Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 6:43



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Językoznactwo 

Czy używanie innego języka nie literackiego jest dopuszczone na FORUM lub czacie?
Ankieta wygasła Cz sty 22, 2004 10:50
tak 20%  20%  [ 2 ]
nie 80%  80%  [ 8 ]
nie mam zdania 0%  0%  [ 0 ]
nie interesuje mnie to 0%  0%  [ 0 ]
Liczba głosów : 10

 Językoznactwo 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:22
Posty: 600
Post Re: Pogodejmy se miyndzy sobom na PV
Teofil, Jan napisał(a):
przidzies miyndzy wróny, krakej jak i łone


No ja a mie sie obłuda niypodobo wiync tonu niyzmiynia, przeca chca prowdy a prowda boli i ło nij sie godać nie chce.


Wt sty 13, 2004 22:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
marcinsky napisal:
Cytuj:
"Pedziwiater" heh, poszlem juz jest norma jezykowa....
hej, marcinsky
juz dobiega 16 lat jak wyjechalam z Polski i nie wiedzialam o tym, za co tez jestem goraco wdzieczna Panu Bogu :biggrin: .
A co na to mowi profesor Jan Miodek :shock: , ktory ongis uczyl mnie gramatyki historycznej i opisowej? :x :x
Swoja droga zaakceptowanie formy "poszlem" jako normy jezykowej swiadczy tylko o zniewiescialosci meskiej czesci ludzkosci. :oops:
Danuta Rinn swojego czasu pytala w piosence:
"Gdzie ci mezczyzni prawdziwi tacy, gdzie te chlopy?". No, gdzie? - pytam. Nie ma ich tu. Poszly sobie. :-(


Cz sty 29, 2004 2:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:22
Posty: 600
Post 
Jedną z odmian współczesnego języka polskiego jest gwara śląska. Stanowi o jego barwności i różnorodności. Bogactwem jest również możliwość nazywania tego samego w różny sposób: w odmianie literackiej i gwarowej. Gwara jest cennym składnikiem kultury narodowej, jest swoistym skarbem. I dlatego trzeba ją chronić i pielęgnować.

Gwara na Śląsku spełniała i spełnia wyjątkową rolę: żywa mowa Ślązaków jest najważniejszym świadectwem polskości (obok zabytków, tekstów pisanych, dokumentów, ustnej literatury ludowej). Wartość gwary jako znaku “wspólnoty terytorialno-językowej” odżywa dziś w rodzącej się idei nowej Europy, Europy regionów, Europy – kontynentu małych Ojczyzn.
Skomplikowana historia Śląska sprawiła, że jest on kopalnią problemów, niewyczerpanym tematem nie tylko dla historyków. Konflikty gromadziły się tu na skrzyżowaniu trzech oddziałujących na siebie kultur narodowych, na przecięciu dróg z czterech stron Europy, co znalazło odzwierciedlenie w licznych zapożyczeniach. Zadomowiły się już na dobre (zwłaszcza na Śląsku południowym) zapożyczenia z czeskiego, czy słowackiego takie jak: dać pozór – uważać, kiery – który. Wpływy niemieckie odnajdujemy przede wszystkim w mowie mieszkańców przemysłowej części Górnego Śląska, np.: rajzować – podróżować, sztrykować – robić na drutach, szrank – szafa. W gwarze Śląska Cieszyńskiego odnajdujemy wpływy romańskie: a) francuskie, np.: bombon – cukierek, kastrol – garnek, ryma – katar, b) włoskie, np.: rufijok – ruchliwe dziecko, wesołe, c) rumuńskie, np.: bajtel – dzieciak, wykludzać, przekludzać – wyprowadzać się, przeprowadzać.

Gwarę trzeba rozumieć jako ważny twór kulturowy, ważny składnik kultury narodowej.

“Gwara śląska to jądro polskiej mowy, to język Rejów i Kochanowskich”
Aleksander Brückner

“Rzecz paradoksalna na pozór – owe germanizmy w gwarze śląskiej świadczą dowodnie o jej... polskości, gdyż formy takie z reguły są przystosowane do polskiego systemu językowego”
Jan Miodek.

“Skoro się wstydzisz swoich przodków gwary, wnet się zawstydzisz i wyprzesz ich wiary”
X Konstanty Damrot.

“Gwary się nie wstydźcie. Owszem, bądźcie z niej dumni, bo to jest piękna archaiczna gwara. To jest wielka siła stylistyczna”
Jan Miodek.
tekst zaczerpniynty ze strony literatury gwary i zachyncą do zapopznanio sie z schematem dialektów polskich
Obrazek


So lut 21, 2004 19:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:22
Posty: 600
Post 
Etyka Pracy i tolerancja religijna
W XIX w. we Francji, Belgii, Niemczech i w Anglii - pod wpływem przeróżnych rewolucji, przemian czy tendencji - od Kościoła odeszły wielkie rzesze robotników. W państwach tych przyfabryczne czy przykopalniane osiedla były i są nadal przeważnie laickie. Było natomiast jedno takie miejsce w Europie i na całym świecie, gdzie powstawały fabryki, kopalnie, huty, linie kolejowe, wielkie robotnicze osiedla... a robotnicy pozostali chrześcijanami, pozostali gorliwymi katolikami. Miejscem tym był i jest Śląsk. Jest to m.in. wielką zasługą śląskiego duchowieństwa. Na Śląsku nie było nigdy antyklerykalizmu o szerszym zasięgu, mimo trudnych okresów. Ślaskie duchowieństwo było zawsze z ludem, nie bratało się tak z warstwą szlachecką czy kupiecką, jak to bywało w innych częściach Polski. Śląski farorz był z ludem i w olbrzymiej większości z tego robotniczego ludu pochodził, i pochodzi nadal.

Godny uwagi jest również styl pracy i życia śląskich "farorzów", podbudowany dobrym wykształceniem i wyczuciem duszpasterskim potrzeb. Splot jeszcze wielu innych przyczyn spowodował, że religijne oblicze Górnego Śląska jest ciągle świeże. Najlepiej przekonać się o tym przebywając w ostatnią niedzielę maja na corocznej pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców w Sanktuarium Matki Boskiej w Piekarach Śląskich. Podczas jednej z takich pielgrzymek w 1925 r., ówczesny biskup śląski August Hlond powiedział: Ludu Śląski, ktokolwiek dochodzi przyczyn swej głębokiej wiary, musi pójść do Piekar. Bez nich nie można ani twej duszy zrozumieć, ani twego życia religijnego ogarnąć. Tylko ten je pojmie, kto cię widział przed cudownym obrazem i przejrzał związki między nim a tobą.

Różnice między tradycjami kościelnymi Górnego Śląska a innymi częściami Polski widoczne są często w parafiach, obejmujących wielkie śląskie osiedla mieszkaniowe.

Zachyncą do wejrzynio na strona ło
świętych Śląska


So lut 21, 2004 19:58
Zobacz profil
Post 
Nieocenioną rolę przynieśli księza tak dla ludu ślaśkiego, jak i choćby również dla polskości Górnego Śląska...
Wystarczy wspomnieć tu tylko choćby osobę ka. Fiecka...


N lut 22, 2004 1:56

Dołączył(a): Śr maja 21, 2003 16:12
Posty: 656
Post 
Zasługi, piękno kultury śląskiej czy też innych kultur naszego narodu to jedno, a używanie na forum gwary czy języka którego nie wszyscy potrafią zrozumieć to drugie. Proponuje, by promując naszą śląską kulturę nie okazywać się pozbawionym kultury osobistej.


N lut 22, 2004 9:54
Zobacz profil
Post 
Moi mili ! :)

Proponuję zatem "dyplomatyczne" rozwiązanie.
Aby po prostu przenieść te naszą dyskusję - począwszy od tych dwóch doskonałych tekstów zamieszczonych przez Pharisee do tematu:

viewtopic.php?p=10782#10782


I w ten sposób "I wilk będzie syty i owca cała"

Możemy porozmawiać w ten sposób swobodnie o naszych, śląskich sprawach bez przeszkadzania innym.

Co Wy na to ?

Pozdrawiam serdecznie :)

ddv


N lut 22, 2004 12:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:22
Posty: 600
Post 
ddv163 napisał(a):
Proponuję zatem "dyplomatyczne" rozwiązanie.
Aby po prostu przenieść te naszą dyskusję
Możemy porozmawiać w ten sposób swobodnie o naszych, śląskich sprawach bez przeszkadzania innym.


Sugieruja by sam to co żech tu zaczoł łostało tu, zresztą mie sie inksze dialekty polskij godki podobaja i jo je za tym co by tyz inkszymi pisać, przeca po to są dialekty by ło nich niy zapominać.


N lut 22, 2004 13:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 21, 2003 16:12
Posty: 656
Post 
Proszę o wybaczenie, ale muszę na konkretnym przykładzie pokazać Pharisee jak bardzo niepoważny i śmieszny jest jego upór. Dalsza część postu jest przeznaczona dla niego.

Non sei l’unico a chi piacciono le lingue. Pure io ne alcune parlo. Ma che senso ha parlare o scrivere con una lingua che gli altri non comprendono. Veramente sei cosi stupido? Perche’ sei cosi’ testardo? Per caso tu non sfuggi ai veri problemi? Sicuramente non sara’ facile per te capire questa lettera ma voglio dimostrarti che succede quando uno si comporta come te. Smetti, per favore.


N lut 22, 2004 16:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:22
Posty: 600
Post 
Serafinie poczytołech to coś napisoł, choć miołech trocha trudności ale niy takich wielkich z tym, a uprczywie sam niychca udowadniać tego co sam je oczywiste, a że pisza tak jak pisza to ino bez to że jest tak mi wygodnie pisać. Szkoda ze w ogólnym słowniku brakuje wielu słów, ale to sam idzie nadrobić. A czy sam "Varemente sei cosi stupido?" to raczyj niy.
Zresztą wyrywanie pojedyńczych zdań ze pisma innych tyż sam niyje wskozane, gdyż sam robi to wielkie zamiyszanie u innych. Zresztą jo niy narzucom innym woli tak jak sam to w wiynkszości widać, nawet żech sie niyźraził do poczytanio tego coś napisoł we innym jynzyku gdyz mi sie to spodobało a trocha inkszych jynzyków słuchom wiyn mie sam je to łobojyntne jak sam je pisane. Zresztą dąży sie do zjednoczonyj europy to sam jynzyki inksze cza poznać.

Serafinie pozdrowiom cie i sie niygorsz na mie, przeca każdy chce kożdymu dogodzić a niykożdymu wyłazi.


N lut 22, 2004 17:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL