Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:35



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 179 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona
 Uwagi językowe - może wszyscy skorzystamy bez ad personam? 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Uwagi językowe - może wszyscy skorzystamy bez ad persona
sameone1 napisał(a):
Kazdy moze popelnic blad, a kazdy normalny dyskutant, jesli nie zrozumie zdania, przez jakis blad, moze normalnie i kulturalnie zapytac, by zrozumiec o co komus chodzilo i wyjasnienie zajmie gora 2 posty, zamiast kilku stron bezsensownego wytykania bledow i personanych idiotycznych dyskusji poza tematem danego watku.

Owszem, każdy może popełnić błąd, ale nie każdy kto go popełni, zachowuje się tak, jakby pozjadał wszystkie rozumy, jednocześnie atakując adwersarza.
Ten temat jest przeznaczony do dyskusji o błędach, więc Twoje zarzuty są bezpodstawne.
sameone1 napisał(a):
Z drugiej strony, gdybym tez miall takie jezykowe zafiksowania, to wielu tych ktorzy tak "pieszcza" polski jez. powinni byc ciagle korygowani w uzyciu jezykow obcych, bo poprawna pisownia jez. polskiego mowi takze o poprawnej pisowni slow z innego jezyka, ktorych nie mozna spolszczac, tylko pisac w orginalnej pisowni dodajac po myslniku koncowki polskie.

Zafiksowania może mieć ktoś, kto w miarę poprawnie pisze i przede wszystkim poprawnie buduje zdania (właściwie używa znaków przestankowych).
sameone1 napisał(a):
A tak ogolniie to jak wyzej pisalem, wytykanie bledow ortograficznych czy pisowni w dyskusji jest co najmniej nietaktem, gdyz nie jest to forum o gramatyce, ortografii i pisowni jez. polskiego, tylko forum w jez. polskim o innej tematyce.

Jak mawiała moja poprzednia dyrektorka (polonistka): wszyscy jesteśmy nauczycielami języka polskiego, a więc jak najbardziej wskazane jest poprawianie ortografów. Nie uważam tego za nietakt, a za wzajemne dokształcanie się. Na naukę nigdy nie jest za późno. Z mojej obserwacji wynika, że nikt, kto dyskutuje normalnie, nie obraża się o poprawianie błędów. Obrażają się jedynie chodzące rozumy.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Pn paź 23, 2017 20:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Uwagi językowe - może wszyscy skorzystamy bez ad persona
bez ad personam napisał(a):
wycinasz konteksty z moich zdań, a potem nie ma się co dziwić że gubisz się w ich logice, skoro wskazujesz na kontekst, którego ja nie napisałem.


Po co używać słów, jeśli się ich nie rozumie? Chciałoby się może czasem uchodzić za mądrzejszego, a wychodzi jak widać.

_________________
Tylko Bogu chwała


Śr paź 25, 2017 11:25
Zobacz profil
Post Re: Uwagi językowe - może wszyscy skorzystamy bez ad persona
Małgosiaa napisał(a):
sameone1 napisał(a):
Kazdy moze popelnic blad, a kazdy normalny dyskutant, jesli nie zrozumie zdania, przez jakis blad, moze normalnie i kulturalnie zapytac, by zrozumiec o co komus chodzilo i wyjasnienie zajmie gora 2 posty, zamiast kilku stron bezsensownego wytykania bledow i personanych idiotycznych dyskusji poza tematem danego watku.

Owszem, każdy może popełnić błąd, ale nie każdy kto go popełni, zachowuje się tak, jakby pozjadał wszystkie rozumy, jednocześnie atakując adwersarza.
Ten temat jest przeznaczony do dyskusji o błędach, więc Twoje zarzuty są bezpodstawne.
sameone1 napisał(a):
Z drugiej strony, gdybym tez miall takie jezykowe zafiksowania, to wielu tych ktorzy tak "pieszcza" polski jez. powinni byc ciagle korygowani w uzyciu jezykow obcych, bo poprawna pisownia jez. polskiego mowi takze o poprawnej pisowni slow z innego jezyka, ktorych nie mozna spolszczac, tylko pisac w orginalnej pisowni dodajac po myslniku koncowki polskie.

Zafiksowania może mieć ktoś, kto w miarę poprawnie pisze i przede wszystkim poprawnie buduje zdania (właściwie używa znaków przestankowych).
sameone1 napisał(a):
A tak ogolniie to jak wyzej pisalem, wytykanie bledow ortograficznych czy pisowni w dyskusji jest co najmniej nietaktem, gdyz nie jest to forum o gramatyce, ortografii i pisowni jez. polskiego, tylko forum w jez. polskim o innej tematyce.

Jak mawiała moja poprzednia dyrektorka (polonistka): wszyscy jesteśmy nauczycielami języka polskiego, a więc jak najbardziej wskazane jest poprawianie ortografów. Nie uważam tego za nietakt, a za wzajemne dokształcanie się. Na naukę nigdy nie jest za późno. Z mojej obserwacji wynika, że nikt, kto dyskutuje normalnie, nie obraża się o poprawianie błędów. Obrażają się jedynie chodzące rozumy.


Poprawianie bledow , a poprawianie osoby to dwie rozne zeczy nie majace ze soba nic wspolnego.
Jesli ktos chce poprawic czyjes bledy niech po prostu poprawi, a nie wstawia odciagajace od tematu watku uwagi ad personam.
Wyglada to czesto tak jakby wnuczka mowila do babci "babciu jestes glupia i powinnas isc do szkoly by nauczyc sie pisac", zamiast powiedziec, "babciu zapomnialas ze w takim slowie uzywa sie "rz".
W pierwszym babcia ma prawo i z pewnoscia sie zdenerwuje na wnuczke, a w drugim, powie "masz racje, ale ja juz stara i nie wszystko pamietam".
Chodzace rozumy to te wlasnie ktore uwazaja ze wszystko robia idealnie i wszyscy powinni byc idealni tak jak oni. Po trupach a do celu.


Śr paź 25, 2017 11:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Uwagi językowe - może wszyscy skorzystamy bez ad persona
Zmuszona jestem uczynić uwagę typograficzną, pomimo że sama, zaraz po rejestracji na forum, lekceważyłam takie detale jak np. znaki przestankowe. No bo wiecie, pisząc na tablecie, czy z komórki trzeba było poświęcić na sklecenie dobrze wyglądającego wpisu więcej czasu ;)
Mimo wszystko racz mnie, drogi forumowy narybku, wysłuchać. Czyta się coś takiego naprawdę bardzo źle:

Cytuj:
Swoją drogą,Bóg stworzył świat w którym i tak dzieje się więcej dobrych rzeczy niż złych.Znaczna część ludzi budzi się codziennie i czuję się znakomicie,większość chorób jest uleczalna,katastrofy naturalne są zjawiskiem marginalnym,aczkolwiek strasznym,większość samochodów,samolotów wyjeżdża-przyjeżdza/odlatuje-przylatuje dociera do wyznaczonego celu,kradzieże,napady,gwałty,choroby nieuleczalne,to wszystko są zjawiska rzadkie.Z tego więc wniosek,że świat mimo,że czasami jest faktycznie straszny,to wypada i tak na korzyść Boga-jest znacznie lepszy niż gorszy.Patrzac tak jak Ty,czyli przez pryzmat zła, nie jesteś wstanie dotrzeć do obiektywnego obrazu świata/Boga.


Miejcie litość dla naszych oczu.
Wyraz, przecinek, spacja, wyraz. Taka kolejność.

_________________
Tylko Bogu chwała


Śr lis 22, 2017 18:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Uwagi językowe - może wszyscy skorzystamy bez ad persona
Tytuł: Dlaczego dobro jest lepsze od zła ?

bez ad personam napisał(a):
Tylko co to wszystko ma do tego, że nie oceniam wypowiedzi m_m jako wywarzone?


Jeden z takich przypadków, kiedy ortografia stanowi różnicę. Wypowiedzi mogą być niewywarzone ("wywarzone" - nie słyszałem), mogą być też niewyważone lub wyważone. Co poeta miał na myśli - nie wiem. Podejżewam, ten, podejrzewam, że jednak do, co podkreśliłem.

PS: Nie chciałem tym tekstem wywarzać otwartych drzwi :PPP

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr gru 06, 2017 12:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Uwagi językowe - może wszyscy skorzystamy bez ad persona
O jasny gwint, nie wiem co mnie napadło :)
Pardąsik wszystkich Państwa :oops:

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr gru 06, 2017 12:43
Zobacz profil
Post Re: Uwagi językowe - może wszyscy skorzystamy bez ad persona
Głodny byłeś i myślałeś o gotowaniu. :D


Śr gru 06, 2017 12:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Uwłaczanie osobom o odmiennych poglądach jest niestety poprawnie politycznie normą. Dwa lata temu dwie panie zajadle atakowały (Uwaga: to jest uwaga ad personam, w przeciwieństwie do wypowiedzi mikkela pod moim adresem) każdego, kto określił DT, BK czy EK. Nie tyle obraźliwie, ile bez szacunku. Teraz, jest OK.
Pochwała dla moderacji, że czasem udaje się wyłowić. I zauważyć. Ale tu niestety szpila: zakwestionowałbym słowo "OJEŻU". Mnie to rani.

A mikkelowi i moderacji (wspierającej zdanie) będę wdzięczny za analizę kwestionowanego wpisu i wskazanie błędów. Staram się unikać błędów i zawsze słucham redaktorów odpowiedzialnych za poprawność publikowanych tekstów. Dzięki Wam, mam nadzieję, uda mi się zrobić kolejny kroczek do przodu. Jestem otwarty na krytykę, pokornie proszę, wykażcie dosadnie konkretne błędy.

Zauważam tu też pewną nadwrażliwość. I to ukierunkowaną. Np. zarzucenie szufladkowania. Z cytowanego tekstu nie wynika ono.
Dobrym zwyczajem byłoby podkreślanie bolącego fragmentu, wytłumaczenie, skąd takie odczucie. Wydaje mi się, że często pierwszy spontaniczny odruch jest nieuzasadniony. Czytając raz drugi, po krótkiej chwili, sens rozumiemy inaczej.


N gru 10, 2017 10:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 19, 2010 10:16
Posty: 1274
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
andej napisał(a):
A mikkelowi i moderacji (wspierającej zdanie) będę wdzięczny za analizę kwestionowanego wpisu i wskazanie błędów.


No pognębił bym naczelnika tytułami honoris causa (które zapewne posiada).


N gru 10, 2017 10:04
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
andej napisał(a):
zakwestionowałbym słowo "OJEŻU". Mnie to rani.

Skoro Ciebie to rani, więc proszę, aby Ergo nie używał tego zwrotu. Jednakże pisane w ten sposób, w jaki Ergo pisze, nie odnosi się do Jezusa, nie jest wzywaniem/przezwiskiem imienia Bożego. Tak uważam.
@ErgoProxy, jakie były Twoje intencje?
andej napisał(a):
A mikkelowi i moderacji (wspierającej zdanie) będę wdzięczny za analizę kwestionowanego wpisu i wskazanie błędów. Staram się unikać błędów i zawsze słucham redaktorów odpowiedzialnych za poprawność publikowanych tekstów. Dzięki Wam, mam nadzieję, uda mi się zrobić kolejny kroczek do przodu. Jestem otwarty na krytykę, pokornie proszę, wykażcie dosadnie konkretne błędy.

A wiec, tak jak przypuszczałam, nie uważasz uwagi mikkela za chamską. Może czas na przeprosiny (M_P) za ten atak, a na przyszłość zaprzestanie zarzutów chamstwa tudzież dopatrywania się tegoż w każdej wypowiedzi tylko z tego powodu, że wypowiedź należy do przeciwnika politycznego?
andej napisał(a):
Zauważam tu też pewną nadwrażliwość. I to ukierunkowaną. Np. zarzucenie szufladkowania. Z cytowanego tekstu nie wynika ono.

Tu nie chodzi o cytowany tekst, ale o całokształt. Ciągnie się to od niepamiętnych czasów, a rozpoczął zupełnie kto inny. Tym razem jednak cel nie zostanie osiągnięty (nie jest w stanie wyprowadzić mnie z równowagi), ale nie zamierzam puszczać płazem takich uwag.
mikkel napisał(a):
andej napisał(a):
A mikkelowi i moderacji (wspierającej zdanie) będę wdzięczny za analizę kwestionowanego wpisu i wskazanie błędów.


No pognębił bym naczelnika tytułami honoris causa (które zapewne posiada).

Nie tylko. Także poparł bym. Myślę, że należy wyraźnie zaznaczyć iż piszemy łącznie: pognębiłbym, poparłbym.

Poprawiono w oryginale.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N gru 10, 2017 10:12
Zobacz profil
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
"Ojeżu" nie odnosi się prześmiewczo do Jezusa, ale owszem, jest kpiną z osób, które razi zwrot "Ojeżu", choć nie mają te osoby nic przeciw nagminnemu wzywaniu Zbawiciela z byle powodu. Drzewiej funkcjonował na Usenecie zamiennik fonetyczny "(o) Bosz" zwrotu "o Boże", chyba na tej samej zasadzie.


N gru 10, 2017 10:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
Dziękuję za wskazanie błędu.

Małgosiu, też dziękuję za reakcję. Uwaga mikkela sprawiła mi przykrość, uważam ją za niegrzeczną. Ale taki był jej cel. Sam też pozwalam sobie na pewne uszczypliwości. Nie mogę wymagać więcej od kogoś, niż wymagam od siebie.

Wyznanie: Częstokroć staram się "odwrócić" jakąś treść, tak aby zachowując formę, miała przeciwne znaczenie. Np. wszędzie zamiast białe, wstawiam czarne. I wtedy, z zupełnie innym zaangażowaniem emocjonalnym ponownie oceniam treść.
Jestem ino człowiekiem, nie potrafię uwolnić umysłu od swoich odczuć i poglądów. Dopiero taka analiza umożliwia mi nieco szersze spojrzenie.
Ale to wszystko, podkreślam, są moje osobiste zwierzenia. Tego konkretnego procesu nie obserwuję, nie analizuję, nie oceniam. Nie zauważyłem tegoż, ale być może dlatego, że tego nie szukam.

A jeśli chodzi o kolczaste zwierzątka, to jest to określenie zastępcze, tak jak wiele wyrazów na 11 literę alfabetu, które słysząc, tak na prawdę słyszymy ten najbardziej wulgarny. Co nie znaczy, że używanie zastrzeżonych słów nadaremno uznaję za niewłaściwe.


N gru 10, 2017 10:27
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9095
Post Re: Uwagi językowe - może wszyscy skorzystamy bez ad persona
andej napisał(a):
Dziękuję za wskazanie błędu.
Małgosiu, też dziękuję za reakcję. Uwaga mikkela sprawiła mi przykrość, uważam ją za niegrzeczną. Ale taki był jej cel.

Nie sądzę, że taki był cel uwagi mikkela, skoro sam przyznałeś, że robisz błędy, ale pracujesz nad tym. Skoro pracujesz, mikkel chciał Ci pomóc. Przynajmniej ja tak zrozumiałam.
Nie rozumiem powyższej wypowiedzi w kontekście wcześniejszej:
andej napisał(a):
A mikkelowi i moderacji (wspierającej zdanie) będę wdzięczny za analizę kwestionowanego wpisu i wskazanie błędów. Staram się unikać błędów i zawsze słucham redaktorów odpowiedzialnych za poprawność publikowanych tekstów. Dzięki Wam, mam nadzieję, uda mi się zrobić kolejny kroczek do przodu. Jestem otwarty na krytykę, pokornie proszę, wykażcie dosadnie konkretne błędy.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


N gru 10, 2017 12:59
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Uwagi językowe - może wszyscy skorzystamy bez ad persona
Nie używamy już wyrazu "pierw".

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/pierw-wpierw-najpierw;6458.html

Bardzo razi.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn gru 11, 2017 21:57
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Uwagi językowe - może wszyscy skorzystamy bez ad persona
Fajna odpowiedź :)

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn gru 11, 2017 22:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 179 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL