Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt cze 07, 2024 3:10



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 czy zielonoświątkowcy to sekciarze ? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
oficjalnie Kościół katolicki uznaje KZ za "wspólnoty zielonoświątkowe" jakby co... Proszę przeczytać DI a potem "5 pytań... " z tego roku.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Pn lis 12, 2007 21:33
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 6:01
Posty: 175
Post 
mcfunthomas napisał(a):
W skrócie powiem tylko, że oficjalnie KRK uznaje zielonoświątkowców jako Kościół, (...)


Jeżeli KRK ma oznaczać Kościół Katolicki, to lepiej podać głos samego Kościoła. Poniżej zamieszczam oficjalną wypowiedź: "Odpowiedzi na pytania dotyczące niektórych aspektów nauki o Kościele" przygotowaną przez Kongregację Nauki WIary, zatwierdzoną przez papieża Benedykta XVI.

Cytuj:
Piąte pytanie: Dlaczego dokumenty Soboru i późniejsze wypowiedzi Magisterium Kościoła nie przypisują tytułu „Kościoła” Wspólnotom chrześcijańskim powstałym w wyniku Reformy XVI wieku?

Odpowiedź: Dlatego, że, według doktryny katolickiej, te Wspólnoty nie posiadają sukcesji apostolskiej w sakramencie Święceń, przez co brakuje im koniecznego elementu konstytutywnego do bycia Kościołem. Wspomniane Wspólnoty kościelne, które, szczególnie ze względu na brak kapłaństwa sakramentalnego, nie zachowały właściwej i integralnej rzeczywistości Misterium eucharystycznego, według nauki katolickiej nie mogą być nazywane „Kościołami” we właściwym tego słowa znaczeniu.


Czy twierdzisz, że ruch zielonoświątkowy posiada kapłanów (takich jak np. katolicy czy prawosławni), których święcenia są kolejnymi w nieprzerwanym ciągu święceń rozpoczętych przez Apostołów i którzy składają na ołtarzach "in persona Christi" prawdziwą Ofiarę?
Jeżeli zielonoświątkowcy takich kapłanów nie mają, to tytuł "Kościoła" w świetle nauki Kościoła Katolickiego im nie przysługuje.


Pn lis 12, 2007 21:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
Cytuj:
...według doktryny katolickiej, te Wspólnoty nie posiadają sukcesji apostolskiej w sakramencie Święceń, przez co brakuje im koniecznego elementu konstytutywnego do bycia Kościołem.
Uczeni w Piśmie też się chlubili sukcesją. Na Panu Jezusie nie zrobili tym większego wrażenia. Poza tym o ile wiem to sprawa sukcesji w KRK nie jest tak kolorowa, jasna i prosta jak by się chciało ją widzieć.


JerzM napisał(a):
Czy twierdzisz, że ruch zielonoświątkowy posiada kapłanów (takich jak np. katolicy czy prawosławni), których święcenia są kolejnymi w nieprzerwanym ciągu święceń rozpoczętych przez Apostołów i którzy składają na ołtarzach "in persona Christi" prawdziwą Ofiarę?
Przypomnę, że wg. protestantów składanie Ofiary z Jezusa skończyło się wraz ze śmiercią i zmartwychwstaniem Pana Jezusa. A to, że śp. JPII dokonał alternacji fragmentu Pisma z listu do Hebrajczyków w tym temacie - na korzyść ofiarniczego podejścia do Wieczerzy Pańskiej - niczego dobrego nie pokazuje.


JerzM napisał(a):
Jeżeli zielonoświątkowcy takich kapłanów nie mają, to tytuł "Kościoła" w świetle nauki Kościoła Katolickiego im nie przysługuje.
Jeśli oficjalnie jest takie założenie, to się kłócić nie będę. Jak widać inne podejście do eklezjologii ma KRK a inne sam Bóg. Mnie interesuje to drugie. I nie cierpię z powodu katolickiego punktu widzenia na pojęcie Kościoła. Przypomnę jednak, że czytając KKK obraz Kościoła jawił mi się inny niż w tzw. pytaniu 5 i odpowiedzi KNW.

Poza tym ciekawi mnie zwrot "według nauki katolickiej nie mogą być nazywane „Kościołami” we właściwym tego słowa znaczeniu." Bo jak spojrzę na pełne i właściwe znaczenie słowa Kościół, to żaden z istniejących się nie mieści w takiej definicji.

Na koniec fragment z piosenki śpiewanej czasem przez dzieci pierwszokomunijne lub na bierzmowaniu:
KOŚCIÓŁ ŻYWY I PRAWDZIWY TO JEST SERC WSPÓLNOTA

Tak więc, jeśli wezmę to wszystko pod uwagę, to wnioskuję, że wg. KRK istnieje tylko jeden Kościół, i to w dodatku martwy w ponad 80%...(...Maranatha, Przyjdź Panie Jezu...)

Skoro Katolicy chcą by się zapoznać z ich Kościołem i nauką zanim się zacznie bezpodstawnie atakować (i słusznie ze tak chcą), tym razem poproszę o to samo w przypadku "początków" "zielonych" i sprawy sprzed 100 laty na ASUZA STREET.

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Pn lis 12, 2007 22:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 24, 2007 22:33
Posty: 470
Post 
marcin_jarzębski napisał(a):
oficjalnie Kościół katolicki uznaje KZ za "wspólnoty zielonoświątkowe" jakby co... Proszę przeczytać DI a potem "5 pytań... " z tego roku.

jak nazywacie tak nazywacie. Uważam, że to źle. A fakty są takie, że jest Kościół Zielonoświątkowy. Na szczęście żadne DI tego nie rozstrzyga a żaden Ratzinger o tym nie decyduje.


Pn lis 12, 2007 23:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
marcin_jarzębski napisał(a):
oficjalnie Kościół katolicki uznaje KZ za "wspólnoty zielonoświątkowe" jakby co...


Ale oficjalny dialog teologiczny prowadzi nieprzerwanie od 1969 r z... Kościołami zieloswiatkowymi. Jakby co prosze zobaczyć tu na stronę watykanu

Cytuj:
Proszę przeczytać DI a potem "5 pytań... " z tego roku.


Dominus Iesus to nie lewatywa, dobre na wszystko bez wzgledu na temat.


Wt lis 13, 2007 0:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
JerzM napisał(a):
Cytuj:
Piąte pytanie: Dlaczego dokumenty Soboru i późniejsze wypowiedzi Magisterium Kościoła nie przypisują tytułu „Kościoła” Wspólnotom chrześcijańskim powstałym w wyniku Reformy XVI wieku?

Odpowiedź: Dlatego, że, według doktryny katolickiej, te Wspólnoty...


A co zielonoświatkowcy maja wspólnego z Reformacją XVI w??? Chyba tyle co komputer z Piastem Kołodziejem. Nie ten czas, nie ta bajka, nie to nauczanie.... Zielonoświatkowe wspólnoty powstały głónie z podziałow w kosciele katolickim, wiekszość to byli katolicy, a cały ruch zielonoświatkowy liczy sobie niepsełna 1oo lat. Gdzie do reformacji XVI w?
Pentekostalizm narodzil ze spotkania tradycyjnej katolickiej duchowosci ze swiatem duchowości Afroamerykanów.

Cytuj:
tytuł "Kościoła" w świetle nauki Kościoła Katolickiego im nie przysługuje.


To nie chodzi o tytuł; Watykan czy papież tytułują nas bez problemu "Kosciołami". W DI chodzi o pewnien specyficznie teologiczny sens słowa "kościół". Ale oprócz tego, słowo Kościół jest używane, także w Krk, w wielu innych "sensach" i tak nie tylko protestanci, ale nawet Koscioły zielonoświatkowe są nazywane Kosciołami. Także spokojnie, tytuować nas "bez grzechu" możecie Kościołami. Oczywiscie nie musicie, to już kwestia dobrych manier, których narzucić się nikomu nie da.


Wt lis 13, 2007 1:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 19, 2007 6:01
Posty: 175
Post 
Piotr1 napisał(a):
A co zielonoświatkowcy maja wspólnego z Reformacją XVI w??? Chyba tyle co komputer z Piastem Kołodziejem. Nie ten czas, nie ta bajka, nie to nauczanie.... Zielonoświatkowe wspólnoty powstały głónie z podziałow w kosciele katolickim, wiekszość to byli katolicy, a cały ruch zielonoświatkowy liczy sobie niepsełna 1oo lat. Gdzie do reformacji XVI w?
Pentekostalizm narodzil ze spotkania tradycyjnej katolickiej duchowosci ze swiatem duchowości Afroamerykanów.

Na przykład tu http://pl.wikipedia.org/wiki/Pentakostalizm jest artykuł, który wyjaśnia związki ruchu zielonoświątkowego z protestantyzmem - zarówno historyczne jak i dogmatyczne. Cytuję pierwsze zdanie: "Pentakostalizm (pentekostalizm, ruch zielonoświątkowy lub pięćdziesiątnicy) - kierunek w chrześcijaństwie wyrosły i zakorzeniony w ewangelikalnym protestantyzmie."


Piotr1 napisał(a):
To nie chodzi o tytuł; Watykan czy papież tytułują nas bez problemu "Kosciołami".

O co chodzi w cytowanym dokumencie Kongregacji Nauki Wiary (i czy używane jest tam pojęcie "tytuł"), każdy może się przekonać czytając go samodzielnie http://www.kuria.lomza.pl/index.php?wiad=1871 Natomiast jest oczywiste. że chodzi o rzecz dużo poważniejszą niż o formę grzecznościową. Grzecznościowo uczniowie nazywają swoich nauczycieli w liceum "profesorami", choć tytuł profesora im nie przysługuje. A nie przysługuje im dlatego, bo nie spełniają warunków wiązanych z profesurą (wybitny dorobek naukowy). Grzecznościowo różni prałaci Kościoła Katolickiego mogą używać różnych zwrotów wobec zielonoświątkowców.

Jednak wskazany dokument potwierdza, to co Kościół Katolicki głosił stale, mianowicie wspólnoty protestanckie i te, które z nich wyrosły utraciły sukcesję apostolską i nie są zdolne do składania Ofiary Eucharystycznej. Dlatego nie są kościołami w pełnym tego słowa znaczeniu, są tylko ludzkimi wspólnotami separującymi się od Kościoła Chrystusowego (czyli Katolickiego), które na własnej drodze mieszają elementy nauki Chrystusa z ludzkimi błędami.


Wt lis 13, 2007 8:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 26, 2006 11:06
Posty: 1316
Post 
JerzM napisał(a):
Na przykład tu http://pl.wikipedia.org/wiki/Pentakostalizm jest artykuł, który wyjaśnia


Co wyjaśnia? Jezeli jedynym co łaczy zielonoświatkowców z protestantami jest fakt, ze ktoś w internecie tak napisał... A ja napisałem co innego i moge to uzasadnić...

Piotr1 napisał(a):
To nie chodzi o tytuł; Watykan czy papież tytułują nas bez problemu "Kosciołami".

O co chodzi w cytowanym dokumencie Kongregacji Nauki Wiary (i czy używane jest tam pojęcie "tytuł"),.....[/quote]

O rzekomej "niemożności tytułowania" jest w twoim poście, i do tego się odnosiłem.


Wt lis 13, 2007 13:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
Zapędziliśmy się chyba za daleko w dygresji, jak to zwykle bywa. ;) Na ile dywagacje o statucie zielonoświątkowców jako Kościele mają wspólnego z tematem? Jesteśmy w stanie wspólnie dojść do jakiegoś wniosku czy "zieloni" to sekciarze czy nie? :)

Pozdrawiam

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Wt lis 13, 2007 22:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
tak się nie porozumiemy, KK wyjaśnia, że w stosunku do protestantów nie możemy mówić o Kościołach partykularnych jak gdy mówimy choćby o starokatolikach czy prawosławnych. Mozna mówić o "kościołach" lecz jak widać w "". DI nie jest na wszystko ale dość jasno mówi o tym kogo i dlaczego możemy uważać za Kościół - podstawowy warunek
- sukcesja apostolska
- episkopalnym charakter wspólnoty
- zachowane sakramenty
To jest zdanie KK, jak sobie protestanci wierzą to nie moja sprawa.

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Wt lis 13, 2007 22:52
Zobacz profil WWW
Post 
ale trzeba przyznać że protestanci wierzą w Jezusa Chrystusa ... faktem jest że u protestantów nie ma zadnych objawien i innych niezwykłych znaków wiary ale ja bym tutaj sie nie doszukiwał głębszego wywodu ...( ostatnio im wiecej czytam tym wiecej mam namotane w głowie)


Śr lis 14, 2007 0:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N kwi 29, 2007 16:50
Posty: 883
Post 
lereeeek napisał(a):
faktem jest że u protestantów nie ma zadnych objawien i innych niezwykłych znaków wiary
No to znasz chyba jeszcze mało faktów :) w tej sprawie.


lereeeek napisał(a):
ostatnio im wiecej czytam tym wiecej mam namotane w głowie
grunt to spokój. Musisz dać sobie czas na przemyśliwanie tych rzeczy, nie rób nic pochopnie, i nie wyciągaj pochopnych wniosków. Na wszystko trzeba czasu. Z czasem wszystko się poukłada - pozwól Bogu pracować w Tobie.

Pozdrawiam

_________________
Indifference of the GOoD is enough for the EviL to succeed


Śr lis 14, 2007 0:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr paź 24, 2007 22:33
Posty: 470
Post 
marcin_jarzębski napisał(a):
tak się nie porozumiemy, KK wyjaśnia, że w stosunku do protestantów nie możemy mówić o Kościołach partykularnych jak gdy mówimy choćby o starokatolikach czy prawosławnych. Mozna mówić o "kościołach" lecz jak widać w "". DI nie jest na wszystko ale dość jasno mówi o tym kogo i dlaczego możemy uważać za Kościół - podstawowy warunek
- sukcesja apostolska
- episkopalnym charakter wspólnoty
- zachowane sakramenty
To jest zdanie KK, jak sobie protestanci wierzą to nie moja sprawa.


No cóż, na podstawie Biblijnej można wyprowadzić zupełnie inną definicję Kościoła. I jeśli patrzymy przez Biblię, to takie Kościoły, jak bpatyści, zielonoświatkowcy, itd, na 100% są nie tylko Kościołami w sensie organizacyjnym, ale należą do Kościołą Chrystusowego, powszechnego. Być może nauczanie katolickie po prostu nie jest kompatybilne z Biblią? :D


Śr lis 14, 2007 10:19
Zobacz profil
Post 
do mcfunthomas to chyba rzeczywiscie znam mało bo pokaż mi stygmatyka u protestantów ! bo ja osobiście nie znam ...


Śr lis 14, 2007 11:01

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 23:32
Posty: 988
Post 
dogmat o tym że tylko biblia jest sprzeczny z biblią! :P

Kościół Chrystusowy istnieje od dnia 50-tnicy, a od kiedy istnieje Biblia? Co było przed spisaniem ostatniej księgi NT, albo co było przed zebraniem Kanonu? Jak weryfikowano Kościół? Robisz sobie pewne pewniki, inaczej powiem, zakładasz sobie coś z myślą że my musimy tak samo założyć a to nie jest prawda. Twój dogmat o Sola Scriptura jest primo nie biblijny secundo przeczny z tradycją Koscioła i ze zdrowym rozsądkiem. Twoje założenie a priori nie jest obowiązujące dla mnie!

_________________
zapraszam na blog Χριστιανος


Śr lis 14, 2007 15:17
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL