Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt cze 07, 2024 15:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 narkotyki 
Autor Wiadomość
Post Re: narkotyki
THC nie szkodzi zdrowiu biologicznemu, ale zdrowiu duchowemu, z rozumieniu chrześcijaństwa.
dla mnie to THC czy LSD czy grzyby pobudzają podświadomość i są trochę,
jak ten owoc z drzewa wiadomości dobrego i złego
...człowiek wsadza nos tam gdzie nie powinien (bo chce się dowiedzieć!)...zamiast ufać Bogu.

alkohol, jest zwykłym spowalniaczem, 'wyplaszczaczem' he he
człowiek nie powinien się upijać bo wtedy jest z kolei bezrozumny.
a tytoń, niszczy zdrowie biologiczne.
człowiek powinien dbać o swoje ciało i zdrowie tego ciała,
bo jest świątynia Boga...przynajmniej ten, który pozostaje w Komunii z Nim, przez Sakramenty.


N lip 29, 2012 2:18

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: narkotyki
Soul33 napisał(a):
Dzieje się tak, ponieważ u podstaw leży uzależnienie psychiczne, które bierze się z trudności w radzeniu sobie z problemami, co prowadzi do mimowolnych czynności mających za zadanie zagłuszyć emocje.


William Burroughs, będący dla mnie troszkę większym w tej materii autorytetem niż pracownicy Monaru, sformułował kiedyś banalne zdanie, którego najwyraźniej tamci nie mogą załapać: uzależnienie do narkotyków jest chorobą spowodowaną zażywaniem narkotyków. Dziś modne jest szukanie przyczyn we wszystkim, tylko nie u źródła.

Soul33 napisał(a):
Substytucja metadonem sama w sobie w ogóle niczego nie leczy.


Metoda substytucyjna nie ogranicza się przecież do samej substytucji, tak jak abstynencyjna do samej abstynencji. W obu potrzebna jest psychoterapia, z tym, że ta pierwsza metoda jest zwyczajnie skuteczniejsza.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


N lip 29, 2012 7:33
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: narkotyki
Ale właściwie dlaczego William Burroughs, który całe życie z przerwami brał jest autorytetem w dziedzinie leczenia narkomanii, a ludzie, którzy zajmują się tym zawodowo nie są? Poza tym nowoczesne metody terapii różnią się od MONAR-owskich, gdzie zawsze dokładano wszelkich starań, aby tylko człowiek przestał brać, choćby nawet miał wpaść w pracoholizm (typowa dla nich metoda rzucania się w wir pracy). Ma to oczywiście sens o tyle, że nie da się leczyć ćpając (za drogo i wbrew prawu). Metadon zdejmuje część problemów pozwalając położyć większy nacisk na terapię.

JedenPost napisał(a):
"uzależnienie do narkotyków jest chorobą spowodowaną zażywaniem narkotyków"

Czy zatem uzależnienie od alkoholu jest spowodowane piciem alkoholu? Przecież uzależnia się tylko niewielki procent. A zaburzenia odżywiania spowodowane są jedzeniem lub uzależnienie od Internetu korzystaniem z Internetu?

Ogólnie rzecz biorąc, w mózgu utrwalają się ścieżki nerwowe (sposoby reagowania) i trzeba wypracować nowe, które je zastąpią. Narkotyki mają silne działanie, więc silnie też oddziałują na sieć neuronową i dlatego szybciej uzależniają ale u podstaw nic się nie zmienia - człowiek nie uzależnia się bez powodu.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


N lip 29, 2012 21:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: narkotyki
Soul33 napisał(a):
Ale właściwie dlaczego William Burroughs, który całe życie z przerwami brał jest autorytetem w dziedzinie leczenia narkomanii, a ludzie, którzy zajmują się tym zawodowo nie są? Poza tym nowoczesne metody terapii różnią się od MONAR-owskich


Właśnie o kontrast Burroughs-Monarowcy mi chodziło, nie twierdzę przecież, że sensownych metod leczenie w ogóle nie ma. Nie da się jednak ukryć, że szkoła monarowska ma ogromny wpływ na całokształt terapii dostępnych w Polsce. Burroughs jest autorytetem, ponieważ większość możliwych terapii przerobił na sobie i potrafił rzeczowo opisać ich słabe i mocne strony.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lip 30, 2012 7:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: narkotyki
Ja się nie znam, ale trochę mi to krzywo wygląda: skoro uzależnienie do narkotyków jest chorobą spowodowaną zażywaniem narkotyków, to logiczny wniosek z tego jest właśnie taki, że aby wyleczyć się z choroby, należy zlikwidować jej przyczynę, tzn. przestać zażywać narkotyki.

BTW a dla alkoholu też są jakieś substytuty?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lip 30, 2012 8:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: narkotyki
Johnny99 napisał(a):
Ja się nie znam, ale trochę mi to krzywo wygląda: skoro uzależnienie do narkotyków jest chorobą spowodowaną zażywaniem narkotyków, to logiczny wniosek z tego jest właśnie taki, że aby wyleczyć się z choroby, należy zlikwidować jej przyczynę, tzn. przestać zażywać narkotyki.


Dlaczego? To byłoby logicznym wnioskiem, gdyby jedynym objawem uzależnienia było zażywanie narkotyków...

Johnny99 napisał(a):
BTW a dla alkoholu też są jakieś substytuty?


W terapii? Nie słyszałem o takowych. Substytucję stosuje się zasadniczo przy uzależnieniach od opiatów, gdzie występuje silne uzależnienie zarówno fizyczna jak psychiczne.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lip 30, 2012 8:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: narkotyki
JedenPost napisał(a):
Dlaczego? To byłoby logicznym wnioskiem, gdyby jedynym objawem uzależnienia było zażywanie narkotyków...


Czyli właściwym leczeniem jest leczenie objawowe? A nie leczenie przyczyn choroby?

Jeżeli chorobę powoduje zażywanie narkotyków, to żeby nie być chorym, należy przede wszystkim nie zażywać narkotyków. Czy to nie jest logiczny wniosek?

Cytuj:
Substytucję stosuje się zasadniczo przy uzależnieniach od opiatów, gdzie występuje silne uzależnienie zarówno fizyczna jak psychiczne.


Przy alkoholu ono również jest silne. Dlaczego nie stosuje się terapii substytucyjnej przy leczeniu alkoholizmu?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lip 30, 2012 8:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: narkotyki
Johnny99 napisał(a):

Przy alkoholu ono również jest silne. Dlaczego nie stosuje się terapii substytucyjnej przy leczeniu alkoholizmu?


Bo nie ma sensownego substytutu?

Johnny99 napisał(a):
Jeżeli chorobę powoduje zażywanie narkotyków, to żeby nie być chorym, należy przede wszystkim nie zażywać narkotyków. Czy to nie jest logiczny wniosek?


Zaprzestanie zażywania narkotyków to stan docelowy, tyle, że uzależnienie, oprócz przymusu zażywania danego środka, wywołuje też inne szkody, które należy naprawić, by uznać osobę za wyleczoną. Nie wszystkie można naprawić przez samo odstawienie.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lip 30, 2012 9:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: narkotyki
JedenPost napisał(a):
Bo nie ma sensownego substytutu?


Czemu nie ma?

Cytuj:
Zaprzestanie zażywania narkotyków to stan docelowy, tyle, że uzależnienie, oprócz przymusu zażywania danego środka, wywołuje też inne szkody, które należy naprawić, by uznać osobę za wyleczoną. Nie wszystkie można naprawić przez samo odstawienie.


To jasne, ale zupełnie w niczym nie przeczy temu, co napisałem. Wiadomo, że narkomanowi czy alkoholikowi należy pomóc odbudować się społecznie, nauczyć żyć z innymi ludźmi itp. Podstawą jest jednak to, by przestał brać/pić.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lip 30, 2012 11:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: narkotyki
Johnny99 napisał(a):
JedenPost napisał(a):
Bo nie ma sensownego substytutu?


Czemu nie ma?


No nie wiem, bo tak działa (czy w tym wypadku - nie działa) chemia organiczna?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lip 30, 2012 11:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: narkotyki
Substytucyjna terapia opioidowa polega na podawaniu osobom uzależnionym od opioidów substancji z tej grupy o dłuższym i mniej euforycznym działaniu niż to, które cechuje substancje nielegalne, żeby nie wystąpiły u nich objawy zespołu abstynencyjnego.

Więc może terapia substytucyjna alkoholu powinna po prostu polegać na podawaniu uzależnionym napojów alkoholowych o dłuższym i mniej euforycznym działaniu od tych, od których są uzależnieni?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lip 30, 2012 12:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: narkotyki
Kiepski pomysł. Opiat opiatowi nierówny i na tym rzecz polega, natomiast alkohol etylowy, summa summarum, w każdym napoju wyskokowym ten sam...

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lip 30, 2012 12:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: narkotyki
A na czym polega różnica między jednym i drugim - poza tym, że, jak wynika z tego tekstu, różnią się "mocą" (dają mniejsze lub większe efekty). Na dodatek gdzieś znalazłem informację, że objawy odstawienia metadonu trwają nawet dłużej, niż heroiny.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lip 30, 2012 12:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: narkotyki
Metadon nie powoduje haju, nie uniemożliwia względnie normalnego funkcjonowania, działa dużo dłużej niż np. heroina, zatem nie ma konieczności tak częstego aplikowania dawek, dodatkowo sam odmienny od większości opiatów sposób podawania (doustnie) też ma psychologiczne znaczenie.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lip 30, 2012 12:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: narkotyki
To znaczy: "nie powoduje" haju, czy powoduje mniejszy haj - taki, który "nie uniemożliwia względnie normalnego funkcjonowania"?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lip 30, 2012 12:56
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL