Kościoła, i dać mu chrześcijańskie świadectwo, co Ciebie z jakiś powodów tak strasznie odrzuca. Kompulsywną nienawiść do nich pozostawiam Tobie.


Wt lis 08, 2016 23:21
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Marek_Piotrowski napisał(a):
Natomiast niewątpliwie (zresztą nie pierwszy już raz - podobnie było np. z Komunią Świętą ludzi w ponownych związkach)
http://wyborcza.pl/1,75399,19889937,rew ... rects=true

Może i faktycznie czegoś tu brakuje. Dla mnie jest jednak jasne, że papież kładzie większy nacisk położony na sumienie wiernych oraz sumienie i rozeznanie spowiedników.

Najbardziej niejasna była tu jednak kwestia, czy głosowanie synodu jest wiążące, czy nie.

Cytuj:
daje błędne (a przynajmniej niejasne) sygnały, wiernym udając się na uroczystości wspominające (jako coś wspaniałego, a nie jako tragedię i ranę Kościoła) rozłam, zwany "reformacją".

Ale tutaj to ja głęboko wątpię, czy obecność papieża na święcie Reformacji spowodowała u wiernych jakieś wątpliwości. Na razie widzę wątpliwości u teologów (czy to z wykształcenia, czy hobbistycznie) obeznanych z historią Kościoła, którzy tak naprawdę żadnych wątpliwości nie mają.

Nie wiem, czy ktoś spośród zwykłych wiernych w coś wątpi.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt lis 08, 2016 23:33
Zobacz profil

Dołączył(a): So kwi 11, 2015 20:55
Posty: 187
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Marek_Piotrowski napisał(a):
Cytuj:
byłoby tak samo absurdalne jak uparcie powtarzane kłamstwa marka_piotrowskiego
Licz się ze słowami. Ponowne użycie zaowocuje zgłoszeniem do moderacji.

Kłamiesz uparcie powtarzając, że papież Franciszek i luteranie świętowali rozłam. Co świętowali, możesz przeczytać w źródłach które już wyżej podawałem.

Cytuj:
Jak to jest, że Ty - taki ponoć "dążący do jedności" i pojednawczy, pozwalasz sobie na nieporównanie więcej w stosunku do mnie, niż ja do Ciebie (a teraz posunąłeś się wręcz do chamstwa)?
Tak wygląda to "pojednanie"?

Nic nie pisałem o jakoby o moim "dążeniu do jedności" ani o "pojednawczości". Pisałem o rzymskokatolickim papieżu i biskupie Younanie i Kościołach, którym przewodzą. Nie jestem ani luteraninem ani rzymskokatolikiem.


Cytuj:
Zgrzeszyliśmy rozłamem, i nie chodzi o to by dziś oceniać z pychą przodków, ale by razem w pokorze wobec Boga i Kościoła wyznawać Patre, peccavi.
To piękne. Czemu zatem nie jest czynione podczas Świąt Zmartwychwstania czy Bożego Narodzenia (a może najlepszy byłby W.Piątek) tylko podczas czegoś, co się nazywa "Dzień Reformacji" podczas którego luteranie radośnie świętują ten grzech, o którym pisałeś powyżej?[/quote]
Tja, luteranie radośnie świętują grzechy a rzymskokatolicy pewnie czczą bałwany, baptyści depczą po zakopanym krzyżu, Żydzi przygotowują mace z kwi... daj już sobie spokój.

Cytuj:
Żadne obrzydliwe i podłe oskarżenia kłamców
I znów zioniesz po prostu pojednaniem i pokorą... ;)[/quote]
Ekumenizm wymaga Prawdy. Kłamstwo należy nazwać kłamstwem. I w tym przypadku jest wyjątkowo obrzydliwe - to moje odczucie mam zwyczajnie prawo. Nie zamierzam "irenicznie" udawać, że grzech jest cudowny, a prawda nie istnieje, bo Tobie może się to nie podobać.

Cytuj:
Tak to niestety często wygląda w praktyce - dużo gładkich słówek o pojednaniu, a jak przychodzi co do czego, to wychodzi... to co wyszło

Kłamiesz (że papież Franciszek i luteranie świętują rozłam i grzech, a nawet cieszą się z niego) to masz. Pojednanie nie może ignorować Prawdy, bo jest budowane na piasku.


Wt lis 08, 2016 23:39
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Cóż Andrzej67, ponieważ zachowujesz się po chamsku, nie zasługujesz na odpowiedź.

Saul napisał(a):
Ale tutaj to ja głęboko wątpię, czy obecność papieża na święcie Reformacji spowodowała u wiernych jakieś wątpliwości. Na razie widzę wątpliwości u teologów (czy to z wykształcenia, czy hobbistycznie) obeznanych z historią Kościoła, którzy tak naprawdę żadnych wątpliwości nie mają.

Nie wiem, czy ktoś spośród zwykłych wiernych w coś wątpi.
Nie doceniasz "zwykłych" wiernych.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt lis 08, 2016 23:56
Zobacz profil WWW
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Andrzej67 napisał(a):
Kłamiesz uparcie powtarzając, że papież Franciszek i luteranie świętowali rozłam.

Rzeczywiście posuwasz się za daleko. Nie zgadzam sie z Markiem co do rzeczywistości uczestnictwa papieża w owym dniu, ale nie ośmieliłabym się nazwać go kłamcą. On jest przekonany do swojego sądu i zarzutami kłamstwa na pewno go nie przekonasz, że jest inaczej.
Soul33 napisał(a):
Dla mnie jest jednak jasne, że papież kładzie większy nacisk położony na sumienie wiernych oraz sumienie i rozeznanie spowiedników.

Dokładnie tak jest, ale ludziom przyzwyczajonym do litery prawa nie jest łatwo to zrozumieć. Tylko, że nie z litery prawa będziemy sadzeni, a z miłości. Z Prawa będą sądzeni, ci co Prawu podlegają.
Soul33 napisał(a):
Nie wiem, czy ktoś spośród zwykłych wiernych w coś wątpi.

Ktoś pewnie wątpi, ale tu jest zadanie dla:
Soul33 napisał(a):
teologów (czy to z wykształcenia, czy hobbistycznie
, aby tę kwestię wyjaśnić zgodnie z intencją papieża, a nie własnym zdaniem.
Znacznie trudniej było wyjaśnić sytuację z abpem Peatzem czy zachowania poszczególnych księży (materializm, władczość) niż tę kwestię. Potrzeba tylko dobrej woli i uznania, że nie jest się władnym oceny postępowania papieża, a winnym mu szacunek.


Śr lis 09, 2016 6:02
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Helenka napisał(a):
Ok, ale wypadałoby dodać dla jasności: "na marginesie", aby ta uwaga nie sugerowała, że w danej kwestii stanowisko KK jest inne od PRE.

Św Janowi Pawłowi II i Benedyktowi XVI nie przeszkadzał irenizm w spotkaniach z PRE w każdorazowych pielgrzymkach do Polski.


Śr lis 09, 2016 8:28

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Alus napisał(a):
Helenka napisał(a):
Ok, ale wypadałoby dodać dla jasności: "na marginesie", aby ta uwaga nie sugerowała, że w danej kwestii stanowisko KK jest inne od PRE.

Św Janowi Pawłowi II i Benedyktowi XVI nie przeszkadzał irenizm w spotkaniach z PRE w każdorazowych pielgrzymkach do Polski.
Nie mam nic przeciw spotkaniom ekumenicznym (sam w swoim czasie byłem mocno w to zaangażowany). Nie to jest problemem.
Problemem jest sam Dzień Reformacji (czyli dzień rozłamu) który jest świętem dla luteran.
I teraz tak: skoro pozostają w oddzieleniu, trudno mieć o to do nich pretensje (uważają zapewne, że ten rozłam był konieczny i pozytywny). Natomiast podobne podejście u katolika byłoby (delikatnie mówiąc) dziwne.
Nie sądzę, by papież popierał rozłam czy coś w tym rodzaju - jednak nie mam wątpliwości, ze wysyła sygnał który niestety może (i już jest!) tak właśnie odczytywany.
W ogóle papież Franciszek ma problem z komunikacją (pisałem już o Komunii małżonków, podobnie było z homoseksualizmem - na szczęście to już papież przeciął kolejnym komentarzem. Tylko że znowu powstało zamieszanie).

Papież to nie tylko głowa państwa - to przede wszystkim kompas moralny. I kiepsko, kiedy kompas wskazuje niewyraźnie, wskazówka ,choć generalnie wskazuje północ, to jednak waha się po całej tarczy.

Cytuj:
Dokładnie tak jest, ale ludziom przyzwyczajonym do litery prawa nie jest łatwo to zrozumieć. Tylko, że nie z litery prawa będziemy sadzeni, a z miłości. Z Prawa będą sądzeni, ci co Prawu podlegają.
Nie gniewaj się, ale to całkowicie pomylenie tego co jest "z prawa" i "z ducha".
Zasady moralne - takie jak zakaz mordowania (w tym aborcji), jak wierność przysiędze małżeńskiej to nie jest to "Prawo" o którym pisał Paweł. On ganił tych, co sądzili ze otrzymają zbawienie "z uczynków prawa" (czyli z przestrzegania nakazów rytualnych) - w żadnym wypadku nie była to furtka do relatywizowania np. 10 przykazań.

Seks pozamałżeński to grzech ciężki. W stanie grzechu ciężkiego nie należy przystępować do Komunii Świętej, bo grozi to czymś znacznie gorszym, niż dezaprobata papieża (patrz 1 Kor 27,30).
Tyle.
Tak tak, nie nie.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr lis 09, 2016 9:52
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Andrzej67 napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Andrzej67 napisał(a):
Luteranie ani rzymskokatolicy nie świętują ani nie obchodzą w Reformacji swojego 'początku" jako Kościoła. Reformacja w XVI w.przyniosła wyodrębnienie się konfesyjne, teologiczne i organizacyjne obu wspólnot, luterańskiej i rzymskokatolickiej ze średniowiecznego Kościoła Zachodu,

Chcesz przez to powiedzieć, że przed powstaniem wspólnoty luterańskiej nie było Kościoła rzymskokatolickiego?

Był Kościół, do którego zarówno rzymskokatolicy, jak i luteranie w równej mierze odnoszą nieprzerwane doświadczenie swojego dziedzictwa i historii.


Ten Kościół średniowieczny ma swoją kontynuację w Kościele rzymskim: przez nauczanie i przez hierarchię.
Wspólnota luterańska odcięła się od całego średniowiecznego nauczania i całej średniowiecznej hierarchii.
O ile więc Kościół rzymski jest kontynuacją tego Kościoła, to wspólnota luterańska, faktycznie się z tego Kościoła wyodrębniła. Luteranie nie odnoszą do poprzedniej epoki swojego dziedzictwa i historii.
Wiem, że słowa i pojęcia kształtują rzeczywistość.
Dlatego cały czas trzymamy się ustalonych pojęć: nie wyodrębniliśmy się jako Kościół rzymski z średniowiecznego Kościoła zachodu, ale jesteśmy jego kontynuacją.
Tylko my.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr lis 09, 2016 10:53
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Marek_Piotrowski napisał(a):
Cytuj:
Nie wiem, czy ktoś spośród zwykłych wiernych w coś wątpi.
Nie doceniasz "zwykłych" wiernych.

Ale spotkałeś się z jakimiś wątpliwościami?

Jeśli papież uważa, że w Reformacji należy dostrzec też dobre skutki (w końcu uznaje się, że Bóg ze wszystkiego potrafi dobro wyprowadzić), to według mnie czas wybrał bardzo trafnie.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr lis 09, 2016 12:12
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Cały czas poruszacie się kochani obok problemu.
Nie jest problemem
  • uznanie, że Reformacja miała "także" dobre skutki (niemal wszystko złe ma też jakieś dobre strony, nawet śmierć i podatki)
  • otwarcie na kontakty ekumeniczne
  • wzajemne przebaczenie
  • itd itp
Problem jest taki, że Reformacja była przede wszystkim rozłamem (który rani Kościół do dziś). I nawet jeśli luteranie sądzą, że per saldo się "opłacała" to nie jest optyka ani Ewangelii, ani Kościoła.
Więc albo świętujemy pozytywnie rocznicę tego rozłamu, albo wspieramy ekumenizm.
Świętowanie rozłamu pod hasłem ekumenizmu jest pomieszaniem pojęć i jakimś kolejnym nieuporządkowaniem, wysyłaniem mylnych i sprzecznych sygnalów.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Śr lis 09, 2016 12:35
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Zgadzam się z opinią Marka, że wybranie daty na takie świętowanie może być odbierane, przynajmniej ze zdumieniem przez część katolików.
Być może w komunikacji Franciszka z częścią wiernych zabrakło jakichś wcześniejszych zabiegów przygotowujących do tego wydarzenia?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr lis 09, 2016 12:49
Zobacz profil WWW
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Jakie zabiegi przygotowujace dla uczniow stosowal Pan Jezus zanim w jasny dzien, choc raczej bez wielu swiadkow zaczal rozmowe z rozwiazla i zyjaca w rozlamie z Zydami Samarytanka?

Jak wam sie ta germansko-rzymska podejrzliwosc zakorzenila. To faryzejskie trzymanie sie kurczowo prawa, zasad, poczucia sprawiedliwosci.

Jak malo rozumiecie z milosci i milosierdzia.


Śr lis 09, 2016 13:04
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
Wspólne oświadczenie właściwie uwzględnia wątpliwości wyrażone przez Marka i się do nich odnosi.

Mam wrażenie, że zaprawienie w forumowych bojach może wpływać tutaj na optykę. Poglądy zostają skrystalizowanie i umocnione po jednej stronie barykady. Dążenie do pojednania i porozumienia jest w zasadzie niespotykane.

Marek_Piotrowski napisał(a):
Więc albo świętujemy pozytywnie rocznicę tego rozłamu, albo wspieramy ekumenizm.

Jakoś mam większe zaufanie do decyzji i wyborów papieża. Radykalna odmienność podejścia Twojego i podejścia papieża może, w sposób oczywisty, utrudniać akceptację tych jego działań. Ale może to jednak papież ma rację?

Helenka napisał(a):
Znacznie trudniej było wyjaśnić sytuację z abpem Peatzem czy zachowania poszczególnych księży (materializm, władczość) niż tę kwestię.

To fakt. Milion spraw, włącznie z codziennymi, jest trudniejszych do wyjaśnienia.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr lis 09, 2016 13:15
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Franciszek na święcie Reformacji
No sorry, ale to Franciszek jest pasterzem, a my duszami pasionymi....
Błogosławiona jesteś, że w lot pojmujesz wszystkie decyzje papieża i żadna z nich nie skłania cię do okazania jakiejkolwiek wątpliwości.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr lis 09, 2016 13:20
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 165 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL