Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 0:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 KANONIZACJA OD RAZU ??? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post KANONIZACJA OD RAZU ???
Bp Pieronek: Są przesłanki by Jana Pawła II ogłosić od razu świętym


Według bpa Tadeusza Pieronka "są pewne przesłanki", które wskazują na możliwość pominięcia beatyfikacji i ogłoszenia Jana Pawła II od razu świętym.


O tym, że taką propozycję zgłaszała część kardynałów podczas ostatniego konsystorza napisało sobotnie "Życie Warszawy". "To nie tylko postulat kardynałów, ale i wielu grup wiernych, którzy nadsyłają w tej sprawie petycje" - powiedział dziennikowi abp. Tadeusz Gocłowski.

Bp Pieronek, który jest przewodniczącym krakowskiego Trybunału Beatyfikacyjnego Jana Pawła II, powiedział, że słyszał o takich propozycjach. "To są prywatne opinie - nie mogę ich ani potwierdzić, ani zaprzeczyć. Mówi się o tym w różnych kręgach, ale wypowiedzi oficjalnych jak dotąd nie ma" - powiedział bp Pieronek. Podkreślił, że "są jednak pewne przesłanki, które by na to wskazywały. Chociażby fakt, że dotyczy to człowieka, który jest bardzo dobrze znany przez cały świat. Ponadto te niekończące się pielgrzymki do grobu Ojca Świętego - ja byłem tam przedwczoraj - mówi się, że przychodzi tam do 20 tys. osób dziennie" - wyjaśnił bp Pieronek.

Według niego przepisy prawa kanonicznego nie byłyby w tym przypadku przeszkodą. "Dlatego, że są to przepisy, ustalone przez Kościół i mogą być uchylone kiedy nie ma racji, by je do końca zachowywać. Nie ma potrzeby robić rzeczy nieużytecznych" - powiedział bp Pieronek.

Możliwość pominięcia beatyfikacji i ogłoszenia papieża od razu świętym potwierdza też ekspert prawa kanonicznego ks. prof. Remigiusz Sobański.

"Procedury zarówno beatyfikacyjne, jak i kanonizacyjne są to procedury ustanowienia kościelnego stąd ustawodawca kościelny - papież może po pierwsze zmienić je generalnie, po drugie mógłby w konkretnym przypadku zastosować, że dana czynność - w tym wypadku kanonizacja - odbędzie się w inny sposób. Taka decyzja jest możliwa" - powiedział ks. prof. Sobański.

Podkreślił, że w dwutysięcznej historii Kościoła "sposób dochodzenia ludzi zmarłych do aureoli świętości" ewoluował. "Z całą pewnością zdarzało się (myślę, że w Kościele starożytnym było to nawet regułą), że nie rozróżniano beatyfikacji i kanonizacji" - powiedział ks. prof. Sobański.

Przypomniał, że rozróżnienie na beatyfikację i kanonizację bierze się z rozpowszechniania się Kościoła po całej kuli ziemskiej. "Różnica polega jedynie na tym, że kanonizowanym oddaje się kult w całym Kościele, a beatyfikowanym tylko na jakimś terytorium" - dodał.

( http://wiadomosci.onet.pl/1299572,11,item.html )


Co o tym sądzicie :?:

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


So kwi 01, 2006 21:28
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 05, 2006 12:24
Posty: 3666
Post 
Myślę, że Jan Paweł II zasłużył na to, żeby od razu ogłosić go świętym.

_________________
www.onephoto.net


N kwi 02, 2006 0:46
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 19, 2006 17:18
Posty: 7422
Post 
Cytuj:
Przypomniał, że rozróżnienie na beatyfikację i kanonizację bierze się z rozpowszechniania się Kościoła po całej kuli ziemskiej. "Różnica polega jedynie na tym, że kanonizowanym oddaje się kult w całym Kościele, a beatyfikowanym tylko na jakimś terytorium"

Jeśli to jest jedyna różnica pomiędzy beatyfikowanym a kanonizowanym, to nie widzę przeszkód by Jana Pawła II od razu kanonizować. Wszak był ogromnym autorytetem, nie tylko w Kościele, ale i na świecie


N kwi 02, 2006 9:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Chodzi o to, aby od razu zatwierdzić kult papieża (który był papieżem wszystkich ludzi, tyle podróżował i tak bardzo starał się docierać do każdego człowieka) dla całego świata :)

Tylko zastanawiam się - ponieważ, wg wymagań prawa kanonicznego, potrzeby byłoby bodajże conajmniej jeszcze jednego (czyli w sumie - dwóch) cudów).

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


N kwi 02, 2006 10:01
Zobacz profil WWW
Post 
Mogę tylko jedno powiedzieć: :brawo: :brawo: :brawo: SANTO SUBITO! :brawo: :brawo: :brawo: Z drugiej strony trzeba pamiętać,że decyzja o kanonizacji należy do obecnego papieża.


Pn kwi 03, 2006 15:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
HAUNEBU III napisał(a):
Mogę tylko jedno powiedzieć: :brawo: :brawo: :brawo: SANTO SUBITO! :brawo: :brawo: :brawo: Z drugiej strony trzeba pamiętać,że decyzja o kanonizacji należy do obecnego papieża.

SUBITO ?
Uważam, że pośpiech nie jest wskazany.
Ale nie dlatego, że mam jakiekolwiek wątpliwości co do świętości JPII - takiej jak ją rozumiemy w Kościele Rzymskokatolickim. Są inne przesłanki.

JPII żył dla ludzi. Nie dla swojej chwały, zaszczytów, świadomości kierowania największą organizacją religijną. Nie dla świadomości władzy nad wiernymi. Dla ludzi. Całe Jego życie o tym świadczyło.
Oczywiście my o tym wiemy. Dlatego chcielibyśmy uhonorować Go 'subito'.

Załóżmy, że tak się stanie. Może nie natychmiast, ale wkrótce. Z pominięciem normalnej procedury.
Będzie uznany błogosławionym wzgl. świętym. I ... koniec czaru.
Jakieś świątynie zyskają Jego imię. W innych poświęci Mu się kaplice.
I powoli będziemy zapominać. O Nim. O tym czego nas uczył. Jeszcze jeden Patron.

Zacznie się kończyć biznes. Agora nie będzie wydawć kolejnych segregatorków, płytek CD lub DVD, zbiorków homilii. Bo to przestanie się sprzedawać. Kolejne rocznice 2 kwietnia, będą obchodzone przez coraz mniejszą grupę fanów. (To tylko taki wtręt, zgrzyt ...)

Dlaczego nie natychmiast ? Ponieważ, śmiem tak przypuszczać, nie życzył by sobie tego sam Jan Paweł !

Ten czas, ktoś powie 'biurokratycznej' procedury, pozwoli nam wszystkim lepiej poznać dorobek JP, na co za Jego życia jakoś nie wystarczało nam woli. Pozwoli również, zebrać więcej świadectw Jego niezwykłego wpływu na losy jednostek.

Więc - nieśpieszmy się.

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Pn kwi 03, 2006 16:05
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Stanisław - to, o czym piszesz, zaistnieje (bez względu na to, czy ogłosi się Jana Pawła II błogosławionym/kanonizowanym za rok, dwa, czy dziesięć) w kontekście ludzi, którzy interesowali się jego osobą tylko w kontekście pielgrzymek do kraju, może w czasie gdy umierał, no i teraz z okazji rocznicy.

Stanisław Adam napisał(a):
Będzie uznany błogosławionym wzgl. świętym. I ... koniec czaru.

Jakiego czaru :?: Tu nie ma żadnych czarów. Albo ten człowiek był dla Ciebie, jak to powiedział choćby o. Góra, "gigantem" i autorytetem - albo nie był, i zwracałeś uwagę na to co mówił tylko, kiedy media robiły wokół tego szum. Proste jak drut.


Segregatorki Agory są akurat bardzo ciekawe - zbieram je. Zajrzałeś chociaż :?: :)


Stanisław Adam napisał(a):
Dlaczego nie natychmiast ? Ponieważ, śmiem tak przypuszczać, nie życzył by sobie tego sam Jan Paweł !

A skąd wiesz :?: Nie wiesz. Gdybasz. Jak ktoś jest święty - to przecież nie ma znaczenia, czy ogłosi się to w rok, dwa, czy dziesięć po jego odejściu - bo on i tak jest już święty, ma miejsce w Królestwie Boga.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn kwi 03, 2006 17:02
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
ToMu napisał(a):
Stanisław - to, o czym piszesz, zaistnieje

Jesteś wielkim optymistą.

ToMu napisał(a):
Jakiego czaru :?: Tu nie ma żadnych czarów.

To taka literacka ekspresja ...

ToMu napisał(a):
Albo ten człowiek był dla Ciebie, jak to powiedział choćby o. Góra, "gigantem" i autorytetem - albo nie był, i zwracałeś uwagę na to co mówił tylko, kiedy media robiły wokół tego szum. Proste jak drut.

Dla mnie był. Jest. Ale inni wymagają czasu by dojrzeć. Chcesz im odebrać tę szansę. Utrudnić ?

ToMu napisał(a):
Segregatorki Agory są akurat bardzo ciekawe - zbieram je. Zajrzałeś chociaż :?: :)

Pewnie - trzeba wspierać postępowców. Również materialnie. Słowo, to Słowo. Nawet jeśli tylko dla kasy. Na zdrowie ...

Stanisław Adam napisał(a):
Dlaczego nie natychmiast ? Ponieważ, śmiem tak przypuszczać, nie życzył by sobie tego sam Jan Paweł !

Bo niezabiegał o ...

ToMu napisał(a):
on i tak jest już święty, ma miejsce w Królestwie Boga.

Tak. Więc po co ten niezdrowy pośpiech ?

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


Pn kwi 03, 2006 20:53
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 14, 2005 20:43
Posty: 682
Post 
Cytuj:
Pewnie - trzeba wspierać postępowców. Również materialnie. Słowo, to Słowo. Nawet jeśli tylko dla kasy. Na zdrowie ...

Temat o Janie Pawle II i kanonizacji, ale uprzedzen ukryc sie nie udalo.

_________________
Kto przeczy, że istnieją idee, ten jest poganinem, bo przeczy, że istnieje Syn


Pn kwi 03, 2006 20:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 10, 2006 15:36
Posty: 57
Post 
Myśle ,że stwierdzenie "Santo Subito " mówi samo za siebie.

_________________
Bo góry mogą ustapić i pagórki się zachwiać ale milośc moja nigdy nie odstąpi od Ciebie -mówi Pan
Deus caritas est !


Śr kwi 12, 2006 14:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Stanisław Adam napisał(a):
Dla mnie był. Jest. Ale inni wymagają czasu by dojrzeć. Chcesz im odebrać tę szansę. Utrudnić ?

Nie chcę. Nie chciałbym, aby przez opieszałość - wobec pewności jego świętości - ktoś zaczął kwestionować zasadność beatyfikacji.

Stanisław Adam napisał(a):
Pewnie - trzeba wspierać postępowców. Również materialnie. Słowo, to Słowo. Nawet jeśli tylko dla kasy. Na zdrowie ...

Na pytanie - czy chociaż zajrzałeś, oczywiście nie odpowiedziałeś. Spodziewałem się.
Poczytaj, zastanów się - potem pisz. Dalej twierdzę, że owe "segregatorki", o których z pogardą (pewnie zaraz zaprzeczysz) napisałeś, naprawdę są interesujące. Dobre źródło posegregowanych tematycznie informacji dotyczących Jana Pawła II.

Stanisław Adam napisał(a):
Stanisław Adam napisał(a):
Dlaczego nie natychmiast ? Ponieważ, śmiem tak przypuszczać, nie życzył by sobie tego sam Jan Paweł !

Bo niezabiegał o ...

Za życia - tak. Ale popatrz - ilu ludzi, w których świętość nie wątpił, wyniósł do chwały ołtarzy. To świadczy o tym, że nie wahał się dać Kościołowi wielu nowych świętych. Czemu więc - wobec powszechnego przekonania o jego świętości - zwlekać z jego beatyfikacją :?:

Stanisław Adam napisał(a):
ToMu napisał(a):
on i tak jest już święty, ma miejsce w Królestwie Boga.

Tak. Więc po co ten niezdrowy pośpiech

Przeczysz sam sobie. Skoro uważasz go za świętego - to jak możesz mówić o pośpiechu w kontekście... formalnego uznania go świętym :?: :)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Śr kwi 12, 2006 15:58
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 15, 2005 17:06
Posty: 968
Post 
A mnie zastanawia, co sobie Jan Paweł II tam na górze myśli o swojej beatyfikacji i kanonizacji...

Zawsze był pokorny. Dlatego przypuszczam, że gdyby żył, nie chciałby się w żaden sposób wywyższać. Chciałby z pewnością, żeby Bóg był w nim uwielbiony, a nie on sam. Chciałby tego, czego chcą wszyscy święci.

Pozostaje pytanie - normalnym tempem czy szybciej? Chociaż nie znam woli Boga w tej sprawie (wszak jestem Spidim, a nie prorokiem) to wraca do mnie myśl, że u Boga czas nie gra roli i chyba życzyłbym JP2 normalnego procesu beatyfikacyjnego, niż jakiejś gonitwy w i tak zagonionym świecie.

Czas procesu może być błogosławieństwem, bo pozwala lepiej poznać i udokumentować życie świętego, gdy był jeszcze z nami.

_________________
Nie smuć się zaraz z nieszczęść na świecie, bo nie znasz dobra zamierzonego w wyrokach Bożych, które one niosą z sobą dla wiecznej radości wybranych. (św. Jan od Krzyża)


Cz kwi 13, 2006 15:57
Zobacz profil
Post 
W niebie już mamy świętego.Możemy się modlić do Niego.Na ziemi na kanonizację przyjdzie poczekać (kwestia dokumentów).Nie zmieniam narazie jednak mojego podpisu (PONIŻEJ) :jupi: [/i]


So kwi 22, 2006 20:44

Dołączył(a): Cz cze 08, 2006 17:16
Posty: 2
Post 
to prawda, że już wiele osób praktykuje modlitwy do Jana Pawła II i prosi go o wstawiennictwo w różnych sprawach. Ja sam modliłem się o szybsze wyzdrowienie i wyczuwam, że odszymałem tą łaskę. Dlatego też szybsze "uprawomocnienie" przez Kościół Jego świętości napewno sprzyjało by rozwojowi kultu, a przedewszystkim wprowadziło go na dobre tory i zapobiegło czasem wielu konfliktom.


Pt cze 09, 2006 7:38
Zobacz profil

Dołączył(a): So cze 17, 2006 13:23
Posty: 454
Post 
junak napisał(a):
to prawda, że już wiele osób praktykuje modlitwy do Jana Pawła II i prosi go o wstawiennictwo w różnych sprawach. Ja sam modliłem się o szybsze wyzdrowienie i wyczuwam, że odszymałem tą łaskę. Dlatego też szybsze "uprawomocnienie" przez Kościół Jego świętości napewno sprzyjało by rozwojowi kultu, a przedewszystkim wprowadziło go na dobre tory i zapobiegło czasem wielu konfliktom.


to czy będzie świetym to zadecyduje Bóg a nie Kościół. bo to co dla Boga jest mądre dla Boga jest głupotą.

a pzoa tym modlić sie powinno do boga a nie do papieża mimo że był wspaniałym człowiekiem.


Michał


Pn cze 19, 2006 17:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL