Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 4:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 sprawa Urbana 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post sprawa Urbana
Cytuj:
Jerzy Urban jest już prawomocnie skazany na 20 tys. zł grzywny za znieważenie Jana Pawła II jako głowy Państwa Watykańskiego. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację obrony redaktora naczelnego "Nie".

Powodem procesu był artykuł Urbana pt. "Obwoźne sado-maso" z sierpnia 2002 r., zamieszczony w "Nie" tuż przed pielgrzymką papieża do Polski. Urban napisał m.in.: "Choruj z godnością, gasnący starcze, albo kończ waść, wstydu oszczędź". Urban nazwał też papieża m.in. "Breżniewem Watykanu", "żywym trupem" i "sędziwym bożkiem".

Po doniesieniach oburzonych czytelników prokuratura oskarżyła Urbana o znieważenie papieża jako głowy Watykanu. W styczniu 2005 r. Sąd Okręgowy w Warszawie niejednogłośnie skazał Urbana, podkreślając, że wolność słowa nie ma charakteru absolutnego. (sm)


http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html? ... 821485.889


Co o tym myślicie :?:

Czy ten wyrok jest słuszny za obrażanie papieża :?: Czy jest to łamanie wolności słowa w Polsce :?:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr mar 08, 2006 13:41
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Zgodnie z prawem polskim za znieważenie można domagać się jedynie przeprosin, a ewentualne kary (pieniężne) muszą być przekazywane na cele pożytku publicznego, tudzież charykatywne.

Wolność słowa, tak, ale ta wolność niech odznacza się kulturą, której w tym przypadku zabrakło. To co p.Urban napisał, można było ująć w innych słowach nie uderzających w godność i poszanowanie człowieka. Ale u pana redaktora od dawno widać brak dobrego smaku...

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Śr mar 08, 2006 15:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 03, 2006 15:26
Posty: 25
Post 
Każda wolność ma swoje granice, także wolność słowa. :)
Granicami wolności słowa powinien być szacunek dla drugiego człowieka, zwłaszcza jego cierpienia. Granicami wolności słowa w Polsce jest m.inn nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość (Art.ę256 kodeksu karnego).

Dla mnie bez różnicy, czy Urban publicznie znieważa Papieża czy innego cierpiącego staruszka, kobietę, dziecko, mężczyznę. Słowo pisane w gazecie, traktujące o "żywym trupie" w stosunku do kogoś ciężko chorego są obrzydliwe zawsze, niezależnie czy to ktoś znany, czy nie.
Grzywna to całkiem dobra kara :) Uderzenie po kieszeni częstokroć zapał wyrzucania z siebie pogardy i nienawiści skutecznie ostudza :PPPP

_________________
Za wszystko dziękuję
za spokój i trwogę
za to, że nie rozumiem
i odejść nie mogę
za to, że nas łączą niepoznane ręce
za jedną jeszcze jesień, by pokochać więcej...

Ks. J. Twardowski


Śr mar 08, 2006 16:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 05, 2005 14:02
Posty: 93
Post 
Dla mnie też jest bez różnicy, czy Urban publicznie znieważa Papieża czy innego człowieka.
Należy mu się słusznie kara. W końcu nikt nie ma prawa nikogo obrażać.
Uważam, że ten wyrok jest jak najbardziej słuszny :)


Śr mar 08, 2006 16:48
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
słuszny wyrok


Śr mar 08, 2006 19:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Nie spodziewałem się takiej jednomyślności :)

Ale to optymizmem napawa. Chociaż w tym ludzie się zgadzają - co ro rozumienia wolności :)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr mar 08, 2006 22:32
Zobacz profil WWW
Post 
A ja się nie zgadzam.
Nie lubię pana Urbana, ale miał prawo napisac to co mysli o papieżu, a papież to przecież nie jest ktoś, o kim zabronione jest wypowiadać się negatywnie. Ponadto w artykule nie padło żadne przekleństwo. Słowa takie jak "starzec", "trup", "sado-maso" mają być waszym zdaniem obraźliwe?

Nie pochwalam jego artykułu w takiej formie w jakiej go napisał, ale to "za mało", żeby go od razu skazywać na grzywnę i czynić winnym naruszenia prawa. Doskonale rozumiem oburzenie osób wierzacych/katolików bo Urban wypowiedział się bardoz negatywnie i prześmiewczo o ich góru, ale wydaje mi się, że w ferworze religjnego oburzenia gdzieś zniknął racjonalizm, obietywizm i sucha ocena faktów.

Myślę sobie, że dla Urbana te marne 20 tys zł (bo dla niego to praktrycznie żadne pieniądze i żaden wydatek) przyczyniły się do darmowej reklamy nagłosnienia jego osoby w mediach i z jego perspektywy patrząc doskonale mu się to opłacało.. Trzeba też pamiętać, że jego celem jest bycie jak najbardziej kontrowersyjnym. Wszyscy oburzeni, obruszający się katolicy i zwolennicy papieża JP2 tak naprawdę wpadli w zasadzkę Urbana, bo on celowo napisał ów artykuł, ażeby wzbudzić obużenie i kontrowersję wśród miłośników JP2 i cel ten został zrealizowany.

Z tego co wiem to Urban oświadczył, że zapłaci tę grzywnę, ale odwoła się jeszcze do europejskeigo trybunału.




pozdrawiam,
michał


Cz mar 16, 2006 19:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
Chcę przypomnieć, że "sprawy Urbana" już nie ma !

Urban został skazany prawomocnym wyrokiem.

Należy Urbana rzucić w niepamięć. Razem z jego gazetą. I środowiskiem zdrajców Polski, z którego się wywodzi.
Powiedziałbym dosadnie gdzie dokładnie, ale nie wypada. Należy czymś się różnić od takich ludzi jak Urban i przyjaciele.

Drążenie tej sprawy, to grzebanie w brudach. Co najmniej niehigieniczne.

Sąd osądził. Nasz Ojciec Święty będzie w jakiejś, mam nadzieję niedługiej, perspektywie ogłoszony błogosławionym.

Po co ToMu przytoczyłeś te obraźliwe określenia ?
Objaśnij cel tej dyskusji ?
Co chcesz osiągnąć ?

To taka prowokacja, by inni nawiedzeni 'urbanowcy' użalali się tu nad ograniczaniem wolności wypowiedzi ?

ToMu. Jesteś polakiem ? Szanujesz pamięć o Janie Pawle II ?

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Cz mar 16, 2006 20:17
Zobacz profil WWW
Post 
Stanisław Adam napisał(a):
ToMu. Jesteś polakiem ? Szanujesz pamięć o Janie Pawle II ?

Ja chcę przypomineć, że ja też jestem polakiem i nadmienić, że bycie polakiem lub nie, nie ma żadnego zwiazku z szacunkiem lub jego brakiem względem byłego papieża.

Ja np do niego szacunku nie mam, przez jego homofobiczne wypwoiedzi o mnie +jescze kilka innych aspektów. I mieć takeigo szacuku nie muszę, bo mam ku temu swoje powody. A może powinienem to ująć troche inaczej - za pewne rzeczy mam szacunek a za pewne nie mam. Na pewno nie mogę powiedizeć, że totalnie nie mam do niego szacunku i że maksymalnie go potępiam, bo byłoby to nieprawdą.



pozdrawiam,
michał


Cz mar 16, 2006 20:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post Proponuję zamknąć ten temat !
Spidy:
Proponuję zamknąć ten temat. Nikt nic nowego w 'sprawie Urbana' nie wniesie.

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Cz mar 16, 2006 20:32
Zobacz profil WWW
Post 
a co do Twojego apelu o zaprzestanie rozmowy o sprawie Urbana i Twoim lęku przed takową rozmową, patrząc z perspetywy katolika i człwoieka wierzacego (perspektywy, a nie bycia nim) - doskonale Cie rozumiem.


Cz mar 16, 2006 20:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
Queer:
Myślę, że szacunek do JPII powinieneś mieć bezwględnie. Jako Polak - bezwarunkowo.
Wystarczyć Ci powinno tylko to, że gdyby nie ON, jest pewne że nie mógłbyś się tu na tym forum (może na jakimś pzpr-partyjnym) wypowiadać. I uzewnętrzniać na nim swoje do niego osobiste urazy.

Chcę Ci jeszcze wyjaśnić Coś, co dla ludzi niewierzących - nawet jeśli mówią że rozumieją - jest niezrozumiałe. Człowiek wierzący w Boga, jeśli się czegoś boi, to tylko tego czegoś złego co w nim samym tkwi. Boga nie musi się obawiać, bo Bóg jest Miłością.

Ja naprawdę uważam, że nic nowego cennego, żadnych nowych złotych myśli taka dyskusja o Urbanie i jego brudach nie ujawni.

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Cz mar 16, 2006 21:36
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
guerr tak gwoli ścisłości nie ma takiego określenia jak "były Papież" ponieważ Papież nie abdykował, nie zakończyła mu się "kadencja", On zmarł, i tytuł Papieża pozostaje już cały czas, byłym może być poseł, senator, prezydent, czy uczestnik tego forum, ale nie Papież

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Cz mar 16, 2006 21:47
Zobacz profil WWW
Post 
Stanisław Adam napisał(a):
Queer:
Myślę, że szacunek do JPII powinieneś mieć bezwględnie. Jako Polak - bezwarunkowo.

Jakoś te jego homofobiczne wypwiedzi nie pozwalają mi go obdarzać szacunkiem, a już na pewno nie szacunkiem w stopniu, jakim Ty go obdarzasz.

Stanisław Adam napisał(a):
Wystarczyć Ci powinno tylko to, że gdyby nie ON, jest pewne że nie mógłbyś się tu na tym forum (może na jakimś pzpr-partyjnym) wypowiadać. I uzewnętrzniać na nim swoje do niego osobiste urazy.

Nie lubię gdybać. Moze by tak było jak mówisz, ale wcale nie jest to pewne. Różnie mogłoby być. I oczywiście to co mówisz jest prawdą (w takim sensie, że przyczynił się do obalenia pewnego systemu i przypsiesdzenia demokracji, ale czy bez niego byśmy jej dzisiaj nie mieli? trudno wyorkować, czy on był tym niezbędnym ku temu elementem), natomaist za wiele innych rzeczy go potępiam i nie lubię i mam do tego prawo.

Stanisław Adam napisał(a):
Chcę Ci jeszcze wyjaśnić Coś, co dla ludzi niewierzących - nawet jeśli mówią że rozumieją - jest niezrozumiałe. Człowiek wierzący w Boga, jeśli się czegoś boi, to tylko tego czegoś złego co w nim samym tkwi. Boga nie musi się obawiać, bo Bóg jest Miłością.

Niestety, ale Twój bóg nie jest miłością dla mnie. Ten bóg, wg definicji katolików, mnie potępia i nie pała do mnie miłością. Twój bóg mnie nienawidzi. Nienawidzi mnie za to, że potrafię kochać i o zgrozo najchetniej by mnie za to zabił (wg biblii). Co więcej, po smierci skaże mnie na wieczne piekło, za to, że potrafię kochać.

Zaznaczam, że to wszystko wg katolickiej definicji.

Sam w boga nie wierzę, ale mam znajomych, którzy go inaczej pojmują niż to co jest napisane w biblii (lub też inaczej interpretują biblię) i inaczej niż to co głosi KK. Oczywiście nie we wszystkich punktach.

Stanisław Adam napisał(a):
Ja naprawdę uważam, że nic nowego cennego, żadnych nowych złotych myśli taka dyskusja o Urbanie i jego brudach nie ujawni.

A mnie się wydaje, ze Tobie po prostu chodzi o to, aby w ogóle o tym człowieku nie dyskutować i Cię jako osobę wierżacą rozumiem. W interesie Urbana jest, aby poprzez kontrowersję o nim jak najwiecej gadano, zatem również rozumiem, że starasz się działać przeciwko jego intereseowi.



pozdrawiam,
michał[/b]


Cz mar 16, 2006 22:15
Post 
kefas_piotr napisał(a):
guerr tak gwoli ścisłości nie ma takiego określenia jak "były Papież" ponieważ Papież nie abdykował, nie zakończyła mu się "kadencja", On zmarł, i tytuł Papieża pozostaje już cały czas, byłym może być poseł, senator, prezydent, czy uczestnik tego forum, ale nie Papież

ale przecież papieżem może być tylko jedna osoba w danym momencie, czyz nie tak? Ja myślałem, że te wszystkei określenia o zmarłych papieżach jako "papieżach" a nie "eks/byłych papieżach" to jest tylko na zasadzie grzecznościowego zwrotu, tka jak się mówi do byłych prezydentów "panie prezydencie", a nie "były prezydencie", choć i tak można.

Dla mnie to dziwne mówić o kimś kto zmarł "papież". Czyli on dalej JP2 dalej jest papieżem? Czyż nie tak?



pozdrawiam,
michał


Cz mar 16, 2006 22:20
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 61 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL