Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 11:50



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Magia w Kościele wciąż ma się dobrze 
Autor Wiadomość
Post Re: Magia w Kościele wciąż ma się dobrze
WIST napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Nigdzie nie pisałem, że msza to magiczny rytuał, nigdzie nie pisałem, że "wy" uprawiacie magię.


Kozioł napisał(a):
Magiczne myślenie spotykam na tym forum (i nie tylko) dość często: jeden ryt ważniejszy od innego, odstępstwa od ścisłej reguły rodzą watpliwości co do "ważności" nabożeństwa, rytuału, używanie wody święconej nawet w celach zdrowotnych itd itp.

To nie Ty jesteś autorem tych słów?


Tak, ja. Czy z tego wynika, że msza to magia? A ryt to magiczny rytuał? Zwróciłem uwagę, że niektórzy mają podejście magiczne. Zakładam, ze odróżniasz jedno od drugiego i tym bardziej nie rozumiem ciebie.
Czytasz moje wypowiedzi w jakimś dziwnym pryzmacie, co ciebie tak dotknęło? Czy zauważyłeś magiczne podejście u siebie? :shock:


N gru 16, 2012 18:56
Post Re: Magia w Kościele wciąż ma się dobrze
Tomek44 napisał(a):
A co powiedzieć o "przeistoczeniu"? Przecież wiara w transubstancjację (chyba dobrze napisałem) zgromadzonych w kielichu opłatków w ciało Chrystusa to nic innego jak wiara w magiczną moc rytuałów kapłana.

Raczej nadzieja, że Bóg wysłucha modlitwy. Ksiądz nic poza modlitwą nie robi.

Oczywiście, magiczne myślenie bywa nawet na poziomie biskupów (też ludzie i błędy robią). Jednym z takich przejawów jest słynna juz wypowiedź:
" To jest władza (...) nad samym Bogiem !. Jesteście przecież >> spirituales imperatores <<, a jako tacy, macie władzę rozkazywać nawet samemu Bogu (...).Będziecie mu rozkazywać, gdy na wasze słowa zstępować będzie na ołtarze - Bóg żywy, choć zakryty, lecz prawdziwy "


N gru 16, 2012 19:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Magia w Kościele wciąż ma się dobrze
Moźliwe że zasugerowałem się twórcą tego tematu. Ale to też nie do końca to, bo nadal nie uważam aby ktoś w sferze rytu miał podejście magiczne. I starałem się to wyjaśnić. Ale zgadzam się i sam nieraz zwracałem uwagę na to, że niektóre treści jakie tu ludzie głosili przypominały odprawianie jakichś czarów. Np odmawianie jakichś litanii, które mają przynieść określone korzyści. Nie pamiętam aby autorzy uzasadnili czemu akurat określona formułka, musi przynieść określone korzyści. Prawda że nieraz postawa wielu przedstawicieli chrześcijaństwa, zwykłych ludzi, sugeruje że wystarczy coś zrobić, żeby coś dostać, bez wiary, czy osobistej przemiany. Dam na ofiarę, odmówię litanię, pokropię wodą. Tak, w takim rozumieniu zgadzam się z Tobą. Ale nie w podanym przykładzie.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N gru 16, 2012 19:09
Zobacz profil
Post Re: Magia w Kościele wciąż ma się dobrze
Ok. Cieszę się, że tu w dużej części zauważamy tą samą rzeczywistość.


N gru 16, 2012 19:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Magia w Kościele wciąż ma się dobrze
mareta napisał(a):
Jajko napisał(a):
Echa magii i zabobonów z okresu Kościoła starożytnego wciąż są obecne w Kościele współczesnym

http://opole.gazeta.pl/opole/56,35086,1 ... BACZ_.html


Magia, czary, czarostwo – ogół wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu sił nadprzyrodzonych, które można opanować za pomocą odpowiednich zaklęć i czynności- chyba tego do końca nie rozumiesz- w KK nikt nie ośmiela sie sił nadprzyrodzonych "opanowywać" :3majsie:


Ja tylko cytowałem. Nie muszę się utożsamiać z autorem tych słów.
A jeśli chodzi o magię, to magowie mogą też PROSIĆ siły nadprzyrodzone o interwencję, nie muszą ich zmuszać. Wówczas różnica pomiędzy rytuałem szamańskim a kapłańskim zanika.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N gru 16, 2012 22:18
Zobacz profil
Post Re: Magia w Kościele wciąż ma się dobrze
Jajko napisał(a):
A jeśli chodzi o magię, to magowie mogą też PROSIĆ siły nadprzyrodzone o interwencję, nie muszą ich zmuszać. Wówczas różnica pomiędzy rytuałem szamańskim a kapłańskim zanika.
Odłóżmy szamanizm na bok, bo to bardziej złożona sprawa. Zajmijmy się zrozumiała dla nas magią. Magia to "wiedza", "sposób" aby określonymi sposobami osiągnąć niecodzienny, nadprzyrodzony efekt, a magowi przypisuje się ową tajemna wiedzę. Rytuały chrześcijańskie nawet tego nie zakładają, sa tylko skodyfikowana modlitwą: prośbą i/lub dziękczynieniem. Zgoda, czasem stopień kodyfikacji może ocierać się o absurd ale to juz zupełnie inna bajka. Można też traktować jakąś modlitwę/litanię magicznie ale to nie mówi nic o chrześcijaństwie, bo magicznie mozna traktować nawet monetę (rzut monetą jako zdanie się na "wolę losu", szczęśliwa moneta jako amulet itd itp)


N gru 16, 2012 23:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Magia w Kościele wciąż ma się dobrze
Są różne rodzaje magii. Taka lansowana ostatnio na łamach Harrego Pottera faktycznie wygląda jak opanowywanie sił nadprzyrodzonych za pomocą odpowiednich gestów i słów - wystarczy odpowiednio dobrze wykonać zaklęcie (swego rodzaju rytuał).
Magowie czy może raczej szamani mogą też jednakże prosić siły nadprzyrodzone o interwencję. Siły te mogą się zgodzić (zazwyczaj potrzebny jest odpowiedni rytuał i ofiara), ale nie muszą - nie każda prośba szamana musi zostać wszak spełniona. W takim wypadku działania szamana niewiele różnią się od działania kapłana, który podczas odpowiedniego rytuału zanosi prośbę do swego bóstwa, składając mu przy tym odpowiednią ofiarę. Bóstwo może prośbę wysłuchać i spełnić, ale nie musi. Tu różnica jest infinitezymalna, moim zdaniem.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn gru 17, 2012 1:05
Zobacz profil
Post Re: Magia w Kościele wciąż ma się dobrze
Kiedys spotkałem się z opinią, że Msza Swieta równiez jest fromą magii ceremonialnej: te inwokacje do istoty najwyzszej, rytualne gesty czy słowa, eucharystia, ołtarze, kielichy, świece, szaty, kadzidła.

Na filmiku ponizej zaprezentowano pewien rytuał z tradycji Zakonu Złotego Brzasku (nie powiem, troche to smieszne)

http://www.youtube.com/watch?v=fItQumJW7UM
http://www.youtube.com/watch?v=7qRGf9oKalk


Pn gru 17, 2012 1:58
Post Re: Magia w Kościele wciąż ma się dobrze
Jajko napisał(a):
Magowie czy może raczej szamani mogą też jednakże prosić siły nadprzyrodzone o interwencję. Siły te mogą się zgodzić (zazwyczaj potrzebny jest odpowiedni rytuał i ofiara), ale nie muszą - nie każda prośba szamana musi zostać wszak spełniona. W takim wypadku działania szamana niewiele różnią się od działania kapłana, który podczas odpowiedniego rytuału zanosi prośbę do swego bóstwa, składając mu przy tym odpowiednią ofiarę. Bóstwo może prośbę wysłuchać i spełnić, ale nie musi. Tu różnica jest infinitezymalna, moim zdaniem.

Na temat szamanizmu wiesz tyle, co na temat magii :D . Nieco upraszczając szamani byli i są zielarzami, a cała reszta to otoczka mająca wpływać na chorego oraz otoczenie. Tak jak medycyna europejska szukała leku dla ciała pomijając "duszę", tak szamani wychodząc od "duszy" leczą ciało.


Pn gru 17, 2012 6:09
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Magia w Kościele wciąż ma się dobrze
Kozioł napisał(a):
Na temat szamanizmu wiesz tyle, co na temat magii :D . Nieco upraszczając szamani byli i są zielarzami, a cała reszta to otoczka mająca wpływać na chorego oraz otoczenie.

Chyba nie znasz w ogóle szamanizmu.
:(

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn gru 17, 2012 10:09
Zobacz profil WWW
Post Re: Magia w Kościele wciąż ma się dobrze
medieval_man napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Na temat szamanizmu wiesz tyle, co na temat magii :D . Nieco upraszczając szamani byli i są zielarzami, a cała reszta to otoczka mająca wpływać na chorego oraz otoczenie.

Chyba nie znasz w ogóle szamanizmu.
:(

Może by tak najpierw ujednolicić podstawową wiedzę i nazewnictwo. Proponowałbym przerwę na zapoznanie się z hasłem Magia w Wikipedii.


Pn gru 17, 2012 12:53
Post Re: Magia w Kościele wciąż ma się dobrze
Cawilian napisał(a):
medieval_man napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Na temat szamanizmu wiesz tyle, co na temat magii :D . Nieco upraszczając szamani byli i są zielarzami, a cała reszta to otoczka mająca wpływać na chorego oraz otoczenie.

Chyba nie znasz w ogóle szamanizmu.
:(

Może by tak najpierw ujednolicić podstawową wiedzę i nazewnictwo. Proponowałbym przerwę na zapoznanie się z hasłem Magia w Wikipedii.

Hasło w wiki to jeden wielki wór do którego wrzucono wszystko razem, zamieszano i mamy taka małą papkę. :?


Pn gru 17, 2012 15:12
Post Re: Magia w Kościele wciąż ma się dobrze
medieval_man napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Na temat szamanizmu wiesz tyle, co na temat magii :D . Nieco upraszczając szamani byli i są zielarzami, a cała reszta to otoczka mająca wpływać na chorego oraz otoczenie.

Chyba nie znasz w ogóle szamanizmu.
:(

Fakt szamanem nie jestem. :D
Będę jednak stał dalej przy stanowisku, że szamani poza swoja otoczka religijna to zielarze. Nawet jeżeli wiki pomija to calkowicie w hasle szaman


Pn gru 17, 2012 15:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Magia w Kościele wciąż ma się dobrze
A zielarstwo czyni tu jakąkolwiek różnicę? Jak ksiądz kat. poza swoją otoczką religijną jest np. pszczelarzem, to co?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn gru 17, 2012 15:57
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Magia w Kościele wciąż ma się dobrze
To jest pszczelarzem a nie zielarzem. Zielarz leczy ziołami a miód do ziół nie należy.


Pn gru 17, 2012 18:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL