Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 14:26



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 Kościół - ale czy chrystusowy? 
Autor Wiadomość
Post 
Mechatronie

Zatrzymajmy sie najpierw na punkcie 3
(punkt 5 ....moze pozniej, chociaz mam nadzieje, ze ktos inny na to odpowie)

Cytuj:
Moi rzymskokatoliccy znajomi uwazaja, ze nieochrzczone niemowle nie moze byc zbawione. Skad to sie wzielo?


No wiec powiedz swoim rzymskokatolickim przyjaciolom, ze bardzo sie myla i nie znaja nauki Kosciola w tym wzgledzie....niech sie wstydza :D
Cytuj:
1261 Jeśli chodzi o dzieci zmarłe bez chrztu, Kościół może tylko polecać je miłosierdziu Bożemu, jak czyni to podczas przeznaczonego dla nich obrzędu pogrzebu. Istotnie, wielkie miłosierdzie Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni 52 , i miłość Jezusa do dzieci, która kazała Mu powiedzieć: "Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im" (Mk 10,14), pozwalają nam mieć nadzieję, że istnieje jakaś droga zbawienia dla dzieci zmarłych bez chrztu. Tym bardziej naglące jest wezwanie Kościoła, by nie przeszkadzać małym dzieciom przyjść do Chrystusa przez dar chrztu świętego.


Cytuj:
1259 Jeśli chodzi o katechumenów, którzy umierają przed chrztem, ich wyraźne pragnienie przyjęcia tego sakramentu, połączone z żalem za grzechy i z miłością, zapewnia im zbawienie, którego nie mogli otrzymać przez sakrament.

Cytuj:
1260 Ponieważ "za wszystkich umarł Chrystus i... ostateczne powołanie człowieka jest rzeczywiście jedno, mianowicie Boskie, to musimy uznać, że Duch Święty wszystkim ofiarowuje możliwość dojścia w sposób Bogu wiadomy do uczestnictwa w tej Paschalnej Tajemnicy" 51 . Każdy człowiek, który nie znając Ewangelii Chrystusa i Jego Kościoła, szuka prawdy i pełni wolę Bożą, na tyle, na ile ją zna, może być zbawiony. Można przypuszczać, że te osoby zapragnęłyby wyraźnie chrztu, gdyby wiedziały o jego konieczności.

A teraz cos co uzasadnia chrzest dzieci
"Wszyscy ludzie, skoro raz zostali stworzeni przez Boga, są sobie równi i jednakowi. Gdyby łaska, jaką otrzymują ochrzczeni, zależała od wieku przyjmującego, musiała by być większą lub mniejszą" (św. Cyryl List 64,3)

Gdzies tutaj na Forum byla juz dyskusja w tym temacie.......ale strasznie nie chce mi sie szukac :D:D
Jak znajde to podam link

pozdrowka :D


Wt wrz 21, 2004 8:00

Dołączył(a): Cz gru 18, 2003 23:09
Posty: 199
Post 
Dziekuje za odpowiedz!

P.1260 - jest w duchu NT, a nie w duchu tego fragmentu Blozjusza, ktory kiedys tu dyskutowalismy. Bardzo sie z tego ciesze.

Z cytowanym przez Ciebie fragmentem ze sw. Cyryla kojarzy mi sie pojecie 'laski uprzedzajacej'. Jednak w NT nie znalazlem aby praktykowano chrzest niemowlat. Jest mowa o przyjmowaniu chrztu 'za umarlych', przy czym nie wiadomo, jaki byl stosunek Apostola do tej praktyki, oraz o ochrzczeniu 'calego domu', z czego tez bezposrednio to nie wynika.

Mam w domu fragment seminaryjnego skryptu z sakramentologii z lat bodaj siedemdziesiatych, ale jego autor dokonal jakiegos skoku myslowego w miejscu, gdzie spodziewalem sie uzasadnienia chrztu niemowlat.

Gdybys przy okazji znalazl miejsce na tym forum lub gdzie indziej, gdzie dyskutowano te sprawe, to daj mi, prosze, znac na pw. Ja juz tez tego bezskutecznie szukalem.

Pozdrawiam!


Wt wrz 21, 2004 13:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
w wyszukiwarce wpisuje się słowo "niemowląt" ;)

search.php?mode=results


viewtopic.php?t=1570&highlight=niemowl%B1t

i trochę tutaj:

viewtopic.php?p=19759&highlight=niemowl%B1t#19759

Pozdrawiam :)


Wt wrz 21, 2004 13:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 11, 2003 18:46
Posty: 677
Post 
Drogi mechatronie - oto co pisze mój dobry znajomy, wprwadzie do śJ o chrzciee niemowląt, ale zalapiesz, bo jest tam bogata interpretacja Ojców Kościoła. Czyli tych co żyli w czasach pierwotnego Kościoła.

http://www.apologetyka.katolik.pl/czyte ... s03/36.php

_________________
Bardzo mało modli się ten, co przywykł modlić się tylko wtedy, gdy klęczy
św. Jan Kasjan


Wt wrz 21, 2004 14:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 18, 2003 23:09
Posty: 199
Post 
Bardzo dziekuje i pozdrawiam!


Wt wrz 21, 2004 14:36
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL