Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 8:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Kolekta 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz lis 11, 2004 19:30
Posty: 42
Post Kolekta
MaM pytanie - ile normalnie dajecie na tacę ?


Wt lis 16, 2004 14:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 14, 2003 14:31
Posty: 930
Post 
Inspektor nie o sumę tutaj chodzi. Pewnie pamiętasz ze szkoły powiedzenie "wdowi grosz". Najważniejsze, że ofiarowujemy coś ze szczerego serca, coś co dla innych może nie mieć wartości, ale dla nas to kolosalne wyrzeczenie. Ot i cały problem :D


Pozdrawiam!


Wt lis 16, 2004 15:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 26, 2004 10:19
Posty: 5
Post 
Od 1 do 5. Nie więcej.

Pozdrawiam

_________________
Un repas sans fromages
n'est pas un repas francais


Wt lis 16, 2004 17:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 22, 2003 8:58
Posty: 3890
Post 
:) a czemu nie wiecej, grodzik? :) od czego wysokosc datku zalezy? :)


Wt lis 16, 2004 17:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2003 15:46
Posty: 358
Post 
W zasadzie to dobre pytanie. To normalne ,że w kościołach zbierana jest kolekta czyli taca. To zwyczaj wszystkich kościołów chrześcijańskich. Wspieranie misji równiez i to nie tylko w katolickich kościołach.
Na kartach Biblii również sa przyklady zbiórek ,chociazby ewangelia o wdowim groszu. A ile potrzeba dać? Tyle ile dyktuje serce i mozliwości finansowe.
Myslę , że najmniej to tyle ile kosztuje chleb, a przecież właściwie nie chodzi o ilość tylko o dar!

pozdrawiam

_________________
.. „Szatan w ciemnościach łowi. Jest to nocne zwierzę.
Kryj się przed nim w światło, tam cię nie dostrzeże.” A. Mickiewicz


Wt lis 16, 2004 21:59
Zobacz profil
Post 
A gdyby wprowadzić (wzorem np. Niemiec) podatek religijny na rzecz tej części wspólnoty religijnej, która jest instytucją?


Pt lis 19, 2004 10:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
PTR - mnie to jest dokładnie obojętne. Natomiast niekoniecznie musi być obojetne ludziom, dla których dodatkowe kilka złotych do zapłacenia miesięcznie stanowi problem. A są tacy ludzie i takie sytuacje...

Na tacę możesz dać lub nie. Zwłaszcza jeżeli zwyczajnie nie masz na chleb. Podatek zapłacić musisz.

Fakt - nigdy mi nie zabrakło, ale mówienie, że pięć złotych i tak na nic nie wystarczy, więc nie ma co oszczędzać, nie jest prawdą - bo wystarczy na kilka kilogramów mąki, albo ziemniaki, albo kaszę, albo chleb - czyli coś co pozwoli przetrwać. W ten sposób można powiedzieć, jak ktoś ma 10 groszy...

Jeśli ktoś chce i może i potrafi - podziwiam :) Ale nie dziwię się tym, którzy nie dadzą grosza...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt lis 19, 2004 11:50
Zobacz profil
Post 
No tak, no tak... To może ten podatek zrobić tylko dla osób którzy mają dochód miesięczny co najmniej X.
Co prawda nie ma tu już elementu dobrowolności..... to jest spory minus chyba...


Pt lis 19, 2004 12:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 30, 2004 16:24
Posty: 3075
Post 
no to fakt. wysokosc datkow wydaje mi sie ze zalezy od tego kto ile ma i moze dac. PTR z tym podatkiem to tez nie byloby za dobrze, a platnosc powyzej dochodow X wiesz czesto ci co maja duzo kasy, to nie maja czasu naBoga i wiare, bo musza robic kase ;)

_________________
Niebo gwiaździste nade mną, prawo moralne we mnie...
Obrazek
Obrazek


Pn lis 22, 2004 18:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Cytuj:
Przy ołtarzu chleb składamy na patenie. Warto zwrócić uwagę na to, że z punktu widzenia praktycznego ta patena ma dwa wymiary. Jeden - to ta mała, złocona, na której spoczywa chleb; drugi, większy to taca. Chcąc umożliwić nam osobisty udział w świętej Ofierze, w przyniesieniu swojego własnego daru, sługa ołtarza wychodzi i podchodzi do każdego, i kto chce, może część swojego trudu, swojej pracy, część swojego chleba złożyć na tę tacę.

Kiedy wasz pieniądz jako ofiara spocznie na tacy, staje się świętym i nie może być wykorzystany do żadnych innych celów, tylko do celów świętych. Wasze pieniądze złożone na tacy są wykorzystane na utrzymanie kościoła, zapłatę za prąd elektryczny, świece, szaty liturgiczne, odnowienie kościoła, utrzymanie czystości kościoła, ogrzewanie. Sami dobrze wiecie, ile jest wydatków związanych z utrzymaniem takiego dużego obiektu sakralnego. Te pieniądze nie mogą być wykorzystane inaczej. Część z nich z polecenia biskupa jest przeznaczona na wielkie dzieła Kościoła, na misje, budowę kościołów, na utrzymanie seminarium, gdzie kształcą się księża, na katolickie uczelnie. Żaden kapłan nie może z tacy wziąć na swoje utrzymanie ani złotówki. To jest ta wasza patena, na której składacie część swojego chleba, swojej pracy, swojego trudu.


Ks Edward Staniek Uwierzyć w Kościół
http://mateusz.pl/ksiazki/es-uwk/es-uwk_ii_03.htm
Fragment punktu 5.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Wt lis 23, 2004 13:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt wrz 10, 2004 19:39
Posty: 52
Post 
U mnie różnie to bywa, ale na ogół jest to 2 zł.
Często jedank więcej. Kiedy mam pieniądzei czuję, żepowinnam dać np. 50 (a tak też się zdarza)- to to po prosturobię.
Wydaje mi się, że ni chodzi tu o nominał ale o chęć złożenia ofiary Bogu.


Pamiętam, że jakieś pół roku temu- a był to koniec miesiąca, ja i mój mąż daliśmy na tacę 1 zł- po 50gr (to były nasze ostatnie pieniądze). Mięliśmy zwyczaj wspólnego czytania "Dzienniczka" św Faustyny. Kiedy wróciliśmy do domu i otworzyłam książkę- ku mojemy zdumieniu znalazło się tam 10 zł.

_________________
Któż jak Bóg!

http://zaduchem.info


Wt gru 21, 2004 13:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lis 11, 2004 19:30
Posty: 42
Post 
sylwusia napisał(a):
Wydaje mi się, że ni chodzi tu o nominał ale o chęć złożenia ofiary Bogu.


księdzu, nie Bogu. To ksiądz korzysta z tych pieniędzy nie Bóg

_________________
Dzwońcie do mnie - 880700191 !! Chętnię podyskutuję na różne tematy związane z filozofią życiową i katolicyzmem :).


Wt gru 21, 2004 15:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 11, 2004 17:35
Posty: 1082
Post 
ja zazwyczaj nie daje na tace ... studiuje, nie pracuje, do kosciola zazwyczaj chodze z rodzicami i oni wrzucaja .... nie czuje prawde mowiac z tego powodu jakis wyrzutow sumienia

przepraszam ale nie pamietam kto porownal patene do tacy ... nigdy nie przyszlo mi do glowy takie porownanie ... nie odczuwam tego ze jakos niepelnie uczestnicze w Mszy nie wrzucajac nic na tace

a takiemu podatkowi jestem przeciwna dlatego, ze kazdy daje i tyle ile moze i jezeli w ogole moze !

pozdrawiam :)

_________________
Życie jest walką, z której nie możemy się wycofać, ale w której musimy odnieść zwycięstwo.


Wt gru 21, 2004 15:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2005 2:06
Posty: 899
Post 
U nas w naszej parafii otrzymujemy koperty na ktorych pisze

"My fair share for God for this week".Przyznam szczerze, ze irytuje mnie to troszke a jeszcze bardziej irytuje mnie zycie ponad stan niektorych ksiezy.Chrystus Pan jest pieknym przykladem dla nich i dla swieckich.Kiedykolwiek Pan otrzymal pieniadze na Swoje Swiete Rece rozdawal ja ubogim.Ksieza powinni czynic podobnie.

Pozdr. :-D

_________________
Duchu Swiety daj zasluge mestwa, daj wieniec zwyciestwa, daj szczescie bez miary.

Pozdrawiam :)


Wt mar 01, 2005 19:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Odpowiadając PiTRowi...
Kościół Apostolski funkcjonował na zasadzie jałmużny a nie z obowiązkowych podatków i zabezpieczeń

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Wt mar 01, 2005 21:50
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL