Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:14



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!" 
Autor Wiadomość
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
bert04 napisał(a):
Alus napisał(a):
Posiadać więcej niż inni, a otaczać sie zbytkiem i luksusem przez ludzi głoszących przekaz tego, który mówi o sobie lisy mają nory, ptaki gniazda, a Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie mógłby głowę oprzeć jest wyrazem odejścia od Jego nauki.


Masz prawo tak sądzić, ale to jest tylko Twoja prywatna opinia. Może nie tak radykalnie jak Samoluub (co to chciał pieniądze likwidować), ale też dryfujesz w kierunku, w którym posiadanie jest źródłem zła. Zwłaszcza "posiadanie więcej niż inni"... No chyba nie muszę pisać, z czym to się kojarzy. Z jakimi czasami.

Można być bogaczem, który do swoich dóbr doszedł uczciwą pracą. Można być biedakiem i kraść. Można połowę majątku przeznaczyć na cele charytatywne. Można skąpić, mając niewiele. Jak pisał św. Paweł: "12 Wiem, jak znosić biedę i jak żyć w dostatku. Jestem przygotowany do życia w każdych warunkach: z pełnym i z pustym żołądkiem, w dobrobycie i w niedostatku. 13 Dzięki Temu, który dodaje mi sił, umiem radzić sobie w każdej sytuacji."

Przy całej tej wykładni o bogactwie, w odniesieniu do duchownych zasadniczym jest służyć.
Św Paweł owszem i pisał, ale ani on, ani inni apostołowie nie gromadzili dóbr na zapas, na wyrost swoich potrzeb.
Odpowiedz szczerze - po co jednemu kardynałowi 400 m2 apartament luksusowo wyposażony?.....dla chwały Pana, czy dla źle pojętej własnej dostojności?
Biskupom pomocniczym w mojej diecezji wystarczają dwupokojowe mieszkania.....można?...ależ można.


Śr maja 17, 2017 13:03
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
Alus napisał(a):
Odpowiedz szczerze - po co jednemu kardynałowi 400 m2 apartament luksusowo wyposażony


Gdyby nie kwestia finansowania, to ta sprawa by mnie kompletnie nie obchodziła.




PS: Zdaje mi się, że posługujesz się "medialną" powierzchnią 400 m2, a powinno być jakieś 300. Z drugiej strony czytałem już liczby 600 i 700 m2, więc jakieś gumowe to mieszkanie się zdaje.

https://www.domradio.de/themen/vatikan/ ... alswohnung

PPS: Tak, wiem, niepolskie źródło, ale gugiel przetłumaczy a Alus (chyba?) zrozumie.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr maja 17, 2017 14:07
Zobacz profil
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
Alus jak Alus. Ale medieval nie....

Finansowanie to jedna sprawa. Zarobki to inna. A kazania o cnotach ubostwa to trzecia.

Pan Jezus nie byl nedzarzem i korzystal z zaproszen bogatych. Ale sam nie mial wlasnego dachu nad glowa (poza moze domem Matki, jesli jako wdowa jakis miala) i raczej dbal o potrzeby cielesne (i duchowe) innych niz swoje.


Śr maja 17, 2017 14:34
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
bert04 napisał(a):
Alus napisał(a):
Odpowiedz szczerze - po co jednemu kardynałowi 400 m2 apartament luksusowo wyposażony


Gdyby nie kwestia finansowania, to ta sprawa by mnie kompletnie nie obchodziła.




PS: Zdaje mi się, że posługujesz się "medialną" powierzchnią 400 m2, a powinno być jakieś 300. Z drugiej strony czytałem już liczby 600 i 700 m2, więc jakieś gumowe to mieszkanie się zdaje.

https://www.domradio.de/themen/vatikan/ ... alswohnung

PPS: Tak, wiem, niepolskie źródło, ale gugiel przetłumaczy a Alus (chyba?) zrozumie.

Ciebie może nie obchodzi, ale to nie kwestia ludzkiego zainteresowania lecz kategorycznych wskazań Jezusa, które punktuje św Paweł niechciwy na grosz....niechciwi brudnego zysku, bo nie zdobywajcie złota, ani srebra, ani miedzi do swoich trzosów(Mt 10,9).


Śr maja 17, 2017 14:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
Kael napisał(a):
Alus jak Alus. Ale medieval nie....


Pssst, może nie zauważy.

Cytuj:
Finansowanie to jedna sprawa. Zarobki to inna. A kazania o cnotach ubostwa to trzecia.


Staram się chodzić regularnie do koscioła, ale nie przypominam sobie kazania zbliżonego do postulatów tutaj stawianych.

Cytuj:
Pan Jezus nie byl nedzarzem i korzystal z zaproszen bogatych. Ale sam nie mial wlasnego dachu nad glowa (poza moze domem Matki, jesli jako wdowa jakis miala) i raczej dbal o potrzeby cielesne (i duchowe) innych niz swoje.


No nie miał. Ale głodem nie przymierał. Wspomniałaś o zapraszaniu przez bogaczy, ja dodam kobiety (matki uczniów, wdowy), które wspomagaly jego i uczniów. Brak osobistego majątku notabene jest do dziś.

======================

Alus napisał(a):
Ciebie może nie obchodzi, ale to nie kwestia ludzkiego zainteresowania lecz kategorycznych wskazań Jezusa, które punktuje św Paweł niechciwy na grosz....niechciwi brudnego zysku, bo nie zdobywajcie złota, ani srebra, ani miedzi do swoich trzosów(Mt 10,9).


Pragnę jedynie wskazać, że zbliżasz się do tworzenia sobie własnych zasad, wybierając pewne kategoryczne elementy z ewangelii. Jeszcze krok, a będziesz postulować, że biskup ma być mężem jednej żony. :D

A konkretnie w temacie to postulat ubóstwa stał się w ostatnich latach takim medialnym biczem na część kleru. Owszem, są gorszące przykłady. Jednak ja nie ufam tej kolejnej medialnej gonitwie za króliczkiem. Refleksja przyszła na mnie po pewnych przemyśleniach związanych z prałaten Jankowskim. Łatwo ulec pędowi nagonki, no bo jak ksiądz może biznes uprawiać, zgroza.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr maja 17, 2017 17:26
Zobacz profil
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
Cytuj:
Ciebie może nie obchodzi, ale to nie kwestia ludzkiego zainteresowania lecz kategorycznych wskazań Jezusa, które punktuje św Paweł niechciwy na grosz....niechciwi brudnego zysku, bo nie zdobywajcie złota, ani srebra, ani miedzi do swoich trzosów(Mt 10,9).


Cytuj:
Pragnę jedynie wskazać, że zbliżasz się do tworzenia sobie własnych zasad, wybierając pewne kategoryczne elementy z ewangelii. Jeszcze krok, a będziesz postulować, że biskup ma być mężem jednej żony. :D

A konkretnie w temacie to postulat ubóstwa stał się w ostatnich latach takim medialnym biczem na część kleru. Owszem, są gorszące przykłady. Jednak ja nie ufam tej kolejnej medialnej gonitwie za króliczkiem. Refleksja przyszła na mnie po pewnych przemyśleniach związanych z prałaten Jankowskim. Łatwo ulec pędowi nagonki, no bo jak ksiądz może biznes uprawiać, zgroza.

Nie ostatnio:
- Tak wiec kapłan obcujący nieustannie z tą świętością Boga wezwany jest, aby stać się świętym. Również jego posługa skłania go do wyboru życia inspirowanego ewangelicznym radykalizmem. Tym tłumaczy sie konieczność ducha rad ewangelicznych w jego życiu: czystość, ubóstwo i posłuszeństwo.
- Najgłębszym sekretem prawdziwych sukcesów duszpasterskich nie są bowiem środki materialne, zwłaszcza środki bogate. Trwałe owoce duszpasterskich trudów rodzą sie na podłożu świętości kapłańskich serc. To jest podstawa
"Dar i Tajemnica", św Jan Paweł II, 1996r......zatem to nie moda lat ostatnich pontyfikatu Franciszka.
Św Jan Paweł II jako kapłan od zawsze znany z nieprzywiązywania żadnej rangi do dóbr materialnych, był hojnym kapłanem, który dzielił sie z potrzebującymi każdym groszem i np.ostatnimi swoimi butami, które nie były jeszcze u naprawy u szewca.
Zatem to nie "moda" papieża Franciszka - Franciszek jedynie bardziej głośno krzyczy, to co św Jan Paweł II nieustannie powtarzał i prezentował własnym życiem.


Śr maja 17, 2017 17:58

Dołączył(a): Śr kwi 26, 2017 15:16
Posty: 2261
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
Lekkie sprostowanie do mojego postu o gromadzeniu dobr - nie chodzilo mi w nim o kaplanow czy hierarchow, ale raczej o instytucje KK.


Śr maja 17, 2017 18:05
Zobacz profil
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
@bert04:" "brak osobistego majatku"? No chyba nie u ksiezy diecezjalnych i nie u biskupow.

A i zakonni moga zachowac to, co dostana z okazji swiecen/prymicji (przynajmniej o takim zwyczaju slyszalam w kilku zgromadzeniach w Polsce).
Zakonnice takich mozliwosci nie maja...


Śr maja 17, 2017 18:09

Dołączył(a): Pn maja 15, 2017 1:30
Posty: 81
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"

Najpierw kreuje rozpad potem podaje ręke na warunkach... dobra taktyka
Ale czy wypada Papieżowi być tak lekkomyślnym kombinatorem i czy Papież to polityk czy przywódca duchowy ?


Pn maja 22, 2017 19:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
Samoluub napisał(a):
i czy Papież to polityk czy przywódca duchowy ?


Żenada...
Czy jest jakikolwiek temat względem którego nie jesteś zwykłym ignorantem?

O tym, iż papież jest zarówno politykiem (głową teokracyjnej monarchii absolutnej jaką jest państwo Watykan) jak i przywódcą duchowym (głową kościoła rzymskokatolickiego) uczą się już dzieci w podstawówce...


Pn maja 22, 2017 19:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 15, 2017 1:30
Posty: 81
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
Ja się pytam czy tak powinno być...


Pn maja 22, 2017 22:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
Czyli nie potrafisz nawet wyprowadzić w sposób poprawny pytania, tak by jego treść odpowiadała zamierzeniu :D

P.S. uzyskałeś zgodę administracji wiara.pl na reklamowanie tego swojego forumowego grajdołka w podpisie czy oczywiście masz głęboko gdzieś zwykłą uczciwość i przyzwoitość? :)


Pn maja 22, 2017 22:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 15, 2017 1:30
Posty: 81
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
Wkrótce złoże takie zapytanie do centrali Medival Mana, ale chyba do portalów partnerskich nie trafimy. Nadal wielu Katolików traktuje Protestantów Ewangelicznych jako coś wrogiego, a w USA Katolicy i Ewangeliczni politycznie/moralnie są we współpracy mimo jaskrawych poglądów i zgrzytów/różnic w kwestiach duchowych.

Niestety Medival łączy kwestie wiary z polityką i jest uprzedzony do Nas co już na wstępie zaprezentował obawą, że omamiamy ludzi. Nie rozumie, że takie spory były i są codziennością na całym świecie i są ogromne różnice postrzegania pewnych zdarzeń, historii, faktów np dla Niego moje twierdzenia że Katolicyzm odłamał się od Prawosławia będą trolowaniem lub prowokowaniem, a jednak tak myślą Prawosławni czy Protestanci i trzeba się z tym pogodzić, albo umieć przekonać do swych racji. Ja np wiem, że Katolicy uważają, że to Prawosławni się oderwali x D no ale Medival chce aby każdy mu przytakiwał i nie ma łagodności wobec innych Chrześcijan.

A administratorowi jak też zakonnikowi taka łagodnosc powinna być rzeczą naturalną. Nawet Ksiadz Natanek Nas chwali i gani KRK że zakrywają nauke o łasce...


Pn maja 22, 2017 23:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lis 14, 2016 1:11
Posty: 1409
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
Szybka piłka – posiadasz certyfikat psychoterapeuty/dyplom lekarza psychiatry w związku z oferowanymi w podpisie usługami?


Pn maja 22, 2017 23:28
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 15, 2017 1:30
Posty: 81
Post Re: Papież Franciszek: "Europa jest zagrożona rozpadem!"
Mam certyfikat od Jesusa dostałem, urzędowego brak.


Pn maja 22, 2017 23:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL