Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 20:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona
 wymarzony system polityczny 
Autor Wiadomość
Post wymarzony system polityczny
nie wiem czy dobry dział wybrałam, ale może..

mkb napisał(a):
moim zdaniem glosowanie na indywidua, które znamy i z którymi się zgadzamy byłoby o wiele uczciwsze. ja bym glosowała na katolików, bo jestem katoliczka i oczekiwałabym od tych osób, żeby dbali o interesy katolików. jak ktoś chciałby walczyć o co innego, to tez miałby swojego kandydata.


a jak wy?
temat jest luźny chodzi o pomysły na system polityczny,
a nie o popisywanie się swoja wiedza z zakresu politologii itp.


So lip 14, 2012 1:31

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: wymarzony system polityczny
Ordoliberalizm

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


So lip 14, 2012 5:20
Zobacz profil
Post Re: wymarzony system polityczny
ok. zmuszasz mnie do szukania :-)

"Ordoliberalizm był próbą modyfikacji anglosaskiego klasycznego liberalizmu i przystosowania go do warunków i mentalności niemieckiej. Poszanowanie dla własności prywatnej i reguł gospodarki rynkowej łączono z katolicką nauką społeczną i konserwatyzmem obyczajowym.

Ordoliberalizm opierał się na katolickiej nauce o naturze człowieka, dostrzegając rolę wspólnoty, tradycji, obyczaju i religii. Wolność, zdaniem ordoliberałów, była konsekwencją ludzkiej wolnej woli. Ustawy nie powinny tworzyć nowych norm, lecz ujmować tradycyjne obyczaje w kategorie prawne.

W gospodarce ordoliberałowie podkreślali aspekt etyczny, przeciwstawiali się traktowaniu pracowników "jak maszyny", z uwagą podchodzili do papieskich encyklik społecznych. Opowiadali się za gospodarką rynkową, szczególnie doceniając i wspierając klasę średnią i drobną burżuazję. Dopuszczali interwencję państwa w gospodarkę tam, gdzie było to konieczne dla obrony konkurencji. Państwo miało zatem bronić wolnego rynku przed monopolami i oligopolami. Ordoliberalizm opowiadał się zdecydowanie za demokracją parlamentarną, którą traktował jako zaporę przeciwko totalitaryzmowi i kolektywizmowi. Ordoliberałowie obawiali się jednak tyranii większości i populizmu, ponad wolę większości stawiając rządy prawa. Ordoliberałowie popierali decentralizację władzy i federalizację państwa." (Wiki)


na pierwszy rzut oka wygląda to nieźle..


So lip 14, 2012 6:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 17, 2012 9:05
Posty: 1335
Post Re: wymarzony system polityczny
Ja jakoś wolę nie uczestniczyć w głosowaniach niż zagłosować źle,a później żałować.

_________________
"Wszystko badajcie! Trzymajcie się tego, co dobre, a unikajcie wszystkiego, co złe" (1 Tes 5, 21-22)


So lip 14, 2012 8:52
Zobacz profil
Post Re: wymarzony system polityczny
A to Iwono19 ksiądz zapomniał w Twojej parafii powiedzieć, że brak głosowania w wyborach jest grzechem??


So lip 14, 2012 9:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 17, 2012 9:05
Posty: 1335
Post Re: wymarzony system polityczny
Ja uczestniczę w głosowaniach obecnie, ale zawsze jak zagłosuje źle (bo później okaże się, że dana osoba czy partia nie jest zbyt dobra lub coś podobnego) to mam jakieś dziwne wyrzuty sumienia.

A co do wyborów to ksiądz nic w mojej parafii nie mówi, że brak udziału w głosowaniach grzechem jest. Czasem zachęca, ale to wszystko.

_________________
"Wszystko badajcie! Trzymajcie się tego, co dobre, a unikajcie wszystkiego, co złe" (1 Tes 5, 21-22)


So lip 14, 2012 9:18
Zobacz profil
Post Re: wymarzony system polityczny
Cytuj:
ks. Bortkiewicz. – Grzech jest bowiem pojęciem głęboko religijnym i teologicznym. Bardziej z zakresu etyki wywodzi się natomiast pojęcie „zła moralnego”. Dla człowieka wierzącego, który potrafi dostrzec obecność Boga w historii i w działaniach społecznych, „zło moralne”, np. niegłosowanie, jeżeli jest popełnione w sposób świadomy i dobrowolny, może być uznawane za grzech. Podobnie kategorią grzechu są m.in. oszustwa podatkowe czy celowe unikanie służby wojskowej – podkreśla ksiądz profesor.


Źródło


So lip 14, 2012 9:38
Post Re: wymarzony system polityczny
ale ci się dostało Iwona :-)

a wracając do tematu, Val, jaki system polityczny ci się podoba?
jeśli to ty na tym zdjęciu, to wyglądasz na kapitalistkę.. ;-)


So lip 14, 2012 9:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 17, 2012 9:05
Posty: 1335
Post Re: wymarzony system polityczny
Tak jak już napisałam wcześniej, obecnie głosuję. Jak będzie później w następnych latach? Tego nie wiem.

_________________
"Wszystko badajcie! Trzymajcie się tego, co dobre, a unikajcie wszystkiego, co złe" (1 Tes 5, 21-22)


So lip 14, 2012 11:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N lip 01, 2012 21:27
Posty: 411
Post Re: wymarzony system polityczny
Val napisał(a):
A to Iwono19 ksiądz zapomniał w Twojej parafii powiedzieć, że brak głosowania w wyborach jest grzechem??

Ale bzdura... Katolik ma obowiązek troszczyć się o życie społeczne, ale sposób w jaki to robi to już jego sprawa. Jeśli ktoś uzna np., że nie weźmie udziału w głosowaniu na znak protestu przeciwko słabości klasy politycznej, to jak najbardziej jest to troska o życie społeczne.
Cytuj:
jeśli to ty na tym zdjęciu, to wyglądasz na kapitalistkę.. :)

Na kapitalistkę? Ciekawy wniosek. A jaki jest alternatywny wizerunek do kapitalistycznego? Skórzana czapka i kozia bródka? ;)


So lip 14, 2012 13:10
Zobacz profil
Post Re: wymarzony system polityczny
silgar napisał(a):
A jaki jest alternatywny wizerunek do kapitalistycznego? Skórzana czapka i kozia bródka? ;)


ha ha
nie..
może taki jak w profilu Iwony ;-)

--------

ja nigdy w życiu nie glosowałam.


So lip 14, 2012 13:23
Post Re: wymarzony system polityczny
Owszem- kapitalistka :). Stwierdziłam że nie będę się powtarzać- już wałkowałam temat preferencji. Jestem zwolenniczką liberalizmu. Wzorem może być Szwajcaria na gruncie europejskim :)
Ale nie w wydaniu partii rządzących i dotychczasowych na scenie politycznej.

silgar napisał(a):
Ale bzdura... Katolik ma obowiązek troszczyć się o życie społeczne, ale sposób w jaki to robi to już jego sprawa. Jeśli ktoś uzna np., że nie weźmie udziału w głosowaniu na znak protestu przeciwko słabości klasy politycznej, to jak najbardziej jest to troska o życie społeczne.

mkb napisał(a):
ja nigdy w życiu nie glosowałam.


W takim razie oficjalna wykładnia KK dla informacji katolików tego forum:
Cytuj:
Sekretarz generalny Episkopatu bp Stanisław Budzik przypomniał, że świadomy brak udziału w wyborach parlamentarnych to "grzech zaniedbania".

Polscy biskupi zaapelowali o udział w wyborach w liście, który zostanie odczytany 14 października, na tydzień przed wyborami, we wszystkich kościołach w kraju.
Sekretarz generalny Episkopatu bp Stanisław Budzik przypomniał, że świadomy brak udziału w wyborach parlamentarnych to "grzech zaniedbania".

Polscy biskupi zaapelowali o udział w wyborach w liście, który zostanie odczytany 14 października, na tydzień przed wyborami, we wszystkich kościołach w kraju.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik po zebraniu plenarnym KEP przypomniał o prawie i obowiązku moralnym uczestnictwa w wyborach. Podkreślił, że człowiek wierzący powinien być aktywny społecznie i brać udział w wyborach.

Bierność, izolowanie się, ucieczka w prywatność, sprzeciwiają się godności osoby ludzkiej, która z natury jest istotą społeczną i powinna być podmiotem,, zasadą i celem wszystkich przedsięwzięć społecznych, także politycznych. Te naturalne zobowiązania, ciążące na każdym człowieku, są jeszcze wzmocnione przez wymogi wiary chrześcijańskiej - napisali biskupi w liście.

Abp Michalik zapewnił, że Kościół nie utożsamia się z żadną partią polityczną. Podkreślił, że w wyborach trzeba zagłosować "właściwie", tzn. "zgodnie ze swoimi przekonaniami moralnymi". Ludzie wierzący powinni oddać głos na te osoby, których postawa i poglądy są im bliskie, a przynajmniej nie sprzeciwiają się wierze katolickiej i katolickim wartościom oraz zasadom moralnym - głosi list biskupów.

Więcej tutaj->KEP
Co ciekawe- list informujący że grzechem jest brak udziału w wyborach był odczytany we wszystkich kościołach w kraju.

A tu pełna treść listu biskupów dla tych, którzy przegapili: http://www.diecezja.opole.pl/index.php/wiadomosci/listy-pasterskie/episkopatu-polski/290-odpowiedzialno-za-dobro-wspolne

Wstęp jest jasny:
Zbliżające się wybory parlamentarne są okazją do przypomnienia najważniejszych zasad nauki społecznej Kościoła dotyczących życia obywatelskiego oraz skłaniają nas do refleksji nad jakością polskiej polityki i nad przyszłością naszej Ojczyzny. Na początku chcielibyśmy przypomnieć o prawie i obowiązku moralnym uczestnictwa w wyborach. Współodpowiedzialność za dobro wspólne, do której jesteśmy zobowiązani jako obywatele, domaga się korzystania z prawa wyborczego (por. KKK 2240). Uczestnictwo w wyborach jest jedną z najpoważniejszych gwarancji ciągłości demokracji (KNSK 190), zapewnia bowiem możliwość rzeczywistej kontroli społecznej rządzących, a w razie potrzeby, także pokojowej wymiany grup sprawujących władzę.

No chyba, że ktoś jest przeciw demokracji, to faktycznie nie powinien chodzić na wybory ;)


So lip 14, 2012 19:16

Dołączył(a): N lip 01, 2012 21:27
Posty: 411
Post Re: wymarzony system polityczny
Nic nie poradzę. To ciągle bzdura, tylko teraz na wyższym szczeblu...


So lip 14, 2012 20:06
Zobacz profil
Post Re: wymarzony system polityczny
nigdy nie przystąpiłam do wyborów, bo nigdy nie interesowałam się polityka.
jak można iść i glosować jak nie zna się kandydatów?
emigracja zmieniła moje podejście do tych spraw, ale nadal nie na tyle, aby iść i glosować.
może kiedyś..
co mnie najbardziej zniechęca w polityce, to to, ze ludzie nigdy nie są zadowolenia..
narzekają, wybierają nowych, a potem znowu narzekają na tych, których wybrali,
jeżdżą po nich, kłody pod nogi rzucają, choć ich sami wybrali..
potem wybierają ich przeciwników i cały proces się powtarza...


N lip 15, 2012 14:07
Post Re: wymarzony system polityczny
@mkb lenistwo to jeden z grzechów głównych. Przed wyborami media poświęcają uwagę kandydatom i partiom. Można sprawdzić w Internecie na jakie partie można oddać głos. Właściwie to ciężko nie słyszeć o wyborach :D
Więc proszę mi tu nie tłumaczyć się pospolitym lenistwem. A jakby 20% uprawnionych poszło na wybory z czego 60% głosowałoby na sadystę z dyktatorskimi zapędami?? To wtedy też byś się tak przed Bogiem usprawiedliwiała dlaczego nie pofatygowałaś się do urny? Że masz gdzieś demokrację i nie chciało Ci się dowiedzieć kto startuje?

A głosują jak głosują. Ja roszczę sobie pełne prawo do krytyki ku rozpaczy fanów partii rządzącej, bo moja partia nie jest u władzy, ba- nawet w sejmie :D
Zresztą - w wątku o PO są miłośnicy partii, którzy nawet z entuzjazmem chwalą podwyżki podatków i plany wprowadzenia podatku katastralnego, więc nie każdy narzeka na swoich wybrańców. To, że ktoś głosuje bezmyślnie, po okładce to już problem jego inteligencji. Głupota czasem słono kosztuje ;)


N lip 15, 2012 14:26
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 120 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL