Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 15:04



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 Klonowanie i transplantacja -jakie jest stanowisko Kościoła? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 07, 2004 20:44
Posty: 31
Post Klonowanie i transplantacja -jakie jest stanowisko Kościoła?
j.w.


Wt cze 08, 2004 13:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 26, 2004 14:14
Posty: 124
Post 
nie, tak (z pewnywmi wyjątkami- np. narządy płciowe)

_________________
Głosząc Boga,
zamknij usta
i otwórz serce


Wt cze 08, 2004 15:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 20, 2003 19:39
Posty: 182
Post Klony
Proponuję przenieść się do działu Pogadanki z etyki, bo tam jest już cały temat o klonowaniu.

_________________
Wino i muzyka rozweselają serce,
ale wyżej od tych obu rzeczy stoi umiłowanie mądrości.


Śr cze 09, 2004 7:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Makawity - mówiąc o przeszczepianiu narządów płciowych masz chyba na myśli zabiegi związane ze zmianą płci?
Ale to nie jest przeszczep, tylko plastyka... I wydaje mi się, że nie sam fakt utworzenia jakiejś formy tych narządów jest istotny, a fakt nieodwracalnego obezpłodnienia nieuzasadnionego względami medycznymi...

Co do transplantacji w ogóle:
Cytuj:
Możliwość, otwarta przez postęp biomedyczny, by przedłużyć poza śmierć powołanie do miłości, powinna poprowadzić osobę do ofiarowania za życia części własnego ciała, ofiarowania, które stanie się rzeczywiste po śmierci. Jest to akt wielkiej miłości, która daje życie za innych.

Papieska Rada ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia Watykan 1995

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr cze 09, 2004 12:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
jesli chodzi o klonowanie to kosciol mowi nie, a transplantacja to jest chyba okreslona ilosc narzadow ktore mozbna komus przeszczepc, ale zdecydowanie przeszczepom nie podlegaja narzady plciowe i mozg ;)

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


N lis 21, 2004 15:14
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 26, 2004 14:14
Posty: 124
Post 
jo_tka napisał(a):
Makawity - mówiąc o przeszczepianiu narządów płciowych masz chyba na myśli zabiegi związane ze zmianą płci?


Ups... prawie pól roku mineło, a ja nie zauważyłem tego postu :oops:
Przepraszam.

Nie, jo_tko, mówiąc o przeszczepie, mam na myśli przeszczep. Konkretnie przeszczep męskich organów płciowych i problem związany z DNA produkowanego przez nie nasienia - laik jestem, nie znam się, ale kiedyś czytałem, że byłoby ono nasieniem dawcy organu i z tego powodu Kościół był/jest przeciwny tej praktyce.

_________________
Głosząc Boga,
zamknij usta
i otwórz serce


N lis 21, 2004 16:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
no dokladnie nie mozna przeszczepiac narzadow ktore nadaja "osobowosc", czyli tych ktore sprawoaja ze jednostka jest niepowtarzalna czyli dokladnie tych o ktorych napisalam powyzej. stad kosciol jest przeciwny

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


N lis 21, 2004 18:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 26, 2004 14:14
Posty: 124
Post 
Julia napisał(a):
no dokladnie nie mozna przeszczepiac narzadow ktore nadaja "osobowosc", czyli tych ktore sprawoaja ze jednostka jest niepowtarzalna czyli dokladnie tych o ktorych napisalam powyzej.stad kosciol jest przeciwny


Po pierwsze: każda część ciała, sprawia, że jednostka jest niepowtarzalna, ponieważ każda część ciała wpływa w jakiś sposób (mniej lub bardziej zauważalny) na życie jednostki i rozwój jej osobowości, więc wg Twojej definicji transplanacja powinna byc zabroniona w ogóle.

Po drugie: przy "przeszczepie mózgu", powinno się raczej mówić o przeszczepie ciała. Przeszczepiony mózg nie nadaje osobowości, bo komu/czemu? Stopie? Ręce?
Przeszczepienie mózgu byloby zmianą ciała, w tym - organów płciowych i tu jedynie należy upatrywać powodów braku akceptacji dla tego procederu

_________________
Głosząc Boga,
zamknij usta
i otwórz serce


N lis 21, 2004 22:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
ok poszukam szczegolowej nauki kosciola na temat transplantacji narzadow. tyle zapamietalam z materialu do egzaminu z bioetyki ktory mialam kilka lat temu. moze nieprecyzyjnie sie wyrazilam, ale wiem, ze nie wszystkie narzady mozna przeszczepiac. jesli sa to inne narzady to prosze o wybaczenie wkrotce postaram sie zamiescic dokladna tresc nauki kosciola na ten temat

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


N lis 21, 2004 22:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Makawity - ale to jest (ewentualnie) argument tylko dla przeszczepu jajników czy jąder (o ile rzeczywiście ktoś to robi), cała reszta jest obojętna...

I ostatnią rzeczą, z którą mogę się pogodzić, jest to że jajniki nadają mi osobowość... Czy to znaczy, że po ich operacyjnym usunięciu [z jakiegokolwiek powodu] przestaję ją posiadać?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N lis 21, 2004 22:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 26, 2004 14:14
Posty: 124
Post 
jo_tka napisał(a):
Makawity - ale to jest (ewentualnie) argument tylko dla przeszczepu jajników czy jąder (o ile rzeczywiście ktoś to robi), cała reszta jest obojętna...

Dokładnie. Tu z kolei to ja nie wyraziłem się wystarczająco dokładnie.
Chociaż powinienem uściślić: jest to argument przeciw przeszczepom tych części ciała.

jo_tka napisał(a):
I ostatnią rzeczą, z którą mogę się pogodzić, jest to że jajniki nadają mi osobowość... Czy to znaczy, że po ich operacyjnym usunięciu [z jakiegokolwiek powodu] przestaję ją posiadać?

Mam podobne odczucia w kwesti jąder. Trudno jednak zaprzeczyć ich hm.. wartości (klejnoty :) ) w życiu mężczyzny.
Należy więc pomyśleć o wpływie ich (i jajników i jąder) usunięcia/przeszczepu na dalszy rozwój psychiczny/emocjonalny człowieka (zależnie np. od sytuacji, życiowej czy wieku).

_________________
Głosząc Boga,
zamknij usta
i otwórz serce


N lis 21, 2004 23:21
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL