Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 17:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona
 Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
Ci ludzie zostali wychowani w taki a nie inny sposób, a wychowanie jest pod każdą szerokością geograficzną głównym powodem wyznawania takiej a nie innej religii. W tym, że wyznają religię do której ich przodkowie zostali kilkaset lat temu przymuszeni nie ma zatem nic osobliwego i nie wydaje mi się, żeby należało wysnuwać z tego zbyt daleko idące wnioski. Trudno, żeby wybaczali najeźdźcom krzywdy własnych przodków, skoro są kulturowo związani bardziej z tymi pierwszymi niż z nimi.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt maja 22, 2012 10:08
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
muzzy napisał(a):
Alus napisał(a):
Cytuj:
co dowodzi że...?

Że wiara bazuje na miłości i wybaczaniu, nie koncentruje się kontestowaniu przez wieki doznanych krzywd i niesprawiedliwości.
Ci ludzie to pojęli, co tak tudno przychodzi zrozumieć przeciwnikom Kościoła "obrońcom" skrzywdzonych.


Czy to nie jest krańcowy cynizm swierdzić, że te niedobitki mieszkańców kolonizowanych terenów, indoktrynowani później przez lata pojęli, że "wiara bazuje na miłości i wybaczaniu, nie koncentruje się kontestowaniu przez wieki doznanych krzywd i niesprawiedliwości"?

:shock:

Krańcowy cynizm to nazywać 80% mieszkańców tamtych terenów "niedobitki".

JedenPost napisał(a):
Ci ludzie zostali wychowani w taki a nie inny sposób, a wychowanie jest pod każdą szerokością geograficzną głównym powodem wyznawania takiej a nie innej religii. W tym, że wyznają religię do której ich przodkowie zostali kilkaset lat temu przymuszeni nie ma zatem nic osobliwego i nie wydaje mi się, żeby należało wysnuwać z tego zbyt daleko idące wnioski. Trudno, żeby wybaczali najeźdźcom krzywdy własnych przodków, skoro są kulturowo związani bardziej z tymi pierwszymi niż z nimi.

A kto ich tak wychował?


Wt maja 22, 2012 16:10

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
Rodzice, których rodzice itd. zostali do wiary katolickiej przymuszeni. Nie bardzo rozumiem do czego zmierzasz. Katolicy w pewnym momencie zniszczyli świątynie, przekazy pisane, represjonowali kapłanów, zabronili praktykowania tradycyjnych obrzędów... wprowadzając jednocześnie szkółki przykościelne. Akulturacja z dominacją kultury zwycięzców, normalna kolej rzeczy. To samo stało się choćby z tubylczoamerykańskimi językami.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt maja 22, 2012 18:40
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
JedenPost napisał(a):
Rodzice, których rodzice itd. zostali do wiary katolickiej przymuszeni. Nie bardzo rozumiem do czego zmierzasz. Katolicy w pewnym momencie zniszczyli świątynie, przekazy pisane, represjonowali kapłanów, zabronili praktykowania tradycyjnych obrzędów... wprowadzając jednocześnie szkółki przykościelne. Akulturacja z dominacją kultury zwycięzców, normalna kolej rzeczy. To samo stało się choćby z tubylczoamerykańskimi językami.

Żadne przymusy, szkółki przykościelne też nie przesądziły - Indianie uwierzyli dzięki Maryi z Guadalupe.
http://www.guadalupe.opoka.org.pl/


Wt maja 22, 2012 21:19

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
OK, rozumiem. Jeśli mamy rozmawiać na takim poziomie, to pasuję.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt maja 22, 2012 21:49
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
...z perspektywy ateizmu, to rzeczywiście katolicyzm, polityka KK, musi wyglądać potwornie.
wiara zmienia calkowice perspektywe patrzenia.
nie ma szans, ze niewierzący może zrozumieć wierzącego.


Śr maja 23, 2012 0:01

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
mkb napisał(a):
...z perspektywy ateizmu, to rzeczywiście katolicyzm, polityka KK, musi wyglądać potwornie.


Dlaczego zaraz ateizmu, wystarczy zwykła ludzka przyzwoitość.

mkb napisał(a):
wiara zmienia calkowice perspektywe patrzenia.


Co (w tym kontekście) jest właśnie tym, co przeraża.

mkb napisał(a):
nie ma szans, ze niewierzący może zrozumieć wierzącego.


I na odwrót, jak widzę. Choć na podstawie innych rozmów, z innymi osobami, jestem przekonany, że takie szanse jak najbardziej są.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr maja 23, 2012 7:51
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
przyzwoitość, moralność...te słowa padają tu na forum.
zaraz mi się przypomina "Moralność Pani Dulskiej" :-)

te słowa, są jedynie (trochę pustawymi) substytutami dobra i czystości.
ten kit jest dobry dla zlaicyzowanych społeczeństw...nie dla chrześcijan.


Śr maja 23, 2012 7:59

Dołączył(a): Wt maja 08, 2012 10:16
Posty: 93
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
mkb napisał(a):
...z perspektywy ateizmu, to rzeczywiście katolicyzm, polityka KK, musi wyglądać potwornie.
wiara zmienia calkowice perspektywe patrzenia.
nie ma szans, ze niewierzący może zrozumieć wierzącego.


Nie tylko z perspektywy ateizmu.
Wystarczy spojrzeć na instytucję Kościoła Katolickiego z perspektywy innej, niż katolicka.
"Z boku" wszystko widać lepiej i dokładniej i nie dotytyczy to tylko spraw religijnych.

mkb napisał(a):
przyzwoitość, moralność...te słowa padają tu na forum.
zaraz mi się przypomina "Moralność Pani Dulskiej" :-)

te słowa, są jedynie (trochę pustawymi) substytutami dobra i czystości.
ten kit jest dobry dla zlaicyzowanych społeczeństw...nie dla chrześcijan.


Jest sporo prawdy w powyższym stwierdzeniu.
"Przyzwoitość moralna" nie zawsze dotyczy chrześcijan.
Szkoda, że religijność tak często oznacza brak "przyzwoitości moralnej".
Chyba powinno być odwrotnie, no nie?

_________________
Krzysztof

Słuchaj zawsze głosu swego serca, a może usłyszysz ten cichy szept Boga który drzemie w każdym z nas.
W nim znajdziesz wskazówki jak zbudować własną drabinę, po której będziesz mógł wspiąć się do Niego.


Śr maja 23, 2012 8:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz mar 29, 2012 9:52
Posty: 266
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
mkb napisał(a):
przyzwoitość, moralność...te słowa padają tu na forum.
zaraz mi się przypomina "Moralność Pani Dulskiej" :-)

te słowa, są jedynie (trochę pustawymi) substytutami dobra i czystości.
ten kit jest dobry dla zlaicyzowanych społeczeństw...nie dla chrześcijan.


Wiesz co, jeżeli przyzwoitość i moralność to dla Ciebie tylko "pustawe substytuty dobra i czystości" - kit nie dla chrześcijan, to w ten sposób zabierasz chrześcijan z rozmów o etyce i moralności, które są, uważam, bardzo ważne dla społeczeństwa. Określenie pewnych minimalnych, uniwersalnych wartości i rozmów jak żyć jest KLUCZOWE dla zrozumienia, przyjaźni, tworzenia zdrowych relacji społecznych, stanowienia prawa.

Fundamentalistyczna postawa którą reprezentujesz jest interesująca dla mnie jak ciekawostka, jak np mudżahedin z granatem, ale szczerze mówiąc, boję się takich ludzi. Wiesz, zamykając moralność w Twoim ciasnym światku niczym nie różnisz się od innych fundamentalistów, którzy uważają swoją "czystość" i inne "wartości" jako świętość i np domagają się (przykłady z islamu, żeby wzmocnić wypowiedź) możliwości współżycia ze zmarłą żoną, dyskutują o tym jak bić żonę czy podobne.

_________________
Take the risk of thinking for yourself, much more happiness, truth, beauty, and wisdom will come to you that way.
C.H.


Śr maja 23, 2012 8:34
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
nigdzie nie stwierdziłam, ze moralność, przyzwoitość czy etyka nie są potrzebne.
w zagubionym i oddalonym od Boga świecie wydaja się rzeczywiście niezbędne.
napisałam jedynie, ze dla człowieka wierzącego istnieje coś o wiele ważniejszego,
a te postawy, są tam jedynie substytutami.
Bo przyzwoitość jest substytutem dobra, a moralność substytutem czystości.

...co do "granatów i innych fundamentalistów", to niestety nie trafiłeś.
moja katolicka, poniewierana tutaj religia, zabrania mi przelewu krwi pod groźbą potępienia wiecznego :-)
bardziej obawiałbym się tych, którzy odłączają się od tej religii, bo ich już nic nie trzyma na wodzy,
poza jakąś tam mimozowata przyzwoitością czy moralnością.


Śr maja 23, 2012 8:57

Dołączył(a): Cz mar 29, 2012 9:52
Posty: 266
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
mkb napisał(a):
nigdzie nie stwierdziłam, ze moralność, przyzwoitość czy etyka nie są potrzebne.
w zagubionym i oddalonym od Boga świecie wydaja się rzeczywiście niezbędne.
napisałam jedynie, ze dla człowieka wierzącego istnieje coś o wiele ważniejszego,
a te postawy, są tam jedynie substytutami.
Bo przyzwoitość jest substytutem dobra, a moralność substytutem czystości.


No to się nie zrozumieliśmy. Jeżeli akceptujesz minimalne standardy moralności/przyzwoitości, to bardzo się cieszę.

mkb napisał(a):
...co do "granatów i innych fundamentalistów", to niestety nie trafiłeś.
moja katolicka, poniewierana tutaj religia, zabrania mi przelewu krwi pod groźbą potępienia wiecznego :-)


Moje przykłady były przerysowane - jak sam nawet napisałem, chciałem napiętnować zachowania zgodne z moralnością danej religii, które są nie do obrony bez tej religii, jako de facto niemoralne. To nie musi być oczywiście przelewanie krwi. Odnieś się proszę do tego problemu.

mkb napisał(a):
bardziej obawiałbym się tych, którzy odłączają się od tej religii, bo ich już nic nie trzyma na wodzy,
poza jakąś tam mimozowata przyzwoitością czy moralnością.


Czy uważasz, że przyzwoitość i moralność ma swoje źródło tylko w Twojej religii i innowiercy lub niewierzący są nieprzyzwoici lub niemoralni?
Co masz na myśli pisząc "nic ich nie trzyma na wodzy"?

_________________
Take the risk of thinking for yourself, much more happiness, truth, beauty, and wisdom will come to you that way.
C.H.


Śr maja 23, 2012 9:14
Zobacz profil
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
JedenPost napisał(a):
mkb napisał(a):
...z perspektywy ateizmu, to rzeczywiście katolicyzm, polityka KK, musi wyglądać potwornie.


Dlaczego zaraz ateizmu, wystarczy zwykła ludzka przyzwoitość.

Zwykła ludzka przyzwoitośc gdy staje naprzeciw niewytłumaczalnego - a tym jest obraz z Guadalupe, który przebadany został w najnowoczesniejszych laboratoriach - nie usiłuje zdeprecjonować wierzących i naukowców, wyznaczając jakiś umowny poziom.

Zgodnie z aforyzmem - tylko puste kłosy dumnie sterczą w górą, gdy pełnie pochylają od ciężaru ziarna - tylko autentyczny człowiek nauki potrafi uczciwie i pokornie przyznać, że nauka nie wyjaśnia wszelkich zjawisk.
Pseudonauka zawsze wykpi, odrzuci.


Śr maja 23, 2012 9:19

Dołączył(a): Cz mar 29, 2012 9:52
Posty: 266
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
Alus napisał(a):
Zwykła ludzka przyzwoitośc gdy staje naprzeciw niewytłumaczalnego - a tym jest obraz z Guadalupe, który przebadany został w najnowoczesniejszych laboratoriach - nie usiłuje zdeprecjonować wierzących i naukowców, wyznaczając jakiś umowny poziom.

Zgodnie z aforyzmem - tylko puste kłosy dumnie sterczą w górą, gdy pełnie pochylają od ciężaru ziarna - tylko autentyczny człowiek nauki potrafi uczciwie i pokornie przyznać, że nauka nie wyjaśnia wszelkich zjawisk.


Nie znam tego przypadku, ale zakładam że to prawda co piszesz, że czegoś nie wiadomo w związku z tym obrazem. Oczywiście w takim przypadku można się poddać i powiedzieć, że zaangażowany w to naukowiec nie potrafi wyjaśnić problemu. To uczciwe.

Czy nie wydaje Ci się, że nieuczciwe byłoby stwierdzenie, że to Bóg czy Matka Boska czy inny nieziemski byt za tym stoi? No bo tak samo jak naukowiec nie znając przyczyny powienien powiedzieć "nie wiem", tak samo wierzący nie może twierdzić, że to Bóg tak sprawił, bo przecież też nie dowiódł że to On.

_________________
Take the risk of thinking for yourself, much more happiness, truth, beauty, and wisdom will come to you that way.
C.H.


Śr maja 23, 2012 9:51
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Dlaczego ludzie boja sie Kosciola Katolickiego?
Alus napisał(a):
JedenPost napisał(a):
mkb napisał(a):
...z perspektywy ateizmu, to rzeczywiście katolicyzm, polityka KK, musi wyglądać potwornie.


Dlaczego zaraz ateizmu, wystarczy zwykła ludzka przyzwoitość.

Zwykła ludzka przyzwoitośc gdy staje naprzeciw niewytłumaczalnego - a tym jest obraz z Guadalupe, który przebadany został w najnowoczesniejszych laboratoriach - nie usiłuje zdeprecjonować wierzących i naukowców, wyznaczając jakiś umowny poziom.


Gdzie niby deprecjonowałem? Pisząc o rozmowie na tym poziomie nie odnosiłem się w ogóle do tego czy fizycznie zamanifestowany cud jest prawdziwy czy nie, a do Twojego twierdzenia, że nie przymus, nie represje, nie niszczenie kultury, nie szkółki - tylko Matka Boska z Guadelupe... co moim zdaniem jest mydleniem oczu i ucieczką przed rzeczywistością. Mówiłem o Twojej w moich oczach wygodnickiej interpretacji historii społecznej, nie faktach fizycznych czy teologii.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr maja 23, 2012 10:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 100 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL