Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 15:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 179 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Następna strona
 Uwagi językowe - może wszyscy skorzystamy bez ad personam? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt sie 08, 2017 22:57
Posty: 12
Post Re: Uwagi językowe - może wszyscy skorzystamy bez ad persona
Postawiłbym przecinek, ale tak nie czuję pewności, więc wolę tego nie robić.

Witaj :)
Cieszę się, że przeszliśmy z facebooka na maile :)
Tak jak napisałaś, odetnie to od ciągłego sprawdzania, czy ktoś nie pisze wiadomości, czy ktoś nie wrzucił czegoś nowego, co sprawia, że tracimy bardzo wiele czasu, który możemy wykorzystać na coś innego :)

Fajnie, że słuchasz Biblii zaczynasz od Starego Testamentu? Ja już przesłuchałem w formie audio Nowy Testament. Teraz rozpocznę Stary Testament podczas zmywania, prania, spaceru, może nawet podczas treningu (jeśli będę czuł, że jest skupienie bardziej na tym, co lektor mówi niż na tym, co ja mam wykonać, ile zrobić powtórzeń danego ćwiczenia). Po przesłuchaniu będę powtarzać słuchanie Starego, a Nowy Testament będę czytać w Biblii Poznańskiej (od deski do deski - zapisując ulubione wersety i ucząc się ich na pamięć).

Przykleiłem paginatory. w załączniku CI wyślę foto, jak to mi wyszło :) ogólnie po 15 sigli a niektórzy mają tak 15,13,15,15,15 (a u mnie jest 15,15,15,15,13)

edytowano 1x (znaki przestankowe i wielkie literyM.

_________________
Isa 40,31 bp "lecz ci, co Jahwe zaufali, nowych sił nabiorą, wzbiją się jak orły na skrzydłach! Biec będą, ale się nie zmęczą, pójdą, a nie ustaną!"


Cz sie 17, 2017 10:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Uwagi językowe - może wszyscy skorzystamy bez ad persona
Dobrzyniaczek napisał(a):
czy można w jakiś szybki sposób się nauczyć ?


Będę leniwy:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przecinek

Zasady ogólne

https://sjp.pwn.pl/zasady/;629769

Zasady szczegółowe

Dobrzyniaczek napisał(a):
postawiłbym przecinek ale tak nie czuję pewności więc wolę tego nie robić


W zasadzie reguły są proste:
- w razie wątpliwości - postawić przecinek za każdym razem, kiedy w mowie robisz krótki "oddech". Czyli przed większością spójników, przed zdaniami podrzędnymi, wtrąceniami.
- nie stawiać przed niektórymi spójnikami. Lista krótka do zapamiętania: „Czy lub bądź ani niż tudzież oraz albo i”
- ZAWSZE stawiamy przecinek przy powtórzeniach (od drugiego członu poczynając), nawet jeżeli zawiera jeden z powyższych spójników.

Reszta to wyjątki, o które potykasz się w rzadkich przypadkach.

Teraz przepisz powyższy tekst, wyrzuć te "uśmieszki", powstawiaj przecinki według tych trzech reguł i pewnie 80% będzie poprawne.

PS: Najpierw przecinek, potem spacja! Nigdy na odwrót.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz sie 17, 2017 10:23
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Uwagi językowe - może wszyscy skorzystamy bez ad persona
Dobrzyniaczek napisał(a):
czy jest jakaś ściąga na to?
Ściąga: http://xn--jzyk-polski-rrb.pl/zasady-in ... -przecinek, ale widzę, że bert wyjaśnił już łopatologicznie. Niemniej jednak może Ci się przydać :)

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz sie 17, 2017 10:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 03, 2014 15:36
Posty: 427
Post Re: Uwagi językowe - może wszyscy skorzystamy bez ad persona
Jest:
Cytuj:
EOT Piotrowski.

Powinno być (chyba):
Cytuj:
EoT, Piotrowski.


PS. Ten post ma wykazać, jak upierdliwe może być ścisłe wymaganie 100% poprawności jęz. Czy nie szkoda trochę czasu i atłasu?

_________________
Także http://forum.wiara.pl/search.php?author=gaazkam&submit=Szukaj


Pt sie 18, 2017 4:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Uwagi językowe - może wszyscy skorzystamy bez ad persona
gaazkamm napisał(a):
EoT

Ciekawe, od czego to na być skrót? Gra "Echoes of Time"? Serial "Eternity over Texas"? Czy może książka "Elves on Twelves"? Bo to są tytuły, więc w tych wypadkach taka pisownia skrótu ma sens.

PS:
Cytuj:
rzadna

żadna

:-P

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Pt sie 18, 2017 7:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 03, 2014 15:36
Posty: 427
Post Re: Uwagi językowe - może wszyscy skorzystamy bez ad persona
Cytuj:
Jeśli skrótowiec zawiera litery oznaczające przyimek lub spójnik, piszemy je małą literą


https://sjp.pwn.pl/zasady/89-18-32-Skro ... 29408.html

Co prawda wszystkie przykłady podawane przez pwn na tej stronie to rzeczywiście nazwy własne, ale:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Skr%C3%B3 ... ku_polskim

Z tego artu WPedii wnoszę, że skrótowce to nie tylko nazwy własne, a nawet takie zbitki jak EOT to też skrótowce.

Łącząc zalinkowany przeze mnie art z WPedii oraz wpis w pwn.pl wnoszę, że – skoro ang. "of" to niewątpliwie przyimek – powinno się, teoretycznie, pisać EoT, a nie EOT.

PS. Czekam na moment, kiedy powstanie gra lub film nazwana "End of Topic" ;P

_________________
Także http://forum.wiara.pl/search.php?author=gaazkam&submit=Szukaj


So sie 19, 2017 1:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sie 08, 2017 22:57
Posty: 12
Post Re: Uwagi językowe - może wszyscy skorzystamy bez ad persona
Mój pierwszy tekst z przecinkami czy ktoś może sprawdzić i powiedzieć, czy jest w miarę dobrze? Ogólnie wybaczcie trochę kierowałem się intuicją :P

"Hej, wiele się zmieniło od ostatniego mail'a.
Pewne osoby z forum, pomogły mi z interpunkcją.
Dali mi linki, które mogą się przydać, są tam różne, krótkie zdania.
Ja wprowadzam te zdania do programu, do nauki, sprawdzając, czy pamiętam, gdzie powinien być przecinek, są też różne reguły więc i je spisuje.
W załączniku będziesz mogła zobaczyć, jak to mniej więcej wygląda.
W tym samym programie zapisuję, moje ulubione wersety z Biblii i przykazania Jezusa Chrystusa. Wczoraj z kuzynem rozpoczęliśmy czytanie Pisma Świętego w drodze. I jak wiadomo, dobry Bóg odpowiedział kuzynowi, bo chciał pomijać komentarze, które są niżej dołączone, a tam akurat była świetna odpowiedź. Ja trochę zastanawiałem się nad zaostrzonymi przykazaniami Jezusa Chrystusa i rozmyślałem jak je wprowadzić w życie. Jednak gdy np. prawa ręka zgrzeszy, jej nie odetnę i myślę, że tu chodziło, raczej o źródło grzechu, wiec masz się odciąć, od źródła grzechu tylko nie traktuj tego dosłownie, jeśli Twoja mama jest źródłem np. Twoich zachowań gniewu czy różnych kłótni to wejdź głębiej i poznaj prawdziwe źródło, bo jednak jest to Twoja mama i jaka by nie była, trzeba jej okazać szacunek — chociaż próbować Ją zrozumieć.
Wspaniałe jest przykazanie Jezusa o cudzołóstwie, w którym wystarczy tylko spojrzeć na jakąś damę nieodpowiednio i już zgrzeszono w sercu. Wyobraź sobie miny tych, którym wydawało się, że przestrzegają przykazań, a tu ktoś podający się za Syna Bożego zaostrza maksymalnie. Pewnie nawet im nie przyszło do głowy, że to wszystko jest dla nich dla ich dobra, bo zobacz, gdyby każdy żył według tych przykazań by nie było zabijania i nawet gniewania się nie byłoby zazdrości, mąż by nie patrzył w ogóle na inne kobiety, a żona na innych mężczyzn. Ludzie by spali spokojnie. Warto jest sobie zdać sprawę z tego wszystkiego i poważnie traktować Boga, gdyż jest on wszechobecny i właśnie przypomniało mi się, że Bóg wyciąga nas z nieprawdy, w jakiej żyliśmy, a więc kiedyś wszystko nazywaliśmy Bogiem, że Bóg jest wszystkim całym tym światem, ale żyjąc tak można popełniać grzech bałwochwalstwa tzn. tworzyć bożków, Bóg jest osoba, więc nie jest wszystkim, lecz wszędzie. Wcześniej też słuchałem Księgi Rodzaju o tym, jak Kain zabił Abla. Uderzyło mnie bardzo w serce, kiedy przeczytałem jaką miał smutną, przygnębioną minę, jak niegdyś ja. Bóg go ostrzegł, że może z tego wypłynąć grzech i się stało, Kain zabił Abla. Ja też kiedyś nienawidziłem brata. Nie będę Cię tu dręczyć moją przeszłością, wolę nieść dobrą nowinę. Jeszcze chętnie bym popisał na temat nawrócenia szawła xD, ale może chcesz o czymś innym popisać ?
-> Pozdrawiam z Bogiem siostro :)"

_________________
Isa 40,31 bp "lecz ci, co Jahwe zaufali, nowych sił nabiorą, wzbiją się jak orły na skrzydłach! Biec będą, ale się nie zmęczą, pójdą, a nie ustaną!"


N sie 20, 2017 13:24
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Uwagi językowe - może wszyscy skorzystamy bez ad persona
Przyjmuję wyzwanie :). Jest znacznie lepiej, ale ćwicz dalej. Poprawię tylko interpunkcję.
Dobrzyniaczek napisał(a):
Mój pierwszy tekst z przecinkami czy ktoś może sprawdzić i powiedzieć, czy jest w miarę dobrze? Ogólnie wybaczcie trochę kierowałem się intuicją

Mój pierwszy tekst z przecinkami. Czy ktoś może sprawdzić i powiedzieć, czy jest w miarę dobrze? Ogólnie wybaczcie trochę kierowałem się intuicją.
Cytuj:
"Hej, wiele się zmieniło od ostatniego mail'a.
Pewne osoby z forum, pomogły mi z interpunkcją.
Dali mi linki, które mogą się przydać, są tam różne, krótkie zdania.
Ja wprowadzam te zdania do programu, do nauki, sprawdzając, czy pamiętam, gdzie powinien być przecinek, są też różne reguły więc i je spisuje.

"Hej. Wiele się zmieniło od ostatniego mail'a.
Pewne osoby z forum pomogły mi z interpunkcją. (tu przecinek jest zbyteczny, ponieważ jest to zdanie pojedyncze - jedno orzeczenie.)
Dali mi linki, które mogą się przydać. Są tam różne, krótkie zdania.
Ja wprowadzam te zdania do programu, do nauki, sprawdzając, czy pamiętam, gdzie powinien być przecinek. Są też różne reguły więc i je spisuje.
Dobrzyniaczek napisał(a):
W załączniku będziesz mogła zobaczyć, jak to mniej więcej wygląda.

Bardzo dobrze :)
Cytuj:
W tym samym programie zapisuję, moje ulubione wersety z Biblii i przykazania Jezusa Chrystusa
.
W tym samym programie zapisuję moje ulubione wersety z Biblii i przykazania Jezusa Chrystusa. (zbyteczny przecinek - zdanie pojedyncze)
Cytuj:
Wczoraj z kuzynem rozpoczęliśmy czytanie Pisma Świętego w drodze. I jak wiadomo, dobry Bóg odpowiedział kuzynowi, bo chciał pomijać komentarze, które są niżej dołączone, a tam akurat była świetna odpowiedź. Ja trochę zastanawiałem się nad zaostrzonymi przykazaniami Jezusa Chrystusa i rozmyślałem jak je wprowadzić w życie.

Bardzo dobrze :)
Cytuj:
Jednak gdy np. prawa ręka zgrzeszy, jej nie odetnę i myślę, że tu chodziło, raczej o źródło grzechu, wiec masz się odciąć, od źródła grzechu tylko nie traktuj tego dosłownie, jeśli Twoja mama jest źródłem np. Twoich zachowań gniewu czy różnych kłótni to wejdź głębiej i poznaj prawdziwe źródło, bo jednak jest to Twoja mama i jaka by nie była, trzeba jej okazać szacunek — chociaż próbować Ją zrozumieć.

Jednak, gdy np. prawa ręka zgrzeszy, jej nie odetnę i myślę, że tu chodziło. Raczej o źródło grzechu, wiec masz się odciąć (zbyteczny przecinek) od źródła grzechu. Tylko nie traktuj tego dosłownie. Jeśli Twoja mama jest źródłem, np. Twoich zachowań gniewu, czy różnych kłótni, to wejdź głębiej i poznaj prawdziwe źródło, bo jednak jest to Twoja mama i jaka by nie była, trzeba jej okazać szacunek — chociaż próbować Ją zrozumieć.
Cytuj:
Wspaniałe jest przykazanie Jezusa o cudzołóstwie, w którym wystarczy tylko spojrzeć na jakąś damę nieodpowiednio i już zgrzeszono w sercu. Wyobraź sobie miny tych, którym wydawało się, że przestrzegają przykazań, a tu ktoś podający się za Syna Bożego zaostrza maksymalnie.

Bardzo dobrze :)
Cytuj:
Pewnie nawet im nie przyszło do głowy, że to wszystko jest dla nich dla ich dobra, bo zobacz, gdyby każdy żył według tych przykazań by nie było zabijania i nawet gniewania się nie byłoby zazdrości, mąż by nie patrzył w ogóle na inne kobiety, a żona na innych mężczyzn
.
Pewnie nawet im nie przyszło do głowy, że to wszystko jest dla nich, dla ich dobra, bo zobacz, gdyby każdy żył według tych przykazań, by nie było zabijania i nawet gniewania się. Nie byłoby zazdrości. Mąż by nie patrzył w ogóle na inne kobiety, a żona na innych mężczyzn.
Cytuj:
Ludzie by spali spokojnie. Warto jest sobie zdać sprawę z tego wszystkiego i poważnie traktować Boga, gdyż jest on wszechobecny i właśnie przypomniało mi się, że Bóg wyciąga nas z nieprawdy, w jakiej żyliśmy, a więc kiedyś wszystko nazywaliśmy Bogiem, że Bóg jest wszystkim całym tym światem, ale żyjąc tak można popełniać grzech bałwochwalstwa tzn. tworzyć bożków, Bóg jest osoba, więc nie jest wszystkim, lecz wszędzie.

Ludzie by spali spokojnie. Warto jest sobie zdać sprawę z tego wszystkiego i poważnie traktować Boga, gdyż jest on wszechobecny. Właśnie przypomniało mi się, że Bóg wyciąga nas z nieprawdy, w jakiej żyliśmy. Kiedyś wszystko nazywaliśmy Bogiem, że Bóg jest wszystkim, całym tym światem, ale żyjąc tak można popełniać grzech bałwochwalstwa tzn. tworzyć bożków. Bóg jest osoba, więc nie jest wszystkim, lecz wszędzie.
Cytuj:
Wcześniej też słuchałem Księgi Rodzaju o tym, jak Kain zabił Abla. Uderzyło mnie bardzo w serce, kiedy przeczytałem jaką miał smutną, przygnębioną minę, jak niegdyś ja. Bóg go ostrzegł, że może z tego wypłynąć grzech i się stało, Kain zabił Abla. Ja też kiedyś nienawidziłem brata.

Bardzo dobrze :)
Cytuj:
Nie będę Cię tu dręczyć moją przeszłością, wolę nieść dobrą nowinę.
Nie będę Cię tu dręczyć moją przeszłością. Wolę nieść Dobrą Nowinę.
Cytuj:
Jeszcze chętnie bym popisał na temat nawrócenia Szawła xD, ale może chcesz o czymś innym popisać ?
-> Pozdrawiam z Bogiem siostro :)"

Interpunkcja ok, ale imiona piszemy wielką literą :)

Budujesz za długie zdania, ale widzę bardzo duży postęp. Pracuj tak dalej, a osiągniesz sukces :-D

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N sie 20, 2017 16:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Uwagi językowe - może wszyscy skorzystamy bez ad persona
gaazkamm napisał(a):
Cytuj:
Jeśli skrótowiec zawiera litery oznaczające przyimek lub spójnik, piszemy je małą literą


https://sjp.pwn.pl/zasady/89-18-32-Skro ... 29408.html

PWN już określa zasady języka angielskiego? To już pod jakiś imperializm kulturowy podchodzi. Z mojej strony KP (koniec przekazu).

PO (przy okazji), pamiętam, jak na początku inwazji angielskich skrótowców próbowano je zastępować polskimi odpowiednikami. Przez jakiś czas widziałem sporadyczne wtrącenie MSZ... nie, nie ministerstwo dyplomacji, ale "moim skromnym zdaniem".

Ta cała próba to IMHO był jeden wielki LOL.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


N sie 20, 2017 21:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 03, 2014 15:36
Posty: 427
Post Re: Uwagi językowe - może wszyscy skorzystamy bez ad persona
Okej, to pomijając już kwestię WRZASKOWEGO czy PoKéMoNiAsTeGo pisania skrótowców angielskich.

Przecinek chyba rzeczywiście powinien być.

Ale co ma większą siłę wyrazu. To:

Cytuj:
EOT, Piotrowski.


Czy to:

Cytuj:
EOT Piotrowski.


Moim zdaniem to drugie.

I tym bardzije jestem przeciwny ortonazizmowi, bo on czasem zamiast naprawiać tekst, to go tylko masakruje.

_________________
Także http://forum.wiara.pl/search.php?author=gaazkam&submit=Szukaj


Pn sie 21, 2017 1:09
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Uwagi językowe - może wszyscy skorzystamy bez ad persona
"Także żaden to autorytet...".

Nagminne mylenie "także"= też, podobnie, również
z
"tak, że" = a zatem...

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


N wrz 03, 2017 16:41
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czy wzywanie imienia [Jahwe] jest niezbędne do wybawiani
SemenBedryszko napisał(a):
Tuszę ze nieświadomym choć nie trudno cię podejrzewać o złośliwość

A po polsku?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N paź 22, 2017 18:09
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 21, 2017 2:42
Posty: 178
Post Re: Czy wzywanie imienia [Jahwe] jest niezbędne do wybawiani
Małgosiaa napisał(a):
SemenBedryszko napisał(a):
Tuszę ze nieświadomym choć nie trudno cię podejrzewać o złośliwość

A po polsku?


a co to jest po Tajsku?


N paź 22, 2017 18:12
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Czy wzywanie imienia [Jahwe] jest niezbędne do wybawiani
SemenBedryszko napisał(a):
Małgosiaa napisał(a):
SemenBedryszko napisał(a):
Tuszę ze nieświadomym choć nie trudno cię podejrzewać o złośliwość

A po polsku?


a co to jest po Tajsku?

Tuszę np. wieprzową, to można sobie zamówić w rzeźni, ale "tuszę ze nieświadomym"? To jest po polsku?
SemenBedryszko napisał(a):
ŚJ wierzą tak jak pisze w Biblii to znaczy że Jezus jest Synem Bożym. Zanim przeszedł na ziemię był Archaniołem Synem Bożym, gdy był na ziemi człowiekiem Synem Bożym,a teraz ...? Biblia tego nie precyzuje ale wiemy że został wyniesiony do największej chwały w niebie zatem jest pierwszą osobą po Bogu Ojcu Jehowie

A gdzie jest napisane (nikt tam nie pisze, bo już napisał), że był Archaniołem Bożym?

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N paź 22, 2017 18:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 21, 2017 2:42
Posty: 178
Post Re: Czy wzywanie imienia [Jahwe] jest niezbędne do wybawiani
Małgosiaa napisał(a):
Tuszę np. wieprzową, to można sobie zamówić w rzeźni, ale "tuszę ze nieświadomym"? To jest po polsku?

koleżanka musi być bardzo młodziutka że nie zna ze staropolskiego słowa "tuszę"
https://synonim.net/synonim/tuszyć


N paź 22, 2017 18:35
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 179 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL