Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 13:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 SPRAWA KS. NATANKA 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post SPRAWA KS. NATANKA
Zdecydowałem, że czas tę sytuację wreszcie wyjaśnić, bo zaczyna to być kuriozalne. Na forum wiara.pl można dyskutować o wszystkim, szkalować w dowolny sposób wiarę, Kościół, papieża, a także prowadzić dyskusję o wszelkiego rodzaju osobach suspendowanych, heretykach, odstępcach itp. w odpowiednich do tego działach - natomiast dyskusja o ks. Natanku we *wszystkich* działach została zakazana, i to w sposób absolutny (każda). Na wszelkie prośby o wyjaśnienie tego niezrozumiałego postanowienia Moderacji reakcją jest jedynie milczenie. Taka sytuacja poważnie podważa wiarygodność i autorytet Moderacji forum. Osobiście zresztą uważam, że najzwyczajniej w świecie postąpiono pochopnie, w sposób nieprzemyślany, a teraz wstyd się przyznać do błędu, więc lepiej nie reagować. Informuję zatem, że ja sam, zapewne w imieniu także wielu innych użytkowników forum, oczekuję w tym, bądź w dowolnym innym, miejscu na wyjaśnienie, dlaczego temat ks. Natanka został na forum Wiara.pl obłożony całkowitą anatemą - albo o jej zniesienie (może być bez wyjaśnień), w ciągu 24 godzin. Jeżeli po tym okresie nie otrzymam/y wyjaśnień, albo anatema nie zostanie zdjęta, oświadczam, że rozpocznę dyskusję o ks. Natanku, w formie założenia wątku w odpowiednim dziale forum, opiszę w nim szeroko, dlaczego uważam go za niesprzeczny z Regulaminem forum (ze wskazaniem przykładów) - i będę spokojnie oczekiwał na bana. Jeżeli go dostanę, fakt ten pozostawię ocenie pozostałych użytkowników forum. Dziękuję.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr sie 17, 2011 8:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: SPRAWA KS. NATANKA
Z tego, co pamiętam (i co można przeczytać w dziale Uwagi do moderacji) zakaz został nałożony ze względu na to, że w tematach dochodziło do promowania nauczania (rozsyłanie tekstów etc.). Zakaz został nałożony - warto zauważyć - w momencie, gdy ks. Natanek miał odebraną misję kanoniczną, jeszcze przed suspensą.

Co do odwieszenia zakazu: decyzja należy do admina. Zapewne odpowie...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr sie 17, 2011 14:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: SPRAWA KS. NATANKA
Cytuj:
Z tego, co pamiętam (i co można przeczytać w dziale Uwagi do moderacji) zakaz został nałożony ze względu na to, że w tematach dochodziło do promowania nauczania (rozsyłanie tekstów etc.).


Nie rozumiem, przecież na forum regularnie jest promowane nauczanie np. Świadków Jehowy, tradycjonalistów katolickich, protestanckie, już nie mówiąc o ateizmie - i jest to tolerowane (oczywiście poza działem zastrzeżonym dla katolików). W wielu przypadkach są to wypowiedzi tysiące razy bardziej antykatolickie, niż nauczanie ks. Natanka (o którym nawet w Tygodniku Powszechnym napisano, iż w zdecydowanej większości nie ma w nim żadnych szczególnych herezji - nie piszę tego dlatego, jakobym autorytet TP przedkładał nad autorytet hierarchy kościelnego, tylko po to, by podkreślić, że takiego zdania jest nawet otwarcie wrogie, z przyczyn szerszych niż czysto kościelne, ks. Natankowi środowisko).

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr sie 17, 2011 14:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: SPRAWA KS. NATANKA
jo_tka napisał(a):
Zakaz został nałożony - warto zauważyć - w momencie,
gdy ks. Natanek miał odebraną misję kanoniczną, jeszcze przed suspensą.
Zwróciłem na to uwagę na pierwszej (lub drugiej) stronie wątku,
który przez kilka tygodni rozrósł się bodajże do ponad 30 stron.
Moderacja zareagowała dopiero niedawno.

Johnny99 napisał(a):
W wielu przypadkach są to wypowiedzi tysiące razy bardziej antykatolickie, niż nauczanie ks. Natanka
Chodzi prawdopodobnie o to, że jeśli prezentowane są treści antykatolickie, to wiadomo, że są antykatolickie,
podczas gdy treści popularyzowane przez ks. Natanka to nieprawdziwe teologicznie poglądy,
które mogłyby zostać odebrane jako teologicznie poprawne i w całości zgodne z wiarą Kościoła,
co niesie - według moderacji forum (jak rozumiem) - większe niebezpieczeństwo dla formujących swoją wiarę katolików
oraz dla osób będących poza KK, którym wystąpienia ks. Natanka dawałyby fałszywy obraz nauczania Kościoła.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Ostatnio edytowano Śr sie 17, 2011 14:25 przez Elbrus, łącznie edytowano 1 raz



Śr sie 17, 2011 14:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: SPRAWA KS. NATANKA
Cytuj:
Chodzi prawdopodobnie o to, że jeśli prezentowane są treści antykatolickie, to wiadomo, że są antykatolickie,
podczas gdy treści popularyzowane przez ks. Natanka to nieprawdziwe teologicznie poglądy,
które mogłyby zostać odebrane jako teologicznie poprawne i w całości zgodne z wiarą Kościoła,


W takim razie reakcja jest tym bardziej nielogiczna, bo ban został nałożony właśnie po tym, kiedy Kościół jasno i wyraźnie stwierdził, że poglądy ks. Natanka nie są zgodne z wiarą Kościoła, czyli dopiero od momentu, gdy właśnie już stało się wiadome, że są "antykatolickie". Co więcej, to właśnie jest przedstawiane jako powód anatemy. :?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr sie 17, 2011 14:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: SPRAWA KS. NATANKA
Johnny99 napisał(a):
Cytuj:
Chodzi prawdopodobnie o to, że jeśli prezentowane są treści antykatolickie, to wiadomo, że są antykatolickie,
podczas gdy treści popularyzowane przez ks. Natanka to nieprawdziwe teologicznie poglądy,
które mogłyby zostać odebrane jako teologicznie poprawne i w całości zgodne z wiarą Kościoła,


W takim razie reakcja jest tym bardziej nielogiczna, bo ban został nałożony
właśnie po tym, kiedy Kościół jasno i wyraźnie stwierdził, że poglądy ks. Natanka nie są zgodne z wiarą Kościoła,
czyli dopiero od momentu, gdy właśnie już stało się wiadome, że są antykatolickie.
Co w tym nielogicznego?
Jeśli poglądy ks. Natanka nie byłyby uznane za niezgodne z wiarą Kościoła,
to dlaczego moderacja forum miałaby podjąć decyzję o blokowaniu takich tematów?
Czyżby moderacja miała wiedzieć lepiej od hierarchów, które poglądy są zgodne a które niezgodne z wiarą Kościoła?
A decyzja Kurii nie sprawia, że stało się wiadome (dla użytkowników forum),
bo po pierwszym ostrzeżeniu dla ks. Natanka, odnośniki do jego kazań były na nowo wklejane,
mimo takiego zakazu ze strony moderacji:
viewtopic.php?p=581830#p581830 - Kazania ks. Piotra Natanka
//co prawda dozwolona była rozmowa o księdzu, bez reklamy jego kazań, a teraz zgoda ta została cofnięta

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Śr sie 17, 2011 14:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: SPRAWA KS. NATANKA
Cytuj:
Co w tym nielogicznego?


Ech..

Twoja teza:

1) poglądy antykatolickie są dopuszczane, ponieważ są jawnie antykatolickie i nie budzą w tym względzie wątpliwości;
2) poglądy ks. Natanka nie są dopuszczane, bo ktoś może błędnie wziąć je za katolickie i zgodne z nauką Kościoła.

Otóż właśnie od momentu, gdy już stało się jasne, że poglądy ks. Natanka nie mogą być brane za katolickie i zgodne z nauką Kościoła - dyskusja na jego temat została zbanowana. Nie dość na tym: wypowiedziami o "biskupach masonach", którym nie musi już służyć ani się ich słuchać itp. ks. Natanek dał dowód swojej jawnie antykatolickiej postawy, czyli od tego momentu zaczął spełniać wymogi także pkt 1. Innymi słowy: teraz on sam i jego nauczanie powinno być traktowane tak samo, jak Świadkowie Jehowy czy mariawici. Co z tego, że ktoś tam nie jest o tym przekonany? Niektórzy mogą nie być przekonani, czy nauczanie Jehowitów jest zgodne z katolicyzmem i jakoś nie powoduje to uniwersalnego bana na podejmowanie tego tematu.

Samego zakazu umieszczania odnośników do kazań ks. Natanka (poza działem "tylko dla katolików" oczywiście) również nie rozumiem.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr sie 17, 2011 14:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: SPRAWA KS. NATANKA
Johnny99 napisał(a):
Otóż właśnie od momentu, gdy już stało się jasne, że poglądy ks. Natanka
nie mogą być brane za katolickie i zgodne z nauką Kościoła - dyskusja na jego temat została zbanowana.
Zdaje się że administracja wylewa w pewien sposób dziecko z kąpielą,
bo nawet bardziej został zaakcentowany zakaz jakiejkolwiek rozmowy o księdzu niż reklamowania jego kazań.
Nawet zabroniona jest dyskusja o tym,
jakie treści głoszone przez ks. Natanka zostały uznane za nieprawdziwe teologicznie,
co powinno być dla wszystkich wiadome.
I to już może być niezrozumiałe.
Chyba że moderacja chce uchronić się od przypływu pracy związanego z wyławianiem linków do kazań
z tematów, gdzie podejmowana będzie dyskusja o księdzu,
ale przecież nieodzownym sposobem rozmowy o danej osobie jest przytaczanie jego wypowiedzi.

Pełniejsze wyjaśnienie administracji byłoby bardzo wskazane.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Śr sie 17, 2011 15:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: SPRAWA KS. NATANKA
Cytuj:
Chyba że moderacja chce uchronić się od przypływu pracy związanego z wyławianiem linków do kazań
z tematów, gdzie podejmowana będzie dyskusja o księdzu,


Tylko PO CO? Forumowi Świadkowie Jehowy obszernie cytują w swoich postach publikacje towarzystwa Watchtower - i nikt tego nie "wyławia", póki nie robią tego w dziale "tylko dla katolików" (gdzie, jak mniemam, moderacja z założenia jest intensywniejsza, bo musi być). Dlaczego nikt tego nie robi? Bo robią to w dziale forum, który z założenia jest "wolny", w tym sensie, że można się tam wypowiadać i przedstawiać swoje poglądy nie tylko nie będąc katolikiem, ale nawet będąc jawnie przeciwnym katolicyzmowi. Istnieje jeszcze jedno wyjaśnienie - Moderacja niejako "oficjalnie" uznała... co to właściwie jest... powiedzmy: ruch ks. Natanka za sektę - w związku z czym wrzucanie jego kazań jest równoznaczne z propagowaniem sekty, czego zakazuje Regulamin. Ok, ale przecież chyba nie zakazuje on DYSKUTOWANIA o sektach? No i w końcu definicja "sekty" jest płynna.. ultramontaniści przesyłają częstokroć na forum linki do swoich stron i materiałów, choć jeśli "ruch" ks. Natanka może być nazywany sektą, to ich ruch chyba tym bardziej? Zresztą, Świadkowie Jehowy to też dla wielu katolików sekta. Dotąd nie ma żadnych doniesień, jakoby "ruch" Natanka wiązał się z jakimś zagrożeniem dla czyjegoś zdrowia czy życia - więc chyba nie jest to "niebezpieczna" sekta. Nawet jednak gdyby tak było, to chyba ROZMAWIAĆ o niej można?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Śr sie 17, 2011 15:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: SPRAWA KS. NATANKA
Nie będzie odpowiedzi?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz sie 18, 2011 8:41
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 24, 2008 11:14
Posty: 4800
Post Re: SPRAWA KS. NATANKA
Świadkowie Jehowy nadto jasno odcinają się od Kościoła Rzymskokatolickiego, Natanek natomiast przez swoich zwolenników uważa się za jego prawowitego (w przeciwieństwie do Dziwisza-masona) przedstawiciela. I im więcej kar Kościół na niego nałoży, tym większym będzie to dowodem dla zwolenników natanka, że "Kościół przechodzi kryzys", a Natanek jest nadal po tej właściwej stronie. Dyskusje o Natanku nieodłącznie niosą za sobą element kłótni o to, kto jest prawdziwym katolikiem, a kto odstępcą i udowadniania, że sankcje nałożone na Natanka nie zostały nałożone przez Kościół, tylko przez żydomasońskie lobby Dziwisza. Poniekąd się nie dziwię, że (katolicka przecież) administracja tego forum postanowiła takie problemy ukrócić.


Cz sie 18, 2011 11:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: SPRAWA KS. NATANKA
Cytuj:
Natanek natomiast przez swoich zwolenników uważa się za jego prawowitego (w przeciwieństwie do Dziwisza-masona) przedstawiciela.


To już było dyskutowane. Świadkowie Jehowy uważają się za prawowitych chrześcijan, w odróżnieniu od straszliwych odstępców-katolików. Z kolei Endek i jego tradycjonalistyczni kumple uważają się za prawowitych katolików, w przeciwieństwie do straszliwych odstępców-modernistów (tzn. wszystkich tych, którzy uznają SVII). Na oba te tematy anatemy jednak nie ma.

Cytuj:
Dyskusje o Natanku nieodłącznie niosą za sobą element kłótni o to, kto jest prawdziwym katolikiem, a kto odstępcą


Takie kłótnie są na tym forum prowadzone bez przerwy. Nie tylko między "tradycjonalistami" i "modernistami". Administracja forum nigdy tego nie ukrócała, przeciwnie, brała w nich czynny udział.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz sie 18, 2011 11:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 24, 2008 11:14
Posty: 4800
Post Re: SPRAWA KS. NATANKA
Cytuj:
Z kolei Endek i jego tradycjonalistyczni kumple uważają się za prawowitych katolików, w przeciwieństwie do straszliwych odstępców-modernistów (tzn. wszystkich tych, którzy uznają SVII). Na oba te tematy anatemy jednak nie ma.


Wiesz, nie znam tematu ani dyskusji z Endekiem, ale o ile wiem, to tradycjonaliści otwarcie odcinają sie od rzymskich władz kościelnych. Natomiast zwolennicy Natanka są święcie przekonani, że to tylko Kuria Krakowska nie jest organem Kościoła.


Cz sie 18, 2011 12:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: SPRAWA KS. NATANKA
Cytuj:
Wiesz, nie znam tematu ani dyskusji z Endekiem, ale o ile wiem, to tradycjonaliści otwarcie odcinają sie od rzymskich władz kościelnych. Natomiast zwolennicy Natanka są święcie przekonani, że to tylko Kuria Krakowska nie jest organem Kościoła.


Nie sądzę, by byli o czymś takim przekonani, ale co w związku z tym?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz sie 18, 2011 12:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 24, 2008 11:14
Posty: 4800
Post Re: SPRAWA KS. NATANKA
No wiesz, nawet tutaj na forum, na zarzut, że Kościół się już wypowiedział w tej sprawie, pojawiła się odpowiedź, że kuria krakowska to nie żaden Kościół i że cała sytuacja dowodzi tylko głębokiego kryzysu hierarchii Kościoła w Polsce. Niestety nie zacytuję, ani nie zalinkuję, bo ten wątek został usunięty...


Ostatnio edytowano Cz sie 18, 2011 14:35 przez Witold, łącznie edytowano 3 razy



Cz sie 18, 2011 14:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL