Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 15:31



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Skandal 
Autor Wiadomość
czasowo zablokowany
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 25, 2008 18:38
Posty: 303
Post Skandal
Pisałem odnośnie tego tematu już nie raz w odpowiedziach do tematów, a także w prywatnych wiadomościach do moderatora, że słowa takie jak: "Bóg", "Boże", "Bożą", "Bożej" itp pisze się z wielkiej litery

szczególnie zwracam uwagę na użytkownika Sławomir Majda, który szczególnie popełnia takie błędy (tzn. pisząc takie słowa z małej litery), a ponadto jest autorem modlitw, w których odnosi sie do różnych rodzajów "energii"
- myślę, że już te 2 wątki są wystarczajacym powodem aby podejrzewać tu wymiaru nietylko okultyzmu, ale nawet satanizmu ...

W żadnym razie niechciałbym urazić uzytkownika Sławomir Majda, jeśli było to działanie niezamierzone, ale czuję się zobowiązany do zwrócenia uwagi na tę sprawę

pozdrawiam i zwracam uwagę moderacji, aby szybko reagować na tego typu "skandale"


Cz maja 01, 2008 18:32
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Cz gru 07, 2006 8:54
Posty: 3956
Post 
Skandal?

"boży" to przymiotnik. Z tego co mnie uczyli to przymiotniki piszemy z małej litery.

Mnie bardziej denerwuje pisanie w Biblii słów "Ja" "Mi" gdy mówi to Jezus właśnie z wielkiej litery. Nie wiem co autor chciał podkreślić, że Jezus ma szacunek do siebie?

Cytuj:
myślę, że już te 2 wątki są wystarczajacym powodem aby podejrzewać tu wymiaru nietylko okultyzmu, ale nawet satanizmu ...


rotflor ownor. Każdy sobie wierzy w co chce. To, że ktoś ma inne wierzenia niż Ty nie znaczy, że jest satanistą.

_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln


Cz maja 01, 2008 19:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
Odmowa należnej czci Bogu

_________________
Staraj się o pokój serca, nie przejmując się niczym na świecie, wiedząc, że to wszystko przemija.[św. Jan od Krzyża]


Cz maja 01, 2008 20:17
Zobacz profil
Post 
Ja rozumiem, że Bóg odnosi się do Boga w którego wierzą Katolicy. Ale jak sprawa wygląda w przypadku innych bogów? Czy też piszemy wielką? Ja często rozróżniam właśnie Boga od innych bogów, żeby w kółko nie pisać o którego mi chodzi. Czy idea Boga, jako absolutu też pisze się wielką? :?


Cz maja 01, 2008 21:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Rita, zajrzyj pod link podany przez elke. Znajdziesz tam moje wyjasnienie w tej kwestii :)

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


Cz maja 01, 2008 21:22
Zobacz profil
Post 
No właśnie nie ma tam odpowiedzi. Rozumiem, że nazwy Bóg, Pan Bóg piszemy wielką literą, bo to nazwy własne. Jeżeli jednak mówimy o samej idei "boga", to nie jest to nazwa własna i można ją pisać z małej litery? Tak to zrozumiałam, ale nie wiem, czy słusznie? Czyli można powiedzieć:
"nie wierzę w boga" i "nie wierzę w Boga" i oba określenia są poprawne i znaczą coś innego?


Cz maja 01, 2008 22:08
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
W zdaniu "nie wierze w boga", pisownia mala litera wskazuje, ze chodzi o boga jednego z wielu. W przypadku pisowni: "nie wierze w Boga" mowa jest o Bogu Trojjedynym. W przypadku "idei boga" a "idei Boga" zasada jest taka sama.

Cytuj:
2.9. Nazwy osobowe

Wielką literą piszemy nazwy własne (wszystkie człony), np.: Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty, Jezus Chrystus, Jahwe, Jehowa, Matka Boska, Bogurodzica, Madonna (tylko w odniesieniu do Matki Boskiej), św. Jan Ewangelista, św. Jan Chrzciciel, św. Jan z Dukli (przyimki wchodzące w skład nazwy piszemy małą literą, chyba że występują w pozycji początkowej nazwy).

Zestawienie święty mikołaj pisze się małą literą, jeśli nie chodzi o konkretnego świętego, np. Wynajął świętego mikołaja, Tata przebrał się za świętego mikołaja, Przed świętami na ulicach i w supermarketach pojawia się mnóstwo świętych mikołajów.

Jednowyrazowe określenia Boga, np.: Opatrzność, Mesjasz, Odkupiciel, Zbawiciel piszemy dużą literą.

Peryfrazy Boga pisze się wariantywnie dużą lub małą literą, np.: Ojciec Niebieski/ojciec niebieski, Słowo Wcielone/słowo wcielone, Trzy Osoby Boskie/trzy osoby boskie. Powyższa zasada stosuje się również do peryfrastycznych określeń Matki Boskiej, np.: Gwiazda Zaranna/gwiazda zaranna, Pocieszycielka Strapionych/pocieszycielka strapionych, Królowa Anielska/królowa anielska. Dodatkowe określenia identyfikujące, zwykle związane z konkretnym wizerunkiem, piszemy dużą literą, np. Matka Boska Nieustającej Pomocy, Matka Boska Śnieżna.

Zaimki odnoszące się do Boga również można zapisywać dużą lub małą literą, np. On/on, Jego/jego, Twój/twój. Zaimki zwrotne się/siebie piszemy małą literą.

Jeżeli nazwa osobowa nie jest jednostkowa, zasadniczo używamy małej litery, np.: apostoł, anioł, archanioł, anioł stróż, szatan. Natomiast piszemy wielką literą, jeśli nazwa ta stanowi indywidualizujący składnik nazwy własnej, np.: św. Paweł Apostoł, św. Michał Archanioł. Nazwę Antychryst / antychryst, piszemy wariantywnie dużą i małą literą (ale w znaczeniu przenośnym oczywiście tylko małą literą). Rozróżnienie to ma oparcie we właściwościach fleksyjnych rzeczowników, bowiem rzeczownik oznaczający istotę jednostkową nie odmienia się przez liczby.

Pierwszy człon nazw: ojcowie Kościoła, doktorowie Kościoła piszemy w małą literą (drugi człon zawsze dużą, wbrew słownikowi ortograficznemu!).

_________________
Oto wyryłem cię na obu dłoniach.
***
W swej wszechmocnej miłości BÓG ma zawsze przygotowane dla Ciebie wsparcie i pomoc na tyle, na ile tego potrzebujesz.


Cz maja 01, 2008 22:19
Zobacz profil
Post 
Nie jestem językoznawcą, a z ortografią też czasem mam problemy.
Dlatego chciałbym zapytać jak prawidłowo pisać określenia typu "boża interwencja", "boże działanie" itp. Gdzie wyraz "boże" jest przymiotnikiem.
Z tego co pamietam ze szkół to przymiotniki piszemy z małej litery, ale może w tym akurat przypadku się mylę.
Prosze więc o wyjaśnienie lub podanie jakiegoś linku w którym stanie sie to dla mnie jasne.
Z góry dziekuję :)


Cz maja 01, 2008 22:34
Post 
No niestety musze zatrollować :)

Zapomniałem wspomnieć o szczególnie interesującym mnie przypadku. Jak jest poprawnie?
"łaska Boska", czy "łaska boska"


Cz maja 01, 2008 22:36

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
shark napisał(a):
Nie jestem językoznawcą, a z ortografią też czasem mam problemy.
Dlatego chciałbym zapytać jak prawidłowo pisać określenia typu "boża interwencja", "boże działanie" itp. Gdzie wyraz "boże" jest przymiotnikiem.
Z tego co pamietam ze szkół to przymiotniki piszemy z małej litery, ale może w tym akurat przypadku się mylę.
Prosze więc o wyjaśnienie lub podanie jakiegoś linku w którym stanie sie to dla mnie jasne.
Z góry dziekuję


Kolejny już raz w tym wątku polecam zasad pisowni słownictwa religijnego, w tym wypadku w szczególności rozdział 2.15:

Cytuj:
Nazwy pojęć piszemy małą literą z możliwością użycia wielkiej litery (dla podkreślenia ważności pojęcia), np. łaska Boża/Łaska Boża, opatrzność Boża/Opatrzność Boża, męka Pańska/Męka Pańska, królestwo Boże/Królestwo Boże, Boża prawda/Boża Prawda, Boże miłosierdzie/Boże Miłosierdzie (wyrazy: Boży, Pański w powyższych nazwach piszemy dużą literą jako przymiotniki dzierżawcze).


shark napisał(a):
Zapomniałem wspomnieć o szczególnie interesującym mnie przypadku. Jak jest poprawnie?
"łaska Boska", czy "łaska boska"


Moim zdaniem "Boska" podpada pod tę samą regułę co "Boża".


Pt maja 02, 2008 11:51
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Kolejny już raz w tym wątku polecam zasad pisowni słownictwa religijnego, w tym wypadku w szczególności rozdział 2.15:


Chyba miało być "pierwszy raz w tym watku" :D


Pt maja 02, 2008 11:57

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post 
shark napisał(a):
Cytuj:
Kolejny już raz w tym wątku polecam zasad pisowni słownictwa religijnego, w tym wypadku w szczególności rozdział 2.15:


Chyba miało być "pierwszy raz w tym watku" :D


Faktycznie, elka podała nie-wprost, a pędziwiatr nie w tym wątku. Jeszcze się nie obudziłem na dobre ;)


Pt maja 02, 2008 12:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 07, 2006 8:54
Posty: 3956
Post 
Ok, to przymiotniki wyjaśnione to może teraz ktoś wytłumaczy dlaczego w Biblii słowa "ja", "mi" itp. wypowiadane przez Jezusa również są pisane z wielkiej?

_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln


Pt maja 02, 2008 13:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 07, 2006 8:54
Posty: 3956
Post 
pedziwiatr napisał(a):
Rita, zajrzyj pod link podany przez elke. Znajdziesz tam moje wyjasnienie w tej kwestii :)


A jeśli ktoś nie ma shifta na klawiaturze? ;pp

_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln


Pt maja 02, 2008 13:55
Zobacz profil
czasowo zablokowany
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 25, 2008 18:38
Posty: 303
Post 
A więc wszystko wyjaśnione - nazwa Bóg i wszystkie odmiany tego słowa, w tym także przymiotnikowe piszemy zawsze z wielkiej litery :-D


So maja 03, 2008 19:44
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL