Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 19:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Rady Duszpasterskie i Parafialne 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post Rady Duszpasterskie i Parafialne
w tym roku poza wyborami do sejmu, prezydenta, mamy jeszcze w niktórych diecezjach wybory do Rad Parafialnych i duszpasterskich, napiszcie czy znacie tych ludzi, czy wiecie coś o tym i jak to postrzegacie :)

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Śr lis 16, 2005 11:28
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 12:10
Posty: 1239
Post 
jedynym czlonkiem Rady parafialnej jakim znam jest Grzybowa : :-D
Tak serio nigdy nie slyszałam otakich wyborach.Nie wiem własciwie skad biora sie atcy ludzie i kto na nich glosuje.


Śr lis 16, 2005 12:45
Zobacz profil
Post 
Kefasie

Na serio to ja tez nie słyszałem o czyms takim. Czy mógłbyś nam sprawę przybliżyc?
Zazwyczaj to sie odbywa tak, ze proboszcz wyznacza kogo chce miec (po konsultacji z kilkoma wpływowymi)...ale o wyborach to ja nigdy nie słyszałem :)


Śr lis 16, 2005 14:00

Dołączył(a): Pn sty 03, 2005 21:25
Posty: 7301
Post 
U nas właśnie trwają takie wybory - po raz pierwszy.

W pierwszym etapie przez 15 dni w kościele stała urna, do której można było wrzucać kartki z nazwiskami kandydatów. W drugim etapie każdy dorosły parafianin (tzn. tylko wtedy, kiedy był obecny na mszy w niedzielę) dostał kartę z nazwiskami tychże kandydatów. Spośród nich (a było ich około dwudziestu) miał wybrać maksymalnie dziesięciu i kartę z zakreślonymi nazwiskami wrzucić do urny. Miał na to osiem dni. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to dziesięć osób z największą ilością głosów wejdzie w skład Rady Parafialnej.

_________________
Czuwaj i módl się bezustannie,
a czyń to dla Boga, dla ludzi i dla samego siebie.
Nie ma piękniejszego zadania,
które zostałoby człowiekowi dane do wypełnienia,
niż kontemplacja.

P. M. Delfieux


Śr lis 16, 2005 14:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 12:10
Posty: 1239
Post 
zyje juz troche na swiecie i pare parafii juz zaliczylam ale takich wyborów to jeszcze nie widzialam.:)


Śr lis 16, 2005 20:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
sam się zdziwiłem ale znalazłem coś takiego i okazuje się że to prawda

http://www.diecezja.opole.pl/kuria/?sek ... nikaty#225

więc skoro w jednej Diecezji tak jest to ciekaw jestem jak to wygląda w innych :)

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Śr lis 16, 2005 20:23
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt mar 09, 2004 21:33
Posty: 732
Post 
Ja mam znajomego, który działa w radzie w jednej z wrocławskich parafii, ale nie wiem, czy wybór jest demokratyczny.

W zborach protestanckich to podstawowy organ, poza którym żadna decyzja nie jest podejmowana (czasami są dwie osobne rady, jedna od spraw duchowych i duszpasterskich, druga od spraw technicznych i gospodarczych).

Sprawy poważniejsze (np. budżet roczny) są zatwierdzane przez walne zgromadzenie członków zboru.


Pt lis 25, 2005 9:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
A u nas o czymś takim nie słyszałem. Niby w naszej parafii taka rada działa - a nie mam pojęcia, co robi i kto jest jej członkiem.

Z tego, co wiem - na pewno w Lublinie takie rady działają.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


So lis 26, 2005 20:22
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
A więc wyborów czas nadszedł tak jak wcześniej pisałem, jednak to prawda, parafianie głosują na członków Rad Parafialnych

http://info.wiara.pl/index.php?grupa=4&art=1134468007

:)

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Śr gru 14, 2005 9:54
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lut 01, 2005 7:17
Posty: 41
Post Rady parafialne
Wielka szkoda, że w większości świeccy są tak mało aktywni w parafiach. Nie mam tu na myśli zaangażowania duchowego, religijnego, ale także zarządzanie parafią. To w końcu sprawa, która powinna ich interesować. Chętnie się krytykuje księży, ale z drugiej jak jest możliwość działania to w wielu wspólnotach nie ma chętnych do wzięcia odpowiedzialności. W mojej prafii niestety ksiądz proboszcz decyduje o składzie rady. W wielu parafiach proboszczowie bojąc się o utratę władzy w ogóle takich rad nie powołują.
-------
:-D Serwis świateczny, rozważania adwentowe, obrazki, kolędy mp3, propozycje życzeń
:) Anioł dobrze poinformowany - ANGELUS.pl
8) Serwis z prezentami. Ciekawe pomysły i promocje - Zapraszamy!


Pt gru 16, 2005 10:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 18, 2004 15:45
Posty: 1883
Post 
Może być tylko jedno wytłumaczenie: Kościół pozostaje w systemie hierarchicznym, a wybory to demokracja... da się pogodzić obydwa systemy, ale trzeba chcieć :)

_________________
Obrazek
"Przejmij mnie dreszczem Twojego Istnienia, dreszczem wiatru w dojrzałych kłosach..."
JP II


Pt gru 16, 2005 11:43
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL