Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 2:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Mnogość słów w nauczaniu KK. 
Autor Wiadomość
Post Mnogość słów w nauczaniu KK.
Nurtuje mnie to od dłuższego czasu.
Dlaczego KK w formułowaniu swoich dokumentów, mówiąc kolokwialnie , owija tak strasznie wszystko w bawełnę?
Dlaczego używa tak skomplikowanego, abstrakcyjnego języka?
Czy gdyby go uprościł nie byłoby łatwiej interpretować i słuchać dokumentów KK?


Śr cze 06, 2012 15:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 17, 2012 9:05
Posty: 1335
Post Re: Mnogość słów w nauczaniu KK.
Już taka jest ta teologia Kościoła.

_________________
"Wszystko badajcie! Trzymajcie się tego, co dobre, a unikajcie wszystkiego, co złe" (1 Tes 5, 21-22)


Śr cze 06, 2012 15:11
Zobacz profil
Post Re: Mnogość słów w nauczaniu KK.
może podasz jakiś przykład?


Śr cze 06, 2012 15:12
Post Re: Mnogość słów w nauczaniu KK.
Margaret_ko jako studentka powinnaś znać ten problem doskonale. Na studiach to musiałam czytać literaturę, która zamiast wyłożenia na "chłopski rozum" owijała w bawełnę, tak że trzeba było masę czasu poświęcić na zrozumienie.
Jakbyś 30 lat przebywała w środowisku akademickim ,to byś też mówiła takim językiem i nie zdawałabyś sobie sprawy z tego, że poza tym środowiskiem mało kto Cię rozumie.
A jak pisałaś to ponoć planujesz karierę akademicką(?), więc się przyzwyczajaj ;)

Jak mówią takim językiem, to ludziska podziwiają piękno wystroju świątyni, bądź też myślą o sprawunkach dnia. W trakcie coś tam wyłapią z wypowiedzi i tyle. To i tak dużo :D

A tak przy okazji- z jakiej dziedziny to się kształcisz?


Śr cze 06, 2012 16:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Mnogość słów w nauczaniu KK.
Faktycznie, dobrze operować przykładami. Jeśli dokumenty kościelne są pisane skomplikowanym językiem to może wynikać z tego samego powodu, dla którego prace naukowe pisane są z użyciem precyzyjnych pojęć. Aby przekazać zrozumiale pewne rzeczy trzeba być precyzyjnym. Temu służą odpowiednie sformułowania i terminy. Samo Pismo święte pisane do ludzi prostych, dla nas dziś jest nieraz niezrozumiałe. Albo wiele pojęć w nim użytych wymaga wyjaśnienia, podania innego znaczenia, aby wskazać głębię danego terminu, czy całego sformułowania.

Można oczywiście wszystko napisać prosto, ale wtedy zagubimy treść i głębię. Albo "byle jak" i pozornie zrozumiale, albo "najlepiej jak się da" i naprawdę zrozumiale.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr cze 06, 2012 16:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Mnogość słów w nauczaniu KK.
Margaret_ka napisał(a):
Nurtuje mnie to od dłuższego czasu.
Dlaczego KK w formułowaniu swoich dokumentów, mówiąc kolokwialnie , owija tak strasznie wszystko w bawełnę?
Dlaczego używa tak skomplikowanego, abstrakcyjnego języka?
Czy gdyby go uprościł nie byłoby łatwiej interpretować i słuchać dokumentów KK?


Też się nad tym zastanawiam.
Zresztą to w małej mierze problem posługiwania się językiem teologicznym,
ale problem jakiejś (okropnej jak dla mnie) maniery językowej.

Problem jest spory, bo zniechęca do zapoznawanie
się do zapoznawania się z takimi dokumentami
oraz sprawia wrażenie (czasem to nie tylko wrażenie)
że sprawa jest jakaś mętna i podejrzana, niejasna...
że ktos tu coś kręci...

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Śr cze 06, 2012 16:05
Zobacz profil
Post Re: Mnogość słów w nauczaniu KK.
Val napisał(a):
Margaret_ko jako studentka powinnaś znać ten problem doskonale. Na studiach to musiałam czytać literaturę, która zamiast wyłożenia na "chłopski rozum" owijała w bawełnę, tak że trzeba było masę czasu poświęcić na zrozumienie.
Jakbyś 30 lat przebywała w środowisku akademickim ,to byś też mówiła takim językiem i nie zdawałabyś sobie sprawy z tego, że poza tym środowiskiem mało kto Cię rozumie.
A jak pisałaś to ponoć planujesz karierę akademicką(?), więc się przyzwyczajaj ;)

Jak mówią takim językiem, to ludziska podziwiają piękno wystroju świątyni, bądź też myślą o sprawunkach dnia. W trakcie coś tam wyłapią z wypowiedzi i tyle. To i tak dużo :D

A tak przy okazji- z jakiej dziedziny to się kształcisz?


Prawo.
Na chwilę obecną. Zobaczymy po sesji, czy dalej jest to aktualne :x
Na razie mam tylko tło historyczne, dopiero w październiku zacznę przedmioty "typowe".
Na razie nie jest tak źle ;)


Śr cze 06, 2012 16:19
Post Re: Mnogość słów w nauczaniu KK.
Eeee, to poczekaj z tymi zarzutami do Kościoła o skomplikowany język dokumentów...
Miałaś już elementy logiki ?

"Prawa logiczne logiki predykatów ( tautologie )
[...]Ponieważ tautologie rachunku zdań dotyczą zdań o dowolnej strukturze, dotyczą również
zdań o strukturze logiki predygatów. Dlatego obowiązuje reguła recepcji praw logiki zdań
( np.prawa tożsamości, reguły odrywania, podstawiania ), lecz również specyficzne reguły
logiki predykatów, których przedstawienie przekracza już zamierzenia autorów ze względu na
obecny program nauczania przedmiotu."
;)


Śr cze 06, 2012 16:38
Post Re: Mnogość słów w nauczaniu KK.
Miałam!
Zaliczone.
Nie chcę do tego wracać! :D

Tylko że z językiem prawnym niewiele osób ma styczność bez potrzeby.
A takie listy duszpasterskie mają jednak chyba na celu... no właśnie, co? ewangelizację?


Śr cze 06, 2012 17:14
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Mnogość słów w nauczaniu KK.
Osobiście bardziej mnie odstrasza zbyt patetyczny język. Nieraz jest to związane z ważnymi świętami, gdzie powinniśmy emanować radością i sami mówić piękne słowa, ale słuchając tego od dziecka, muszę się nieraz zmuszać aby wychwycić treść, ukrytą pod pięknymi słowami.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr cze 06, 2012 17:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Mnogość słów w nauczaniu KK.
Też na to zwróciłam uwagę kilka razy. Te wszystkie "ubogacenia", "dawania świadectwa", "miłowania", etc...

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Śr cze 06, 2012 19:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Mnogość słów w nauczaniu KK.
MARIEL napisał(a):
Eeee, to poczekaj z tymi zarzutami do Kościoła o skomplikowany język dokumentów...
Miałaś już elementy logiki ?

"Prawa logiczne logiki predykatów ( tautologie )
[...]Ponieważ tautologie rachunku zdań dotyczą zdań o dowolnej strukturze, dotyczą również
zdań o strukturze logiki predygatów. Dlatego obowiązuje reguła recepcji praw logiki zdań
( np.prawa tożsamości, reguły odrywania, podstawiania ), lecz również specyficzne reguły
logiki predykatów, których przedstawienie przekracza już zamierzenia autorów ze względu na
obecny program nauczania przedmiotu."
;)


Ja spotkałam się z językiem jeszce bardziej skomplikowanym
a nawet sama go stosowałam. Problem w tym, że listy pasterskie czy dokumenty Kościoła
nie są kierowane do wąskiego kręgu specjalistów i powinien je rozumieć każdy człowiek. nawet ten bez wyrobienia językowego.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Cz cze 07, 2012 10:02
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: Mnogość słów w nauczaniu KK.
język polski trudny język
Kończy się seminarium poświęcone osmozie cieczy. Profesor podsumowuje:
- I tak właśnie ścieka woda. Czy wszystko jest zrozumiałe?
Wstaje jeden ze studentów - Murzyn i mówi:
- Ja ciegoś nie rozumiem. Jak to jest: woda ścieka i pies ścieka?


Cz cze 07, 2012 10:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 02, 2010 20:22
Posty: 80
Post Re: Mnogość słów w nauczaniu KK.
To może ktoś poda jakiś konkretny przykład?
Moglibyśmy go poddać tutaj konstruktywnej krytyce i przy odrobinie szcześcia duchowni odwiedzający forum (?) by skorzystali...

P.S.
Tak dla pewności - to nie ironia mam dobre intencje poza tym chętnie bym się przekonał czy rzeczywiście da się język Kościoła uczynić prostym.


Cz cze 07, 2012 11:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 18:01
Posty: 91
Post Re: Mnogość słów w nauczaniu KK.
WIST napisał(a):
Faktycznie, dobrze operować przykładami. Jeśli dokumenty kościelne są pisane skomplikowanym językiem to może wynikać z tego samego powodu, dla którego prace naukowe pisane są z użyciem precyzyjnych pojęć. Aby przekazać zrozumiale pewne rzeczy trzeba być precyzyjnym. Temu służą odpowiednie sformułowania i terminy.


... a tu przykład:


"Tradycja święta zatem i Pismo święte ściśle się ze sobą łączą i komunikują. Obydwoje bowiem, wypływając z tego samego źródła Bożego, zrastają się jakoś w jedno i zdążają do tego samego celu. Albowiem Pismo św. jest mową Bożą, utrwaloną pod natchnieniem Ducha Świętego na piśmie, a święta Tradycja, słowo Boże, przez Chrystusa Pana i Ducha Świętego powierzone Apostołom, przekazuje w całości ich następcom, by oświeceni Duchem prawdy, wiecznie je w swym nauczaniu zachowywali, wyjaśniali i rozpowszechniali. Stąd to Kościół osiąga pewność swoją co do wszystkich spraw objawionych nie przez samo Pismo święte. Toteż obydwoje należy z równym uczuciem czci i poważania przyjmować i mieć w poszanowaniu. Święta Tradycja i Pismo św. stanowią jeden święty depozyt słowa Bożego powierzony Kościołowi. "

(Konstytucja dogmatyczna o Objawieniu Bożym "DEI VERBUM", nn.9-10[1])

Cóż za precyzyjne pojęcie: "zrastają się jakoś".

:)


Cz cze 07, 2012 11:47
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 19 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL