Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 9:16



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Moda na egzorcyzmy, upadki (spoczynki) itp. zjawiska w KK? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt sty 11, 2011 10:46
Posty: 70
Post Moda na egzorcyzmy, upadki (spoczynki) itp. zjawiska w KK?
Nie twierdzę, że egzorcyści są w ogóle niepotrzebni, myślę że aura uniesienia, rozpalonych emocji, mocniejszej wiary podczas mszy o uzdrowienia itp. sprzyja cudom.
Dostrzegam jednak niebezpieczną wręcz dla Kościoła katolickiego modę na doszukiwanie się zagrożeń i opętań tam, gdzie jest po prostu styczność z obcą kulturą, gdzie mamy do czynienia z zabobonami i innymi głupimi wierzeniami, pop kulturą sięgającą po tematy mroczne, wywołujące duże emocje u odbiorców. Czy warto doszukiwać się tam zagrożeń demonicznych, zamiast uczyć i skupiać uwagę na tym, co wartościowe i dobre?

Byłem na spotkaniu podczas którego kapłan nakładał dłonie, część osób upadało. Dla mnie jednak zbyt wiele było tam elementów transu, emocjonalnych zachowań, czegoś na kształt hipnozy, bym mógł dostrzec w tym działanie Boskie.

Istnieją oficjalne dokumenty dotyczące upadków (tzw. spoczynku w Duchu Świętym), listy zagrożeń duchowych, czy też te spotkania, choć dzieją się w kościołach, bardzo luźny mają związek z oficjalnym nauczaniem KK?
Czy też uważacie, że te zjawiska w dłuższym czasie mogą bardziej zaszkodzić wizerunkowi KK, przyciągać osoby z niższym poczuciem własnej wartości, szukające łatwych rozwiązań i bezkrytycznie przyjmujące słowa egzorcystów, uzdrowicieli katolickich, a przez to osłabiać Kościół Powszechny?


Pt sie 30, 2013 10:05
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Moda na egzorcyzmy, upadki (spoczynki) itp. zjawiska w K
Maxx napisał(a):
Nie twierdzę, że egzorcyści są w ogóle niepotrzebni, myślę że aura uniesienia, rozpalonych emocji, mocniejszej wiary podczas mszy o uzdrowienia itp. sprzyja cudom.

ale dostrzegasz ich przydatność? Czy konieczność ich posługi? Bo piszesz o nich trochę ironicznie
Maxx napisał(a):
Dostrzegam jednak niebezpieczną wręcz dla Kościoła katolickiego modę na doszukiwanie się zagrożeń i opętań tam, gdzie jest po prostu styczność z obcą kulturą, gdzie mamy do czynienia z zabobonami i innymi głupimi wierzeniami, pop kulturą sięgającą po tematy mroczne, wywołujące duże emocje u odbiorców. Czy warto doszukiwać się tam zagrożeń demonicznych, zamiast uczyć i skupiać uwagę na tym, co wartościowe i dobre?

Dla mnie nie tyle warto, co w niektórych przypadkach jest to wręcz konieczne. Pop kultura sięgająca po tematy mroczne jest rzeczywistym zagrożeniem duchowym, Czym innym jest badanie innych kultur, a czym innym odwrócenie się od własnej, by próbować zyć inna kulturą
Maxx napisał(a):
Byłem na spotkaniu podczas którego kapłan nakładał dłonie, część osób upadało. Dla mnie jednak zbyt wiele było tam elementów transu, emocjonalnych zachowań, czegoś na kształt hipnozy, bym mógł dostrzec w tym działanie Boskie.

Z tym, niestety, musze się zgodzic.
Maxx napisał(a):
Istnieją oficjalne dokumenty dotyczące upadków (tzw. spoczynku w Duchu Świętym), listy zagrożeń duchowych, czy też te spotkania, choć dzieją się w kościołach, bardzo luźny mają związek z oficjalnym nauczaniem KK?

Czasami są psychomanipulacją pod płaszczykiem duchowości, jednak rozróżnienie jest trudne i wymaga sporego doświadczenia.
Maxx napisał(a):
Czy też uważacie, że te zjawiska w dłuższym czasie mogą bardziej zaszkodzić wizerunkowi KK, przyciągać osoby z niższym poczuciem własnej wartości, szukające łatwych rozwiązań

Mogą zaszkodzić i już szkodzą
Maxx napisał(a):
i bezkrytycznie przyjmujące słowa egzorcystów, uzdrowicieli katolickich, a przez to osłabiać Kościół Powszechny?

Nie mieszałbym do tego prawdziwych egzorcystów

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pt sie 30, 2013 10:20
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt sty 11, 2011 10:46
Posty: 70
Post Re: Moda na egzorcyzmy, upadki (spoczynki) itp. zjawiska w K
medieval_man napisał(a):
Maxx napisał(a):
Nie twierdzę, że egzorcyści są w ogóle niepotrzebni, myślę że aura uniesienia, rozpalonych emocji, mocniejszej wiary podczas mszy o uzdrowienia itp. sprzyja cudom.

ale dostrzegasz ich przydatność? Czy konieczność ich posługi? Bo piszesz o nich trochę ironicznie
Widzę, że wiele osób w takiej posłudze odnajduje pewne ukojenie dla siebie, widzi wtedy działanie Ducha Świętego, odnajduje sens. Ale obserwując jak to wpływa np. na relacje rodzinne, otwartość osób angażujących się w to na świat i innych itd., wydaje mi się że te zjawiska, posługi w takim kształcie, w szerszej i dalszej perspektywie bardziej szkodzą, niż przynoszą dobre owoce. Piszę to bez ironii, a z subiektywną troską o wspólnotę KK.


Pt sie 30, 2013 10:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Moda na egzorcyzmy, upadki (spoczynki) itp. zjawiska w K
Ja również wielokrotnie miałem okazje obserwować tzw spoczynek w Duchu św. Nikogo nie chce przekonywać czy to jest coś od Boga czy nie. Osobiście jednak wątpię czy muzyka, atmosfera, dotyk, modlitwa mogła by spowodować że ktoś nagle pada na ziemię, choć w tym stanie zachowuje się świadomość. Dla mnie takie trochę bawienie się w psychologa to za mało aby podważyć tego typu zjawiska. Natomiast trzeba powiedzieć wyraźnie że bywają charyzmatycy, którzy lubią pomagać w upadku np pchając kogoś. Ocena takiej praktyki nie należy do mnie, a bardziej do osób które doświadczyły owego spoczynku.

Nie wiem czy ktoś w Kościele wypowiadał się oficjalnie, ale to co dzieje się w charyzmatycznych wspólnotach nie jest tajemnicą. Widzą to księża, widzą ludzie świeccy. Myślę że biskupi też wiedzą o tym. Z takimi ruchami wiąże się też ruch Nowej Ewangelizacji, a o tym już chyba nawet papież się wypowiadał.

Dla jednych to jest znak czasu, odświeżenia wiary, a dla drugich dziwne fanaberie. Ja myślę że nic samo w sobie złe nie jest, bo gorliwość wielu wiernych którzy regularnie modlą się wstawienniczo i uczestniczą w takich spotkaniach gdzie zdarzają się spoczynki w Duchu, jest naprawdę świadectwem. Bywa jednak że ktoś zachłyśnie się tym i uzna się za nowego proroka. Ale czy podziałów nie było już w pierwotnym Kościele?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt sie 30, 2013 11:12
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 20, 2013 5:42
Posty: 51
Post Re: Moda na egzorcyzmy, upadki (spoczynki) itp. zjawiska w K
WIST napisał(a):
Natomiast trzeba powiedzieć wyraźnie że bywają charyzmatycy, którzy lubią pomagać w upadku np pchając kogoś.....
Nie wiem czy ktoś w Kościele wypowiadał się oficjalnie, ale to co dzieje się w charyzmatycznych wspólnotach nie jest tajemnicą. Widzą to księża,

Dla jednych to jest znak czasu,......., a dla drugich dziwne fanaberie.

Widziałam sama jak charyzmatyk o.W wyrażnie pomagał pchać do "upadku"
Dziś twierdzę, że to oszustwo. Są to zawodowi "nakładacze"


So sie 31, 2013 15:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt wrz 21, 2010 19:56
Posty: 195
Post Re: Moda na egzorcyzmy, upadki (spoczynki) itp. zjawiska w K
Maxx napisał(a):


Byłem na spotkaniu podczas którego kapłan nakładał dłonie, część osób upadało. Dla mnie jednak zbyt wiele było tam elementów transu, emocjonalnych zachowań, czegoś na kształt hipnozy, bym mógł dostrzec w tym działanie Boskie.

Istnieją oficjalne dokumenty dotyczące upadków (tzw. spoczynku w Duchu Świętym), listy zagrożeń duchowych, czy też te spotkania, choć dzieją się w kościołach, bardzo luźny mają związek z oficjalnym nauczaniem KK?
Czy też uważacie, że te zjawiska w dłuższym czasie mogą bardziej zaszkodzić wizerunkowi KK, przyciągać osoby z niższym poczuciem własnej wartości, szukające łatwych rozwiązań i bezkrytycznie przyjmujące słowa egzorcystów, uzdrowicieli katolickich, a przez to osłabiać Kościół Powszechny?

Te zjawiska szkodzą wizerunkowi KK, a upadki tzw. spoczynku to nic innego jak sztuczki, ograbianie z witalnych sił człowieka. Jeszcze wciska się, że to leczy. Ten teatr robi się po to aby przyciągać naiwnych.


N wrz 01, 2013 7:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Moda na egzorcyzmy, upadki (spoczynki) itp. zjawiska w K
viewtopic.php?f=3&t=32422 - Kiedy możemy mówić o spoczynku w Duchu Świętym?
viewtopic.php?f=31&t=4700 - Zaśnięcie w Panu
viewtopic.php?f=3&t=20999 - Charyzmaty - zaśnięcie w Panu.

viewtopic.php?f=36&t=32290 - Badania psychiatryczne charyzmatyków i egzorcystów katolickich

viewtopic.php?f=52&t=32385 - Egzorcyści na manowcach
viewtopic.php?f=46&t=18906 - Dar jednego egzorcysty.
viewtopic.php?f=36&t=9812 - nieskuteczny rytuał egzorcyzmów
viewtopic.php?f=27&t=34092 - NAGRANIA Z EGZORCYZMÓW
viewtopic.php?f=9&t=31148 - 17-letnie egzorcystki walczą z demonami
viewtopic.php?f=53&t=7098 - strona ostrzegawczo- informacyjna o fałszywych egzorcystach
viewtopic.php?f=51&t=22208 - Wiarygodność opowieści egzorcystów
viewtopic.php?f=27&t=24108 - czy egzorcyzmy to ściema?
viewtopic.php?f=27&t=218 - Opętania, egzorcyzmy - fikcja czy prawda ?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N wrz 01, 2013 10:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Moda na egzorcyzmy, upadki (spoczynki) itp. zjawiska w K
wiosenka1995 napisał(a):
Widziałam sama jak charyzmatyk o.W wyrażnie pomagał pchać do "upadku"
Dziś twierdzę, że to oszustwo. Są to zawodowi "nakładacze"

Co do pierwszego zgadza się. Tu jednak warto spytać samych zainteresowanych, bo człowiek który nie doznał tego, nie zrozumie o co w tym chodzi. Bynajmniej spoczynek to nie efekt tego że ktoś mnie pcha, a mi głupio jest nie upaść i nie udawać. I bez popychania ludzie doświadczają spoczynku. I wybaczcie ale nie każdy mdleje (choć tu nie chodzi o omdlenie, bo zachowana jest świadomość) od tego, że na spotkaniu ktoś coś mamrocze pod nosem, ktoś gra głośno muzyką, a atmosfera jest duchowo sprzyjająca. To jest też naciągane tłumaczenie. Nieraz ci którzy są popychani i tak tego by doświadczyli, a modlący się widział już symptomy tego co się stanie. Osobiście jednak źle mi się kojarzy tego typu pomoc i uważam że żadnej ingerencji być nie powinno, nie tylko ze względu na to że tak naprawdę takie zachowanie wprowadza wątpliwość i odbiera zaufanie charyzmatykom.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N wrz 01, 2013 17:32
Zobacz profil

Dołączył(a): So lip 20, 2013 5:42
Posty: 51
Post Re: Moda na egzorcyzmy, upadki (spoczynki) itp. zjawiska w K
WIST napisał(a):
... bo człowiek który nie doznał tego, nie zrozumie o co w tym chodzi. Bynajmniej spoczynek to nie efekt tego że ktoś mnie pcha, a mi głupio jest nie upaść i nie udawać.

W oczach Boga moze to być też magia.


So wrz 07, 2013 16:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Moda na egzorcyzmy, upadki (spoczynki) itp. zjawiska w K
A skąd taki wniosek? Wiele rzeczy "może" być, ale nie za bardzo rozumiem w jakim kontekście to rozumieć.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So wrz 07, 2013 16:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Moda na egzorcyzmy, upadki (spoczynki) itp. zjawiska w K
Cytuj:
Tu jednak warto spytać samych zainteresowanych,

Wlasnie! Skad ich brac?! Wiele na forum wypowiedzi "sasiadka widziala", o.Bashobora postawil na nogi kaleke, ale kaleka sie nie wypowiada. Moze niepismienny? Niebawem przejdziemy na forum glosowe. Lepiej bedzie, bardziej wiarygodnie! :D


So wrz 07, 2013 16:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Moda na egzorcyzmy, upadki (spoczynki) itp. zjawiska w K
Warto Niedzwiedziu zacząć od środowisk charyzmatycznych, gdzie takich ludzi można spotkać.

_________________
Pozdrawiam
WIST


So wrz 07, 2013 17:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 11, 2011 10:46
Posty: 70
Post Re: Moda na egzorcyzmy, upadki (spoczynki) itp. zjawiska w K
Dzięki Elbrus przejrzałem podane przez Ciebie strony.
Mnie ciekawią - upadki (spoczynki), egzorcyzmy, mowa o coraz większej ilości zagrożeń duchowych, tzw. mowa językami itp. – jako zjawisko (moda?) - jego wiarygodność, oficjalne stanowisko KK. I czy na pewno nie jest to droga na manowce, czego się obawiam. Ale poszukuję prawdy w tym temacie.

WIST napisał(a):
Widzą to księża, widzą ludzie świeccy. Myślę że biskupi też wiedzą o tym.
Zanim oficjalnie głos zabrały władze KK w sprawach Intronizacji Chrystusa na Króla Polski, różnych objawień itd., wielu biskupów obserwowało te zjawiska, a księża aktywnie uczestniczyli w nich. A co do przedmiotowych zjawisk - słyszę/czytam różne i odmienne głosy zarówno osób świeckich jak i duchownych.

WIST napisał(a):
(…) zacząć od środowisk charyzmatycznych, gdzie takich ludzi można spotkać.
Mnie do stworzenie tego tematu zaintrygowały właśnie osoby które znam i od kilku lat się angażują/angażowały w ruchy charyzmatyczne, msze o uzdrowienia itp. oraz te osoby które widziałem podczas takiego spotkania z upadkami, emocjami, niezrozumiałą mi mową.
Znam osoby, które mówiły o doświadczeniu takich zjawisk/uzdrowień ale niestety okazywały się niewiarygodne (uzdrowienie jednak nie nastąpiło / coraz bardziej izolują się od ludzi). Znam też osoby bardziej emocjonalne, które chciały spocząć w Duchu Świętym i upadły - mówiły zazwyczaj, że wtedy poczuły coś pozytywnego i tyle (tego nie uważam za groźne zjawisko). Nie znam jednak żadnej osoby religijnej i jednocześnie mniej emocjonalnej, twardo stąpającej po ziemi, która by tego doświadczyła osobiście. Te osoby zazwyczaj wypowiadają się z ostrożną wiarą w to, opowiadają co zobaczyły, usłyszały od innych.

Zapraszam do podzielenia się własnymi refleksjami osoby, które osobiście doświadczyły tzw. spoczynku w Duchu Świętym, mowy językami, wyegzorcyzmowania z opętań itp. Zachęcam do podzielenia się swoimi opiniami w tym temacie zarówno osoby mające dobre, jak i złe doświadczenia z tymi zjawiskami (zwłaszcza te osoby, których to nie będzie jedyny post tutaj).

Czy dokumenty z Malines mają status oficjalnego nauczania KK? Czy zostały one w jakiś sposób zaktualizowane?


N wrz 08, 2013 12:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Moda na egzorcyzmy, upadki (spoczynki) itp. zjawiska w K
Maxx
Cytuj:
Mnie ciekawią - upadki (spoczynki), egzorcyzmy, mowa o coraz większej ilości zagrożeń duchowych, tzw. mowa językami itp. – jako zjawisko (moda?) - jego wiarygodność, oficjalne stanowisko KK. I czy na pewno nie jest to droga na manowce, czego się obawiam. Ale poszukuję prawdy w tym temacie.

Jeśli mówienie językami to moda to w samej Polsce trwa ta moda już z 30 lat. To nie jest nic nowego. Wspolnoty charyzmatyczne istniały u nas jeszcze w głębokiej komunie.
Natomiast nie do końca rozumiem czemu w jednym ciągu piszesz o spoczynku w Duchu św. oraz egzorcyzmach. Dla mnie to są zjawiska które występują razem, czy kojarzą się ze sobą.

Cytuj:
Zanim oficjalnie głos zabrały władze KK w sprawach Intronizacji Chrystusa na Króla Polski, różnych objawień itd., wielu biskupów obserwowało te zjawiska, a księża aktywnie uczestniczyli w nich. A co do przedmiotowych zjawisk - słyszę/czytam różne i odmienne głosy zarówno osób świeckich jak i duchownych.

Oczywiście, głosy sa odmienne. Dla jednych to mamrotanie, dla innych zagrożenie duchowe, a dla jeszcze innych objaw żywej wiary. Cóż, sam znam wielu ludzi którzy mają taki dar i z niego chętnie korzystają. Nie widzę w nich krzty buntu wobec Kościoła, żyją wiarą i są naprawdę niezwykłymi ludzmi. Aczkolwiek słyszalem i o grupach, które odeszły od Kościoła i same sobie wymyślily jakąś prywatną drogę.


Dlatego chciałbym zauważyć że są dwie płaszczyzny. Jedna to prawdziwośc owych zjawisk całościowo, a druga to w konkretnych przypadkach. A zatem czy ogólnie uznamy, że tak dziś Bóg się objawia, dar języków, uzdrowienie itp są prawdziwe i zdarzają się, ale nie zrezygnujemy z oceny indywidualnych przypadków, wśród których mogą być tak prawdziwe jak i fałszywe. W tej chwili sam nie jestem w stanie ocenić tego. Same doświadczenia nie dają prawa do jednoznacznego wydania opinii.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N wrz 08, 2013 13:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Moda na egzorcyzmy, upadki (spoczynki) itp. zjawiska w K
Ja sie zastanawiam nad jednym. Czy ta "nadpobudliwosc" wiary, transy, fruwanie, "religijne" ladowanie samolotem nie ubliza samemu Bogu? Nie robi z Niego wlasciciela cyrku dla gawiedzi?


N wrz 08, 2013 16:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL