Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 5:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 "Katolicyzm" polski 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post "Katolicyzm" polski
Ostatnie dni, czyli największe katolickie święto to dobra okazja, aby zamienić ze znajomymi parę słów na temat wiary. Po kilku rozmowach naszła mnie taka refleksja, że większość moich "katolickich" znajomych (a sądzę, że większość "katolików" w Polsce w ogóle) przyjmuje religię mniej więcej tak: "Cóż, na wiarę w Aniołów Stróżów to ja jestem za stary. Piekło i diabeł? :-) Dobre, ale do straszenia dzieci. Maryja Dziewica? Bądźmy poważni... Cuda? Mamy XXI wiek! Zmartwychwstanie Jezusa? Któż to wie, ale raczej wymyślili to jego uczniowie.... Seks przedmałżeński? Przecież Bóg nie zagląda nam do łóżka! Ale oczywiście jestem wierzącym/chrześcijaniniem/katolikiem (niepotrzebne skreślić), bo wierzę, że istnieje Bóg a życie nie kończy się wraz ze śmiercią".
Nie wiem jak Wy, tzw. praktykujący katolicy, przyjmujecie taką wiarę, ale dla mnie to dość żałosne. Mnóstwo ludzi odrzuca z religii wszystko co niewygodne, niewiarygodne i niekomfortowe a pozostawia tylko to co łatwe, miłe i przyjemne co często sprowadza się wyłącznie do naiwnej wiary, że po śmierci czeka mnie COŚ.
A już zupełnie szczęka mi opadła jak pewna moja znajoma "katoliczka" wyraziła swoje głębokie pretensje, że ksiądz w czasie kazania "straszył dzieci", że niechodzenie do kościoła co niedzielę to grzech... Mam wrażenie, że połowa "katolików" chciałaby, żeby KK ogłosił, że wszystko można, nic nie trzeba a życie wieczne nam się należy jak psu zupa.
Żeby nie było - nie nawróciłem się przez Święta i uważam, że przyjmowanie chrześciajańskich, muzułmańskich lub jakichkolwiek innych mitów religijnych za prawdę jest wyrazem naiwności, ale usuwanie z nich wszystkiego co niewygodne i pozostawianie tylko tego na czym nam zależy (czyt. życia wiecznego) jest już naiwnością godną pożałowania...


Wt kwi 02, 2013 1:04
Zobacz profil
Post Re: "Katolicyzm" polski
Po przeczytaniu tego co napisałeś naszła mnie refleksja - co ty byłeś raczej u takich znajomych , którzy poglądami zbliżeni są ku tobie .Jeżeli chcesz pogadać o wierze to musisz ( z tego wychodzi , zmienić znajomych).
Cytuj:
Żeby nie było - nie nawróciłem się przez Święta
- no i co w związku z tym ?Mamy cie pogłaskać po główce , czy może wziąć na kolanko i przetrzepać skóre . :zdrowie:


Wt kwi 02, 2013 2:15
Post Re: "Katolicyzm" polski
Nie mylisz się, atheist, ze swoją oceną wobec postępowania zakłamanych katolików. Skoro takie postępowanie jest złe, warto zatem wierzyć prawdziwie, tak jak polecił Chrystus. "Wilki w owczej skórze" nie sprawiają, że chrześcijaństwo jest fałszywe, tak samo jak skorumpowani lekarze nie sprawiają, że nie ma sensu leczenie ludzi, i że nie warto prowadzić szpitali.


Wt kwi 02, 2013 2:16

Dołączył(a): Wt maja 31, 2011 16:27
Posty: 331
Post Re: "Katolicyzm" polski
Zupełnie cię nie kumam, atheist. Krytykujesz ludzi za próbę używania swego rozumu i tworzenia własnego wyznania wiary, zamiast ślepego trzymania się cudzych dogmatów. Rozumiem, że z punktu widzenia Organizacji jest to tendencja bardzo szkodliwa, ale dlaczego TOBIE się to nie podoba, to przekracza moje zdolności pojmowania.

Chyba, że jako wojujący ateista chciałbyś, żeby KK tak jak ŚJ wykluczał wszystkich odstępców, bo wówczas w Polsce byłoby może 5% katolików i to by ci sprawiło rozkosz :D


Wt kwi 02, 2013 5:12
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 01, 2013 7:02
Posty: 140
Post Re: "Katolicyzm" polski
To, że Jesteś na tym forum @atheist@ to nie jest Twój wybór.

Mógłbyś przecież wyrażać opinie w na forach z innych dziedzin życia lub zupełnie obejrzeć teraz jakieś dobre kino nie marnując czasu na Boga, czy nie?

Pan Bóg jednak ma własne plany względem każdego z nas.

Na pewno obca jest Ci postać Pawła Apostoła. Nie szkodzi, kiedyś Śięgniesz po Książkę, którą zna 3/4 populacji ludzi.
Nie zniechęcaj się, w Książce tej Znajdziesz wszystko czego Szukasz.


Wt kwi 02, 2013 8:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 09, 2010 8:49
Posty: 994
Post Re: "Katolicyzm" polski
No popatrz atheist, ja porozmawiałem ze swoimi znajomymi i ich opinie były zupełnie inne niż Twoich znajomych. Tylko co z tego wynika?

_________________
http://www.pompejanka.info


Wt kwi 02, 2013 8:32
Zobacz profil
Post Re: "Katolicyzm" polski
atheist napisał(a):
większość moich "katolickich" znajomych (a sądzę, że większość "katolików" w Polsce w ogóle)

To takie typowe zaściankowe myślenie: skoro moi znajomi tacy są, to jest taka cała Polska :roll: .
Polecam na przyszłość analizowanie danej grupy na wzór XXl wieku, czyli na podstawie opracowań socjologów, gdzie masz często wyszczególnione różne zmienne, takie jak gęstość zaludnienia, wykształcenie, społeczność lokalna itp.

atheist napisał(a):
Mnóstwo ludzi odrzuca z religii wszystko co niewygodne, niewiarygodne i niekomfortowe a pozostawia tylko to co łatwe, miłe i przyjemne co często sprowadza się wyłącznie do naiwnej wiary, że po śmierci czeka mnie COŚ.

Niektórym ateistom i innowiercom ciężko dogodzić. Jak są wzorowymi katolikami to kręcenie nosem z troską, że oni są biedni zindoktrynowani, którzy religię przyjmują bezrefleksyjnie. Rodzice im wielką krzywdę zrobili, z życia nie korzystają, mają zafałszowany obraz rzeczywistości i innego życia przez to nie potrafią sobie wyobrazić. Pranie mózgu się powiodło. Natomiast gdy ateista dojrzy, to co cytuję, to się okazuje, że kiepsko zindoktrynowani, że wierzą po swojemu, biorąc pod refleksję zasady swojej religii.

atheist napisał(a):
Mam wrażenie, że połowa "katolików" chciałaby, żeby KK ogłosił, że wszystko można, nic nie trzeba a życie wieczne nam się należy jak psu zupa.

A ja mam wrażenie, że przesadzasz z czasem przeznaczanym na plotkowanie w maglu i stąd chętnie kierujesz się wrażeniami, zamiast badaniami.

atheist napisał(a):
usuwanie z nich wszystkiego co niewygodne i pozostawianie tylko tego na czym nam zależy (czyt. życia wiecznego) jest już naiwnością godną pożałowania...

Skoro jest naiwnością według Ciebie, to liczę że jesteś konsekwentny i sam jesteś nieskazitelnym przykładem życia według zasad. Ty oceniasz cudze życie w taki sposób, ale ktoś może oceniać Twoje równie ostro, gdy weźmie pod uwagę inne kryteria oceny.


Wt kwi 02, 2013 9:53
Post Re: "Katolicyzm" polski
atheist w cudzysłów wziął słowo katoliccy. Bo jeśli prawdziwie przytacza zdania/opinie znajomych, to tacy z nich katolicy ja z k***j dupy trąba.


Wt kwi 02, 2013 10:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 07, 2012 20:58
Posty: 575
Post Re: "Katolicyzm" polski
Wypowiedź Val mogę skomentować jedynie w ten sposób, że skoro katolicy w Święta Zmartwychwstania tak odnosza się do dyskutantów, to nie jest to dobra reklama katolicyzmu, ale cóż...

ogon__ napisał(a):
Zupełnie cię nie kumam, atheist. Krytykujesz ludzi za próbę używania swego rozumu i tworzenia własnego wyznania wiary, zamiast ślepego trzymania się cudzych dogmatów. Rozumiem, że z punktu widzenia Organizacji jest to tendencja bardzo szkodliwa, ale dlaczego TOBIE się to nie podoba, to przekracza moje zdolności pojmowania.

Chyba, że jako wojujący ateista chciałbyś, żeby KK tak jak ŚJ wykluczał wszystkich odstępców, bo wówczas w Polsce byłoby może 5% katolików i to by ci sprawiło rozkosz :D


OK, rozumiem Twoje zdziwienie. Spróbuję Ci wytłumaczyć mój punkt widzenia. Otóż przede wszystkim nie uważam tego co opisałem za "używanie własnego rozumu" w sensie wyciągania wniosków na podstawie przeczytanych tekstów i własnych przemyśleń. Uważam, że dla ogromnej rzeszy ludzi wiara to balsam na ból przemijania. Coś co pozwala im złagodzić strach przed śmiercią. Z tego tylko powodu (a nie w konsekwencji wysnucia logicznych wniosków) uznają, że Bóg istnieje i da im życie wieczne. Całą resztę (lub jej większość) odrzucają jako mało wiarygodne lub niewygodne. To nie jest żadne niezależne myślenie, to jest komformizm w czystej postaci! W dodatku podszyty żenującą moim zdaniem naiwnością, że religia w większości zawiera mity jednak jeśli chodzi o to na czym nam zależy (istnienie "życia" po śmierci) na pewno się nie myli.

Jeśli zaś chodzi o to jak moje spostrzeżenia mają się do całości społeczeństwa przytoczę badania z 2012 robione przez CBOS:
93% Polaków uważa sie za katolików, brawo!
Jednak co do istnienia Boga przekonanych jest... uwaga, uwaga: 56%. Kolejnych 30% "raczej wierzy". Ciekawe jest to 30% "katolików", które "raczej wierzy" w Boga a jeszcze ciekawsze 7%, ktore w Boga nie wierzy lub raczej nie wierzy :-).
Dalej: 71% wierzy w duszę nieśmiertelną (pewnie, przecież nie mogę umrzeć na zawsze!), 68% w niebo, ale w piekło... 56% z czego 25% nie ma wątpliości, że piekło istnieje... Ciekawe, że 29% Polaków (w tym oczywiście w większości "katolicy") wierzy w ... reinkarnację :-). Czemu nie, w sumie też dobry sposób na "nieumarcie".

Na koniec bardzo ciekawy fragment komentarza do badań:
"Okazuje się, że odsetek katolików, którzy wierzą (mniej lub bardziej zdecydowanie) we wszystkie omawiane elementy wiary katolickiej, a więc w to, że Bóg wysłuchuje modlitwy, w istnienie grzechu pierworodnego, zmartwychwstanie, życie pozagrobowe, nieśmiertelną duszę, sąd ostateczny, niebo, piekło oraz w cuda, stanowią aktualnie 37% spośród wszystkich pełnoletnich wyznawców tej religii, którzy wzięli udział w naszym badaniu. Jeśli odejmiemy od tej grupy tych, którzy dodatkowo wierzą w przynajmniej niektóre elementy wierzeń pozachrześcijańskich, takie jak przeznaczenie, reinkarnacja czy w to, że zwierzęta mają duszę, to odsetek ten zmniejszy się do zaledwie 8%."
Na marginesie, czy KKK nie mówi, że pozostale 92% "katolików" ściągnęło na siebie automatyczną ekskomunikę?


Wt kwi 02, 2013 21:59
Zobacz profil
Post Re: "Katolicyzm" polski
atheist napisał(a):
w Święta Zmartwychwstania tak odnosza się do dyskutantów, to nie jest to dobra reklama katolicyzmu, ale cóż...

A w jaki sposób należało się odnieść, aby to była dobra reklama katolicyzmu dla @atheista? Sprawa jest indywidualna, gdyż ludzie mają różnorodne upodobania w tej materii.
Czyżbyś miał niezaspokojony głód religijny, że potrzebujesz dobrej reklamy religii, aby Cię zachęcono do przyjęcia w swoje szeregi?
I jakie dziś święto katolickie @atheist obchodził o którym nic mi nie wiadomo, a którego zakłócanie bardzo Ci nie w smak?


Wt kwi 02, 2013 22:09

Dołączył(a): Wt maja 31, 2011 16:27
Posty: 331
Post Re: "Katolicyzm" polski
Nie wiem, co widzisz konformistycznego i naiwnego w wierze w nieśmiertelność duszy. Jeśli to nawet nieprawda i dusza umiera wraz z ciałem, to co traci ten, co za życia wierzył? Błąd, który nie pociąga żadnych negatywnych następstw, to żaden błąd. Większość ludzi wierzy w nieśmiertelność duszy, bo tak jest przyjemnie, a robienie tego, co przyjemne, a nie ma szkodliwych skutków ubocznych, jest RACJONALNE.

A dlaczego ci wszyscy ludzie, z których każdy wierzy w coś innego, nazywają się katolikami? No, bo kościół to nie jest partia totalitarna (klerykałowie i niektórzy księża może by chcieli, żeby nim był, ale to tylko bezbożne życzenia) w której wszyscy muszą mieć takie same poglądy, ale raczej zgromadzenie ludzi, którzy wspólnie wykonują pewne czynności religijne. Ludzie mają potrzebę zgromadzić się w jednym miejscu i wspólnie oddać cześć Bogu, bo człowiek to jest zwierzę społeczne i gromadzić się lubi, tak jak mrówka. A jak się robi coś wspólnie, to nie może każdy inaczej, muszą być jakieś ustalone reguły obrzędów, i kościoły je zapewniają. To, że każdy z modlących się w jednym katolickim kościele wierzy w gruncie rzeczy w coś innego, nie przeszkadza nikomu z wyjątkiem fanatyków, a tych, wbrew pozorom, jest niewielu, nawet wśród kleru.


Śr kwi 03, 2013 6:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 04, 2011 12:01
Posty: 1123
Post Re: "Katolicyzm" polski
Jak przekonać niewierzących kolegów do wiary?
http://gloria.tv/?media=424287


Śr kwi 03, 2013 12:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 31, 2010 14:55
Posty: 185
Post Re: "Katolicyzm" polski
Masz rację, atheist, i akurat rozmawiałam dziś o tym z kimś z mojej rodziny, bo zdarzyła się sytuacja, kiedy osoba deklarująca się jako "wierząca i praktykująca" opowiada się za zniesieniem krzyży w miejscach publicznych, spowiedzią powszechną i ogólnie wiele rzeczy ją "wkurza". To smutne jest, i gdyby katolicy byli faktycznie zrzeszeni, jak nakazuje Chrystus, byłoby dwa razy lepiej.

_________________
Powtarzanie rzeczy oczywistych jest obowiązkiem inteligentnych ludzi - G. Orwell


Śr kwi 03, 2013 15:31
Zobacz profil
Post Re: "Katolicyzm" polski
atheist napisał(a):
Coś co pozwala im złagodzić strach przed śmiercią. Z tego tylko powodu (a nie w konsekwencji wysnucia logicznych wniosków) uznają, że Bóg istnieje i da im życie wieczne. Całą resztę (lub jej większość) odrzucają jako mało wiarygodne lub niewygodne. To nie jest żadne niezależne myślenie, to jest komformizm w czystej postaci!


Skoro uważasz, że wiara w Boga jest wynikiem strachu przed śmiercią, to pragnę poinformować, że teorie psychologów egzystencjalnych są ocenianie jako zbiór stanowisk filozoficznych. Bliżej im do filozofii niż do poważnej teorii naukowej i to rozumianej według kryteriów dyscypliny naukowej jaką jest psychologia.
Dlaczego? Ponieważ ludzie wyciągają takie wnioski jak Ty na podstawie potocznych opinii o osobowości.
Ponadto zdolność człowieka, polegająca na ukierunkowaniu woli na cel lub do pełnej odpowiedzialności za swoje postępowanie jest kwestią wiary. Ty w to wierzysz, ponieważ pasuje do Twojej prywatnej teorii.

Weź się ogarnij, bo nie wiesz co znaczy konformizm, a wytłuszczasz swój błąd, nawet o tym nie wiedząc :roll:
Konformizm nie polega na selekcji zasad i wyboru tego co nam pasuje. Konformizm polega na bezkrytycznym podporządkowaniu się zasadom, które panują w jakiejś organizacji czy grupie. Katolicy o których piszesz w ogóle nie są konformistami :no:

atheist napisał(a):
religia w większości zawiera mity jednak jeśli chodzi o to na czym nam zależy (istnienie "życia" po śmierci) na pewno się nie myli.

Na tym polega wiara. Ktoś wierzy, że pewne elementy chrześcijaństwa miały miejsce.
Nie jest hipokrytą i nie udaje, że uwierzyć w coś nie potrafi. Niektórzy cenią sobie szczerość, jak widać niektórzy jednak wolą, aby ktoś udawał, byleby na wierzchu wyglądało to ładnie jak śnieżnobiały uśmiech z reklamy pasty do zębów. Ja wolę szczerość człowieka i szanuję jego styl życia. To jego wiara i jego życie. Nie potrzebuję wszechobecnych, wyskakujących z lodówki reklam, jest ich wystarczająco dużo, aby każdy mógł wybrać dla siebie najlepszą. Nie ma problemu ze znalezieniem dobrej reklamy dla tego, kto szuka.

atheist napisał(a):
Jeśli zaś chodzi o to jak moje spostrzeżenia mają się do całości społeczeństwa przytoczę badania z 2012 robione przez CBOS:

To bardzo miłe, że potrafisz przyjąć na klatę krytykę i się poprawić.

atheist napisał(a):
Na marginesie, czy KKK nie mówi, że pozostale 92% "katolików" ściągnęło na siebie automatyczną ekskomunikę?

Dlaczego? Wiara w to, że duszę zwierzęta mają grzechem nie jest, bo wspomina o tym KKK. KKK nigdzie nie wspomina, że wiara w przeznaczenie jest grzechem ciężkim, o ile w ogóle można potraktować to jako grzech, ponieważ wielu katolików modli się o dobrego małżonka i gdy takiego spotyka na swej drodze, uznaje to za przeznaczenie. Tak mogli zrozumieć to pytanie respondenci.
Chrześcijaństwo wyklucza reinkarnację, jednak nie znalazłam wzmianki o tym, że naciąga się automatyczną ekskomunikę.

Jeżeli katolik uważa się za katolika, a Ty ujmujesz go w cudzysłów, to rozumiem, że mogę również Ciebie ujmować jako "ateistę" :faja:


@bojanowska- żyj i daj żyć innym ;). Ważne, aby ludzie wzajemnie szanowali swoje światopoglądy i style życia, zwłaszcza gdy są dorośli i kształtują całe swoje życie.
Jako katoliczka możesz oczywiście uświadamiać, ale uświadamia się tych, którzy tego chcą i są otwarci na pouczenia.


Śr kwi 03, 2013 15:37
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 08, 2010 13:25
Posty: 975
Post Re: "Katolicyzm" polski
Atheist. Wiem, że tacy "katolicy" istnieją. Wielu takich znam, więc bajek nie opowiadasz. Ja ich nazywam niewierzącymi Katolikami, którzy Boga w życiu nie spotkali i prawda biblijna w ogóle nie interesuje. To bardzo smutne zjawisko.


Śr kwi 03, 2013 16:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL