Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 12, 2024 20:17



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Najnowszy przegląd prasy na Wiara.pl 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 02, 2013 21:31
Posty: 140
Post Najnowszy przegląd prasy na Wiara.pl
http://info.wiara.pl/doc/1513774.Strasz ... ymistyczne

Cytuj:
W dzisiejszej Gazecie Wyborczej dwie sprawy kościelne. Pierwszy tekst nosi tytuł „Straszny wybryk straży” i poza opisem profanacji Najświętszego Sakramentu i Grobu Pańskiego zawiera skargę rodziców młodzieńców, którzy czynu dokonali: proboszcz mówił, że sprawy na policję nie zgłosi, a zgłosił. A w ogóle, czy to profanacja? Przecież Hostii nie zniszczył, tylko połamał, ugryzł i odłożył - mówią rodzice. Chciał spróbować…

Chciał spróbować Boga? Czy ktoś, kto ma takie pomysły, wierzy w Jego realną obecność?

W parafii i diecezji ogłoszono modlitwy ekspiacyjne. Słusznie. To, co zrobiono, to naprawdę rzecz straszna. Boli bardziej, niż zabójstwo noworodka dokonane przez matkę. Boli bardziej niż moja własna śmierć. Myślę, że nie tylko mnie.



Pogrubione zdanie nieco mnie zbiło z tropu. No ale może ja za mało wierzący jestem...


Pn kwi 08, 2013 14:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 20, 2009 9:38
Posty: 4592
Post Re: Najnowszy przegląd prasy na Wiara.pl
Domyslam sie, ze pani Kociszewska komentujac niektore wydarzenia dzialala pod wplywem emocji i silnego wzburzenia.
Moim zdaniem i profanacja i zabicie dziecka sa karygodne. Takie czyny trzeba potepic.

To porownywanie tych dwoch rzeczy wedlug mnie jest nie na miejscu. No i zastanawianie sie, licytowanie co jest gorsze.
Czy przestepstwa mozna porownywac i klasyfikowac? W swietle prawa tak.
Ale tak zwyczajnie po ludzku nie.
Mam dosc mieszane uczucia.

_________________
ksiądz


Pn kwi 08, 2013 17:38
Zobacz profil
Post Re: Najnowszy przegląd prasy na Wiara.pl
Wloczykij napisał(a):
Pogrubione zdanie nieco mnie zbiło z tropu. No ale może ja za mało wierzący jestem...

Nie dokończyłeś akapitu. dalej jest
"Boli bardziej niż moja własna śmierć. Myślę, że nie tylko mnie."

Mam nadzieję, ze autorka po prostu tylko przesadziła z retoryką.

Miłosiernie zamknijmy temat, proszę.


Pn kwi 08, 2013 17:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 02, 2013 21:31
Posty: 140
Post Re: Najnowszy przegląd prasy na Wiara.pl
Nie pogrubiałem dalej bo tylko to zdanie mnie "ubodło".

Uważam tak jak bramin - nie odważyłbym nigdy w jakikolwiek sposób stopniować ani porównywać obu tych czynów.


Pn kwi 08, 2013 18:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Najnowszy przegląd prasy na Wiara.pl
Myślę że to też kwestia optyki. Nikt w tych kilku zdaniach nie podważa okropności zabicia noworodka przez matkę. Natomiast wskazany czyn profanacji, dla osoby wierzącej, może być w skali głupoty, bezsensu, zła i skutku równie zły jak owo zabójstwo. Nie można tutaj patrzeć przez optykę człowieka niewierzącego, dla które taka profanacja to żaden problem, bo mowa o optyce ludzi wiary. Inna sprawa jest taka ile głosów się podniesie, bo zdanie to dla wielu będzie kontrowersyjne, bo nie wyznajemy tych samych przekonań. Ateiści chyba zbyt często mają pretensje do nas że poważnie traktujemy to w co wierzymy, a nie w imię podziału na to co naukowe i religijne jedno gloryfikujemy, a z drugim zamkniemy się w domu bo to kogoś może śmieszyć, lub zdziwić. Powiem więcej, jeśli dla człowieka wiary Ciało Jezusa jest bardzo realne, to nie powinno być problemu ze zrozumieniem że obydwa wydarzenia są godne pożałowania. Kwestia optyki.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn kwi 08, 2013 19:33
Zobacz profil
Post Re: Najnowszy przegląd prasy na Wiara.pl
@WIST
Skoro podejmujemy dyskusję, to słowo "profanacja" jest tu nieuprawomocnione ani w rozumieniu dosłownym (naruszanie sfery sacrum powodujące pozbawienie poświęconych rzeczy lub konsekrowanych miejsc wartości kultowej oraz potraktowania bez należytego szacunku rzeczy, wartości otoczonych powszechnie czcią), ani w rozszerzonym (znieważenie przedmiotów i wartości powszechnie szanowanych).
Z punktu widzenia KK możemy raczej mówić o nieuprawnionym, niegodnym, samowolnym itd itp uczestniczeniu w Wieczerzy Pańskiej.

Ale skoro piszesz inaczej, to odpowiedz sobie na pytanie: czy bylbys w stanie świadomie poswięcić zycie dziecka i własne gdyby mogło to przeszkodzic działaniom tego chopca? jezeli tak, to ja takiego chrzescijaństwa nie rozumiem. Jezeli nie, to wartościowanie przedstawione w artykule jest niebezpieczną egzaltacją majaca na celu wzbudzić co najmniej oburzenie w prostej drodze do nienawiści. Takiego chrześcijaństwa takze nie rozumiem.


Wt kwi 09, 2013 1:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 02, 2013 21:31
Posty: 140
Post Re: Najnowszy przegląd prasy na Wiara.pl
Mnie się wydaje po prostu lekkim nietaktem porównywanie i stopniowanie obu czynów.


Wt kwi 09, 2013 10:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Najnowszy przegląd prasy na Wiara.pl
Ja pisałem jedynie o szacunku jakim obdarza się przecież Jezusa. Oczywiście rozumiem co do mnie piszecie, ale jestem w stanie również zrozumieć postawę tej osoby, która artykuł napisała. Użyła kontrowersyjnych sformułowań, które jak widać mogą wprowadzić dyskusje, a przecież nie o to chodziło. W ogóle przedstawiona sprawa jest dla mnie absurdem. Jak to w ogóle moźliwe i skąd taki pomysł u dziecka? Ciekawość rozumiem, ale rzadko słyszę aby takie rzeczy miały miejsce.

Ale można iść dalej, bo czy narażałbyś własne życie dla ratowania Ciała i Krwii Pańskiej z płonącego Kościoła, a może dla ratowania własnego życia wyrzekł (słowem) się Jezusa? Chciałbym być te dobrze zrozumianym. Ja tutaj nie zajmuje któregoś ze stanowisk, ale staram się zrozumieć wszystkie. Okazuje się że zawsze można znaleźć jakieś dobro, którego warto bronić poświęcając dobro związane z wiarą. Ale dla wielu ludzi śmierć za nie wyrzekniecie się Jezusa, również ostatnio, była uznana za godną pochwały. Dla jednych będzie to zatem przegięcie, a dla innych potraktowanie poważnie tego w co się wierzy. Bo jeśli wierzysz na prawdę e tam jest Jezus to w głowie się powinno przewracać że można tak czynić. To taka zabawa jak z koroną cierniową u żołnierzy - też przecież Go wtedy nie zabijali jeszcze, więc czemu protestować.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt kwi 09, 2013 11:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 02, 2013 21:31
Posty: 140
Post Re: Najnowszy przegląd prasy na Wiara.pl
Cytuj:
Ale dla wielu ludzi śmierć za nie wyrzekniecie się Jezusa, również ostatnio, była uznana za godną pochwały.


I taką oczywiście jest. Śmierć w imię wiary to śmierć piękna ALE pod warunkiem to własna śmierć. Autorka dała do zrozumienia że prędzej przebolałaby śmierć noworodka niż profanację. Dlatego Twoje pytanie:

Cytuj:
Ale można iść dalej, bo czy narażałbyś własne życie dla ratowania Ciała i Krwii Pańskiej z płonącego Kościoła


pozwolę sobie nieco przerobić i zadać je w sposób następujący:

Cytuj:
Ale można iść dalej, bo czy narażałbyś czyjeś życie (jeśli to noworodek to nawet bez jego wiedzy) dla ratowania Ciała i Krwii Pańskiej z płonącego Kościoła?


Celowo pominąłem drugą część pytania bo wydaje mi się, że jestem w stanie na nią odpowiedzieć twierdząco (w obu wariantach). Jednak poświęcenie w obronie Hostii jest dla mnie sprawą póki co nierozstrzygniętą.

A żeby być w 100% szczerym to moje niezdecydowanie z tego, że do tej pory kwestię autentyczności eucharystii spychałem na bok, żeby o tym nie myśleć bo nie mogłem z pełnym przekonaniem powiedzieć, że w monstrancji faktycznie jest Bóg ale 2 metry w lewo już go nie ma. Dopiero ostatnio zacząłem się wczytywać w cuda eucharystyczne i... na chwilę obecną nie wiem co mam myśleć :P


Wt kwi 09, 2013 11:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Najnowszy przegląd prasy na Wiara.pl
Rzecz w tym że nikt tutaj nie chce narażać czyjegoś życia za Eucharystie. To nie jest ten rodzaj stopniowania. Przeboleć stratę, to nie to samo, co być gotowym na tą stratę. Zresztą, rozpatrywanie zdania w sposób dosłowny też jest błędem. Czy autorka faktycznie miała na myśli to co tutaj jest poddane krytyce? Czy w emocjach nie napisała czegoś co przekazuje nam konkretną treść, niezależnie od formy? Ja to po prostu rozumiem, nie wnikam w to czy śmierć noworodka jest dla niej troszkę mniej straszna czy nie. Roumiem tez że tak jak śmierć noworodka jest dla nas wszystkich nie do opisania, nawet jesli stoimy z boku, to zbeszczeszczenie czegoś co jest w Kościele skarbem ponad wszelkie skarby, może byc dla kogoś równie złe i smutne. Dla mnie to też jest bezmyślne zachowanie i nie wiem czy można to inaczej nazwać jak własnie zbezczeszczenie.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt kwi 09, 2013 12:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 11:36
Posty: 361
Post Re: Najnowszy przegląd prasy na Wiara.pl
[chamski trolling]

_________________
„Najniżej upadło społeczeństwo, które w milczeniu wysłuchuje, jak jawni dranie prawią mu kazania o moralności" (Marie von Ebner-Eschenbach)


Ostatnio edytowano Pt kwi 12, 2013 16:37 przez Soul33, łącznie edytowano 1 raz

.



Pt kwi 12, 2013 11:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt kwi 02, 2013 21:31
Posty: 140
Post Re: Najnowszy przegląd prasy na Wiara.pl
marnie CI ta prowokacja wyszła.


Pt kwi 12, 2013 11:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Najnowszy przegląd prasy na Wiara.pl
Odpowiadając na pytanie: nie, nie przesadziłam ani trochę. Cały tekst sugerował, że może stało się coś złego, ale nic naprawdę strasznego. Informuję zatem: stało się coś co boli mnie bardziej, niż zabicie dziecka przez matkę.

I mam nadzieję, że byłabym w stanie oddać życie w obronie Najświętszego Sakramentu. Swoje, nie czyjeś. Świadomie i dobrowolnie.

Nawiasem mówiąc: napisałam o bólu, nie o tym, co jest mniejszym, co większym złem. I prosiłabym o powstrzymanie się od nadinterpretacji.

A co do spożywania Ciała i Krwi, już Żydzi mieli z tym problem. Spora część odeszła. Już Jezus pytał apostołów: czy i wy chcecie odejść? Innymi słowy: nic nowego.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Pt kwi 12, 2013 11:58
Zobacz profil
Post Re: Najnowszy przegląd prasy na Wiara.pl
[prowokacja]


Ostatnio edytowano Pt kwi 12, 2013 16:48 przez Soul33, łącznie edytowano 1 raz

.



Pt kwi 12, 2013 13:45
Post Re: Najnowszy przegląd prasy na Wiara.pl
Naprawde nie wiem, co Drapke i mccain chca udowodnic, sobie, oczywiscie?
Ze przekraczanie wszelakich granic swiadczy o ich wysokiej kulturze i odwadze? Ze obrazanie katolikow to fajna zabawa? Od razu mowie, ze jezeli taka akcje przeprowadzicie, to wasze filmiki posluza jako dowody w sprawie o obraze uczuc religijnych i wyjatkowo ja sie wten proces wlacze, jako swiadek, ze zapowiedzieliscie te akcje publicznie jako happening.

Ja jednak proponuje przeprowadzic te "odwazna akcje", wysylajac taka zapowiedz ale o spaleniu Koranu do Ambasady Arabii Saudyjskiej i Iranu.
Wtedy naprawde udowodnicie, ze jestescie (glupio) odwazni i gotowi na wywolanie wielkie zadymy, byle kogos urazic.
Na pewno przejdziecie nawet do historii jako ci (...) ktorzy wywolali wscieklosc muzulmanow i ich akcje terrorystyczne na Polakow.


Pt kwi 12, 2013 13:55
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL