Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 19:54



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Coraz więcej ludzi zaczyna się czuć w Kościele nieswojo 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Coraz więcej ludzi zaczyna się czuć w Kościele nieswojo
Johnny99 napisał(a):
SweetChild napisał(a):
Skoro to bardzo powszechna paranoja, to już daje do myślenia, czy właśnie takie spojrzenie nie jest normalne

Wiara w zamach w Smoleńsku też jest bardzo powszechna, czyż nie?

Jest i daje do myślenia :(

Johnny99 napisał(a):
Cytuj:
Chodzi o to, jak się wypowiada.

Skąd się u was bierze ten zwyczaj nadawania tak kardynalnego znaczenia formie?

:kreci: Przecież z całego akapitu jasno wynika, że chodziło mi o treść, a nie o formę.

Johnny99 napisał(a):
"Państwo de facto wyznaniowe" to w ogóle pewnego rodzaju mem, który zasiały środowiska lewicowe, by było im łatwiej atakować Kościół (nie chce mi się już owijać w bawełnę). W skrócie wygląda to tak: wszyscy doskonale wiedzą, że Polska nie jest żadnym państwem wyznaniowym (w przeciwieństwie np. do Grecji) - ale ponieważ to określenie świetnie nadaje się do krytyki, która wygląda, jakby była obiektywna, wprowadza się pojęcie "państwa de facto wyznaniowego". Dzięki temu można powiedzieć np. że skoro biskup bierze udział w państwowej uroczystości, to bardzo źle, bo to jest "państwo de facto wyznaniowe", choć od strony formalnej z żadnym państwem wyznaniowym nie ma taka sytuacja kompletnie nic wspólnego i wszyscy są tego doskonale świadomi.

Strona formalna interesuje wąską grupę teoretyków, a stan faktyczny dotyka zdecydowanie szerszą publikę.

Johnny99 napisał(a):
Tak samo ma się rzecz z wyrażaniem przez Kościół opinii na temat prawa państwowego. Do takiej opinii ma prawo każdy, każdy może też dążyć do tego, by prawo państwowe zmieniono po jego myśli - i na tym właśnie polega demokracja.

To już ustaliliśmy i nikt nie zgłasza sprzeciwu. Chodzi o postawę, którą jesienna trafnie określiła jako "samoograniczenie".

Johnny99 napisał(a):
Cytuj:
Jeśli Kościół zobowiązuje swoich wiernych do wprowadzenia zakazu handlu w dni świąteczne do prawa państwowego, to mamy do czynienia z dążeniem do państwa wyznaniowego.

Nieprawda. Istotą zakazu handlu w dni świąteczne jest to, by nikt, czyja praca nie jest absolutnie niezbędna dla normalnego funkcjonowania społeczności, nie był obowiązany w ten dzień pracować, tylko np. spędzać czas z rodziną. Taki sam postulat wysuwają przecież środowiska skrajnej lewicy - i co, one też dążą do "państwa wyznaniowego"?

Jeżeli środowiska skrajnej lewicy założyły swój Kościół np. LPS i grożą ekskomuniką za głosowanie wbrew swoim wytycznym, to tak. Państwo wyznaniowe nie jest zarezerwowane dla jednej religii. Poza tym nie twierdzę, że wszystkie zakazy czy nakazy "wyznaniowe" są złe, chodzi mi jedynie o określony mechanizm (który wytłuściłem w poprzednim poście).

Johnny99 napisał(a):
A co by było, gdyby np. w prawie karnym nie było zakazu zabójstwa - i Kościół dążył do jego wprowadzenia, posiłkując się do tego piątym przykazaniem? Też nazwałbyś to "dążeniem do państwa wyznaniowego"? Cóż to znowu za absurd. Ta kwestia nie ma nic wspólnego z kwestią państwa wyznaniowego, które jest pojęciem formalnym i dotyczy kwestii prawno-ustrojowych.

OK, aby uniknąć zamieszania wynikającego z nieścisłości pojęć, jestem gotowy zrezygnować z określenia "państwo wyznaniowe". Jakie więc określenie lepiej oddaje charakter państwa de facto wyznaniowego?


Pn lis 05, 2012 17:20
Zobacz profil
Post Re: Coraz więcej ludzi zaczyna się czuć w Kościele nieswojo
Johnny99 napisał(a):
Alus napisał(a):
Ton prześmieczy cechuje pogardę....chyba nie uznajesz pogardy za cnoty chrześcijanskie?


Taaa, bo w twoich wypowiedziach nigdy nie było ani tonu prześmiewczego, ani pogardy. Spójrz w lustro. O belce w oku słyszałaś może?

Ale ja jestem przecież ta antypariotyczna katolewica...i co sie okazuje?.....niczym się nie różnię od przywódcy, wzoru, prawdziwych Polaków katolików

Cytuj:
Jezus wyrzucał z tego samego powodu - mianowicie po to, by nie czyniono z domu Ojca targowiska.

I współcześnie co poniektórzy duchowni i świeccy kreują się na mesjaszy znających intencje modlących sie w kościołach :brawo:
Tylko uzurpatorom przymiotów Boga nie przychodzi na myśl, ze dzięki tak wyrażanej pogardzie pustoszeją kościoły :(


Cytuj:
Przeciwnie, będę bardzo zadowolony.

Obyś tylko nie przesadził z radością, nadmiar szczęścia też może zaszkodzić.


Pn lis 05, 2012 18:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Coraz więcej ludzi zaczyna się czuć w Kościele nieswojo
konstytucja duszpasterska Gaudium et Spes

Gdy Apostołowie i ich następcy oraz ich pomocnicy otrzymują posłannictwo, aby wieścić ludziom Chrystusa, Zbawiciela świata, wspierają się w swym apostolacie na potędze Boga, który często w słabości świadków ukazuje moc Ewangelii. Ci bowiem, którzy poświęcają się posłudze słowa Bożego, powinni korzystać z dróg i pomocy właściwych Ewangelii, które pod wieloma względami różnią się od środków stosowanych przez państwo ziemskie.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pn lis 05, 2012 19:17
Zobacz profil
Post Re: Coraz więcej ludzi zaczyna się czuć w Kościele nieswojo
Dzielenie katolików, kwestionowanie prawa do modlitwy w kościele...zapewne posypią sie na księdza gromy :(
http://info.wiara.pl/doc/1350401.Zmeczeni-Kosciolem


Śr lis 07, 2012 16:12
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Coraz więcej ludzi zaczyna się czuć w Kościele nieswojo
http://www.krakow.dominikanie.pl/news,621,aktualnosci.html
http://www.deon.pl/religia/wiara-i-spoleczenstwo/art,591,poszukajmy-jednosci.html

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


So lis 17, 2012 16:01
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn lip 04, 2011 11:29
Posty: 1541
Post Re: Coraz więcej ludzi zaczyna się czuć w Kościele nieswojo
szukanie jedności wrogów Kościoła z Prawdziwym Kościołem ? absurd..
kolejne malowanie farbowanych lisów..

_________________
Króluj nam Chryste !
http://www.duchprawdy.com
http://sacerdoshyacinthus.wordpress.com


So lis 17, 2012 21:13
Zobacz profil
Post Re: Wstyd mi za...
Irys napisał(a):
Nie godzę się nawet na mimowolny udział mojego Kościoła w przepychankach partyjnych...
http://www.stacja7.pl/article/2261/Wstyd+mi+za./53

No to masz problem, bo ponad 90% Polaków to katolicy i nie da się, abyśmy nie brali udziału w życiu politycznym w kraju. :D


Śr sty 22, 2014 12:49
Post Re: Wstyd mi za...
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Irys napisał(a):
Nie godzę się nawet na mimowolny udział mojego Kościoła w przepychankach partyjnych...

No to masz problem, bo ponad 90% Polaków to katolicy i nie da się, abyśmy nie brali udziału w życiu politycznym w kraju. :D

A duchowni mają jedną "partię" i jeden statut - Kościół Chrystusowy i Ewangelię.
Zatem ich obecność na partyjnych manifestacjach (niezależnie od partii) może dziwić i zniesmaczać.


Śr sty 22, 2014 12:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Wstyd mi za...
Oj tam, oj tam. Podeptał ktoś flagę unijną a biskup nie zareagował, też mi coś. Nie takie rzeczy się zdarzają. Są księża, którzy gloryfikują publiczne niszczenie Biblii i są cool.

_________________
laudare benedicere praedicare


Śr sty 22, 2014 13:02
Zobacz profil
Post Re: Wstyd mi za...
Alus napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Irys napisał(a):
Nie godzę się nawet na mimowolny udział mojego Kościoła w przepychankach partyjnych...

No to masz problem, bo ponad 90% Polaków to katolicy i nie da się, abyśmy nie brali udziału w życiu politycznym w kraju. :D

A duchowni mają jedną "partię" i jeden statut - Kościół Chrystusowy i Ewangelię.
Zatem ich obecność na partyjnych manifestacjach (niezależnie od partii) może dziwić i zniesmaczać.

Nie bardzo rozumiem dlaczego. Czy to, że księża i biskupi przynależą do Kościoła oznacza, że przestają być obywatelami swojego kraju i nie wolno im wypowiadać się na tematy, w tym polityczne, z nim związane?
Duchowni mają jedynie zakaz kandydowania do władz, a nie wypowiadania się na tematy polityczne.


Śr sty 22, 2014 13:06
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Wstyd mi za...
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Irys napisał(a):
Nie godzę się nawet na mimowolny udział mojego Kościoła w przepychankach partyjnych...

No to masz problem, bo ponad 90% Polaków to katolicy i nie da się, abyśmy nie brali udziału w życiu politycznym w kraju. :D


Uściślijmy, ponad 90% Polaków została ochrzczona w rycie katolickim, ale to nie znaczy że oni wszyscy są katolikami...

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr sty 22, 2014 13:39
Zobacz profil
Post Re: Wstyd mi za...
Cytuj:
Nie bardzo rozumiem dlaczego. Czy to, że księża i biskupi przynależą do Kościoła oznacza, że przestają być obywatelami swojego kraju i nie wolno im wypowiadać się na tematy, w tym polityczne, z nim związane?
Duchowni mają jedynie zakaz kandydowania do władz, a nie wypowiadania się na tematy polityczne.

Wypowiadania czy wzajemnego opluwania, pomawiania, rzucania oszczerstw....bo przecież 95 % polskich polityków tak rozumie politykę.
Jeśli nawet duchowni tak sie nie zachowują, to swoją obecnością na manifestacjach partyjnych afirmują takie postępowanie.


Śr sty 22, 2014 13:42
Post Re: Wstyd mi za...
Jajko napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Irys napisał(a):
Nie godzę się nawet na mimowolny udział mojego Kościoła w przepychankach partyjnych...

No to masz problem, bo ponad 90% Polaków to katolicy i nie da się, abyśmy nie brali udziału w życiu politycznym w kraju. :D


Uściślijmy, ponad 90% Polaków została ochrzczona w rycie katolickim, ale to nie znaczy że oni wszyscy są katolikami...

Uściślijmy, że jeżeli ktoś nie złoży aktu apostazji, to ciągle jest katolikiem, nawet jak przejdzie na islam lub ateizm (co prawda ekskomunikowanym, ale katolikiem).


Śr sty 22, 2014 14:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Coraz więcej ludzi zaczyna się czuć w Kościele nieswojo
Zależy co rozumiesz pod pojęciem "katolik" - dla niektórych nawet nieochrzczony jest katolikiem, bo możliwy jest chrzest z pragnienia, a każdy człowiek pragnie być zbawiony, więc każdy jest katolikiem :)

Ja mówiąc o katolikach mam na myśli tych, którzy postępują jak katolicy i wypełniają choćby przykazania boże i kościelne. A takich będzie pewnie między 10 a 20% w Polsce. Zależy jak restrykcyjnie liczyć.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr sty 22, 2014 14:46
Zobacz profil
Post Re: Coraz więcej ludzi zaczyna się czuć w Kościele nieswojo
Wiesz, ale to co Ty sobie wymyśliłeś na temat tego, kto jest katolikiem, nie ma znaczenia dla rzeczywistych kryteriów oceny kto jest członkiem Kościoła katolickiego. Dlatego jeżeli gdzieś kiedyś napiszesz, że katolików w Polsce jest "między 10 a 20%" to się jedynie ośmieszysz.


Śr sty 22, 2014 14:49
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 83 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL