Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 12:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Językoznactwo 

Czy używanie innego języka nie literackiego jest dopuszczone na FORUM lub czacie?
Ankieta wygasła Cz sty 22, 2004 10:50
tak 20%  20%  [ 2 ]
nie 80%  80%  [ 8 ]
nie mam zdania 0%  0%  [ 0 ]
nie interesuje mnie to 0%  0%  [ 0 ]
Liczba głosów : 10

 Językoznactwo 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:22
Posty: 600
Post 
Awe masz racje z samym tytułem, ale błędy są złośliwe i same potrafią sie wkraść szczególnie podczas pisania bez sprawdzania ze słownikami. Tak też bywa jeśli sie wielu słów nieużywa a później przy pisaniu sie nad nimi zastanawia. Wielu jest mądrych zawsze po fakcie dokonanym a na błędach zawsze sie uczymy. Bywaja jeszcze osoby co w większości piszą tak jak mówią bo faktem jest że język polski nienależy do najłatwiejszych.
Miło żeś zwróciła na to uwage, bo raczej mało kto zwraca jak już zdążyłaś zauważyc. :)
Jotka bez język angielskiego nieda sie korzystać z oprogramowania komputerowego, ponieważ całość pisana jest po angielsku i każdy kto chce coś zrobić niestety ale musi poznać troche ten język. Zresztą Jotko celowo zwróciłem uwage na wszystkie języki a nie na samą gware (niekoniecznie mósi być to gwara ślaska). :(


Pn gru 29, 2003 13:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2003 15:46
Posty: 358
Post 
Moim zamiarem nie było wytykanie błędów - tylko prosba o jego poprawienie - bo niby czemu ma być i razic, a swoją drogą Teofilu nie rozumiem twojego "naskakiwania na mnie"

wiesz, myślę że najlepiej zachowywać się ewangelicznie .. otrząsnąć pył z nóg" ...


żegnam -


Pn gru 29, 2003 13:04
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 21, 2003 16:12
Posty: 656
Post 
Pharisee, czy zdajesz sobie sprawę, że dla wielu ta dyskusja może być żenująca? Oto spotykamy się tu, żeby wymienić poglądy na temat wiary i moralności, a Ty zaczynasz dyskutować nad tym, co zrobić, żeby się mniej zrozumieć. Chcesz popisywania się? Mogę swobodnie przejść na używanie języka włoskiego, który nienajgorzej znam. Czemu to jednak posłuży, jak nie zbudowaniem kolejnej wieży Babel.
Jeśli potrafisz logicznie myśleć, to zrozumiesz, iż w dyskusji należy się posługiwać takim jezykiem, który DLA WSZYSTKICH jest zrozumiały.


Pn gru 29, 2003 15:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:22
Posty: 600
Post 
Jeżeli chcemy być wszyscy w Uni Europejskiej to powinniśmu chyba jednak umieć posługiwać sie wieloma językami.


Pn gru 29, 2003 19:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
oczywiscie, wiec pouczmy sie holenderskiego :D:D:D:D


Pn gru 29, 2003 19:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:22
Posty: 600
Post 
Holendrzy mają dobry ser, ale najlepiej uprawiaja rośliny.


Pn gru 29, 2003 22:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 02, 2003 20:44
Posty: 3436
Post 
Jezyk jest dziedzictwem kulturowym i czastka naszej tozsamosci narodowej, dlatego dziwi mnie pytanie :-o , jakim jezykiem powinnismy poslugiwac sie na forum lub czacie. Bedac Polakami powinnismy dbac o polska mowe bez wzgledu na zawod, wyksztalcenie, miejsce zamieszkania. A zatem mamy uzywac jezyka polskiego; pieknego, poprawnego i czystego. Jezyk jest zywym tworem i to od nas zalezy, jak on bedzie wygladal za kilkadziesiat lat. Jak sobie pomysle, ze razaca forma "poszlem" moze stac sie norma jezykowa, to robi mi sie zimno i natychmiast chce wlozyc na siebie "swetr" :oops: . Dbajmy o piekno jezyka, nie badzmy niechlujami. Kiedy piszemy, zagladajmy do slownika ortagraficznego, to zaden wstyd, wstyd, kiedy piszemy "gura" zamiast "gora", czy "kora" zamiast "kura"
I jeszcze jedno: jesli uzywamy slownictwo zapozyczone z innych jezykow, zachowajmy poprawna pisownie i nie dorabiajmy polskich koncowek. To brzmi okropnie: np. "SORRY ZA CAPSA" :shock: itp. (w Kanadzie taka mieszanka angielsko-polska nosi nazwe jezyka "polglish"). Jezyk angielski nie nalezy do jezykow fleksyjnych, wiec pozostawmy go takim jakim jest.


Wt gru 30, 2003 1:53
Zobacz profil
Post 
Oczywiście, Jot_ko, :) że zgodzę się z Tobą.

Tak samo zgodzę się z wszystkimi, którzy dbają o poprawność językową i ortografię oraz o czytelność i zrozumiałość tekstów dla innych :) :) :) !

Jednak czasem dopuściłbym stosowanie języka nieliterackiego - w sytuacji, gdy jawnie nie przeczyłoby to z tym, co napisałem powyżej... :)
Co prawda dość rzadko, ale zdarają się czasem takie sytuacje...
Dla przykładu - przytoczenie czysto śląskiego, "Ligoniowego" żartu łamaną "ślążczyzną", lub czysto literackim językiem polskim może razić tak samo, jak dla kogoś użycie bez potrzeby słow gwarowych bez wyraźnej potrzeby :)

Pozdrawiam ! :)

ddv


Wt gru 30, 2003 10:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 22, 2003 13:28
Posty: 32
Post 
ludzie szanujcie sie.. teofilu czasami ludzie maja malo czasu, zeby przegladnac swoje posty:( wiec wybacz im literowki.
Awe daj spokoj z ortografia... dopoki rozumiemy co czytamy to jest ok:)
Adas wiesz ja nie mam nic przeciwko gwarze, w koncu mam tam swoje korzenie.... ale jesli chcesz pisac tylko po to, zeby ludzie Ciebie nie rozumieli.... hmmm to szkoda twego trudu:) a ludzie beda opuszczali twoje posty (a szkoda)!!! a nie o to przeciez chodzi, prawda??


Cz sty 08, 2004 21:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lis 22, 2003 13:28
Posty: 32
Post 
pedziwiatr napisał(a):
Jak sobie pomysle, ze razaca forma "poszlem" moze stac sie norma jezykowa, to robi mi sie zimno i natychmiast chce wlozyc na siebie "swetr" :oops: . Dbajmy o piekno jezyka, nie badzmy niechlujami. Kiedy piszemy, zagladajmy do slownika ortagraficznego, to zaden wstyd, wstyd, kiedy piszemy "gura" zamiast "gora", czy "kora" zamiast "kura"


"Pedziwiater";) heh, poszlem juz jest norma jezykowa....


Cz sty 08, 2004 21:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:22
Posty: 600
Post 
Cytuj:
Czy używanie innego języka nieliterackiego jest dopuszczone na FORUM lub czacie?


jak widać więśkszość postów na całym forum są w języku nieliterackim, a więc przydało by poszukać określenie "nieliteracki: w słowniku polskim coż ono określa
Cytuj:
nieliteracki «nie będący dziełem literackim, nie zaliczany do literatury (pięknej)»
Δ Wyrazy, powiedzenia nieliterackie «wyrazy, powiedzenia należące do potocznej odmiany języka; także: wyrazy, powiedzenia gwarowe, środowiskowe»


Kazdy mądrości swe pozjadał i każdy mądry po czasie, a większość osób co głosowało jednakóż wykształcona jest.


Pn sty 12, 2004 21:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 21, 2003 16:12
Posty: 656
Post 
Pharisee napisał(a):
Kazdy mądrości swe pozjadał i każdy mądry po czasie, a większość osób co głosowało jednakóż wykształcona jest.

A czy szanowny Pharisee o tak dużej inteligencji rozróżnia używanie języka od używania wyrazów (w domysle pojedyńczych)? Proponuję, by podważająć inteligencję innych nie ośmieszać własnej.


Pn sty 12, 2004 22:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 15:22
Posty: 600
Post 
Serafin napisał(a):
Pharisee o tak dużej inteligencji rozróżnia używanie języka od używania wyrazów

Czy jo az tak inteligiyntny je by przewyższać kożdego to chyba niy, zresztą i tak mie sie niesłucho, wiyn jako różnica
[quote="Serafin]
Proponuję, by podważająć inteligencję innych nie ośmieszać własnej.[/quote]
Wiysz co ośmieszyłech sie juz tu samym nickiem, a jeśli nie wiesz co ów "Pharisee" znaczy to se poczytaj w jakim kolwiek słowniku (zresztą w takich ogólnych słownikach niezjdziesz wytłumaczenia). A za słowa każdy chwyta tak jak "tonacy chwyta sie brzytwy".


Pn sty 12, 2004 23:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 14:31
Posty: 930
Post 
Adasiu my wiemy że Pharisee to znaczy faryzeusz... Inne znaczenie tegoż słowa to hipokryta, a to slowo nie jest raczej pozytywnie nacechowane.

Serafin zwrócił Ci kulturalnie uwagę, chcąc abyś dokładnie sprecyzował pewne pojęcia. Apeluję więc o zaprzestanie potyczek słownych i kontynuuowanie polemiki przestrzegając zasady kultury i dobrego wychowania.


_dzika_


Wt sty 13, 2004 10:10
Zobacz profil
Post Pogodejmy se miyndzy sobom na PV
Proszę interlokutorów o wyrozumiałość. Niestety nie znacie Państwo cech naszej śląskiej mowy. Wam wydawać się może - zwłaszcza kiedy rozmawiamy - że się kłócimy. Cechą Ślązaka jest to, że jest przeraźliwie szczery, że nie wygładza swoich wypowiedzi i sądów, że jest po prostu dosadny.
Pharisee, myśla, że my powinni się nauczyć łod Poloków tyj jejich ogłady, bo wiysz jest take stare przisłowie: przidzies miyndzy wróny, krakej jak i łone. A jakbyś tak se chcioł skymś pofanzolić to napisz do mie na PV i zdrodź mi swoj e-mail, a jo Ci zdradza moj.
Tylko czy znowu nie będziemy posądzeni o jakieś spiskowanie przeciw Polsce?!


Wt sty 13, 2004 14:14
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL