Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 0:39



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Obirek: Indoktrynacja religijna się nie sprawdza 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Obirek: Indoktrynacja religijna się nie sprawdza
Spostrzeżenia prof. Obirka nt religijności Polaków na tle światowym. Niestety bardzo lakoniczne, ale zawsze.

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103085,1229 ... nych_.html

Ciekawe kiedy u nas nastąpi tąpnięcie liczby wiernych? Jak dorośnie młode pokolenie zniechęcone przez niezbyt przekonującą indoktrynację katolickiej katechezy?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn sie 13, 2012 10:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Obirek: Indoktrynacja religijna się nie sprawdza
rosnący sceptycyzm Polaków, zwłaszcza młodszego pokolenia, ma ścisły związek z jakościową ofertą Kościoła katolickiego w naszym kraju. W tym szczególnie da się zauważyć rosnącą alergię uczniów i studentów, którzy przeszli przez tzw. religię w szkołach, a mówiąc dokładnie przez niezbyt przekonującą indoktrynację katolickiej katechezy. Podobną współzależność dostrzegam pomiędzy politycznym zaangażowaniem katolickich hierarchów w politykę.

W pełni się zgadzam.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sie 13, 2012 10:26
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 13, 2012 12:36
Posty: 963
Post Re: Obirek: Indoktrynacja religijna się nie sprawdza
Widzialny Kościół ulegnie dezintegracji wskutek fałszywych doktryn głoszonych wewnątrz Kościoła, propagowanej i nauczanej w Kościele nienawiści udającej miłość i będącą efektem grzechu pychy i chciwości walki o władzę, na różnych szczeblach hierarchii kościelnych i w różnych miejscach świata.
Proces ten już trwa, a w widoczny dla wszystkich sposób nastąpi po śmierci Papieża Benedykta XVI.
Prawdziwy Kościół Chrystusowy uratuje się w ludzkich sercach, jednak ten Kościół będzie musiał "uciec na pustynię" w związku z powszechnymi prześladowaniami wyznawców Chrystusa.
To właśnie ten Kościół przywita Chrystusa, gdy On przyjdzie w chwale, ponownie na Ziemię.

_________________
Jezus Chrystus jest Panem Świata i Wszechświata, jest Królem Polski, mojej ukochanej Ojczyzny.
Króluj nam, Chryste !!


Pn sie 13, 2012 12:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Obirek: Indoktrynacja religijna się nie sprawdza
I może dlatego katecheza, czy też głoszenie podstaw w postaci kerygmatu, staje się powoli zadaniem wspólnot przyparafialnych, czy literatury np książek prof. Świderkówny, czy Hołowni. Niektórzy ludzie zwyczajnie interesują się sprawami wiary długo po tym jak dostaną ostatnią ocenę z religii. Dla nich organizuje się nauczanie, kursy, czy po prostu daje możliwość uczestnictwa w rekolekcjach, lub udzielania się w ruchach i wspólnotach. I jest to chyba powrót do bardziej naturalnego głoszenia ewangelii, niż sformalizowane i masowe nauczanie religii w szkole.

Natomiast jak zawsze dziwi mnie że nazywa się indoktrynacją, coś co przynosi tak nikle efekty. Inna sprawa że pod indoktrynacje można podciągnąć wszelkie wychowanie, nie ważne w jakim duchu. Gdyby dzieci i młodzież mogły wychowywać się same bez pomocy z zewnątrz... wtedy nie mielibyśmy "indoktrynacji" lecz "wolność".

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn sie 13, 2012 20:15
Zobacz profil
Post Re: Obirek: Indoktrynacja religijna się nie sprawdza
WIST napisał(a):
Natomiast jak zawsze dziwi mnie że nazywa się indoktrynacją, coś co przynosi tak nikle efekty.
Ale dlaczego cię dziwi? Mało skuteczna indoktrynacja nie przestaje być indoktrynacją.
WIST napisał(a):
Inna sprawa że pod indoktrynacje można podciągnąć wszelkie wychowanie, nie ważne w jakim duchu. Gdyby dzieci i młodzież mogły wychowywać się same bez pomocy z zewnątrz... wtedy nie mielibyśmy "indoktrynacji" lecz "wolność".
Można. Czasem również "się podciąga" wychowywanie młodzieży, np. system wychowania w III Rzeszy, ZSRR, KRLD... Cechą odróżniającą in-doktryna-cję od edukacji jest oczekiwanie i wyrabianie bezkrytycznego podejścia do przekazywanej doktryny.


Wt sie 14, 2012 5:25
Post Re: Obirek: Indoktrynacja religijna się nie sprawdza
WIST napisał(a):
I może dlatego katecheza, czy też głoszenie podstaw w postaci kerygmatu, staje się powoli zadaniem wspólnot przyparafialnych, czy literatury np książek prof. Świderkówny, czy Hołowni.
Świderkówna przynajmniej pisze konkretnie (bo zna się na starożytności) i w uporządkowany sposób. Hołownia... muj borze! Jego książki to pseudoluzackie gnioty, z atrakcyjnymi tytułami rozdziałów, w których kryje się miałka, płytka treść. Pop-chrześcijaństwo tańczące na lodzie.


Wt sie 14, 2012 6:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Obirek: Indoktrynacja religijna się nie sprawdza
akruk napisał(a):
i wyrabianie bezkrytycznego podejścia do przekazywanej doktryny.


Jakieś konkrety uzasadniające powyższy zarzut?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt sie 14, 2012 7:16
Zobacz profil
Post Re: Obirek: Indoktrynacja religijna się nie sprawdza
Johnny99 napisał(a):
akruk napisał(a):
i wyrabianie bezkrytycznego podejścia do przekazywanej doktryny.
Jakieś konkrety uzasadniające powyższy zarzut?
Jaki zarzut? Johnny, obudź się, bo znowu kompletnie nie rozumiesz tego, czego się czepiasz. Oczekiwanie, żeby nauczani nie podejmowali prób własnego osądu, nie analizowali krytycznie, nie usiłowali kwestionować przekazywanych im treści, promowanie bezkrytycznego przyswajania wpajanej doktryny - to część definicji indoktrynacji.


Wt sie 14, 2012 9:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Obirek: Indoktrynacja religijna się nie sprawdza
akruk napisał(a):
Ale dlaczego cię dziwi? Mało skuteczna indoktrynacja nie przestaje być indoktrynacją.

Jeśli dla księży dobrowolna katecheza była by ukrytą formą indoktrynacji, to iście szatański pomysł, zważywszy że jest tak mało skuteczna. Mnie w każdym razie z indoktrynacją się w ogóle nie kojarzy. Ale każdy może sądzić co chce.
Dawno na lekcji religii nie byłem, ale w moim przekonaniu, opartym na doświadczeniu i praktyce, wręcz tępione są wszelkie przejawy bezkrytycznego myślenia o sprawach wiary. Zresztą nie trzeba tutaj wspólnot, w których mocny nacisk kładzie się na świadomość dokonywanych wyborów, szczególnie w kwestii wiary. Ja nieustannie na Mszy słyszę o wyborze, o konieczności bycia świadomym w to w co się wierzy, inaczej wiara sensu nie ma. Ale twierdzić każdy może co chce. Jedynie subiektywnie w oparciu o jedną małą swoją parafię tworzą obraz ogólny, a inni starają się obiektywnie zobaczyć całość w oparciu o całość.

akruk napisał(a):
Świderkówna przynajmniej pisze konkretnie (bo zna się na starożytności) i w uporządkowany sposób. Hołownia... muj borze! Jego książki to pseudoluzackie gnioty, z atrakcyjnymi tytułami rozdziałów, w których kryje się miałka, płytka treść. Pop-chrześcijaństwo tańczące na lodzie.

To tylko ogólniki. Mnie podobały się ksiązki i jednego i drugiego. Zresztą trudno aby Hołownia pisał jakoś strasznie głęboko, skoro nieraz tłumaczy poprostu podstawy wiary. Trudno aby w podręczniku do 1 klasy do przyrody, była wyłożona fizyka kwantowa. Ale każdy lubi to co lubi. Mnie osobiście się posoba, przynosi też dobre owoce w postaci i odświażenia wiedzy i pogłębienia jej.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt sie 14, 2012 23:32
Zobacz profil
nieobecny

Dołączył(a): Pt sie 03, 2012 13:34
Posty: 103
Post Re: Obirek: Indoktrynacja religijna się nie sprawdza
Jajko napisał(a):
Spostrzeżenia prof. Obirka nt religijności Polaków na tle światowym. Niestety bardzo lakoniczne, ale zawsze.


Ciekawe kiedy u nas nastąpi tąpnięcie liczby wiernych? Jak dorośnie młode pokolenie zniechęcone przez niezbyt przekonującą indoktrynację katolickiej katechezy?

Jajko zapadło na wściekliznę antykatolicką?
A gdzie najsłynniejsze mamoniarskie hasło TOLERANCJA? To tylko taka mamoniarska ściema?


Śr sie 15, 2012 11:08
Zobacz profil
Post Re: Obirek: Indoktrynacja religijna się nie sprawdza
Maluczki napisał(a):
Jajko zapadło na wściekliznę antykatolicką?
A gdzie najsłynniejsze mamoniarskie hasło TOLERANCJA? To tylko taka mamoniarska ściema?

Skoro Kościół Katolicki i jego wyznawcy agresywnie próbują zagarnąć całą przestrzeń dla siebie, i chcą narzucać innym ludziom swoje zasady, to w naturalny sposób wywołuje to antykatolickie reakcje. Tolerancja będzie, jeśli Kościół zacznie być tolerancyjny. Brak wtrącania się w sprawy Kościoła, jeśli Kościół przestanie się wtrącać w sprawy innych. Proste.


Śr sie 15, 2012 11:18
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 13, 2012 12:36
Posty: 963
Post Re: Obirek: Indoktrynacja religijna się nie sprawdza
Taka jesteś młoda i ładna, a powtarzasz takie stare brzydkie stalinowskie hasła, bez sensu i bez pokrycia w rzeczywistości. Zdajesz sobie sprawę, że ponieważ państwa komunistyczne postawiły takie hasła na czele swoich polityk, to przez to cierpiały miliony wyznawców Chrystusa, a wielu z nich było zamordowanych? :(

_________________
Jezus Chrystus jest Panem Świata i Wszechświata, jest Królem Polski, mojej ukochanej Ojczyzny.
Króluj nam, Chryste !!


Śr sie 15, 2012 11:26
Zobacz profil
Post Re: Obirek: Indoktrynacja religijna się nie sprawdza
homo_homini_canis_est napisał(a):
powtarzasz takie stare brzydkie stalinowskie hasła, bez sensu i bez pokrycia w rzeczywistości.

No tak, znowu to samo. Jeśli ktoś ma liberalny i anty-klerykalny światopogląd, to powtarza jakieś hasła. Na tej samej zasadzie to i konserwatyści są raczej mało oryginalni w swoich poglądach, bo zawsze czyjeś tam hasła powtarzają.

Mnie żadne hasła nie interesują. Wyrażam swoje zdanie.

homo_homini_canis_est napisał(a):
Zdajesz sobie sprawę, że ponieważ państwa komunistyczne postawiły takie hasła na czele swoich polityk, to przez to cierpiały miliony wyznawców Chrystusa, a wielu z nich było zamordowanych? :(

Zdajesz sobie sprawę, że przez Chrześcijan cierpieli wyznawcy innych religii, a wielu z nich zostało w imię tej religii okrutnie wymordowanych?


Śr sie 15, 2012 11:45
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lip 13, 2012 12:36
Posty: 963
Post Re: Obirek: Indoktrynacja religijna się nie sprawdza
-Vi- napisał(a):
homo_homini_canis_est napisał(a):
powtarzasz takie stare brzydkie stalinowskie hasła, bez sensu i bez pokrycia w rzeczywistości.

No tak, znowu to samo. Jeśli ktoś ma liberalny i anty-klerykalny światopogląd, to powtarza jakieś hasła. Na tej samej zasadzie to i konserwatyści są raczej mało oryginalni w swoich poglądach, bo zawsze czyjeś tam hasła powtarzają.

Mnie żadne hasła nie interesują. Wyrażam swoje zdanie.

Jeśli ktoś ma poglądy anty- to z pewnością nie będzie szukał obiektywizmu, tylko argumentów do walki ;)
Wyrażanie zdania, dobrze jest poprzedzić zebraniem danych o faktach i ich analizą.
Nie tylko po to by się nie wygłupić, przede wszystkim dlatego, że dyskusja powinna rozwijać dyskutantów, a nie wtrącać ich do kątów.

-Vi- napisał(a):
homo_homini_canis_est napisał(a):
Zdajesz sobie sprawę, że ponieważ państwa komunistyczne postawiły takie hasła na czele swoich polityk, to przez to cierpiały miliony wyznawców Chrystusa, a wielu z nich było zamordowanych? :(

Zdajesz sobie sprawę, że przez Chrześcijan cierpieli wyznawcy innych religii, a wielu z nich zostało w imię tej religii okrutnie wymordowanych?


Aktualnie trwa bodaj największy w historii chrześcijaństwa pogrom chrześcijan na świecie, głownie w takich krajach jak Nigeria, niektóre kraje arabskie i Indie - jedna z większych gospodarek świata.
I co uważasz, w związku z tym? Że co mielibyśmy robić? Ruszyć z krucjatą na nie-katolików? Czy może z krucjatą rasową, bo w tych krajach ludzie biali są w mniejszości?
Nawet Watykan nie publikował z początku tych danych, tylko trwał na modlitwie.

W nowożytnej historii największych pogromów na duchownych chrześcijańskich dokonano we Francji, w Hiszpanii i w Rosji, o hitlerowskich Niemcach nie wspominając.
Uważasz, że w związku z tym należałoby wykluczyć te narody z Kościoła?
Co w ogóle uważasz w związku ze swym argumentem?

_________________
Jezus Chrystus jest Panem Świata i Wszechświata, jest Królem Polski, mojej ukochanej Ojczyzny.
Króluj nam, Chryste !!


Śr sie 15, 2012 11:58
Zobacz profil
Post Re: Obirek: Indoktrynacja religijna się nie sprawdza
homo_homini_canis_est napisał(a):
Jeśli ktoś ma poglądy anty- to z pewnością nie będzie szukał obiektywizmu, tylko argumentów do walki ;)

Nie wątpię, że wiesz o czym mówisz. Ty, z tego co widzę, masz sporo poglądów "anty", tyle że nie zawsze nazywasz to wprost.

Ja, jeśli chodzi o mój stosunek do Kościoła/katolicyzmu na dzień dzisiejszy, faktycznie jestem mocno "anty", i na pewno patrzę już z określonego punktu widzenia. W dużej mierze przyczynił się do tego pobyt na tym forum i prezentowane tu postawy katolików.

homo_homini_canis_est napisał(a):
Wyrażanie zdania, dobrze jest poprzedzić zebraniem danych o faktach i ich analizą.

Z faktami to często bywa tak, że każdy dyskutant zbiera takie, jakie są mu potrzebne na poparcie jego argumentów. Nie zawsze, oczywiście, tak jest. Wszystko zależy od tematu dyskusji, i osobistego zaangażowania w to, dyskutanta.

homo_homini_canis_est napisał(a):
Nie tylko po to by się nie wygłupić, przede wszystkim dlatego, że dyskusja powinna rozwijać dyskutantów, a nie wtrącać ich do kątów.

Dyskusje służą różnym celom i nie wszystkie wyglądają tak samo. Teoretycznie najbardziej powinna rozwijać dyskusja ludzi o przeciwnych poglądach... Ale czy tak jest w rzeczywistości?

homo_homini_canis_est napisał(a):
Aktualnie trwa bodaj największy w historii chrześcijaństwa pogrom chrześcijan na świecie, głownie w takich krajach jak Nigeria, niektóre kraje arabskie i Indie - jedna z większych gospodarek świata.
I co uważasz, w związku z tym? Że co mielibyśmy robić? Ruszyć z krucjatą na nie-katolików? Czy może z krucjatą rasową, bo w tych krajach ludzie biali są w mniejszości?
Nawet Watykan nie publikował z początku tych danych, tylko trwał na modlitwie.

Przedstawiłeś tu określony punkt widzenia. Ja tak tego nie widzę. Ty jesteś chrześcijaninem, ja nie.
Dane Watykanu nie są moim zdaniem ani rzetelne ani obiektywne, a ich opinie i modlitwa niespecjalnie mnie interesują.

homo_homini_canis_est napisał(a):
W nowożytnej historii największych pogromów na duchownych chrześcijańskich dokonano we Francji, w Hiszpanii i w Rosji, o hitlerowskich Niemcach nie wspominając.

Jak wyżej. Inaczej oceniam to, co się dzieje i działo na świecie.

homo_homini_canis_est napisał(a):
Uważasz, że w związku z tym należałoby wykluczyć te narody z Kościoła?

Źle postawione pytanie. Musiałabym przyznać rację do tego, co powyżej. To raz. A dwa, uznać, że narody są częścią Kościoła Katolickiego.

homo_homini_canis_est napisał(a):
Co w ogóle uważasz w związku ze swym argumentem?

Dokładnie to, co napisałam - Chrześcijanie mordowali ludzi :-|


Śr sie 15, 2012 12:39
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 87 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL