Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 14:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 K+M+B 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt mar 21, 2008 8:30
Posty: 409
Post K+M+B
Witam po przerwie!
Chciałbym poruszyć temat, zagadnienie jakim jest pisanie na drzwiach domów przez katolików 'K+M+B'.
Jaki jest tego sens?
Co oznacza ten skrót, gdyż spotkałem się z dwoma znaczeniami (w dodatku jedno zawiera C zamiast K, i skrót jest od łacińskich słów)?
Czy to są plusy czy krzyżyki pomiędzy literami?


Śr lut 18, 2009 20:46
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Prawidłowy zapis to: C + M + B 2009 (tudzież inny rok).
I znaczy to Christus Mansionem Benedicat - czyli Chryste błogosław temu domowi (mieszkaniu).
I wówczas zdaje się być zrozumiałym po co te "krzyżyki" - znak błogosławieństwa.

Zaś KMB wzięło się stad, że ludzie nie chcieli przyjąć łacińskich liter i przerobili uwzględniając popularną w średniowieczu legendę o trzech królach - jako inicjały ich imion (to tak w skrócie - dokładniej mi tłumaczyła prof. dr hab. E. Skorupska-Raczyńska, językoznawca).

Oczywiście jest to zapis nieprawidłowy.

Księga liturgiczna "Obrzędy błogosławieństw" tom II, str. 244 - podaje, że można stosować zapis: C M B, albo: J M J - czyli inicjały Jezusa Maryi Józefa - świętej rodziny.

Nie ma zaś czegoś takiego jak K M B!

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr lut 18, 2009 21:50
Zobacz profil
Post 
Taki temat już był :) Polecam wyszukiwarkę ;)


Śr lut 18, 2009 21:55
Post 
szumi napisał(a):
Nie ma zaś czegoś takiego jak K M B!


Niezależnie od tego, czy Ci się to podoba, czy nie, taki zapis istnieje w polskiej tradycji :)


Śr lut 18, 2009 21:57
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Nie zaś w tradycji Kościoła Katolickiego :)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Śr lut 18, 2009 21:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 31, 2008 22:30
Posty: 1191
Post 
szumi napisał(a):
Nie ma zaś czegoś takiego jak K M B!

U mnie na drzwiach jest ;).
I u sąsiadów jest, pewnie u sąsiadów sąsiadów też :P.
Za to u mnie w przyszłym roku będzie C+M+B :D

_________________
O Tobie mówi serce moje;
szukaj Jego oblicza...


Śr lut 18, 2009 23:19
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
A wielu ludzi chrzci dzieci, bo im powiedzieli,że wówczas dziecko będzie spokojniej spało... Nie wszystko co spotykamy jest dobre.
Obrzęd błogosławieństw jest dostosowany do zwyczajów diecezji polskich - a zatem ma on wszystkie obrzędy błogosławieństw, które występują w Polsce i są aprobowane przez Kościół. I nie ma mowy o K M B.

A u mnie jest J + M + J :P

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Cz lut 19, 2009 8:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 21, 2008 8:30
Posty: 409
Post 
dziekuje bardzo serdecznie za wyjasnienie tej sprawy:)
szukalem w wyszukiwarce ale nie znalazło mi nic na ten temat, dlategon nowy watek utworzylem.

a to takie jeszcze pytanie: dlaczego kosciol katolicki zezwala na takie zapisy? tzn dlaczego tradycja jest w taki sposob jakiby przekazywana a nie w prawidlowy... dlaczego ksiadz przy spotkaniach (przy kolędzie) nie powie ze to jest nieprawdlowo?

ach i czy taki napis w ogole jest tradycja chrzescijanska? czy moze to sie zrodzilo jakos pozniej (np jakis biskup nakazal pisac cos takiego)?
czy to ma podloze w Biblii (nie slyszalem o takim fragmencie)?
czy taki napis powinien byc umieszczany na drzwiach i jesli tak to w jakim celu (oprocz tego zeby Jezus blogoslawil nasz dom, ale taki napis mozemy nosic w sercu, nie koneicznie pisac na drzwiach zeby sasiedzi widzieli)?


So lut 21, 2009 22:56
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Po pierwsze: bardzo często sami kapłani tego nie wiedzą, że jest to niewłaściwe. Wynieśli to z domu rodzinnego i nie potrudzili się poczytać Obrzęd błogosławieństw, by wiedzieć jak należy to zapisać. Choć są i tacy co wiedzą i mówią o tym jak należy zapisać.
Po drugie: Jest to starożytny zwyczaj. Już św. Augustyn wspominał o znaczeniu odrzwi literami C M B.
Po trzecie: na drzwiach właśnie po to, by sąsiedzi widzieli! Ty wiesz, że wierzysz, ale i inni powinni widzieć. "Kto się mnie zaprze przed ludźmi tego i ja się zaprę przed moim Ojcem w niebie" - mówi Jezus. Masz świadczyć, że Jezus jest Twoim Panem.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N lut 22, 2009 16:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 21, 2008 8:30
Posty: 409
Post 
racja mam swiadczyc i nie sądze w sumie aby było jakims takim niewlasciwym zwyczajem tak jak np. dawanie na tace przy sasaidach zeby widzieli jaki to ja hojny jestem.
ale ceikawi mnie skad to sie wzielo?
w Biblii nie ma wzmianki chyba o takim zwyczaju?


N lut 22, 2009 19:58
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
Ale czy Ty myślisz, że wszystko musi mieć swoje źródło w Biblii?
Wiele jest zwyczajów, które nie mają źródła w Biblii.

Choć tu można by spokojnie przypomnieć o oznaczeniu odrzwi domów w Egipcie, które to ustrzegło ich przed karą śmieci pierworodnych, przez to, że było świadectwem przynależności do Narodu Wybranego, czyli do czcicieli Boga. Tak samo i to świadczy o tym, że tu mieszkają wyznawcy Boga. Więc samo oznaczanie drzwi jest poświadczone w Biblii. A kwestia liter C M B (lub J M J) jest wytworem życia chrześcijańskiego.

Poza tym trzeba pamiętać,że oznaczanie drzwi w Uroczystość Ofiarowania Pańskiego nie jest do zbawienia konieczne potrzebne - więc nie dogmatyzujmy tego.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


N lut 22, 2009 20:57
Zobacz profil
Post 
W kwestii uzupełnienia.... nie wszędzie oznacza się drzwi w Objawienie Pańskie. Na Śląsku (przymnajmniej w rejonach skąd pochodzę) te literki pisze na drzwiach ministrant w czasie kolędy. Ponieważ dla mnie ma to o wiele większy sens (wtedy gdy faktycznie błogosławi się mieszkanie), to nigdy nie mogłam się przestawić na zwyczaj pisania tych liter samodzielnie i dlatego tego nie robię.


N lut 22, 2009 21:22

Dołączył(a): Pt mar 21, 2008 8:30
Posty: 409
Post 
oczywiscie, wiele zwyczajow nie ma podstaw w Biblii.
ale dlatego mnie to tez nurtuje. skoro np. Jezus w trakcie wieczerzy mowi 'czyncie to na moja pamiatke' tzn ze cos nalezy robic w swoim zyciu aby wypelnic ten nakaz/prosbe czy jakkkolwiek nazwac to zdanie.

zatem chyba dobrze obchodzic obrzadki, zwyczaje takei ktore maja jakies uzasadnienie w Biblii, a nie sa wymysłami ludzi (bo tez wymysłami ludzi jest swieto pluszowego misia i czy powinnismy je obchodzic?).


Pn lut 23, 2009 10:39
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post 
A czy negujesz zasadność namaszczenia krzyżmem podczas chrztu, bierzmowania, święceń?
Czy negujesz spowiedź w konfesjonale "na ucho"?
Czy negujesz zasadność odmawiania takich modlitw eucharystycznych jakie mamy obecnie?
Czy negujesz nakładanie obrączek i wiązanie stułą rąk podczas zawierania sakramentu małżeństwa?


Wszystko co napisałem jest "wymysłem ludzi". Nie ma o tym w Biblii, a z pewnością nie ma mowy o takim rycie poszczególnych sakramentów.

Biblia nie jest wykładnią rytu. Liturgia kształtuje się cały czas. A tym bardziej zwyczaje które sensu stricto nie należą do liturgii.

Biblia nie jest księgą liturgiczną.
Ważne by to co się czyni, na większą chwałę Boga czynić.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Pn lut 23, 2009 11:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt mar 21, 2008 8:30
Posty: 409
Post 
A to prawda i dziekuje za przypomnienie tego, ze to co czynimy, powinnismy czynic na chwałę Boga:)

z jednej strony jestem nieco negatywnie nastawiony do wymyslow ludzkich w sferze wiary, poniewaz nie wszystkie były z zamierzenia dobre (np. wlasnie spowiedz na ucho. na poczatku chodzilo o to aby wiedziec co ludzie robia, jak zyja, tak chcieli ksieza sprawdzac ludzi -> dlatego co do niektorych obrzadkow i sakramentow jestem tak nastawiony, poniewaz uwazam je za zbedne i sluzace nie chwale Boga a jedynie korzysciom jakims dla kogos)

uwazam ze pisanie tego symbolu C+M+B jest ku chwale Boga. mowi innym ze Jezus Chrystus ma wstep do naszego domu, chcemy aby przyszedl do nas, mamy otwarte drzwi i serce na Pana.

dziekuje za dyskusje w tym temacie:)


Pn lut 23, 2009 17:20
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL