Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 23:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Religia i polityka 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 28, 2004 21:55
Posty: 89
Post 
Ale chyba niechciałabyś narzucać komuś by robił to co jest sprzeczne z jego poglądami tylko dlatego że jest zgodne z Twoimi. Oto mi chodzi cały czas...


Pt gru 17, 2004 1:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Ależ oczywiście że nie :)

- Nie oburzasz się przecież na zabijanie kobiet, które "zhańbiły honor rodziny" (islam)
- Nie oburzasz się na okaleczanie kobiet w Afryce (zwłaszcza jeśli kobiety - matki i te poddawane zabiegom, się nie opierają)
To są zasady przyjęte w tamtych społeczeństwach, oczywiste i uznawane za dobre...

Jeśli w jakimś społeczeństwie (kraju) ktoś przyjąłby koncepcję Petera Singera (można zabić noworodka i małe dziecko, bo ich stopień rozwoju jest porówywalny ze stopniem rozwoju zwierzęcia) - także by to Ciebie nie oburzało i nie dążyłbyś do zaprzestania tego procederu (a więc zmuszenia innych do robienia tego, co Ty uważasz za dobre).

A wracając... Nikogo nie zmuszę siłą. Ale jeśli jakieś działanie w mojej opinii kogoś krzywdzi - jak widać na załączonych przykładach istnieje prawo do sprzeciwu i próby narzucenia swojego zdania. Przekonania. Stworzenia zasad, które by tego zabraniały. Karania sprawców w końcu - jeśli to byłoby osiągalne.

A skoro jest takie prawo - ogólne - to ja również je mam chyba?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt gru 17, 2004 8:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 28, 2004 21:55
Posty: 89
Post 
- Nie oburzasz się przecież na zabijanie kobiet, które "zhańbiły honor rodziny" (islam)
- Nie oburzasz się na okaleczanie kobiet w Afryce (zwłaszcza jeśli kobiety - matki i te poddawane zabiegom, się nie opierają)
To są zasady przyjęte w tamtych społeczeństwach, oczywiste i uznawane za dobre...
[quote][/quote]

8) No właśnie bo tam na życie tych ludzi bardzo silny wpływ ma religia
Dlatego jestem właśnie przeciw mocnemu ingerowaniu religii w politykę

Chyba troszkę zaprzeczasz sobie...


Pt gru 17, 2004 12:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Jeśli chodzi Ci o pierwsze zdanie, to miało być w założeniu ironiczne.

Jeśli ktoś krzywdzi drugiego człowieka, to będę się temu sprzeciwiać. Bez względu na to, czy jako narzędzia krzywdzenia używa wykrzywionych zasad religii (bo krzywdzenia drugiego człowieka wiara nie tylko NIE NAKAZUJE, a wręcz ZABRANIA) czy zasad powszechnej tolerancji i wolności, czy narodowego socjalizmu, czy komunizmu, czy czego tam jeszcze.

Wobec tego będę próbować narzucić innemu postępowanie niezgodne z jego przekonaniami, jeśli postępowanie zgodne z nimi uważam za krzywdzące. Metodami, które nie krzywdzą - bo cel nigdy nie uświęca środków, w obecnych warunkach - metodami dopuszczalnymi w społeczeństwie demokratycznym, żeby już nie było wątpliwości.

I mam nadzieję, że Ty również.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt gru 17, 2004 13:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 28, 2004 21:55
Posty: 89
Post 
No Ta wypowiedź już mi się bardziej podoba :D

Chociaż Uważam czasami że cel uświęca środki w niektórych przypadkach...ale to już inna dyskusja w innym może temacie :biggrin:

Pozdrawiam...


So gru 18, 2004 0:40
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL