Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 K+M+B 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr lip 01, 2009 5:44
Posty: 20
Post 
Cytat: " Jak należy rozumieć zwyczaj błogosławienia domów w uroczystość Trzech Króli? Poświęconą w kościele kredą na drzwiach naszych domów wypisujemy litery: K+M+B oraz datę bieżącego roku. Zwykle skróty te interpretowane są jako inicjały trzech Mędrców, przybyłych z pokłonem do Jezusa. Wcześniej, w wiekach średnich odczytywano skrót: Christus mansionem benedicat, co znaczy: “Niech Chrystus błogosławi mieszkanie”."

ks. Dariusz Kwiatkowski


N lip 19, 2009 21:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 29, 2009 21:22
Posty: 439
Post Re: K+M+B
Post dotyczący zasłaniania krzyży w Wielkim Poście wydzieliłem do osobnego wątku.


So lut 06, 2010 23:46
Zobacz profil
Post Re: K+M+B
Może nie zabijecie za odświeżenie wątku.
Modlitwa z tego co czytam sprzed SV II.
Módlmy się. Pobłogosław, Panie Boże, tę stworzoną przez Ciebie kredę, aby była zbawienna dla rodzaju ludzkiego, i udziel przez wezwanie Twego Świętego Imienia, aby ci, którzy ją zabiorą lub napiszą na drzwiach swoich domów imiona Twoich świętych: Kacpra, Melchiora i Baltazara, przez ich wstawiennictwo i zasługi otrzymali zdrowie ciała i opiekę dla duszy. Przez Chrystusa Pana naszego..
http://introibo.pl/msza/obrzedy_objawienia.htm


Wt sty 07, 2014 10:42
Post Re: K+M+B
Z dwóch najpopularniejszych tłumaczen skrótu CMB:
Christus Multorum Benefactor
Christus Mansionem Benedicat
bliższy jest ten pierwszy (wolne tłumaczenie: Chrystus dobroczyńcą wszystkich).

Prośba o wstawiennictwo i błogosławieństwo postaci legendarnych jest daleko poza moim pojmowaniem.


Wt sty 07, 2014 13:26
Post Re: K+M+B
Kozioł napisał(a):
Prośba o wstawiennictwo i błogosławieństwo postaci legendarnych jest daleko poza moim pojmowaniem.

Nie wiedziałem, że mędrcy ze wschodu, którzy złożyli dary Chrystusowi, to postacie legendarne...


Wt sty 07, 2014 13:30
Post Re: K+M+B
@Koziol, blizsze tlumaczenie to to drugie.
W Niemczech wypisuja to kolednicy czyli Sternsinger, ktorzy jednoczesnie prosza Boga o blogoslawienstwo dla tego domu.


Wt sty 07, 2014 15:08
Post Re: K+M+B
Cytuj:
Może nie zabijecie za odświeżenie wątku.

Ja sie tam ciesze, bo jak dla mnie Szumi postawił sprawe zbyt jednoznacznie.


Wt sty 07, 2014 15:29
Post Re: K+M+B
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Prośba o wstawiennictwo i błogosławieństwo postaci legendarnych jest daleko poza moim pojmowaniem.

Nie wiedziałem, że mędrcy ze wschodu, którzy złożyli dary Chrystusowi, to postacie legendarne...

Trzej królowie Kacper, Melchior i Baltazar to postacie legendarne, nie historyczne. Samo literackie opowiadanie o pokłonie u Mateusza jest czymś w rodzaju midrasza. Jest silne nawiazanie do ST, np Mojżesz - Jezus i Faraon - Herod. Używane sa u Mateusza nawet prawie dosłownie fragmenty ST ( 2Moj 4, 19-20).
Polecam prace ks. R.E.Brown i innych.


Wt sty 07, 2014 15:54
Post Re: K+M+B
Kael napisał(a):
@Koziol, blizsze tlumaczenie to to drugie.
W Niemczech wypisuja to kolednicy czyli Sternsinger, ktorzy jednoczesnie prosza Boga o blogoslawienstwo dla tego domu.

Tobie odpowiada to tłumaczenie, a mi tłumaczenie Augustyna z Hippony (św. Augustyna).


Wt sty 07, 2014 16:03

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post Re: K+M+B
Z niesmakiem obserwuję wojnę, jaką w tym roku media (głównie katolickie) wydały dobrze osadzonemu w naszej tradycji zwyczajowi, który przeciwny wierze katolickiej nie jest.

W argumentacji przeciwko zwyczajowi stawiania liter K+M+B (bądź przeciw czytaniu skrótu C+M+B jako „Casparus + Melchior + Balthassar”) brakuje mi dwóch istotnych informacji:

1) Kto i kiedy pierwszy przypisał św. Augustynowi autorstwo (czy wzmiankowanie praktyki) rozwinięcia skrótu CMB jako „Christus Multorum Benefactor"? W jego pismach fraza ta jest nieobecna.

2) Które konkretnie źródła historyczne wskazują na użycie benedykcji "Christus mansionem benedicat"?


Cz sty 09, 2014 12:42
Zobacz profil
Post Re: K+M+B
Sprawa jest taka, ze to właśnie od liter C,M i B powstały w VIII/IX wieku imiona trzech "króli", a nie na odwrót. A rozpowszechniły się w Xw. Legenda o trzech królach to późne sredniowiecze. Z biegiem czasu i ludowej pobożności jedno rozumienie wyparło drugie.

Święto Objawienia zostało wyparte ze swiadomości ludzkiej swiętem trzech króli, a jednoznaczny symbol błogosławieństwa symbolem ... nie wiadomo czego.

Ja nie widze żadnej "wojny", widze skierowanie uwagi, swiadomości ludzi do sedna święta, które było obchodzone od zarania chrześcijaństwa. .
Rozumiem, ze często trudno porzucić pewne przyzwyczajenia.

Co do źródeł historycznych i św. Augustyna, to google pomoże.


Cz sty 09, 2014 13:20

Dołączył(a): Pn wrz 12, 2005 7:31
Posty: 314
Post Re: K+M+B
Kozioł napisał(a):
Sprawa jest taka, ze to właśnie od liter C,M i B powstały w VIII/IX wieku imiona trzech "króli", a nie na odwrót.

Ale skąd ta pewność? Niemiecka wikipedia podaje, że interpretacja "Christus mansionem benedicat" pochodzi dopiero z II połowy XX wieku.

Może ten skrót od początku był przejawem ludowej pobożności dopatrującej się w nim imion mędrców, a dopiero współcześnie próbuje się go "ubiblijnić"?


Cz sty 09, 2014 13:49
Zobacz profil
Post Re: K+M+B
Tak naprawde nie wiadomo czy słowa przypisywane sw. Augustynowi są jego autorstwa. Nawet osoby (obiektywne oczywiscie) obeznane w temacie, będące za wersją C+M+B twierdzą, że nie jest to do końca pewne i że ta zagadka w tym momencie jest nie do rozwikłania.
A co do imion 3 króli to są one m.in. widoczne na mozaice w bazylice Sant'Apollinare Nuovo, która pochodzi z ...VI wieku.


Cz sty 09, 2014 14:36
Post Re: K+M+B
Tak, rzeczywiście na mozaice są "trzej królowie", w kolejności B, M, C. Nie jest to jedyny wizerunek. Przedstawiano także pięciu, siedmiu, a nawet dwunastu "królów".

Z tego co wygrzebałem, to pojęcie trzech króli stworzył Cezary z Arles. Królowie, bo psalm 72, trzej bo z całego świata, ze wszystkich stron świata (Europa, Azja, Afryka; taki cały świat znali) niosący trzy dary.

A co do wiki i Kosciołów, to każda i kazdy inaczej pisze. Obecnie starokatolicy nawiązują do Christus Multorum Benefactor, katolicy do Christus Mansionem Benedicat, a przedsoborowi do legendy o trzech królach.

Co jest "bardziej biblijne" trudno rozstrzygnąć, a i rozstrzygać nie ma co, bo to tylko ludzka tradycja. Każdy do innej sie odwołuje i kazda się kiedyś kształtowała lub jest kształtowana od nowa. Dziś KRK forsuje u swych owieczek C+M+B 2014, 20+C+M+B+14 itp, a do lamusa odchodzi K+M+B=2014. Jutro moze byc inaczej.

Jak juz pisałem, mi blizsze jest przypisywane Augustynowi "Christus Multorum Benefactor".
Ale na drzwiach nie znajdziesz, bo tradycja świecenia kredy, chodzenia po kolędzie i zbierania wynagrodzenia dla księży itd itp jest mi obca.


Cz sty 09, 2014 19:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: K+M+B
Policzyłęm "wpisy" na drzwiach (z 6 lat się zachowały). 4:2 dla C+M+B w pojedynku z K+M+B. Wczoraj ministranci machnęli C.

_________________
laudare benedicere praedicare


Pt sty 10, 2014 9:59
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 70 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL