Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 05, 2024 20:52



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1026 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 69  Następna strona
 Dramatyczny spadek liczby praktykujących 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post 
Ten aksjomat to nie jest jedyny powód. Jest jednym z wielu. Ale coraz mniej ludzi, przyznasz, wierzy, że modły o deszcz (nawet na szczeblu parlamentu) mają wpływ na opady atmosferyczne. A to jest właśnie racjonalizm. Oczywiście nagle tego racjonalizmu brakuje, gdy paniusia jedna z drugą zaczytują się horoskopami lub odwiedzają wróżki, tudzież dają się omamić Cygance. No ale to najczęściej idzie w parze z wiarą religijną. Nie mogę się wypowiadać za ateistów, ale sądzę że ci odrzucając ideę bogów, jednocześnie odrzucają wiarę w inne gusła i czary-mary.


Powodów odchodzenia od praktykowania rytułów religijnych jest wiele. Spadek frekwencji podczas obrzędów nie przekłada się bezpośrednio na spadek religijności. Można wszak wierzyć w swojego boga, ale nie czciś go tak jak nakazują jego kapłani. Można to robić indywidualnie, niezależnie, po swojemu. Religijność Polaków się zmienia. Polacy odchodzą od religijności zinstytucjonalizowanej, ze sztywnymi ramami, z lepszymi lub gorszymi kapłanami, na rzecz swojej własnej rozmowy ze swoim bogiem. Tak mi się wydaje. Oczywiście część odchodzi w ogóle od wiary w bogów, część pogłębia ja zarowno w Kościele jak i poza nim (różne grupy modlitewne).
Wydaje mi się, że jednym z głównych powodów spadku frekwencji na mszach jest niechęć ludzi do Kościoła jako organizacji finansowo-politycznej. To wpychanie się w każdą dziedzinę życia ludzi, zwłaszcza młodych, niepokornych, po prostu wpienia. I efekt jest taki jaki jest.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N kwi 19, 2009 11:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Cytuj:
Oczywiście nagle tego racjonalizmu brakuje, gdy paniusia jedna z drugą zaczytują się horoskopami lub odwiedzają wróżki, tudzież dają się omamić Cygance.


No więc właśnie. Wraz z regresem religii instytucjonalnych, boom przeżywają religie nieinstytucjonalne. Nie ma już wiary w modlitwy o deszcz, ale horoskopy drukuje każda " popularna " gazeta. Jedne wierzenia zastępują inne. Nikt już nie pamięta o przesądzie z przechodzeniem pod drabiną, ale za to powstają nowe przesądy. Warto sobie poprzeglądać najpopularniejszy w Polsce dziennik " Fakt ", który tego rodzaju treściami szafuje zupełnie swobodnie, mieszając tradycyjny ludowy katolicyzm z drukowaniem kartek, na które przekazali swoją energię uzdrowiciele itp. I mniej więcej tak wygląda nowożytna religijność. Zgadzam się również, że olbrzymią rolę odgrywa tutaj niechęć do Kościoła katolickiego.

Cytuj:
Nie mogę się wypowiadać za ateistów, ale sądzę że ci odrzucając ideę bogów, jednocześnie odrzucają wiarę w inne gusła i czary-mary.


Niestety, ateiści nie pozwalają tak o sobie powiedzieć, bo ciągle podkreślają, że ateizm to WYŁĄCZNIE niewiara w bogów.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


N kwi 19, 2009 12:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post 
Johnny99 napisał(a):
Niestety, ateiści nie pozwalają tak o sobie powiedzieć, bo ciągle podkreślają, że ateizm to WYŁĄCZNIE niewiara w bogów.


No taka jest definicja ateizmu. Co nie przeszkadza rozszerzyć niewiarę na inne dziedziny duchowości, jeśli można tak to nazwać. Przecież taki ateista nie wierzy w anioły, diabły, duchy, a te nie należą do zbioru bogów.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N kwi 19, 2009 13:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Cytuj:
Przecież taki ateista nie wierzy w anioły, diabły, duchy, a te nie należą do zbioru bogów.


Teoretycznie tak, tylko że jak się to podkreśla, by dowieść, że " prawdziwych " ateistów jest w sumie niewielu, to zaraz jest wyciągany argument, że wcale nie, bo bycie ateistą oznacza wyłącznie niewiarę w bogów, a nie dotyczy w ogóle wróżek, duchów, czy uzdrawiaczy. Mówię z własnego doświadczenia. Ale dość offtopu.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


N kwi 19, 2009 13:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt kwi 21, 2009 14:03
Posty: 18
Post 
Moim zdaniem spadek liczby wiernych w kościele katolickim zawdzięczamy poniekąd osobom duchownym. Zgadzam się z opiniami na temat lenistwa. Komu by chciało się wstać rano i iść na mszę. W niedzielę można przecież pooglądać telewizję, posiedzieć przy komputerze (dzieląc się opiniami na portalu www.wiara.pl :)), albo pojechać do marketu na zakupy. A co do Księży to uważam że nie potrafią oni dotrzeć do młodego człowieka w przekonujący sposób. Pisząc te słowa opieram się na osobach duchownych które osobiście znam. Albo używają języka nakazów "musisz, trzeba, itp. " albo wyrażają się w sposób wyniosły którego nie można zrozumieć. Młodemu człowiekowi jak ktoś mówi że coś musi zawsze wewnętrznie będzie się buntował. Razi mnie również straszna chciwość osób duchownych. Cięgle słyszę z ambony trzeba dać, trzeba zapłacić. Jeżeli ksiądz zbiera po 15zł od dzieci za to że łaskawie podpisze im karteczkę to chyba lekka przesada. Rozumiem jeżeli ofiary były by na remont kościoła ale nie na postawienie plebanii bo tak sobie ksiądz zażyczył. Razi też wystawianie cenników za każdą posługę chrzest 300 zł ślub 500 zł pogrzeb 500 zł. Czy was to nie razi??


Śr kwi 22, 2009 18:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post 
Nix napisał(a):
Razi też wystawianie cenników za każdą posługę chrzest 300 zł ślub 500 zł pogrzeb 500 zł. Czy was to nie razi??


Mnie nie, bo nie korzystam z tych usług :D

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr kwi 22, 2009 21:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Cytuj:
Jeżeli ksiądz zbiera po 15zł od dzieci za to że łaskawie podpisze im karteczkę to chyba lekka przesada. Rozumiem jeżeli ofiary były by na remont kościoła ale nie na postawienie plebanii bo tak sobie ksiądz zażyczył. Razi też wystawianie cenników za każdą posługę chrzest 300 zł ślub 500 zł pogrzeb 500 zł. Czy was to nie razi??


Mnie rażą wszelkie " karteczki " w Kościele. Co do plebanii - ksiądz też, wbrew pozorom, musi gdzieś mieszkać :D O ile wiem, ksiądz wystawiający " cenniki za usługi " działa niezgodnie z zaleceniami Kościoła.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz kwi 23, 2009 7:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt kwi 21, 2009 14:03
Posty: 18
Post 
Johnny99 napisał(a):
Cytuj:
Co do plebanii - ksiądz też, wbrew pozorom, musi gdzieś mieszkać.


Tu należy się małe sprostowanie z mojej strony którego nie umieściłem w pozostałem wypowiedzi. Z góry przepraszam.
Ksiądz ten ma gdzie mieszkać jego kancelaria i mieszkanie znajduję się w budynku po starej szkole. Odległość od tego miejsca do kościoła to około 200m. Nowa plebania ma znajdować się około 10m od kościoła. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że kościół sam wymaga poważnej odnowy ponieważ jedna z jego ścian jest pokryta czarnym i cuchnącym grzybem. Renowacji wymagają też zabytkowe organy. Ale na to oczywiście funduszy nie ma, bo po co. Drażniące jest również nowy pomysł księdza, że każdy parafianin musi 3 razy w roku zamówić mszę za zmarłego i żyjącego. Minimalny koszt takiej mszy to 20 zł. Dodatkowo zostały wprowadzone opłaty dla osób które uwaga nie chodzą do kościoła taki "abonament" miesięczny to koszt 25 zł.


Pt kwi 24, 2009 15:39
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt kwi 10, 2009 10:05
Posty: 102
Post 
chcecie wierzyć- płaćcie :P

Tak poważnie, może weźcie napiszcie do biskupa czy jakiegoś innego wyższego kapłana, czy niższego, jak trzeba i wywalcie tego księżulka.


Pt kwi 24, 2009 18:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post 
Njsmutniejsze jest to, że wielu się godzi na takie "cenniki".

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt kwi 24, 2009 18:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 22, 2009 21:34
Posty: 109
Post 
Cytuj:
Dodatkowo zostały wprowadzone opłaty dla osób które uwaga nie chodzą do kościoła taki "abonament" miesięczny to koszt 25 zł.


Chciałbym zobaczyć jak to jest ścigane. ;D

A tak na poważnie to nie rozważaliście jakiegoś pisma do przełożonych danego księdza?


Pt kwi 24, 2009 20:13
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post 
Cytuj:
A tak na poważnie to nie rozważaliście jakiegoś pisma do przełożonych danego księdza?


A może by tak najpierw z tym księdzem porozmawiać ?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So kwi 25, 2009 9:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt kwi 21, 2009 14:03
Posty: 18
Post 
Zenonzet napisał(a):
Cytuj:

Chciałbym zobaczyć jak to jest ścigane. ;D

A tak na poważnie to nie rozważaliście jakiegoś pisma do przełożonych danego księdza?


W bardzo prosty sposób. W każdym kościele znajdują się osoby które zawsze czynnie angażują się w sprawy parafii. Przeważnie jest tak że te dwie starsze urocze panie zjawiają się raz w miesiącu w każdym domu w celu zebrania opłaty( osoby chodzące do kościoła płacą po 5 zł). Pisma były wysyłane i dały rezultaty ale dopiero po interwencji lokalnej gazety. Jak wiadomo człowiek jest istotą bardzo pomysłową zwłaszcza jeżeli chodzi o zarabianie pieniędzy. Zaraz po tym zdarzeniu wzrosły opłaty za zamówienie mszy pochówku, ślubu. Ksiądz zaczął również pobierać opłaty on najmłodszych (za podpis na karteczce - sam byłem tego kilkakrotnie świadkiem).


N kwi 26, 2009 10:07
Zobacz profil
Post 
Pytanie z ciekawosci:
A co sie stanie, kiedy sie nie zaplaci???
I wlasciwie te 25 zl to za co (albo na co)?


N kwi 26, 2009 11:56

Dołączył(a): Wt kwi 21, 2009 14:03
Posty: 18
Post 
Kamala napisał(a):
Pytanie z ciekawosci:
A co sie stanie, kiedy sie nie zaplaci???
I wlasciwie te 25 zl to za co (albo na co)?



Co się stanie nie mam najmniejszego pojęcia o konsekwencjach nie było mowy. Może nie pójdę do nieba, lub wyrzucą mnie ze wspólnoty i spalą na stosie albo po prostu ksiądz pogrozi palcem z ambony a w czasie wizyty duszpasterskiej w domu zbierze karne odsetki w kopercie. 25 zł za nie uczęszczanie do kościoła 5 za uczęszczanie taki "abonament"


N kwi 26, 2009 12:05
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 1026 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 69  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL