Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 17:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Czy Kościół jest dziś w defensywie w stosunku do zła ? 
Autor Wiadomość
Post Czy Kościół jest dziś w defensywie w stosunku do zła ?
Wieki temu był raczej ofensywny, zwłaszcza w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. A teraz ?


Wt cze 26, 2012 16:39
Post Re: Czy Kościół jest dziś w defensywie w stosunku do zła ?
Modlitwa, eucharystia to najpotężniejszy oręż w walce ze złem.


Wt cze 26, 2012 18:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Czy Kościół jest dziś w defensywie w stosunku do zła ?
A skąd to pytanie? Jakie masz przesłanki, aby wątpić że nie jest w ofensywie?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt cze 26, 2012 19:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt cze 21, 2011 21:45
Posty: 238
Lokalizacja: Rzeszów, Podkarpackie
Post Re: Czy Kościół jest dziś w defensywie w stosunku do zła ?
Gdyby szatan nie dostawał batów to by tak mocno nie atakował Kościoła. Wg mnie jest właśnie odwrotnie więc zły próbuje na wszelkie sposoby zniszczyć KK i wiarę.
Bylejakość złego cieszy i nie musi wtedy zadawać sobie trudu...
piona

_________________
John & Stasi Eldredge -"Miłość i wojna" - Obowiązkowa lektura dla każdego małżeństwa :)


Wt cze 26, 2012 20:39
Zobacz profil
Post Re: Czy Kościół jest dziś w defensywie w stosunku do zła ?
WIST napisał(a):
A skąd to pytanie? Jakie masz przesłanki, aby wątpić że nie jest w ofensywie?

Widzę, że na tym forum chodzisz za mną (siedzisz mi na ogonie).
Po prostu chcę poznać opinie (zdanie) innych ludzi.
Zapoznać się z nastrojami społecznymi. :D


Śr cze 27, 2012 8:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Czy Kościół jest dziś w defensywie w stosunku do zła ?
Akurat tak wyszło :)

Myślałem już że masz jakieś ciekawe informacje w tym temacie. Ofensywa, czy defensywa, niekiedy zależy od taktyki. Jedno i drugie może obrócić się w zwycięstwo, lub klęskę. Osobiście zastanawiam mnie to pytanie, bo nie wiem jak na nie odpowiedzieć. Na pewno Kościół walczy z tym w czym widzi zło. Pytanie tylko czy mówimy o całości, czyli też postawie samych wiernych, czy o instytucjonalnym zwalczaniu zła upatrywanym np w aborcji lub innych podobnych problemach.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Śr cze 27, 2012 11:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Czy Kościół jest dziś w defensywie w stosunku do zła ?
R77 napisał(a):
Wieki temu był raczej ofensywny, zwłaszcza w pierwszych wiekach chrześcijaństwa.

Co dokładnie rozumiesz przez te stwierdzenie?

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Śr cze 27, 2012 11:53
Zobacz profil
Post Re: Czy Kościół jest dziś w defensywie w stosunku do zła ?
Oj, wiele myśli mi się kłębi ...
Na przykład to, że do pewnego czasu (na pewno w pierwszych wiekach chrześcijaństwa) rosła liczba wiernych, a teraz maleje.
Można powiedzieć, że ta liczba rosła, bo Kościół kiedyś był bardziej ofensywny niż defensywny, obecnie zaś maleje, bo w Kościele góruje postawa defensywna (obrona przed wrogami).


Śr cze 27, 2012 14:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Czy Kościół jest dziś w defensywie w stosunku do zła ?
Tyle, że w pierwszych wiekach chrześcijaństwa kościół był ofensywny głównie w stosunku do innowierców - ale czy do zła? Zmuszanie do zmiany wiary, prześladowania na tle religijnym itp. raczej nie s niczym dobrym.
W porównaniu z niektórymi praktykami, dzisiejszy kościół jest przyjazną instytucją.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Śr cze 27, 2012 16:07
Zobacz profil
Post Re: Czy Kościół jest dziś w defensywie w stosunku do zła ?
Dobre pytanie.Kościół w defensywie i tak i nie! Zarażony "tolerancją" świata zapewne oznacza defensywę,która może przerodzić się w kult samouwielbienia z splugawieniem Najświętszego Sakramentu,które ma miejsce w niektórych Poznańskich Kościołach jak u św. Jana Vinneya na Sołaczu czy u Jana Kantego na Grunwaldzie, gdzie z centralnego miejsca w Kościele Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie został WYRZUCONY do bocznych naw Kościoła a na miejscy centralnym stoi "tron" na którym sadza swoje cztery litery "ksiądz-nowator" i mieni się "ważniejszym" od Syna Bożego ! Podobna sprawa nie oszczędziła Katedry Poznańskiej Pana Jezusa też usunięto z centrum do kaplicy bocznej jako "mniejszej wartości?" niż zabytkowy ołtarz? Proboszcz u św.Jana Vinneya poszedł aż tak daleko,że nawet zgasił czerwoną lampkę (z oszczędności? w dobie Led?)! Podobnie sprawa wygląda w Kościele na Górczynie,też Tabernakulum jest w bocznej nawie jakby......ach szkoda słów! "...dym piekielny wdarł się do Kościoła.." (Fatima)


Pn lip 02, 2012 19:03
Post Re: Czy Kościół jest dziś w defensywie w stosunku do zła ?
Odp.do "MIXer" Modlitwa, eucharystia to najpotężniejszy oręż w walce ze złem.
Tak masz rację! Ale czy na tym zakończyć? Czy nie trzeba zrobić coś więcej? Ze swego doświadczenia wiem,że sama modlitwa nie wystarczy musi być czyn,"bat ze sznurków",siła fizyczna do "przewracania stołków kupieckich" itd. ....i to jeszcze do końca sprawy niekiedy nie załatwia. Śp.Biskup Etter sprawę,którą Mu zgłosiłem po prawie rocznym zwodzeniu przez władze Franciszkańskie załatwił w 2 godz.! I osoba zakonna została wydalona z Poznania i proceder się zakończył. Ta Diecezja została wyczyszczona a co dalej ta osoba robiła w Niepokalanowie to nie wiem.Natomiast do dzisiaj choć minęło 28 lat jestem traktowany jako łotr z lewej str.przez Franków. Nie żale się bo to zapłata. Przede mną następne zadania i wykonać je muszę bo tak trzeba.
Pozdrawiam.


Pn lip 02, 2012 21:01
Post Re: Czy Kościół jest dziś w defensywie w stosunku do zła ?
stojedenastka napisał(a):
Dobre pytanie.Kościół w defensywie i tak i nie! Zarażony "tolerancją" świata zapewne oznacza defensywę,która może przerodzić się w kult samouwielbienia z splugawieniem Najświętszego Sakramentu,które ma miejsce w niektórych Poznańskich Kościołach jak u św. Jana Vinneya na Sołaczu czy u Jana Kantego na Grunwaldzie, gdzie z centralnego miejsca w Kościele Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie został WYRZUCONY do bocznych naw Kościoła a na miejscy centralnym stoi "tron" na którym sadza swoje cztery litery "ksiądz-nowator" i mieni się "ważniejszym" od Syna Bożego ! Podobna sprawa nie oszczędziła Katedry Poznańskiej Pana Jezusa też usunięto z centrum do kaplicy bocznej jako "mniejszej wartości?" niż zabytkowy ołtarz? Proboszcz u św.Jana Vinneya poszedł aż tak daleko,że nawet zgasił czerwoną lampkę (z oszczędności? w dobie Led?)! Podobnie sprawa wygląda w Kościele na Górczynie,też Tabernakulum jest w bocznej nawie jakby......ach szkoda słów! "...dym piekielny wdarł się do Kościoła.." (Fatima)

Boże, aż się dziwię że Pan Jezus po takim traktowaniu nie dołaczył do oburzonych by z nimi demonstrować swój sprzeciw.


Pn lip 02, 2012 22:18
Post Re: Czy Kościół jest dziś w defensywie w stosunku do zła ?
Kościół jest żywy wiec dojrzewa, jak każdy z nas.
To młodzi są bardziej skorzy do walki wręcz, niż starsi.
Jak z problemami radzi sobie ktoś starszy? Raczej bardziej dyplomatycznie...
Podobnie jest z Kościołem jako takim.


Wt lip 03, 2012 1:01

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Czy Kościół jest dziś w defensywie w stosunku do zła ?
Ja myślę, że Kościół od bardzo dawna nie jest już ani w ofensywie ani defensywie.

Panuje rozejm.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lip 03, 2012 5:50
Zobacz profil
Post Re: Czy Kościół jest dziś w defensywie w stosunku do zła ?
dobry żart tymfa wart!


Wt lip 03, 2012 6:45
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL