Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt cze 04, 2024 13:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 425 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 29  Następna strona
 Niewolnictwo 
Autor Wiadomość
Post Re: Niewolnictwo
Małgosiaa napisał(a):
Zresztą, po co od razu tak drastycznie z wyłupywaniem oka. Jezus przecież powiedział w kontekście przykazania "nie zabijaj", że każdy kto się gniewa na brata podlega sądowi. Nigdy nie pogniewałeś się na nikogo, nie nagadałeś bzdur? Jaką karę otrzymałeś za gniew, nieodpowiednie słowa, bądź jaką karę za to przewidział Chrystus? Ucięcie języka?

Nie możecie zrozumieć, że istotą Nauki Jezusa nie jest to jaka kara za dany czyn jest przewidziana. Celem nauki jest NIE GRZESZCIE. Przecież Chrystus nie przyszedł po to by nas karać, a zbawić. Tak więc nie chodzi tu o karę, ale o grzech.


Cz paź 26, 2017 14:21
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Niewolnictwo
Plączesz się w zeznaniach. Ech...

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz paź 26, 2017 18:50
Zobacz profil
Post Re: Niewolnictwo
Nauka Jezusa sprowadza się do przekazywania idei miłości do wszystkich ludzi bez wyjątku. Cała Ewangelia jest tą miłością wręcz przesiąknięta. Nawet ateiści to dostrzegają. Nie da się zaprzeczyć, że z niewolnictwem zawsze wiąże się przemoc. Uporczywe twierdzenie, że niewolnictwo było dobre i że Jezus je akceptował jest naprawdę SZCZYTEM BEZCZELNOŚCI. I na dodatek to twierdzenie głoszą nie ateiści, a Chrześcijanie. Masakra.


Cz paź 26, 2017 19:39

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2017 12:51
Posty: 430
Post Re: Niewolnictwo
felek27 napisał(a):
Nauka Jezusa sprowadza się do przekazywania idei miłości do wszystkich ludzi bez wyjątku. Cała Ewangelia jest tą miłością wręcz przesiąknięta. Nawet ateiści to dostrzegają. Nie da się zaprzeczyć, że z niewolnictwem zawsze wiąże się przemoc. Uporczywe twierdzenie, że niewolnictwo było dobre i że Jezus je akceptował jest naprawdę SZCZYTEM BEZCZELNOŚCI. I na dodatek to twierdzenie głoszą nie ateiści, a Chrześcijanie. Masakra.


Zgadzam się ze stwierdzeniem, że Jezus nie mógłby aprobować niewolnictwa skoro głosił hasła miłości bliźniego.


Cz paź 26, 2017 20:03
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Niewolnictwo
Tak to jest, jak nie bierze się pod uwagę kontekstu historycznego. No, ale historia nie jest łatwa do zrozumienia dla kogoś z mentalnością człowieka XX i XXI w. i poprzez tę mentalność próbującego ją oceniać.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz paź 26, 2017 20:23
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Niewolnictwo
hubris napisał(a):

Zgadzam się ze stwierdzeniem, że Jezus nie mógłby aprobować niewolnictwa skoro głosił hasła miłości bliźniego.

Też się zgadzam.
Na pewno nie akceptowałby niewolnictwa takiego, jakie pojawiło się na masową skalę od XV/XVI stulecia, a polegającego na odbieraniu ludziom ich majątku i wolności, oraz przymuszaniu do ciężkiej pracy dla ich posiadaczy.
Zresztą, w zastępstwie Jezusa, takie niewolnictwo potępili papieże Kościoła rzymskiego.

Natomiast Jezus miał z pewnością często do czynienia z niewolnikami, nawet w społeczeństwie izraelskim, rządzonym przez Rzymian. I, co ciekawe, nie potępił nigdy i nigdzie tej instytucji.

Powiedział natomiast:

Cytuj:
Sługa, który zna wolę swego pana, a nic nie przygotował i nie uczynił zgodnie z jego wolą, otrzyma wielką chłostę
Łk 12,47

Uprzedzając zarzuty i wątpliwości:

Jezus mówi (a przynajmniej tak zapisano w grece):
ἐκεῖνος δὲ ὁ δοῦλος ὁ γνοὺς τὸ θέλημα τοῦ κυρίου

ten niewolnik (doulos), który zna wolę pana...

Nakazał wręcz niewolnikom (oczywiście nie takim jak w Ameryce od XV wieku) słuchanie swoich panów.

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Cz paź 26, 2017 20:28
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1558
Post Re: Niewolnictwo
medieval_man napisał(a):

Natomiast Jezus miał z pewnością często do czynienia z niewolnikami, nawet w społeczeństwie izraelskim, rządzonym przez Rzymian. I, co ciekawe, nie potępił nigdy i nigdzie tej instytucji.

Powiedział natomiast:

Cytuj:
Sługa, który zna wolę swego pana, a nic nie przygotował i nie uczynił zgodnie z jego wolą, otrzyma wielką chłostę
Łk 12,47


Nie potępił,bo nie po to przyszedł,co nie znaczy że było Mu to "miłe".

Cytat nieadekwatny do niewolnictwa o którym tutaj mowa.
Niewolnik z przypowieści to sługa z własnego wyboru (prawda?) :roll:

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz paź 26, 2017 20:59
Zobacz profil
Post Re: Niewolnictwo
Trafny cytat. Jezus mówi wyraźnie: "Wy bądźcie podobni do tych sług/niewolników." Nic nie mówi żeby naśladować ich panów.


Cz paź 26, 2017 21:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1558
Post Re: Niewolnictwo
felek27 napisał(a):
Trafny cytat. Jezus mówi wyraźnie: "Wy bądźcie podobni do tych sług/niewolników." Nic nie mówi żeby naśladować ich panów.



Jesteś tego pewien?
Zacytuj proszę ..(oczywiście do przypowieści z której pochodzi powyższy werset)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz paź 26, 2017 21:09
Zobacz profil
Post Re: Niewolnictwo
Łk 12, 36


Cz paź 26, 2017 21:14
Post Re: Niewolnictwo
medieval_man napisał(a):
Nakazał wręcz niewolnikom (oczywiście nie takim jak w Ameryce od XV wieku) słuchanie swoich panów.


Nie martw się. Tym z Ameryki też by nakazał, i nadstawiania drugiego policzka też.


Cz paź 26, 2017 21:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1558
Post Re: Niewolnictwo
felek27 napisał(a):
Łk 12, 36


Pada tam słowo "podobni", a nie nabyci za mamonę..
Ty i ja wiemy że następuje w dalszych wersetach jej tłumaczenie,tym samym zdając sobie sprawę że różnica jest kolosalna,a cytat który został tutaj przytoczony jest skierowany do sług Jezusa(nienabytych za monety)

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz paź 26, 2017 21:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn paź 09, 2017 12:38
Posty: 1558
Post Re: Niewolnictwo
felek27 napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Nakazał wręcz niewolnikom (oczywiście nie takim jak w Ameryce od XV wieku) słuchanie swoich panów.


Nie martw się. Tym z Ameryki też by nakazał, i nadstawiania drugiego policzka też.


Chyba nie rozumiem, więc odpowiem tak jak Chrystus "nie tak było na początku",tym mamy się kierować...światem który był bardzo dobry,a tam człowiek otrzymał wolny wybór.

_________________
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali tak jak Ja was umiłowałem" (J 15,12)


Cz paź 26, 2017 21:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr wrz 20, 2017 12:51
Posty: 430
Post Re: Niewolnictwo
medieval_man napisał(a):
hubris napisał(a):

Zgadzam się ze stwierdzeniem, że Jezus nie mógłby aprobować niewolnictwa skoro głosił hasła miłości bliźniego.

Też się zgadzam.
Na pewno nie akceptowałby niewolnictwa takiego, jakie pojawiło się na masową skalę od XV/XVI stulecia, a polegającego na odbieraniu ludziom ich majątku i wolności, oraz przymuszaniu do ciężkiej pracy dla ich posiadaczy.
Zresztą, w zastępstwie Jezusa, takie niewolnictwo potępili papieże Kościoła rzymskiego.

Natomiast Jezus miał z pewnością często do czynienia z niewolnikami, nawet w społeczeństwie izraelskim, rządzonym przez Rzymian. I, co ciekawe, nie potępił nigdy i nigdzie tej instytucji.

Powiedział natomiast:

Cytuj:
Sługa, który zna wolę swego pana, a nic nie przygotował i nie uczynił zgodnie z jego wolą, otrzyma wielką chłostę
Łk 12,47

Uprzedzając zarzuty i wątpliwości:

Jezus mówi (a przynajmniej tak zapisano w grece):
ἐκεῖνος δὲ ὁ δοῦλος ὁ γνοὺς τὸ θέλημα τοῦ κυρίου

ten niewolnik (doulos), który zna wolę pana...

Nakazał wręcz niewolnikom (oczywiście nie takim jak w Ameryce od XV wieku) słuchanie swoich panów.


Jeśli Jezus nie potępił każdego rodzaju niewolnictwa to postępował niemoralnie. Dziś jakiekolwiek niewolnictwo uważane jest za zło, Jezus jako Bóg musiał wiedzieć, że jest to niemoralne.


Cz paź 26, 2017 21:34
Zobacz profil
Post Re: Niewolnictwo
hubris napisał(a):
Jeśli Jezus nie potępił każdego rodzaju niewolnictwa to postępował niemoralnie. Dziś jakiekolwiek niewolnictwo uważane jest za zło, Jezus jako Bóg musiał wiedzieć, że jest to niemoralne.

Ależ właśnie potępił. Uczył jak mamy postępować. Zachęcam, czytaj Ewangelię:
Mk 9, 35 "Jeśli kto chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich."


Cz paź 26, 2017 21:51
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 425 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 29  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL