Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 15:59



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 prawdy wieczne według św. Augustyna 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 06, 2010 18:50
Posty: 18
Post prawdy wieczne według św. Augustyna
Wie ktoś z Was jakie prawdy były dla św. Augustyna prawdami wiecznymi?

"Umysł od rzeczy lepiej poznaje prawdy wieczne" To jest dla mnie jasne, bo nie można nic stwierdzić o rzeczach tylko o zjawiskach np. Nie wiem dokładnie z jakich najdrobniejszych elementów składa się mój komputer, ani w jakim jest teraz dokładnie stanie. Mogę jedynie stwierdzić to, jakim go widzę i jaki mi się wydaje.

Leczy czym są prawdy wieczne?

Poznaje je umysł drogą iluminacji. Nie wytwarza ich, tylko jest ich odbiorcą. Są przecież wieczne. "...prawdy wieczne istnieją w Bogu, są ideami Bożymi."

Na prawdach wiecznych św. Augustyn opiera dowody na istnienie Boga i duszy:

"(...)Mamy niezachwianą świadomość prawd wiecznych; wszystko zaś, co wieczne, może istnieć jedynie w Bogu, więc Bóg - istnieje." "(...) (dusza) musi być wieczna, bo uświadamiając sobie prawdy wieczne ma udział w wieczności"


Śr lut 10, 2010 12:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 06, 2010 18:50
Posty: 18
Post Re: prawdy wieczne według św. Augustyna
Przepraszam, że zapomniałem umieścić źródeł cytatów. Pochodzą one z "Historii Filozofii" Władysława Tatarkiewicza, tom 1, str. 195-197.

Prawdopodobnie odnalazłem również odpowiedź. Mianowicie wszystkie prawdy są wieczne. Bóg wie wszystko. Wie, wiedział i będzie wiedział. Bóg jest wieczny, tak więc prawdy zawarte w jego myśli muszą również być wieczne. Bóg zawsze wiedział, co zrobimy i co nawet będą nasze prawnuki robiły. Tak, więc istnieją prawdy wieczne. Istnieją one w Bogu, ponieważ On o nich wie. Istnieją w jego umyśle. Skoro są wieczne, to nasz umysł ich przecież nie wytworzył. Niektóre z nich mogą pośrednio dowodzić nam istnienia Boga, lecz są to chyba słabe dowody. Tak w każdym bądź razie dowodził św. Augustyn i taką koncepcję prawd wiecznych stworzył.

Dziękuję Sebastianowi88 za rozwiązanie. Jego to zasługa.


Śr lut 10, 2010 23:21
Zobacz profil
Post Re: prawdy wieczne według św. Augustyna
Bardzo proszę, :-) Skoro Bóg jest wszechwiedzący i wieczny to musiał wiedzieć wszystko od zawsze, zatem każda prawda, a nawet kłamstwo które się na świecie pojawia, Bóg wiedział że coś takiego będzie, a nawet dużo więcej, z całą pewnością mogę stwierdzić że Bóg wie o takich rzeczach które całkowicie przerastają możliwości stworzeń i być może nigdy nie nastąpią, skoro Bóg jest swoją istotą a myślenie należy do jego istoty, oraz jeśli Bóg jest nieskończony to posiada nieskończoną wiedzę. Zatem cokolwiek istnieje, istniało w jego umyśle od zawsze, nie możemy mówić że Bóg czegoś nie znał, a teraz się o tym nagle dowiedział. Zatem istnieje nieskończona ilość prawd wiecznych.


Cz lut 11, 2010 1:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 06, 2010 18:50
Posty: 18
Post Re: prawdy wieczne według św. Augustyna
Dziękuję Ci Sebastianie. Wyjaśniłeś to bardzo dokładnie i profesjonalnie. Rozwiałeś tym samym wszystkie moje wątpliwości (dotyczące tej kwestii).

Powyżej przytoczyłem cytat: "(dusza) musi być wieczna". Czy św. Augustyn pojmował duszę jak Platon, jako wieczną? Nauka chrześcijańska mówi o duszy nieśmiertelnej. Rodzi się ona wraz z człowiekiem, lecz już nigdy nie umiera. Ma swój początek, więc nie jest wieczna. Jak pojmował duszę św. Augustyn?


Cz lut 11, 2010 16:04
Zobacz profil
Post Re: prawdy wieczne według św. Augustyna
Zobacz do Państwa Bożego, Św. Augustyn gani Platona za niedorzeczny pogląd jakoby dusza istniała odwiecznie i ostro go piętnuje.


Cz lut 11, 2010 21:02
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL