Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 18:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Opus Dei jeszcze raz... 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Opus Dei jeszcze raz...
Bardzo proszę o sensowne i rzeczowe wypowiedzi osób które mają wiedzę na ten temat lub zetknęły się bliżej z tą organizacją.....
... bo mnie włosy dęba stanęły na głowie.....
Znam chłopaka, bardzo młodego, od niedawna pełnoletni -student. Bardzo zdolny chłopak, studiuje na renomowanej uczelni. Wierzący, zawsze myślący, inteligentny.
I oto ten chłopak oznajmia najbliższym że wstępuje w struktury Opus Dei i wiążą się z tym pewne sprawy, a mianowicie (i to jest prawda choć trudno w to uwierzyć!) ślubuje celibat (nie zostając księdzem! Odkąd w Kościele są śluby celibatu inne niż księży i zakonników, kto je wprowadził, czy są wiążące, czemu mają służyć???) i (uwaga!) będzie wszystkie zarobione pieniądze (które jak sądze po jego kierunku studiów nie będą małe) oddawał organizacji (coś wam to przypomina??) która będzie mu dawała "na życie". Jak łatwo się domyślić, argumenty nie trafiają żadne. Coś co osobie patrzącej z boku wydaje się tak absurdalne że chyba trzeba być niespełna rozumu żeby na takie coś się godzić (bo mafią pachnie na odległość) jemu wydaje się wspaniałym sposobem na życie...
I teraz, jak organizacja która podobno jest w strukturach KK, może sprowadzać członków do roli pionków którym zabiera się wszystko i żąda posłuszeństwa (nie wymyśliłam sobie tego, piszę o prawdziwej sytuacji), jak to się ma do zawsze promowanej przez Kosciół idei samodzielności, szacunku do własności, szacunku do pracy i gospodarowania swoją własnością....
Ja wiem, że jeśli ktoś jest dorosły może swoją pensję wyrzucić do kosza i to jest jego sprawa. Ale można być przerażonym widząc bardzo młode osoby wciągane w coś takiego.
Dlaczego księża z Opus Dei kończą inne seminaria, dlaczego nie podlegają biskupom diecezjalnym????
Czy napewno mamy do czynienia z organizacją należącą do Kościoła?
Dlaczego żadna inna istniejąca organizacja kościelna nic podobnego od swoich członków nie wymaga?

_________________
Ania


Pn lip 25, 2011 15:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Opus Dei jeszcze raz...
kropeczka_ns napisał(a):
Dlaczego księża z Opus Dei kończą inne seminaria, dlaczego nie podlegają biskupom diecezjalnym????
http://www.opusdei.pl/art.php?p=25170
(Prałatury personalne i ich relacje do struktur terytorialnych)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Droga_prawna_Opus_Dei
"Ściśle złączone z Opus Dei jest Stowarzyszenie Kapłańskie Świętego Krzyża, do którego należą księża diecezjalni,
którzy pozostają pod zwierzchnictwem swoich biskupów diecezjalnych."
kropeczka_ns napisał(a):
Czy napewno mamy do czynienia z organizacją należącą do Kościoła?
Na pewno:
http://xportal.pl/bdp/doc/pius_xii/Konstytucja_Apostolska_Provida_Mater.doc
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/konstytucje/ut_sit_28111982.html

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn lip 25, 2011 16:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Opus Dei jeszcze raz...
http://www.opusdei.pl/art.php?p=12316
to jest oficjalna strona Opus Dei. Piszą tu że członkowie zyją normalnie jak każdy katolik pracując w swojej pracy. Nie ma ani słowa o ślubach celibatu (wręcz odwrotnie!) ani o oddawaniu organizacji zarobków. A takie właśnie wymagania przedstawił ten młody człowiek o którym wspomniałam i z tego co zrozumiałam takie mu postawiono!
i dalej : tu piszą o dziełach Opus Dei które mają być nienastawione na zysk i służyć ludziom
Dziełami apostolstwa korporacyjnego są przedsięwzięcia prowadzone przez członków Opus Dei wraz z innymi osobami. Przedsięwzięcia takie mają gwarancję Prałatury, która bierze na siebie wszystko, co jest związane z ich chrześcijańskim ukierunkowaniem. Są inicjatywami o charakterze świeckim, nienastawionymi na zysk i prowadzonymi dla apostolstwa i służby.
a jak powszechnie wiadomo szkoły prowadzone przez tą organizację pobierają gigantyczne opłaty od rodziców dzieci (więc gdzie tu brak nastawienia na zysk....?)

_________________
Ania


Pn lip 25, 2011 16:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Opus Dei jeszcze raz...
kropeczka_ns napisał(a):
http://www.opusdei.pl/art.php?p=12316
to jest oficjalna strona Opus Dei. Piszą tu że członkowie zyją normalnie jak każdy katolik pracując w swojej pracy.
Nie ma ani słowa o ślubach celibatu (wręcz odwrotnie!) ani o oddawaniu organizacji zarobków.
http://www.opus-info.org (Artykuły • Dokumenty • Świadectwa)

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn lip 25, 2011 17:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Opus Dei jeszcze raz...
kropeczka_ns napisał(a):
Piszą tu że członkowie zyją normalnie jak każdy katolik pracując w swojej pracy. Nie ma ani słowa o ślubach celibatu (wręcz odwrotnie!) ani o oddawaniu organizacji zarobków.

Znam człowieka, którego przykład potwierdza informacje ze strony Opus-Dei.

kropeczka_ns napisał(a):
a jak powszechnie wiadomo szkoły prowadzone przez tą organizację pobierają gigantyczne opłaty od rodziców dzieci (więc gdzie tu brak nastawienia na zysk....?)

A znasz jakiegoś rodzica, którego dzieci byłyby w takiej szkole? Bo z tego co mi wiadomo, opłaty są dość elastyczne, a bazowe koszty nie aż tak kosmiczne, przynajmniej w zestawieniu z innymi szkołami niepublicznymi.


Pn lip 25, 2011 17:12
Zobacz profil
Post Re: Opus Dei jeszcze raz...
Diakoni świeccy nieżonaci w chwili święcenia składają ślubu celibatu -więc ta praktyka Opus Dei nie odbiega od wymogów w Kosciele diecezjalnym.
W Opus Dei śluby składają Numerariusze
http://www.opusdei.pl/art.php?p=30682
Diecezjalne szkoły katolickie tez pobierają niemałe czesne.


Ostatnio edytowano Pn lip 25, 2011 17:35 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Pn lip 25, 2011 17:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Opus Dei jeszcze raz...
Alus napisał(a):
Diakoni świeccy nieżonaci w chwili święcenia składają ślubu celibatu
-więc ta praktyka Opus Dei nie odbiega od wymogów w Kosciele diecezjalnym.
Czy wszyscy celibatariusze Opus Dei przyjmują święcenia?
Alus napisał(a):
W Opus Dei ślby składają Numerariusze
I przeważnie pozostają osobami świeckimi.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pn lip 25, 2011 17:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Opus Dei jeszcze raz...
35 tysięcy za udział w programie sternik :) w sumie nie jest to jakaś duża opłata nie sądzicie?
Czyli śluby składają numerariusze. Nie ma już napisane czy mają oddać całą pensję organizacji. Z tego co wiem, tak.
Na obozie dla chłopców organizowanym przez Opus Dei był nastoletni chłopak którego rodziców dobrze znam. Totalny bałagan, brak jakiejkolwiek organizacji i opieki nad uczestnikami, bród - taka jest ich opinia.
Przeraża mnie ta organizacja. Spotkałam w życiu już parę osób którzy tam należą- sprawiają wrażenie ślepo zapatrzonych, trochę jak w sektę, nie widzą nic poza organizacją- i człowieka który zetkął się z tym ale zrezygnował bo wydawało mu się to właśnie takie mafijno-masońskie. Ten chłopak którego tam wciągają, nie dostrzega żadnych innych dróg w życiu, a jest młodziutki... co z nim będzie....?

_________________
Ania


Ostatnio edytowano Pn lip 25, 2011 18:02 przez kropeczka_ns, łącznie edytowano 1 raz



Pn lip 25, 2011 17:53
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Opus Dei jeszcze raz...
Może napisz do nich przez stronę opusdei.pl i dowiedz sie, co z tego jest zgodne z ich faktycznymi praktykami, a potem mu to przedstaw, jeśli jest oszukiwany.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn lip 25, 2011 17:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Opus Dei jeszcze raz...
powiem szczerze że nikt do niego nie trafia, nawet najbliżsi.... powiedział że niewazne co powiedzą, on i tak wie co jest dla niego najlepsze (tak, doskonale to wie w wieku 20 lat tak sądze..), i nic, zero rozmowy.

_________________
Ania


Pn lip 25, 2011 18:03
Zobacz profil
Post Re: Opus Dei jeszcze raz...
kropeczka_ns napisał(a):
35 tysięcy za udział w programie sternik :) w sumie nie jest to jakaś duża opłata nie sądzicie?
Czyli śluby składają numerariusze. Nie ma już napisane czy mają oddać całą pensję organizacji. Z tego co wiem, tak.
Na obozie dla chłopców organizowanym przez Opus Dei był nastoletni chłopak którego rodziców dobrze znam. Totalny bałagan, brak jakiejkolwiek organizacji i opieki nad uczestnikami, bród - taka jest ich opinia.
Przeraża mnie ta organizacja. Spotkałam w życiu już parę osób którzy tam należą- sprawiają wrażenie ślepo zapatrzonych, trochę jak w sektę, nie widzą nic poza organizacją- i człowieka który zetkął się z tym ale zrezygnował bo wydawało mu się to właśnie takie mafijno-masońskie. Ten chłopak którego tam wciągają, nie dostrzega żadnych innych dróg w życiu, a jest młodziutki... co z nim będzie....?

Podobna opinię wystawiają niektórzy Drodze Neo.
A tak Opus Deo jak i DN funkcjonuje z łączności z Vatykanem, które nadzoruje, koryguje funkcjonowanie wspólnot.
Wiele osób zaangażowanych w swoich wspólnotach sprawiają niejednokrotnie wrażenie oderwanych od rzeczywistosci.
Ale jeśli jest im z tym dobrze, czują, że odnaleźli swoje miejsce na ziemi, to mają niezbywalne prawo wyboru swojej drogi.
20 letni chłopak jest na tyle dorosły, że potrafi dokonywać wyborów.


Pn lip 25, 2011 18:12
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8670
Post Re: Opus Dei jeszcze raz...
kropeczka_ns napisał(a):
powiem szczerze że nikt do niego nie trafia, nawet najbliżsi.... powiedział że niewazne co powiedzą, on i tak wie co jest dla niego najlepsze (tak, doskonale to wie w wieku 20 lat tak sądze..), i nic, zero rozmowy.

Oficjalna odpowiedź z Opus Dei może być ostatnim, co do niego trafi. Równie dobrze możesz napisać list do Watykanu. Odpowiadają, sprawdzałem przy pewnej okazji.

Jeśli jednak nic nie trafi, co po Twoich słowach brzmi najbardziej prawdopodobnie, wtedy wszyscy dookoła powinni mu odpuścić, ponieważ tylko bardziej upiera się przy swoim, a także łatwiej będzie go odciąć od bliskich, jeśli stanowią oni "zagrożenie".

Przypomniały mi się tutaj badania, które wykazały, że związki nastolatków trwają dłużej, gdy rodzice są im przeciwni. Ponadto gorzej siebie nawzajem w tych związkach traktują. Ta sytuacja jest może inna ale nie byłoby zaskakujące, jeśli mechanizmy psychologiczne zdradzałyby wyraźne podobieństwa.

Ostatecznie jednak jest on już w wieku, w którym sam za siebie odpowiada. Jego życie, jego decyzje, jego błędy. Ma do nich pełne prawo. Ważne jest teraz, aby nie skłócił się całkiem z bliskimi i wiedział, że jest ktoś, na czyje wsparcie może liczyć w razie potrzeby, kto głęboko szanuje jego wolność oraz - to bardzo istotne - zachowuje spokój.

Pozdrawiam i życzę siły, ponieważ patrzenie na bliskie osoby idące błędną drogą, zawsze jest trudne.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn lip 25, 2011 19:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Opus Dei jeszcze raz...
ciekawa jestem tylko czy wzieliby kogoś kto jest po szkole zawodowej i zarabia tysiąc złotych:) ale z tego co wiem- nie, szukają tylko "elity".
Ta sprawa mnie bezpośrednio nie dotyczy, tylko z ciekawości zaczęłam szukać informacji bo to co usłyszałam lekko mnie zaszokowało...

_________________
Ania


Pn lip 25, 2011 21:21
Zobacz profil
Post Re: Opus Dei jeszcze raz...
kropeczka_ns napisał(a):
ciekawa jestem tylko czy wzieliby kogoś kto jest po szkole zawodowej i zarabia tysiąc złotych:) ale z tego co wiem- nie, szukają tylko "elity".
wzięli by, jeśli by miał predyspozycje do "apostolstwa".


Pn lip 25, 2011 21:29

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Opus Dei jeszcze raz...
kropeczka_ns napisał(a):
35 tysięcy za udział w programie sternik :) w sumie nie jest to jakaś duża opłata nie sądzicie?

Trudno się wypowiadać na temat opłaty, jeśli się nie wie, co ona obejmuje. A ja nie wiem, więc nie sądzę ;)


Wt lip 26, 2011 10:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 15 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL