Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 05, 2024 13:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 580 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 39  Następna strona
 Nagonka na Chazana - czy lekarz ma obowiązek zabijać? 
Autor Wiadomość
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Nagonka na Chazana - czy lekarz ma obowiązek zabijać?
ErgoProxy napisał(a):
Może zacznijmy od tego, że nie ma jednej definicji człowieka. Jak się taką definicję sporządzi i wszystkie środowiska i zawody się co do niej zgodzą, będziemy mogli wycierać sobie usta wiedzą lekarską - bo na razie, to panuje w tej materii pełna uznaniowość, a z "wiedzy lekarskiej" (czyli czego dokładnie, hm?) robi się złoty posąg, przed którym król Nabuchodonozor klękać każe na dźwięk trąb i piszczałek.


ojtam...
sama medycyna jest nauką empiryczną obejmującą całość (w domyśle: dostępnej) wiedzy na temat zdrowia i chorób człowieka (wiki).
Chcesz posunąć się do negacji medycyny?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Śr cze 11, 2014 15:06
Zobacz profil WWW
Post Re: Nagonka na Chazana - czy lekarz ma obowiązek zabijać?
http://metromsn.gazeta.pl/Wydarzenia/1, ... wowi_.html

I kto tu jest fundamentalistą.


Śr cze 11, 2014 18:35
Post Re: Nagonka na Chazana - czy lekarz ma obowiązek zabijać?
Johnny99 napisał(a):
Można mieć zastrzeżenia do tego zapisu. Jest on dosłownym powtórzeniem regulacji z poprzedniego artykułu, który dotyczy generalnego prawa do odstąpienia od leczenia. Tylko jaki sens ma wobec tego owa klauzula sumienia? Zgodność sumienia z działaniem to kwestia szersza od samego, gołego faktu osobistego podjęcia lub niepodjęcia działania. Karalna jest nie tylko kradzież, ale także pomoc w kradzieży. Nie jest tak, że kradzież jest niemoralna, ale już pomoc w kradzieży jest obojętna moralnie. Udzielenie komuś pomocy przy aborcji jest równie niemoralne, co jej dokonanie (już pomijam to, że Kościół w obydwu przypadkach przewiduje ekskomunikę). [...]
Dokładnie o tym samym jest ostatnia rozmowa z ks. Kieniewiczem:

Od samego początku istnienia zapisu o klauzuli sumienia w ustawie o zawodzie lekarza byłem przekonany o jej wadliwości. Wada polega na tym, że lekarz mając zagwarantowane prawo odmowy wykonania „świadczenia medycznego” (skądinąd skandalem jest, że morderstwo nienarodzonego dziecka określane jest mianem „świadczenia medycznego”), ma jednocześnie obowiązek wskazać kogoś, kto dokona tego, przed czym sumienie tak mocno go powstrzymuje. Takie wskazanie jest niczym innym, jak współudziałem materialnym bliższym w zakwestionowanym czynie, a jako takie - jest również czynem ciężko grzesznym.
http://info.wiara.pl/doc/2044686.Czy-le ... owac-prawo


Śr cze 11, 2014 19:13
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2013 20:35
Posty: 2751
Post Re: Nagonka na Chazana - czy lekarz ma obowiązek zabijać?
Widzę, że cała ta dyskusja skrzętnie omija jadro problemu.
Oczywiscie, że kazdy ma prawo do kierowania się w życiu swoimi pogladami i nie powinien byc zmuszany do działania wbrew sobie. Powinien jednak byc swiadomy jaki wybiera zawód i jakie niebezpieczeństwa dla jego poglądów z takim wyborem się wiązą. I druga sprawa: pacjent też ma swoje prawa, nie mniejsze niz lekarz. Co wiec robimy w przypadku konfliktu?
I najwazniejsze: Kosciół ustanawia swoje zasady, obowiązujące jego wyznawców. Do egzekwowania tych zasad ma swoje wenętrzne metody. Wciąganie w to władz państwowych, regulacje prawne, to jedna wielka nieuczciwosć.
Zapytam: dlaczego Świadkowie Jehowy nie ządają wprowadzenia prawnego zakazu transfuzji krwi? Dlaczego ich wyznawcy sami takiej zasady przestrzegają, choc prawo państwowe ich do tego nie zmusza?
Na kogo maja działać katolickei przepisy w prawie państwowym? Czy czasami nie na wyznawców katolicyzmu?

_________________
Rozsądne, a nie pętające swej wolności umysły są lekkimi ciałami lotnymi, wybiegającymi zawsze naprzód i rozpoznającymi okolice, do których dostojnie kroczący, zwarty korpus ortodoksów w końcu także kiedyś dotrze.
G.C. Lichtenberg


Śr cze 11, 2014 20:30
Zobacz profil
Post Re: Nagonka na Chazana - czy lekarz ma obowiązek zabijać?
Askadtowiesz napisał(a):
Widzę, że cała ta dyskusja skrzętnie omija jadro problemu.
Oczywiscie, że kazdy ma prawo do kierowania się w życiu swoimi pogladami i nie powinien byc zmuszany do działania wbrew sobie.


Dokładnie, to powinno działać w obie strony. Są lekarze i kobiety które usuną ciążę i maja do tego prawo (choć nie moralne). Są też i tacy lekarze i kobiety, którzy nie chcą zabijać.

Pamiętam gdy ministrem zdrowia była Pani Kopacz , wskazała szpital w którym dokonano aborcji u 14-letniej dziewczyny. To była bardzo głośna sprawa. Jaki z tego wniosek? Każdy niech wyciągnie sam.

Mam prawo do obrony wartości którymi żyję a nie tylko, które deklaruję.


[...] Zapytam: dlaczego Świadkowie Jehowy nie ządają wprowadzenia prawnego zakazu transfuzji krwi? Dlaczego ich wyznawcy sami takiej zasady przestrzegają, choc prawo państwowe ich do tego nie zmusza?
Na kogo maja działać katolickei przepisy w prawie państwowym? Czy czasami nie na wyznawców katolicyzmu?


Może dlatego że tak żyją?



Śr cze 11, 2014 20:42
Post Re: Nagonka na Chazana - czy lekarz ma obowiązek zabijać?
Aesculapius napisał(a):
Jestem lekarzem. Wykonuję zabiegi aborcji. Dlaczego? Bo ktoś musi. Bywają takie sytuacje, kiedy ciąża zagraża życiu pacjentki. Co wtedy? Pozwolić jej umrzeć? Bo Bóg tak chciał?

W tym przypadku dziecko i tak nie przeżyje, więc argumenty pro life tracą swoją moc. Jedyną osobą, której możemy pomóc, jest niedoszła matka. A jak ktoś manipuluje tak perfidnie jak Chazan, to musi się liczyć z przegraną sprawą przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka - patrz kazus R.R. przeciwko Polsce, kazus Alicji Tysiąc i kilka innych, mniej nagłośnionych. Tego właśnie profesorowi z całego serca życzę.



Mam pytanie:
Czy usunąłby Pan ciążę, która zagrażałaby życiu kobiety wbrew jej woli?
Czy uporczywie zachęcałby Pan kobietę do terminacji ciąży w przypadku wykrycia u jej dziecka poważnej wady?

Pisze Pan o sobie że jest lekarzem...tylko lekarzem, nikim więcej.

A Bóg jest sprawcą rzeczy niemożliwych!

Proszę o tym pamiętać.


Śr cze 11, 2014 20:55
Post Re: Nagonka na Chazana - czy lekarz ma obowiązek zabijać?
To prawda. A teraz przypomnij sobie, co Jezus powiedział o trędowatych w Izraelu i o Namaanie.

Rzeczy niemożliwe dlatego są niemożliwe, że zdarzają się jeden raz w pokoleniu może. Cuda dlatego są cudami, że łamią normalny porządek rzeczy.

Lekarz jest od normalnych przypadków, nie od nadzwyczajnych. Natomiast Bóg, jeżeli zamyśla Sobie cud, a nie wysyła zainteresowanym przysłowiowego anioła, który ich wstrzymuje w krytycznym momencie, i jeszcze chce rękoma Swoich wyznawców sądzić ich za cudu zniweczenie, jest ostatnim sk...


Cz cze 12, 2014 2:36
Post Re: Nagonka na Chazana - czy lekarz ma obowiązek zabijać?
Tylko jeden z nich podziękował.
Tylko jeden obmył się w wodach Jordanu.
Tylko jeden posłuchał głosu Boga

Dlatego ja chcę mieć prawo by oddać swoje życie za życie dziecka
Ty także możesz zrobić z własnym życiem co zechcesz. Masz do tego prawo.

Dobrego dnia


Cz cze 12, 2014 4:50
Post Re: Nagonka na Chazana - czy lekarz ma obowiązek zabijać?
Obecna nagonka to tylko kolejna walka polityczna.
W PRL powszechnie znane był prywatne gabinety ginekologiczne, w których kobiety zdecydowane dokonać aborcji nie miały czego szukać.
Jeśli mówić o nagonce i konsekwencjach, to w tamtych czasach lekarze odmawiający aborcji byli cichymi bohaterami narażonymi na szykany i wszelkiego rodzaju ucisk ze strony władzy.
I nie było słychać publicznego podziękowania tym lekarzom ze strony biskupów :(
Aktualnie prasa nagoni sobie czytelników i na tym się skończy.


Cz cze 12, 2014 8:02

Dołączył(a): Pn gru 09, 2013 8:49
Posty: 853
Post Re: Nagonka na Chazana - czy lekarz ma obowiązek zabijać?
Tylko w teokracji nie ma sprzeczności między prawem stanowionym a wiarą. Póki mamy rozdział państwa od kościoła, prawo musi być wszystkich obywateli.
W związku z tym, pacjent udający się do lekarza działającego na państwowym kontrakcie powinien mieć pewność, że otrzyma wszystkie dopuszczone prawem świadczenia medyczne.
Jeśli lekarz z powodu konfliktu sumienia nie chce wypisywać środków antykoncepcyjnych, zlecać badań prenatalnych czy usuwać ciąży, nie powinien podpisywać kontraktu z NFZ, tylko świadczyć usługi prywatnie.
Byłoby to rozwiązanie nie narażające pacjentek na odsyłanie od drzwi do drzwi i gry na zwłokę.
Generalnie, jeśli lekarz ma obiekcje moralne związane z powyższym, nie powinien wybierać specjalności gdzie będzie narażony na konflikty sumienia .

_________________
Jeśli można na coś poradzić, po cóż rozpaczać,
Jeśli nie można, na cóż ronić łzy ...


Cz cze 12, 2014 9:40
Zobacz profil
Post Re: Nagonka na Chazana - czy lekarz ma obowiązek zabijać?
Moze wybierac specjalnosci, jakie chce, ale musi sie liczyc z konsekwencjami, jezeli w konflikcie prawo - sumienie, wybierze sumienie.
Jak zreszta kazdy z nas.

Dlatego osobiscie uwazam, ze dobrze sie stalo, ze sprawa jest teraz dyskutowana publicznie. Moze wreszcie ktos cos zmieni w prawie?


Cz cze 12, 2014 10:24
Post Re: Nagonka na Chazana - czy lekarz ma obowiązek zabijać?
zepp napisał(a):
Tylko w teokracji nie ma sprzeczności między prawem stanowionym a wiarą. Póki mamy rozdział państwa od kościoła, prawo musi być wszystkich obywateli.
W związku z tym, pacjent udający się do lekarza działającego na państwowym kontrakcie powinien mieć pewność, że otrzyma wszystkie dopuszczone prawem świadczenia medyczne.
Jeśli lekarz z powodu konfliktu sumienia nie chce wypisywać środków antykoncepcyjnych, zlecać badań prenatalnych czy usuwać ciąży, nie powinien podpisywać kontraktu z NFZ, tylko świadczyć usługi prywatnie.
Byłoby to rozwiązanie nie narażające pacjentek na odsyłanie od drzwi do drzwi i gry na zwłokę.
Generalnie, jeśli lekarz ma obiekcje moralne związane z powyższym, nie powinien wybierać specjalności gdzie będzie narażony na konflikty sumienia .

Dokładnie podobne zdanie zawarł w oświadczeniu ks A. Szostek
http://info.wiara.pl/doc/2045366.Oswiad ... ja-Szostka

Znając realia, wnet rzucą się na niego ludzie z portalu Fronda i rzesze "prawych" nawróconych w IIIRP, a mordujących tysiące nienarodzonych w czasach PRL.


Cz cze 12, 2014 11:04
Post Re: Nagonka na Chazana - czy lekarz ma obowiązek zabijać?
Maria-Magdalena napisał(a):
Tylko jeden z nich podziękował.
Tylko jeden obmył się w wodach Jordanu.
Tylko jeden posłuchał głosu Boga

Moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Otóż zastanów się po raz drugi: ktoś Cię posłucha i zacznie żyć prawie i modlić się żarliwie o cud, i cudu się nie doczeka - straci wiarę? Bardzo być może.

Maria-Magdalena napisał(a):
Dlatego ja chcę mieć prawo by oddać swoje życie za życie dziecka

Kto Ci je odbiera? Kto postuluje obowiązkową aborcję? Równię pochyłą tutaj wietrzę, to znaczy: od łyczka do rzemyczka... a jaka jest podstawa do takiego sądu o zwolennikach dopuszczalności aborcji? Aby nie powtarzanie sobie w kółko: mordercy, mordercy, ludzie bez zasad, czyste zło wcielone, z którym walczyć musimy - pokonać ich, zanim oni pokonają nas...


Cz cze 12, 2014 11:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Nagonka na Chazana - czy lekarz ma obowiązek zabijać?
Odpowiedź ks. prof. Szostkowi: http://gosc.pl/doc/2045711.Ks-prof-Szostek-sie-myli.

Myślę, że ks. prof. Szostek powinien się do niej odnieść, zwłaszcza co do tego fragmentu jego oświadczenia, który - jak słusznie zauważa Jarosław Dudała - jest po prostu błędny. Ustawa o zawodzie lekarza, a więc i zawarty w niej obowiązek informowania o którym mówimy, dotyczy absolutnie wszystkich lekarzy w Polsce, bez względu na to, czy praktykują "publicznie" czy "prywatnie". Więc nie, nie można sobie założyć prywatnej kliniki, napisać na ścianie "tu nie wykonujemy aborcji" i mieć spokój. Jeżeli ktokolwiek tam przyjdzie i zażąda aborcji - prawa i obowiązki tych pracowników, którzy posiadają uprawnienia lekarzy, będą identyczne.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Cz cze 12, 2014 16:55
Zobacz profil
Post Re: Nagonka na Chazana - czy lekarz ma obowiązek zabijać?
Johnny99 napisał(a):
Odpowiedź ks. prof. Szostkowi: http://gosc.pl/doc/2045711.Ks-prof-Szostek-sie-myli.

Myślę, że ks. prof. Szostek powinien się do niej odnieść, zwłaszcza co do tego fragmentu jego oświadczenia, który - jak słusznie zauważa Jarosław Dudała - jest po prostu błędny. Ustawa o zawodzie lekarza, a więc i zawarty w niej obowiązek informowania o którym mówimy, dotyczy absolutnie wszystkich lekarzy w Polsce, bez względu na to, czy praktykują "publicznie" czy "prywatnie". Więc nie, nie można sobie założyć prywatnej kliniki, napisać na ścianie "tu nie wykonujemy aborcji" i mieć spokój. Jeżeli ktokolwiek tam przyjdzie i zażąda aborcji - prawa i obowiązki tych pracowników, którzy posiadają uprawnienia lekarzy, będą identyczne.

Uprawnienia identyczne, ale jak nikt w PRL nie zmusił lekarzy w prywatnych gabinetach do dokonywania aborcji, tak aktualnie nikt nie posiada mocy sprawczej zmuszającej do udzielania informacji o placówka dokonujących aborcji.


Cz cze 12, 2014 17:03
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 580 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 39  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL