Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 305 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Następna strona
 Jan Paweł II - To co najważniejsze (cytaty) 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post Jan Paweł II - To co najważniejsze (cytaty)
Proponuję umieszczeć w tym wątku ulubione cytaty z wypowiedzi Jana Pawła II,takie, które zrobiły na Was wrażenie :)

Wypowiedzi tych było mnóstwo, więc jest z czego wybierać :)

Na początek:


„Każde życie określa się i wartościuje poprzez wewnętrzny kształt miłości. Powiedz mi, jaka jest Twoja miłość, a powiem Ci, kim jesteś.”

„Co to znaczy „czuwam”? To znaczy, ze staram się być człowiekiem sumienia. Że tego sumienia nie zagłuszam, nie zniekształcam. Nazywam po imieniu dobro i zło, a nie zamazuję. Wypracowuję w sobie dobro, a ze zła staram się poprawiać, przezwyciężając je w sobie. To taka bardzo podstawowa sprawa, której nigdy nie można pomniejszyć i zepchnąć na dalszy plan. Nie. Ona jest wszędzie i zawsze pierwszoplanowa. Jest zaś tym ważniejsza im więcej okoliczności zdaje się sprzyjać temu, abyśmy tolerowali zło, abyśmy łatwo się z niego rozgrzeszali. Zwłaszcza, jeżeli tak postępują inni”.

„Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali.”

„Dzisiaj, kiedy zmagamy się o przyszły kształt naszego życia społecznego, pamiętajcie, że ten kształt zależy od tego, jaki będzie człowiek. A więc: czuwajcie.”

„Czuwam-to znaczy dalej dostrzegam drugiego. Nie zamykam się w sobie, w ciasnym podwórku własnym interesów, czy też nawet własnych osądów.
Czuwam – to znaczy – miłość bliźniego – to znaczy: podstawowa międzyludzka solidarność.”

„Czuwam - to znaczy także: czuję się odpowiedzialny za to wielkie wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje.”

„To, co kosztuje, właśnie stanowi wartość. Nie można być prawdziwie wolnym bez rzetelnego, głębokiego stosunku do wartości. Nie pragniemy takiej Polski, która by nas nic nie kosztowała. Natomiast czuwajmy przy wszystkim, co stanowi autentyczne dziedzictwo pokoleń, starając się wzbogacić to dziedzictwo. Naród zaś jest bogaty przede wszystkim ludźmi. Bogaty człowiekiem. Bogaty młodzieżą! Bogaty każdym, kto czuwa w imię prawdy, ona bowiem nadaje kształt miłości.”

Rozważanie Ojca Świętego podczas Apelu Jasnogórskiego, Częstochowa 18. VI. 1983 r.

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Wt lis 07, 2006 19:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Najpiękniejsze słowa papieża, jakie znam.

Miałem dwa latka, gdy je wypowiadał, ale często do nich wracam.

Homilia w czasie liturgii słowa skierowana do młodzieży zgromadzonej na Westerplatte (Gdańsk, 12 czerwca 1987):

Cytuj:
Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje "Westerplatte". Jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można "zdezerterować".

Wreszcie - jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba "utrzymać" i "obronić", tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić - dla siebie i dla innych.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Wt lis 07, 2006 22:07
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
O tak, to o Westerplatte jest piękne :)

Tutaj coś o podobnej wymowie:

„(...) człowiek powołany jest do zwycięstwa nad sobą. Do zwycięstwa nad tym, co krepuje naszą wolną wolę i czyni ją poddaną złu. Zwycięstwo takie oznacza życie w prawdzie, prawość sumienia, miłość bliźniego, zdolność przebaczenia, rozwój duchowy naszego człowieczeństwa.”

Homilia na Stadionie Dziesięciolecia 17.VI.1983 r.

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Śr lis 08, 2006 11:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz paź 19, 2006 13:01
Posty: 35
Post 
.. Jan Paweł II poparł teorię ewolucji, według której człowiek biologicznie wywodzi się z niższych form życia""(wyciąg z gazety). Bardzo mnie ta wypowiedż zaciekawiła, i muszę przyznać jestem niemile zaskoczony. To był dla mnie najsilniejszy jego cytat, powiedzenie. Tak może powiedzieć tylko szatan!

pozdrawiam


_________________
bla


Śr lis 08, 2006 19:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
Krzyż, męczeństwo...

„Wszyscy stoimy pod krzyżem. Cała ludzkość stoi pod krzyżem. Nasz Naród od tysiąca lat stoi pod krzyżem."

Spotkanie z zakonnicami, Warszawa - Kościół Matki Bożej Łaskawej. 16.VI.1983


„Oddać życie za brata – to znaczy stać się poniekąd szafarzem własnej śmierci."

Homilia w Niepokalanowie 18.VI.1983 r.

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Cz lis 09, 2006 12:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
Być razem...

„Niech nasza droga będzie wspólna, niech nasza modlitwa będzie pokorna, niech nasza miłość będzie potężna, niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.”

Przemówienie Ojca Świętego w Katedrze, Częstochowa 18.VI.1983 r.

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Pt lis 10, 2006 13:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
Wolność, z którą wiąże się ogromna odpowiedzialność...


„Wolność jest dana człowiekowi, jako miara jego godności. Jednakże jest mu ona równocześnie zadana (...) Wolności bowiem może człowiek używać dobrze lub źle. Może przez nią budować lub niszczyć.”

„Naród jest prawdziwie wolny, gdy może kształtować się jako wspólnota określona przez jedność kultury, języka, historii. Państwo jest istotnie suwerenne jeśli rządzi społeczeństwem i zarazem służy dobru wspólnemu społeczeństwa i jeśli pozwala Narodowi realizować właściwa mu podmiotowość, właściwą tożsamość. To pociąga za sobą między innymi stwarzanie odpowiednich warunków rozwoju w zakresie kultury, ekonomii i innych dziedzin życia społecznej wspólnoty. Suwerenność państwa jest głęboko związana z jego zdolnością promowania wolności Narodu, czyli stwarzania warunków, które pozwolą mu wyrazić całą swoją własna tożsamość historyczną, kulturalną, to znaczy pozwolą mu być suwerennym poprzez państwo.”


Homilia Ojca Świętego. Msza Św. Jubileuszowa w czasie Szczytu Jasnogórskiego. Częstochowa 19.VI.1983 r.

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


So lis 11, 2006 18:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
Miłość i sprawiedliwość, rodzina, Naród ...


„Miłość jest większa od sprawiedliwości i miłość społeczna jest większa od sprawiedliwości społecznej. Jeżeli prawda jest, że sprawiedliwość musi przygotowywać grunt dla miłości, to jeszcze głębszą prawdą jest, że tylko miłość może zabezpieczać pełnię sprawiedliwości.”

„Rodzina jest pierwszą i podstawową szkoła miłości społecznej. Trzeba uczynić wszystko, ażeby ta szkoła mogła pozostawać sobą. Równocześnie zaś rodzina musi być na tyle silna Bogiem – czyli miłością wzajemną wszystkich, którzy ją tworzą – że potrafi pozostać ostoja dla człowieka pośród wszystkich niszczycielskich prądów i bolesnych doświadczeń.”

„Dalszym wymiarem miłości społecznej jest Ojczyzna: synowie i córki jednego Narodu, trwają w miłości wspólnego dobra, jakie czerpią z kultury i historii, znajdując w nich oparcie dla swej społecznej tożsamości, a zarazem dostarczając tego oparcia bliźnim, rodakom.”


Homilia Ojca Świętego. Nabożeństwo Maryjne. Katowice – Lotnisko w Muchowcu 20. VI. 1983 r.

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


N lis 12, 2006 11:44
Zobacz profil
Post 
Stąd, znad Bałtyku, proszę was, wszyscy moi rodacy, synowie i córki wspólnej Ojczyzny, abyście nie pozwolili rozbić tego naczynia, które zawiera Bożą prawdę i Boże prawo. Proszę, abyście nie pozwolili go zniszczyć.

Jan Paweł II w Koszalinie, 1 czerwca 1991 r.


N lis 12, 2006 15:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
Trud i radość Ewangelii...


„Ewangelia jest radością trudu – i jest równocześnie trudem radości zbawienia.”


Homilia Ojca Świętego. Msza Św. Jubileuszowa w czasie Szczytu Jasnogórskiego. Częstochowa 19.VI.1983 r.

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Pn lis 13, 2006 17:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Wysłuchajcie wszyscy pokornego apelu Następcy Piotra, który woła: Jeszcze dziś, (...) pokój jest możliwy. A jeśli jest możliwy, pokój jest również obowiązkiem!

Orędzie na Światowy Dzień Pokoju - 1 stycznia 2004 roku

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pn lis 13, 2006 18:06
Zobacz profil WWW
Post 
Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Sam Bóg zaszczepił w ludzkim sercu pragnienie poznania prawdy, którego ostatecznym celem jest poznanie Jego samego, aby człowiek — poznając Go i miłując — mógł dotrzeć także do pełnej prawdy o sobie.


Początek Encykliki "Fides et Ratio"


Pn lis 13, 2006 20:39
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
W krzyżu cierpienie...

„Cierpienie jest na to dane człowiekowi, ażeby Bóg szczególnie mógł w życiu ludzkim zwyciężyć. On sam, ten Bóg, który stał się człowiekiem i umarł na krzyżu i zwyciężył przez krzyż, zwycięża również przez każdy ludzki krzyż.”

Słowa Ojca Świętego w Katowickiej Katedrze. 20. VI. 1983 r.



Dar Życia...

"Szacunek do daru życia jest pierwszym i podstawowym sprawdzianem autentycznej religijności i moralności.”

Sesja plenarna Konferencji Episkopatu Polski. Częstochowa. Biblioteka Klasztoru Jasnogórskiego. 19. VI. 1983 r.

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Śr lis 15, 2006 21:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
Rozpoznanie drogą do świętości...

„Człowiek jest istotą stworzona na obraz i podobieństwo Boga, stąd też istotny jego rozwój i prawdziwa kultura wynika z rozpoznania tego obrazu i podobieństwa i z wytrwałego kształtowania własnego człowieczeństwa na tę ludzką i Boską zarazem miarę.”

Homilia Ojca Świętego. Wrocław – hipodrom. 21.VI.1983 r.



„(...)święci i błogosławieni ukazują nam drogę do tego zwycięstwa, które w dziejach człowieka odnosi Bóg.”

omilia ojca Świętego. Msza beatyfikacyjna Rafała Kalinowskiego i brata Alberta – Kraków – Błonia 22.VI.1983 r.

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Cz lis 16, 2006 20:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 30, 2006 9:08
Posty: 1456
Post 
Miało być:
Homilia Ojca Świętego
:oops:

_________________
Nie mam nic, co bym mogła Tobie dać,
Nie mam sił by przed Tobą, Panie stać...


Cz lis 16, 2006 20:15
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 305 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL