Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 05, 2024 5:28



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Czy Kościół jest demokratyczny? 
Autor Wiadomość
Post 
Jeszcze trochę teorii (dla odwiedzających nas niekatolików, bo jestem pewien, że katolicy dobrze znają oficjalne nauczanie Kościoła):

Kongregacja Nauki Wiary
DEKLARACJA DOMINUS IESUS
O JEDYNOŚCI I POWSZECHNOŚCI ZBAWCZEJ JEZUSA CHRYSTUSA I KOŚCIOŁA

(...)

17. Istnieje zatem jeden Kościół Chrystusowy, który trwa w Kościele katolickim rządzonym przez Następcę Piotra i przez biskupów w łączności z nim. Kościoły, które nie będąc w pełnej wspólnocie z Kościołem katolickim, pozostają jednak z nim zjednoczone bardzo ścisłymi więzami, jak sukcesja apostolska i ważna Eucharystia, są prawdziwymi Kościołami partykularnymi. Dlatego także w tych Kościołach jest obecny i działa Kościół Chrystusowy, chociaż brak im pełnej komunii z Kościołem katolickim, jako że nie uznają katolickiej nauki o prymacie, który Biskup Rzymu posiada obiektywnie z ustanowienia Bożego i sprawuje nad całym Kościołem.

Natomiast Wspólnoty kościelne, które nie zachowały prawomocnego Episkopatu oraz właściwej i całkowitej rzeczywistości eucharystycznego misterium, nie są Kościołami w ścisłym sensie; jednak ochrzczeni w tych Wspólnotach są przez chrzest wszczepieni w Chrystusa i dlatego są w pewnej wspólnocie, choć niedoskonałej, z Kościołem. Chrzest bowiem sam w sobie zmierza do osiągnięcia pełni życia w Chrystusie poprzez integralne wyznawanie wiary, Eucharystię i pełną komunię w Kościele.

«Nie wolno więc wiernym uważać, że Kościół Chrystusowy jest zbiorem — wprawdzie zróżnicowanym, ale zarazem w jakiś sposób zjednoczonym — Kościołów i Wspólnot eklezjalnych. Nie mogą też mniemać, że Kościół Chrystusowy nie istnieje już dziś w żadnym miejscu i dlatego winien być jedynie przedmiotem poszukiwań prowadzonych przez wszystkie Kościoły i wspólnoty». W rzeczywistości «elementy tego Kościoła już nam danego istnieją 'łącznie i w całej pełni' w Kościele katolickim oraz 'bez takiej pełni' w innych Wspólnotach». «Same te Kościoły i odłączone Wspólnoty, choć w naszym przekonaniu podlegają brakom, wcale nie są pozbawione znaczenia i wagi w tajemnicy zbawienia. Duch Chrystusa nie wzbrania się przecież posługiwać nimi jako środkami zbawienia, których moc pochodzi z samej pełni łaski i prawdy, powierzonej Kościołowi katolickiemu».

(...)

Jego Świątobliwość Jan Paweł II, w czasie audiencji udzielonej w dniu 16 czerwca 2000 r. niżej podpisanemu Kardynałowi Prefektowi Kongregacji Nauki Wiary, kierując się niezawodną wiedzą i działając na mocy swej władzy apostolskiej, zatwierdził i uprawomocnił niniejszą Deklarację, uchwaloną na Zebraniu Plenarnym Kongregacji, oraz polecił jej opublikowanie.

Rzym, w siedzibie Kongregacji Nauki Wiary, 6 sierpnia 2000 r., w Święto Przemienienia Pańskiego.

Jóżef kard. Ratzinger
Prefekt

-------------------------------

Czyli mamy:
Kościół Chrystusowy = Kościół katolicki
Kościoły partykularne (siostrzane wobec siebie): Kościół Prawosławny, Kościół Mariawitów, "High Church" Anglikański etc.
Wspólnoty kościelne: różne wspólnoty chrześcijańskie pochodzenia protestankiego, nie posiadające ważnych święceń kapłańskich


Cz wrz 22, 2005 18:25

Dołączył(a): Wt sie 16, 2005 8:41
Posty: 22
Post 
Drogi Pjo! A coś z Biblii na ten temat masz czy tylko Wasze wewnętrzne dokumenty?


Pt wrz 23, 2005 6:57
Zobacz profil
Post 
YogiBeer napisał(a):
Drogi Pjo! A coś z Biblii na ten temat masz czy tylko Wasze wewnętrzne dokumenty?


Coś tam mam :-)

(Dz 20,28n) Uważajcie na samych siebie i na całe stado, nad którym Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią. Wiem, że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając stada. Także spośród was samych powstaną ludzie, którzy głosić będą przewrotne nauki, aby pociągnąć za sobą uczniów.

(2P 2,1n) Znaleźli się jednak fałszywi prorocy wśród ludu tak samo, jak wśród was będą fałszywi nauczyciele, którzy wprowadzą wśród was zgubne herezje. Wyprą się oni Władcy, który ich nabył, a sprowadzą na siebie rychłą zgubę. A wielu pójdzie za ich rozpustą, przez nich zaś droga prawdy będzie obrzucona bluźnierstwami

Kościół Chrystusowy ma 4 przymioty: Jest JEDEN, ŚWIĘTY, KATOLICKI i APOSTOLSKI, którą to prawdę wiary z radością wyznaje każdy z nas (z wyjątkiem neokatechumenatu) podczas niedzielnej Ofiary Mszy świętej (,,Et unam, sanctam, cathólicam et apostólicam Ecclésiam")

Ile mamy skłóconych ze sobą "wspólnot protestanckich" (a wszystko zaczęło się od jednego ks. Lutra, który w odróżnieniu od Waszych dzisiejszych pastorów i "biskupów" był wyświęconym kapłanem) mozna sobie obejrzeć chociażby w Wikipedii:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Protestantyzm


Pt wrz 23, 2005 7:54

Dołączył(a): Wt sie 16, 2005 8:41
Posty: 22
Post 
Starszy Bracie! :)
Kościoły protestanckie nie są ze sobą skłócone, wręcz przeciwnie. Większość z nich przyjmuje wspólnotę ołtarza i stołu, zgodnie z twierdzeniem, że my - ludzie - nie możemy ingerować w relacje człowiek - Bóg.
Cytaty moim zdaniem bardzo trafne, przyjmij, że odpowiadam Ci tymi samymi wersetami. :-)


Pt wrz 23, 2005 11:24
Zobacz profil
Post 
YogiBeer napisał(a):
Starszy Bracie! :)
Kościoły protestanckie nie są ze sobą skłócone, wręcz przeciwnie.


Dlatego jest ich kilkaset?

YogiBeer napisał(a):
Cytaty moim zdaniem bardzo trafne, przyjmij, że odpowiadam Ci tymi samymi wersetami. :-)


Nie rozumiem?!? Kościół katolicki jest JEDEN. Trwa przy kolejnych następcach św. Piotra i trwa w swej jedności. Podczas każdej Mszy świętej kapłan modli się do Boga u umacnianie w tejże jedności słowami: "i zgodnie Twoją wolą napełniaj go pokojem i umacniaj w jedności" (eamque (Ecclesiam), secundum voluntatem tuam pacificare et coadunare digneris)


Pt wrz 23, 2005 11:40

Dołączył(a): Wt sie 16, 2005 8:41
Posty: 22
Post 
Dlatego jest ich kilkaset?

Dlatego, że żeby czcić Boga nie jest potrzebny rozbudowany aparat administracyjny, oddzielne państwo, struktura autorytarna i zhierarchizowana, własny bank i ogromne posiadłości ziemskie, mercedesy itd. Kościół z rozumieniu struktury administracyjnej i Kościół jako wspólnota chrześcijan to dwie zupełnie różne rzeczy, także w rozumieniu KRK.

Kościół katolicki jest JEDEN.

Masz rację, katolicki znaczy powszechny. Luter do końca życia mówił, że jest katolikiem.

Trwa przy kolejnych następcach św. Piotra

Myślę, że z wielu z nich (Sykstus V, Sergiusz III, Aleksander V) Piotr byłby naprawdę dumny.

Pomimo wszystko mało kto zauważa dość istotną rzecz, jaką jest podpisanie wspólnej deklaracji o usprawiedliwieniu.


Pt wrz 23, 2005 13:53
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 27, 2005 15:25
Posty: 201
Post 
Kościół jest jeden i ludzie którzy tę prawdę głosili i żyli według jej zasad pozowlili mi przezwyciężyć kryzys wiary,jaki przeżywałem klika miesięcy temu i wrócić w pełni do Domu,na łono katolicyzmu i Jego pięknej Tradycji.
Ta niewzruszona pewność słuszności potwierdzana przez 2000 lat przez papieży,sobory,synody i wiernych; to 2000-letnie trwanie w niezmienionej Wierze jest czymś niezwykłym.
Chesteron słusznie mówił,że krytycy Kościoła powinni najpierw Go poznać.
pozdrawiam


Pt wrz 23, 2005 19:05
Zobacz profil
Post 
YogiBeer napisał(a):
Dlatego jest ich kilkaset?
Dlatego, że żeby czcić Boga nie jest potrzebny rozbudowany aparat administracyjny, oddzielne państwo, struktura autorytarna i zhierarchizowana, własny bank i ogromne posiadłości ziemskie, mercedesy itd.


No, teraz przynajmniej wiemy, gdzie Pana boli.

YogiBeer napisał(a):
Masz rację, katolicki znaczy powszechny. Luter do końca życia mówił, że jest katolikiem.


Mówić to sobie mógł. Papiez Leon X przesłał mu bullę Exsurge Domine zawierającą 41 heretyckich tez i termin na ich odwołanie. Ponieważ ks. Luter nie odwołał swoich herezji, został następnie (on i popierający go heretycvy) ekskomunikowany bullą Decet Romanum pontificem.

Trwa przy kolejnych następcach św. Piotra

YogiBeer napisał(a):
Myślę, że z wielu z nich (Sykstus V, Sergiusz III, Aleksander V) Piotr byłby naprawdę dumny.


O, tu Pana też boli. Proszę zwrócić uwagę, że ŚWIĘTY Piotr też miał chwile słabości, w których Jezus Chrystus zwracał się do niego słowami "odejdź precz szatanie", albo wyrzekał się Pana Jezusa. A On MIMO TO powierzył jemu klucze do Królestwa Niebieskiego. Mało tego - obiecał mu, że na Nim i jego następcach zbuduje swój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. I Kościół trwa już te 2000 lat mimo usilnych starań różnych "reformatorów" pokroju Ariusza, Zwingliego, Lutra i innych. A ŚWIĘTY Piotr do dziś ostrzega nas przed kosmatym, który krąży po świecie, jako lew ryczący patrząc, kogo by pożreć.

YogiBeer napisał(a):
Pomimo wszystko mało kto zauważa dość istotną rzecz, jaką jest podpisanie wspólnej deklaracji o usprawiedliwieniu.


Tylko jak ją pogodzić z NIEOMYLNYM nauczaniem Soboru Trydenckiego?

"Gdyby ktoś zaprzeczał, że wina grzechu pierworodnego jest odpuszczana mocą łaski Pana naszego, Jezusa Chrystusa, udzielanej podczas chrztu, albo twierdził również, że ta łaska nie daje odpuszczenia wszystkiego, co ma w prawdziwym i właściwym sensie naturę grzechu, ale że tylko osłabia grzech, albo powoduje, że grzech już nie obarcza winą – niech będzie wyklęty". (Sobór Trydencki, Sesja V, kanon 5).

"Gdyby ktoś powiedział, że człowiek niesprawiedliwy jest usprawiedliwiany przez samą wiarę w takim sensie, że do współdziałania w otrzymaniu łaski usprawiedliwienia potrzebna jest wyłącznie wiara, oraz że zgoła nie jest konieczne, aby człowiek z własnej woli przygotował się i przysposobił do tej łaski – niech będzie wyklęty". (Sobór Trydencki, Sesja VI, kanon 9).

"Gdyby ktoś powiedział, że ludzie są usprawiedliwiani, czy to przez samo przypisanie im sprawiedliwości Chrystusa, czy też przez samo tylko odpuszczenie grzechów, z wyłączeniem łaski i miłości wlewanych przez Ducha Świętego w ich serca, w których trwają, albo też, że łaska naszego usprawiedliwienia – to tylko życzliwość Boga – niech będzie wyklęty". (Sobór Trydencki, Sesja VI, kanon 11).

"Gdyby ktoś powiedział, że wiara usprawiedliwiająca polega wyłącznie na ufności w miłosierdzie Boga, który odpuszcza grzechy z powodu [zasług] Chrystusa (...) – niech będzie wyklęty". (Sobór Trydencki, Sesja VI, kanon 12).

"Gdyby ktoś powiedział, że uzyskana sprawiedliwość nie daje się utrzymać, oraz że również nie zwiększa się wobec Boga, przez dobre uczynki, ale że te uczynki są tylko owocami i znakami uzyskanego usprawiedliwienia, ale że nie są także przyczyną wzrostu tego usprawiedliwienia – niech będzie wyklęty". (Sobór Trydencki, Sesja VI, kanon 24).

"Gdyby ktoś powiedział, że człowiek raz usprawiedliwiony nie potrafi już grzeszyć, ani nie może utracić łaski, a więc że gdy ktoś upada i popełnia grzechy, to znaczy że nigdy nie był rzeczywiście usprawiedliwiony (...) – niech będzie wyklęty". (Sobór Trydencki, Sesja VI, kanon 23).

"Ci, którzy po przyjęciu łaski usprawiedliwienia utracili ją wskutek grzechu, mogą znów uzyskać usprawiedliwienie, gdy pod wpływem Boga, będą się starali odzyskać utraconą łaskę przez sakrament pokuty, mocą zasług Chrystusa". (Sobór Trydencki, Sesja VI, rozdział 14).

A może ktoś w międzyczasie odwołał dogmatykę Soboru Trydenckiego? Byłem dwa tygodnie na urlopie za granica, mogłem nie zauważyć...


Pt wrz 23, 2005 19:38

Dołączył(a): Wt sie 16, 2005 8:41
Posty: 22
Post 
Drogi pjo!
1. Moderator skasował mój ostatni post z sobie tylko znanych powodów.
2. Rozumiem i szanuję Twoje poglądy, które są - o ile się nie mylę - "Trydenckie". Znam ludzi "Trydenckich" i wiem, że dla nich ekumenia to "zdrada". Nie miej mi za złe, że ja jednak będę "zakutym łbem" w moim .luteraniźmie.
3. Pozdrawiam wszystkich, którzy szukają Boga, ja Go szukam wiele lat i zakładam, że może ktoś inny ma rację.
Ważne, żeby być dobrym człowiekiem.


So wrz 24, 2005 21:42
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL