Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 19:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Dlaczego JP II za życia pozwalał się tytułować "Świętym 
Autor Wiadomość
Post Dlaczego JP II za życia pozwalał się tytułować "Świętym
Ciągle za zycia tytułowano go "Ojcem Świętym" a on nie miał ni przeciwko temu. Dlaczego? Przecież jest to tytuł "Ojciec Święty" jest zarezerwowany dla boga. Czy nie dopuścił się przez to bluźnierstwa?


Śr sie 10, 2005 10:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 14, 2005 8:30
Posty: 964
Post 
To błąd w tłumaczeniu. Są dwa pojęcia na określenie "świętości" - "święty" i "uświęcony" (napełniony Duchem Św.), jednak język polski w papieskiej nomenklaturze nie rozróżnia tego pojęcia. Mogę się mylić, jestem tylko schizmatykiem ;)

"Schizmatycy prawosławni" mówią na papieża Rzymu "Jego Świątobliwość" więc sam wyciągnij wnioski.


Śr sie 10, 2005 15:18
Zobacz profil
Post 
didymos napisał(a):
To błąd w tłumaczeniu. Są dwa pojęcia na określenie "świętości" - "święty" i "uświęcony" (napełniony Duchem Św.), jednak język polski w papieskiej nomenklaturze nie rozróżnia tego pojęcia. Mogę się mylić, jestem tylko schizmatykiem ;)

"Schizmatycy prawosławni" mówią na papieża Rzymu "Jego Świątobliwość" więc sam wyciągnij wnioski.

Mi chodzi o to, czemu JPII nic nie miał przeciwko określeniu "ojcze święty"??? Czemu nie zwrócił uwagi, żęby się do niego tak nie zwracać? I czy nie popoełnił bluźnierstwa względem boga, pozwalając się tak tytułować?


Śr sie 10, 2005 16:20
Post 
Czekaj czekaj, wydaje mi sie, ze nie ma sensu wszczynac dyskusji o zwrot. Papiezy juz wczesniej w historii tytulowano w ten sposob... nie wydaje mi sie, zeby okreslanie tego jako bluznierstwa mialo sens.

Crosis


Śr sie 10, 2005 16:26
Post 
Bluźnierstwa...względem kogo?....boga - jak Ty piszesz. Przy czym "Ojciec Święty", JPII - dużą literą.
Nie o Boskie sprawy Ci chodzi, ale o "wrzucenie kamyczka" tym "bluźniercom katolikom"....znamy to "zatroskanie" :D


Śr sie 10, 2005 16:34
Post 
Jako niewierzacy, zgadzam sie przedmowca.

Poza tym, dlaczego zawezasz to do jednej osoby? Jednego papieza? Osoby pelniace ta funkcje tutulowano tak juz od wiekow.


Crosis


Śr sie 10, 2005 17:20
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Tak, jak napisał Crosis, jest to ogólnie przyjęty wobec papieży zwrot, w pewnym sensie grzecznościowy. Doszukiwanie się tu jakiegoś wywyższania Jana Pawła II - to po prostu naciąganie, szukanie dziury w całym.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pt sty 06, 2006 21:16
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N paź 09, 2005 13:54
Posty: 226
Post 
Ojciec Święty to jeden z tytułów dla Biskupa Rzymu, jak Papież, Następca Św. Piotra, Namiestnik Chrystusa...

Ale nie następca Chrystusa :D , bo tak czasem mówią! jeśli coś to właśnie Namiestnik czyli zastępca.

_________________
"Wszystko mogę w Tym, Który mnie umacnia."


N sty 08, 2006 11:13
Zobacz profil
Post 
Black-White Sheep
Cytuj:
Ojciec Święty to jeden z tytułów dla Biskupa Rzymu, jak Papież, Następca Św. Piotra, Namiestnik Chrystusa...

Ale nie następca Chrystusa , bo tak czasem mówią! jeśli coś to właśnie Namiestnik czyli zastępca.

Nie ma w oficjalnej (ex cathedra) nomenklaturze Kurii watykańskiej - Stolicy Apostolskiej - tytułu "Ojciec Święty".
Papież jest:
Wikariuszem Jezusa Chrystusa (oczywiście najwyższym i jedynym), Pasterzem Kościoła (całego), Patriarchą Zachodu, Jego Świątobliwością, Następcą Piotra Księcia Apostołów i Zastępcą Chrystusa, Suwerenem Państwa Watykańskiego, Najwyższym Kapłanem Kościoła Uniwersalnego, Prefektem Kongregacji Doktryny Wiary (dawniejsze święte Oficjum, a przedtem Święta Inkwizycja), Prefektem Kongregacji Konsystorialnej i Prefektem Kongregacji dla Kościoła Wschodniego, Prymasem Włoch, Arcybiskupem Metropolitą prowincji Rzymskiej i wreszcie Sługą Sług Bożych.
Wbrew pozorom, podzielony świat chrześcijański nie pogodził się nigdy z samozwańczym, i w opinii niektórych, bluźnierczym "Ojcem Świętym". I nic nie wskazuje, aby kiedykolwiek to nastąpiło.
Przy okazji dogmatu o nieomylności:
Katechizmy wydane przed 1870 rokiem mówiły, że papież - bez względu na okoliczności - jest tak omylny, jak każdy człowiek, bo do tego czasu faktycznie tylko Bóg był nieomylny. Ilustruje to odpowiedź biskupa Purcella na sugestię protestantów, że Kościół rzymski de facto uznaje papieża za nieomylnego. Napisał on w 1837 roku:
„Żaden inteligentny katolik nie wierzy w nieomylność papieża. Także ja i wszyscy bracia w Chrystusie, których znam, nie wierzą w to. Katolik wierzy, że papież jest podatny na błąd, jak wszyscy ludzie. Człowiek jest człowiekiem, nie ma zaś nieomylnego człowieka, czy to w sprawach doktrynalnych, czy moralnych".
Zdanie to biskup Purcell musiał zmienić w 1870 roku, kiedy papież Pius IX presją i intrygą wymusił ten nowy i bezprecedensowy dogmat na uczestnikach Soboru Watykańskiego I.


Wt lut 07, 2006 12:03

Dołączył(a): Cz wrz 28, 2006 17:15
Posty: 4
Post 
A oto pouczenia PANA BOGA, ktore my wszyscy wlacznie z Papiezami mamy sluchac, czyz nie prawda?

Ew. Sw. Mateusza 23:9......9 Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem*; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie.
Ewangelia Sw. Jana 17:11......11 Już nie jestem na świecie, ale oni są jeszcze na świecie, a Ja idę do Ciebie. Ojcze Święty, zachowaj ich w Twoim imieniu, które Mi dałeś*, aby tak jak My stanowili jedno.
:-D

_________________
adammomot@hotmail.com


Śr paź 18, 2006 18:32
Zobacz profil
Post 
re Adam7: rozumiem, że ty do swojego taty też nie zwracasz się używając słowa "ojciec" ani nie używasz słowa "tata" ponieważ jest synonimem słowa "taty"


Śr paź 18, 2006 18:50

Dołączył(a): Śr wrz 06, 2006 10:33
Posty: 249
Post 
jeśli jest fanatykiem - pewnie zwraca się inaczej (może po imieniu):D


Cz paź 19, 2006 12:28
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 19, 2006 23:14
Posty: 202
Post 
Ewangelie trzeba najpierw rozumiec sercem, nie umyslem a czasem w kontekscie. Jezus uzywal niekiedy pewnych skrajnych okreslen czy sformulowan w celu zwrocenia uwagi na te miejsca. Czy uwazacie ze Jezus pragnie waszej nienawisci wobec rodzicow mowiac " Kto nie ma w nienawiści ojca swego i matki, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien" (por. Mt 10,37)? Czlowiek jest zdolny do wlasciwego interpretowania slow Jezusa jesli czyta je w kontekscie calosci nauczania, a wyrywanie pojedynczych slow czy zdan i przedstawianie ich w sprzecznosci z reszta jest czesto przejawem zlej woli.


Pt lis 24, 2006 0:57
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego JP II za życia pozwalał się tytułować "Świ
GoodBoy napisał(a):
Ciągle za zycia tytułowano go "Ojcem Świętym" a on nie miał ni przeciwko temu. Dlaczego? Przecież jest to tytuł "Ojciec Święty" jest zarezerwowany dla boga. Czy nie dopuścił się przez to bluźnierstwa?


Nie wiem czy bluznierstwa ale megalomani na pewno.


Pn lis 27, 2006 13:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
Ewangelia

J 20,19-23

"Wieczorem w dniu Zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, gdy drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: Pokój wam! A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam. Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane."

Zesłanie Ducha Świętego, Apostołowie zostali posłani na cały świat. Dostali także pewne "uprawnienia", myślę, że chodzi tu nie tylko o moc odpuszczania grzechów, ale i uprawnienia do "zorganizowania" Kościoła.
No i zostało to tak zorganizowane, że na czele kościoła stoi papież zwany takze "Ojcem Świętym", jest cześć tej właśnie organizacji Kościoła.
A nie żadne bluźnierstwo, czy megalomania. :)

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Pn lis 27, 2006 19:46
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL