Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 5:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 178 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
 Historia określenia "Ojciec Święty" 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sty 23, 2011 11:09
Posty: 916
Post Re: Ojciec św. i Papież
Nie zamierzam się wdawać w żadne dyskusje, które by ciągnęły się tu zapewne przez wiele stron i niczego nie wniosły. Niech każdy robi tak jak to uważa za słuszne. Ja jedynie chciałem przekazać informacje, a co kto z nią zrobi to już jego sprawa. Jeśli ktoś nie widzi konfliktu między tym czego nauczał Jezus, a tradycją jaka jest w KK, to ja go nie przekonam.


So sie 09, 2014 14:53
Zobacz profil
Post Re: Ojciec św. i Papież
Login2 napisał(a):
Nie zamierzam się wdawać w żadne dyskusje, które by ciągnęły się tu zapewne przez wiele stron i niczego nie wniosły. Niech każdy robi tak jak to uważa za słuszne.

Inaczej mówiąc: Doskonale wiesz, że nie istnieje żaden fragment Pisma Świętego, który by wprowadzał "rezerwację" tytułu Ojciec Święty wyłącznie dla Boga. Świadomość tego faktu sprawia, że zdajesz sobie sprawę, że teza o "rezerwacji" go dla Boga to czysto ludzka nauka protestancka, ale nie potrafisz się do tego przyznać. :D

Cytuj:
Ja jedynie chciałem przekazać informacje, a co kto z nią zrobi to już jego sprawa.

Tyle, że "zapomniałeś" dodać, że to jest nauka ludzka, a nie pochodząca od Boga.

Cytuj:
Jeśli ktoś nie widzi konfliktu między tym czego nauczał Jezus, a tradycją jaka jest w KK, to ja go nie przekonam.

Bo taki konflikt nie istnieje. Sprzeczność istnieje tylko między Twoimi przekonaniami i nauką katolicką.


So sie 09, 2014 15:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 02, 2010 15:45
Posty: 232
Post Re: Ojciec św. i Papież
Pisząc Ojciec św. miałem na myśli potoczne rozumienie tego tytułu.
Jako "ojciec duchowny" to ten, który przekazuje Słowo Boże swym słuchaczom.
A oni, jesli je przyjmują są "zapłodnieni" Słowem Bożym i mogą zwracać się do niego per Ojcze.
Myślę że nie umniejsza to znaczenia "Ojcze św" o którym to mówił Pan Jezus w ewangeliach


So sie 09, 2014 15:19
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Ojciec św. i Papież
Dawid7 napisał(a):
Boć przecież każdy Papież jest Ojcem św. :)
ale nie każdy Ojciec św. jest Papieżem :-(



Tytuł "Ojciec święty" przysługuje spośród duchownych tylko papieżowi. Więc każdy Ojciec święty, jest papieżem. Można mówić do duchownych ojcze, ale raczej nie Ojcze święty (tak jak i nie Jego Świątobliwość - to też dla papieża).

Warto dodać, że tytuł Ojciec święty tradycyjnie przysługuje aktualnie urzędującemu papieżowi. Np. o zmarłych papieżach nie powinno się mówić Ojciec święty (co obecnie często bywa nieprzestrzegane).

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N sie 10, 2014 9:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 02, 2010 15:45
Posty: 232
Post Re: Ojciec św. i Papież
szumi napisał(a):
Tytuł "Ojciec święty" przysługuje spośród duchownych tylko papieżowi. Więc każdy Ojciec święty, jest papieżem. Można mówić do duchownych ojcze, ale raczej nie Ojcze święty (tak jak i nie Jego Świątobliwość - to też dla papieża).

A do żywych patryjarchów prawosławia to też można mówić Ojcze św. ?
PS. dziękuję za konkretną odpowiedź :!:

_________________
Pan mym Pasterzem, Dawid.


N sie 10, 2014 13:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Ojciec św. i Papież
szumi napisał(a):
Dawid7 napisał(a):
Boć przecież każdy Papież jest Ojcem św. :)
ale nie każdy Ojciec św. jest Papieżem :-(




Warto dodać, że tytuł Ojciec święty tradycyjnie przysługuje aktualnie urzędującemu papieżowi. Np. o zmarłych papieżach nie powinno się mówić Ojciec święty (co obecnie często bywa nieprzestrzegane).

A skąd my marne robaczki mieliśmy to wiedzieć? :beksa:


N sie 10, 2014 20:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Ojciec św. i Papież
Login2 napisał(a):
Zresztą sam nas nauczał

"Ale wy nie pozwalajcie się nazywać Rabbi, bo jeden tylko jest - Nauczyciel wasz, Chrystus, a wy wszyscy jesteście braćmi. (9) Nikogo też na ziemi nie nazywajcie ojcem swoim; albowiem jeden jest Ojciec wasz, Ten w niebie. (10) Ani nie pozwalajcie się nazywać przewodnikami, gdyż jeden jest przewodnik wasz, Chrystus."Ew. Mateusza 23:8

Tak nauczał Chrystus, a co ludzie robią i jakie tradycje mają to zupełnie inna sprawa.


Czyli własnego ojca też nie można nazywać "ojcem", skoro przecież Chrystus jasno mówi: "nikogo"? Podaj przykład wyznania chrześcijańskiego, które tak podnosi.

O "świętym" już w ogóle szkoda mówić, skoro przecież gro protestantów uważa, że w ogóle wszyscy chrześcijanie są "święci", więc papież raczej nie jest tu wyjątkiem (oczywiście, można go nie uważać za chrześcijanina, ale katolicy raczej się z tym nie zgodzą).

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sie 11, 2014 8:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 02, 2010 15:45
Posty: 232
Post Re: Ojciec św. i Papież
szumi napisał(a):
Warto dodać, że tytuł Ojciec święty tradycyjnie przysługuje aktualnie urzędującemu papieżowi. Np. o zmarłych papieżach nie powinno się mówić Ojciec święty (co obecnie często bywa nieprzestrzegane).

Myślę, że to nie przestrzeganie jest obecnie uzasadnione, zważywszy na kanonizację "naszego" Ojca św. JP2 .
Poza tym modlimy się przecież do tak licznych Ojców św, np. w Litanii do Wszystkich Św. = Wszyscy Święci Patryjarchowie i Prorocy
a także wielu innych Ojców św.(np. w pieśniach Kościelnych) którzy nie byli papieżami.
Myślę więc, że do osób duchownych, które zostały kanonizowane możemy się zwracać per Ojcze św. zarówno tych,
którzy byli, jak i tych, którzy nie byli papieżami.
Tak to rozumiem, jeśli coś jest nie tak, to proszę o sprostowanie.


Pn sie 11, 2014 9:09
Zobacz profil
Post Re: Ojciec św. i Papież
W katolicyzmie tytuł "Ojciec Święty" przyjmuje urzędujący biskup Rzymu. Ma podkreślić prawie "boski" charakter urzędu papieża jako zwierzchnika, zastępcę Boga na Ziemi.

Pierwotnie było to określenie Boga Ojca i dla połowy chrześcijan nadal oznacza to samo.

Określaniem tym tytułem zmarłego, nie urzędującego już biskupa jest podwójnie kuriozalne.

Argument dla wyjątku, ze Wojtyła był Polakiem i że został przez KRK uznany za świętego jest niedorzeczny. To dla Włocha, Francuza, czy innej nacji nieżyjącego "świętego" byłego biskupa Rzymu nie można juz zrobić wyjatku? Bo nie był "nasz".
Nadajcie wszystkim biskupom tytuł "Ojciec Święty", nie będziecie mieli dylematów :twisted:


Pn sie 11, 2014 10:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2793
Post Re: Ojciec św. i Papież
Święty jest tylko Bóg.
Zwyczajowego określenia papieża określenie "Ojciec Święty" nie używam. Uwazam, że tak nalezy zwracać się do samego Boga. Ale nie neguję tego, że oznacza ono sukcesje przekazaną przez Boga. Jest to silna uzasadnienie do używania tego tytułu.


Wt sie 12, 2014 11:49
Zobacz profil
Post Re: Ojciec św. i Papież
Kozioł napisał(a):
W katolicyzmie tytuł "Ojciec Święty" przyjmuje urzędujący biskup Rzymu. Ma podkreślić prawie "boski" charakter urzędu papieża jako zwierzchnika, zastępcę Boga na Ziemi.

Poproszę o źródło, w którym to wyczytałeś.


Pn sie 18, 2014 13:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Ojciec św. i Papież
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Kozioł napisał(a):
W katolicyzmie tytuł "Ojciec Święty" przyjmuje urzędujący biskup Rzymu. Ma podkreślić prawie "boski" charakter urzędu papieża jako zwierzchnika, zastępcę Boga na Ziemi.

Poproszę o źródło, w którym to wyczytałeś.
Moze to coś z tego:


~Ks_M_Przybylski
"Papieża nazywamy Ojcem Św. nie ze względu na jego świętość w wymiarze moralnym ale ze względu na urząd który został mu powierzony przez samego Chrystusa, czyli pochodzi od Boga który jest świętością."
http://1lo.zory.pl/forum/temat.php?id=1111


"A zatem praca pasterzy nie polega na czysto ludzkim kierowaniu Kościołem. Mają oni uobecniać autorytet samego Boga, uzdolnieni do tego mocą i obecnością Ducha Świętego (por. np. J 16,13-15; Dz 15,28).

Tytuł "Ojciec Święty", którym nazywamy człowieka powołanego do kierowania Kościołem, wyraża tę właśnie prawdę, że jest w Kościele taki człowiek -- tak samo śmiertelny i grzeszny, jak wszyscy inni -- którego Bóg powołał do tego, aby w sposób szczególny uobecniał dla nas wszystkich Jego autorytet. Myślę, że powinien Pan przeczytać napisane ok. 108 roku listy św. Ignacego z Antiochii.1 Ten bezpośredni uczeń Apostoła Jana raz po raz przypomina w tych listach, że biskup nie jest zwyczajnym kierownikiem Kościoła, ale realnie symbolizuje swoją osobą obecność i działanie samego Boga wśród swego ludu."
http://mateusz.pl/ksiazki/js-npp/js-npp_24.htm - DLACZEGO NASTĘPCĘ PIOTRA NAZYWAMY OJCEM ŚWIĘTYM


"2. On the part of the one who is so designated, the responsibility to live this mission in perfect conformity to the will of Christ, "the Holy One of God," to live what God already asked of His People through Moses: "Be holy, for I am holy" (Lv 11:44; 19:2).

It concerns, then, a fatherhood exercised in the name of God, from Whom "all fatherhood takes its name, both in heaven and on earth" (Eph 3:15), and from which the opening hymn of the Letter to the Ephesians (1:3-14) places the origin, while the verses 15-23 express how this fatherhood should be actualized in the apostolic ministry.
(...)
We can apply analogically some elements relevant to the Person of the Father in the heart of the Trinity, to His being and action. (...)"
http://www.catholicculture.org/culture/library/view.cfm?recnum=2762


"zajmujemy na tej ziemi miejsce Boga Wszechmocnego"
(Leon XIII, Paeclara Gratulationis Publiae, 1894 r.)
http://www.literatura.hg.pl/praclara.htm
http://prawoslawnikatolicy.pl/leonxiii-zajmuje-miejsce-boga/
http://documentacatholicaomnia.eu/01p/1894-06-20,_SS_Leo_XIII,_Praeclara_Gratulationis_Publicae,_EN.doc


"Kapłan jest nawet, jak z całą słusznością mawiać zwykliśmy, „drugim Chrystusem", skoro zastępuje Jego osobę według słów Ewangelii: „Jak mnie posłał Ojciec, tak i ja was posyłam" (J 20, 21) [...]"
(Pius XI, Ad catholici sacerdotii fatigium, 20 grudnia 1935 r.)
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/pius_xi/encykliki/ad_catholici_sacerdotii_20121935.html

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn sie 18, 2014 17:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Historia określenia "Ojciec Święty"
A czy mozna uzywac sformulowania "Swiety Tatus". Jak dla mnie dobrze brzmi. Tak cieplo. Ale moze i nie przystoi, Tatus, dobry, wyrozumialy. Ojciec - wladny, srogi, staroswiecki zrzeda mozna powiedziec.


N paź 12, 2014 22:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Historia określenia "Ojciec Święty"
lokis napisał(a):
A czy mozna uzywac sformulowania "Swiety Tatus". Jak dla mnie dobrze brzmi. Tak cieplo. Ale moze i nie przystoi, Tatus, dobry, wyrozumialy. Ojciec - wladny, srogi, staroswiecki zrzeda mozna powiedziec.

Prywatnie i szczerze we własnym sercu na pewno tak. Publicznie i z kpiną -na pewno nie :roll:
Tak na marginesie: o wiele za często używamy Imienia Bożego nadaremnie, w żartach, przysłowiach, czy też po prostu bezmyślnie.


So paź 18, 2014 17:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Historia określenia "Ojciec Święty"
Cytuj:
Prywatnie i szczerze we własnym sercu na pewno tak. Publicznie i z kpiną -na pewno nie :roll:

Czemu prywatnie tak - publicznie nie? Jak wylapac kpine? Tonacja, grymas na twarzy? Bo ja mysle, ze ta unizona tytulomania w podartych portkach chodzi. Dla wierzacego Bog musi byc tatusiem, sami twierdza, ze do rany Go przylozyc. Niektory "ojciec" jest bydleciem, tatus zaden!
Tu moze chodzic o bojazn. Ojca bardziej sie bac nalezy, tatus mniej grozny. Komu zalezy na postrzegania Boga jako groznego? Tym ktorzy maja najblizsze kontakty. Im tatusiowatosc laczy sie z degradacja wladzy. :)


So paź 18, 2014 18:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 178 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL