Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 2:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7373 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355 ... 492  Następna strona
 Wzajemne uwagi - między użytkownikami 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Uwagi - tylko i wyłącznie - do moderacji
Wyrywając z kontekstu - racja.
Ale co daje wyrywanie z kontekstu? Jeśli wiemy że złodziej jest złodziejem, to czy możemy dokonywać samosądów? Czy tłum może kogoś zlinczować, bo wie, albo raczej "wie", kim on jest?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt gru 22, 2017 19:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Uwagi - tylko i wyłącznie - do moderacji
Nie. Prawo dość jasno określa, co można ze złodziejem (czy innym przestępcą) zrobić, a czego nie wolno.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt gru 22, 2017 19:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Uwagi - tylko i wyłącznie - do moderacji
chwat napisał(a):
co oznacza pozasądowe (pozaurzędowe w innych przypadkach)orzeczenie "sprzeczności", czyli w naszym przypadku orzekanie w wykonaniu gawiedzi forumowej.


Nie orzeczenie, tylko po prostu stwierdzenie, na podstawie wiedzy powszechnej. Każdy wie, że zabicie człowieka jest przestępstwem, czyli jest sprzeczne z prawem, choć może nawet nie umieć tego w ten sposób wyartykułować. Nie ma to znaczenia.

Cytuj:
Ale nie orzekać (prawomocnie) o skutkach protestu, skutkach postulatu, skutkach wniesionych skarg, rezultatach podejrzeń.


No i co z tego? Cały czas nie potrafisz oddzielić oceny formalnej od materialnej. To, że nie masz uprawnienia do tego, by kogoś, kto ci zajumał komórę w klubie, formalnie skazać, nie oznacza, że nie jesteś w stanie stwierdzić, że ten ktoś popełnił czyn sprzeczny z prawem - dzięki czemu np. wiesz, że masz prawo domagać się jego ścigania przez odpowiednie organy, masz prawo domagać się jego ukarania przez sąd, masz prawo domagać się od niego by ci twój telefon oddał itp.

Cytuj:
Oczywiście, ze można zatrzymać - ale tu uwaga w stosowaniu określenia - podejrzanego o kradzież.


Jeśli chcesz kogoś, kto, gdy szedłeś sobie spokojnie ulicą, podbiegł do ciebie, wyciągnął bejsbola i kazał ci wyskakiwać k*** z kasy bo inaczej wp****ol nazywać "podejrzanym o rozbój" (poprawnie powinieneś mówić o "osobie podejrzanej o rozbój", bowiem zgodnie z przepisami o postępowaniu karnym "podejrzanym" zostaje się co do zasady dopiero po formalnym przedstawieniu zarzutów przez prokuratora), to proszę bardzo; resztę użytkowników forum informuję jednak, że poza postępowaniem karnym nie ma takiej potrzeby.

Cytuj:
Nie zauważyłem takiego mieszania.


Mam nadzieję, że teraz już lepiej widać.

Cytuj:
Jeśli wiemy że złodziej jest złodziejem, to czy możemy dokonywać samosądów?


Nie, natomiast zgodnie z art. 243 k.p.k. każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. Osoba taka musi być następnie niezwłocznie oddana w ręce Policji.

Przy czym, oczywiście, zarówno taka osoba - tzn. np. która na twoich oczach zaciukała kogoś nożem na ulicy bo nie chciał jej oddać 10 zł (był taki przypadek) - jak i osoba zatrzymana przez Policję, a także osoba, która siedzi w areszcie w trakcie trwania prowadzonego przeciwko niej śledztwa, a więc w obydwu przypadkach osoba której nikt jeszcze za nic nie skazał, musi być w sensie procesowym "uważana za niewinną".

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt gru 22, 2017 21:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Uwagi - tylko i wyłącznie - do moderacji
Johnny99 napisał(a):
tylko po prostu stwierdzenie, na podstawie wiedzy powszechnej
Stwierdzenie tak, ale tylko na użytek prywatny. Formalnie taka wiedza potoczna jest bezużyteczna, potrzebne jest orzeczenie o winie.

Cytuj:
Każdy wie, że zabicie człowieka jest przestępstwem, czyli jest sprzeczne z prawem, choć może nawet nie umieć tego w ten sposób wyartykułować
Nie twierdziłem przecież, że nie każdy wie, że zabicie człowieka jest przestępstwem. Sąd badając sprawę, orzeka czy do zabójstwa doszło. Do momentu wydania wyroku, zabójca nie jest w przestrzeni publicznej (przez odpowiedzialny przekaz) nazywany zabójcą, ale podejrzanym.

Cytuj:
To, że nie masz uprawnienia do tego, by kogoś, kto ci zajumał komórę w klubie, formalnie skazać, nie oznacza, że nie jesteś w stanie stwierdzić, że ten ktoś popełnił czyn sprzeczny z prawem
Ja sobie coś takiego mogę stwierdzić, ale na swój użytek, np. po to, żeby wnieść oskarżenie. Natomiast to moje stwierdzenie, nie uprawnia sfery publicznej do przejęcia tego mojego stwierdzenia w randze faktu i zgodnego z prawem posługiwania się nim. Dla sfery publicznej, osoba taka jest tylko podejrzanym

Cytuj:
Jeśli chcesz kogoś, kto, gdy szedłeś sobie spokojnie ulicą, podbiegł do ciebie, wyciągnął bejsbola i kazał ci wyskakiwać k*** z kasy bo inaczej wp****ol nazywać "podejrzanym o rozbój" (poprawnie powinieneś mówić o "osobie podejrzanej o rozbój", bowiem zgodnie z przepisami o postępowaniu karnym "podejrzanym" zostaje się co do zasady dopiero po formalnym przedstawieniu zarzutów przez prokuratora), to proszę bardzo; resztę użytkowników forum informuję jednak, że poza postępowaniem karnym nie ma takiej potrzeby
Być może na forum nie ma potrzeby (choć podejrzewam że z uwagi na ewentualne oszczerstwo, taka potrzeba może występować) nazywania kogoś "osobą podejrzaną o..", natomiast zastąpienie tego na tym forum roboczym skrótem "winny danego wykroczenia", nie sprawia że osoba nazwana roboczo "winną", winną się staje.

Cytuj:
Cytuj:
Jeśli wiemy że złodziej jest złodziejem, to czy możemy dokonywać samosądów?
Nie, natomiast zgodnie z art. 243 k.p.k. każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości. Osoba taka musi być następnie niezwłocznie oddana w ręce Policji.
Czy ktoś twierdził, że nie każdy ma prawo do ujęcia pewnej osoby na gorącym uczynku?

___________
Być może dałoby się i byłoby to pożyteczne, żeby zamiast omawiania przykładów fikcyjnych przestępstw, zająć się bezpośrednio przykładem z forum?

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pt gru 22, 2017 23:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
chwat napisał(a):
. Robię co mogę, żeby "polemizować" z wypowiedziami, które powinny mieć status obelgi dla rozumu i wiedzy człowieka w XXI wieku. Ratuję się ironią, żeby mnie nie odwieziono do jakiegoś wariatkowa


Jest taka zasada.

Trzeba mieć ten rozum, żeby w ogóle mówić o obelgach względem niego.A ratujesz się ironią wtedy i tylko wtedy kiedy brak ci merytorycznych argumentów.Z teorii poznania: pała :!: A z tym odwiezieniem do wariatkowa to powiem że zaszalałeś :D
Nie widzę przeciwwskazań. :-D

Cytuj:
. No i tak się kończą rozmowy z płaskoziemcami. Niczego nie wiedzą i nie potrafią podać żadnego konkretu, ale żeby móc trollować, pójdą w zaparte przy użyciu różnorakiego ad personam


Tak się kończą, kiedy oponent stosuje błazeńskie argumenty.


Pt gru 29, 2017 10:25
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
Wyciągnęłam "merytoryczne" argumenty z wypowiedzi formeka1, wyciągnę i z Twoich, jeśli będzie trzeba. I proszę nie używać argumentum ad personam
Paulito napisał(a):

Trzeba mieć ten rozum, żeby w ogóle mówić o obelgach względem niego.

bo następna uwaga będzie ostrzeżeniem zapisanym w "aktach".

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt gru 29, 2017 10:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
Małgosiaa napisał(a):
Wyciągnęłam "merytoryczne" argumenty z wypowiedzi formeka1, wyciągnę i z Twoich, jeśli będzie trzeba. I proszę nie używać argumentum ad personam
Paulito napisał(a):

Trzeba mieć ten rozum, żeby w ogóle mówić o obelgach względem niego.
/
bo następna uwaga będzie ostrzeżeniem.


Pisałem o logicznej zasadzie.Nie stwierdziłem przecież że nie ma rozumu.


Pt gru 29, 2017 10:38
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
Co autor miał na myśli - mnie nie interesuje. Odpowiadałeś konkretnej osobie, a więc jak najbardziej ta uwaga jest skierowana do niego. Jeśli nie masz pojęcia, nie odróżniasz kiedy uwaga jest a kiedy nie jest ad personam, polecam:
Cytuj:
Argumentum ad personam (łac. argument skierowany do osoby) – pozamerytoryczny sposób argumentowania, w którym dyskutant porzuca właściwy spór i zaczyna opisywać faktyczne lub rzekome cechy swego przeciwnika. W ten sposób unika stwierdzenia, że jego racjonalne argumenty zostały wyczerpane, a jednocześnie sugeruje audytorium, że poglądy oponenta są fałszywe. Dodatkowo, obrażanie oponenta ma na celu wyprowadzenie go z równowagi, tak by utrudnić mu adekwatne reagowanie na przedstawiane postulaty.

Artur Schopenhauer w swoim dziele „Die eristische Dialektik” („Erystyka czyli sztuka prowadzenia sporów”) wymienia Argumentum ad personam jako ostatni sposób nieuczciwej argumentacji stosowany, gdy wszystkie inne sposoby zawodzą i nie ma szans na wygranie sporu argumentacją merytoryczną.http://teologia.jezuici.pl/argumentum-ad-personam/

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pt gru 29, 2017 10:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
Małgosiaa napisał(a):
Co autor miał na myśli - mnie nie interesuje. Odpowiadałeś konkretnej osobie, a więc jak najbardziej ta uwaga jest skierowana do niego. Jeśli nie masz pojęcia, nie odróżniasz kiedy uwaga jest a kiedy nie jest ad personam, polecam:
Cytuj:
Argumentum ad personam (łac. argument skierowany do osoby) – pozamerytoryczny sposób argumentowania, w którym dyskutant porzuca właściwy spór i zaczyna opisywać faktyczne lub rzekome cechy swego przeciwnika. W ten sposób unika stwierdzenia, że jego racjonalne argumenty zostały wyczerpane, a jednocześnie sugeruje audytorium, że poglądy oponenta są fałszywe. Dodatkowo, obrażanie oponenta ma na celu wyprowadzenie go z równowagi, tak by utrudnić mu adekwatne reagowanie na przedstawiane postulaty.


Przykro mi, ale ta zasada nie ma zastosowania w przypadku mojej wypowiedzi.

Wyraźnie jest napisane: dyskutant porzuca właściwy spór i zaczyna opisywać faktyczne lub rzekome cechy swego przeciwnika.


Żeby opisać cechy swego przeciwnika chwata, musiałbym się do niego odnieść w sposób bezpośredni, np: chwat jest bezrozumny.A ja nigdy bym go nie posądził o taką aberrację Małgosiu.


Pt gru 29, 2017 11:07
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
Rozmówcy ani moderatorzy nie są głupi i rozumieją, co piszesz. Jeśli będziesz nadal brnął w ad personam, choćby w formie aluzji, to zaraz wcale nie będziesz mógł dyskutować.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt gru 29, 2017 11:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 07, 2017 15:14
Posty: 415
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
Soul33 napisał(a):
Rozmówcy ani moderatorzy nie są głupi i rozumieją, co piszesz. Jeśli będziesz nadal brnął w ad personam, choćby w formie aluzji, to zaraz wcale nie będziesz mógł dyskutować.


Oczywiście masz prawo mnie zbanować.Natomiast kiedy już stosujecie formalne definicje w kierunku moich wypowiedzi, to przynajmniej powinny one spełniać kryteria o których tam mowa.


Pt gru 29, 2017 11:35
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
Nie będziemy bawić się w inne traktowanie twierdzeń i aluzji tych samych twierdzeń.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pt gru 29, 2017 11:40
Zobacz profil
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
Yarpen_Zirgin, usunales konto i ja uwazam, ze szkoda i to z roznych powodow.
Bycie moderatorem to na pewno ciezka i niewdzieczna praca (bycie uzyszkodnikiem czasem tez) ale mogles pozostac jako uzytkownik. W koncu, jak to ktos powiedzial, warto rozmawiac. Bez tego nie ma zadnych szans na jakiekolwiek porozumienie, a Polska jest jedna.

A potkniecia i gorsze czasy zdarzaja sie kazdemu z nas.
Pozdrawiam


Pn sty 01, 2018 17:58

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
Kael napisał(a):
W koncu, jak to ktos powiedzial, warto rozmawiac.


Z tego co kojarzę, Yarpen opowiadał się raczej za przeciwnym podejściem.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn sty 01, 2018 18:53
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sty 03, 2015 12:30
Posty: 2002
Post Re: Wzajemne uwagi - między użytkownikami
To co mnie poruszyło w sporze użytkowników z moderacją to brak współpracy i wzajemnego wsparcia wśród moderacji. Być może moderatorzy za kulisami zareagowali natychmiast, lecz to nie zmienia faktu, że ich działania były bezskuteczne, zabrakło komunikacji, każdy moderator pilnował swojego nosa pozostawiając użytkowników forum samym sobie w konflikcie, który nadal się ciągnął. Efekt był łatwy do przewidzenia: @Yarpen_Zirgin samotnie reprezentował moderację w sporze. Zero wsparcia, przynajmniej publicznego, jeden z moderatorów usprawiedliwiał siebie, odcinając się od kolegi po fachu, inny pozwolił sobie na przepychanki z @Y_Z dając przykład pozostałym, zamieszanie nadal trwało. W tej sytuacji nie dziwi decyzja @Y_Z: rozgniewani userzy wywierają presję na moderację, ta milczy, nikt z moderacji -poza strofowaniem- nie garnął się by złagodzić napiętą atmosferę, co wyszło dość niezręcznie. Konflikty należą do prozy życia, zdarzają się, ale odwracanie głowy w sytuacji, gdy ma się możliwości, by działać bądź brak dokładniejszych uzasadnień podejmowanych działań, to fatalna strategia dla każdej ze stron, bez względu na to kto ma rację w sporze.

@Yarpenowi życzę dobrze, jego obecność na tym forum nie sposób było pominąć, zwracał na siebie uwagę swoimi wypowiedziami, potrafił zaciekawić, dlatego będzie mi go tutaj brakowało. Decyzja podjęta, zobaczymy co przyniesie przyszłość.

_________________
Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa, tylko Ten, który daje wzrost - Bóg. 1 Kor 3, 7


Pn sty 01, 2018 19:11
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7373 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 349, 350, 351, 352, 353, 354, 355 ... 492  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL