Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 19:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Sakrament z przydziału ? 
Autor Wiadomość
Post Re: Sakrament z przydziału ?
Ale @JedenPost, o co ci chodzi?
Ja osobiscie uwazam, ze mi zaden rytual wykonany nade mna, a bez mojej zgody szczegolnie, zaszkodzic nie moze. Dlatego, ze naleze do Chrystusa, ktory jest nad wszystkimi mocami i zwierzchnosciami.
Jezeli ktos zgodnie ze swoja wiara chce mi pomoc, to tym bardziej nie moze mi zaszkodzic.

Dlatego nie pojmuje ateistow, ktorzy boja sie, ze im jakies duchy/sily/obrzedy moga zaszkodzic, badz twierdza wrecz, ze im zaszkodzily. Niby jak, kiedy sa ateistami, wiec w zadne duchy i sily nadprzyrodzone nie wierza? To albo wierza ze COS jest i moze np szkodzic (tu delikwent akurat wyzdrowial, wiec mu jakby pomoglo, a na pewno nie zaszkodzilo), wiec ich ateizm jest jakis wybrakowany, albo po prostu chca miec pelna kontrole nad swoim zyciem i skutki sa im obojetne, byleby ich nikt nieproszony nie dotykal i o nich nie myslal.
Jest to wykonalne tylko czesciowo. W tak pelnej izolacji mozna tylko ... umrzec. Bo jezeli nikt bez ich zgody nie moze ich dotknac, to po wypadku powinno sie ich nieprzytomnych na ulicy zostawic. No i nigdy nie beda miec pewnosci, ze sie np ratownik medyczny za nich w karetce nie pomodli.


Pt sty 24, 2014 18:04

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Sakrament z przydziału ?
Kael napisał(a):
Ale @JedenPost, o co ci chodzi?
Ja osobiscie uwazam, ze mi zaden rytual wykonany nade mna, a bez mojej zgody szczegolnie, zaszkodzic nie moze. Dlatego, ze naleze do Chrystusa, ktory jest nad wszystkimi mocami i zwierzchnosciami.



OK, to Ty, ale widzisz chyba, że np. medieval_man wychodzi widocznie z innych założeń...

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt sty 24, 2014 18:09
Zobacz profil
Post Re: Sakrament z przydziału ?
A z jakich zalozen ty wychodzisz?


Pt sty 24, 2014 18:29

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Sakrament z przydziału ?
Pytasz o to czy ja bym się awanturował? Raczej nie.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pt sty 24, 2014 18:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Sakrament z przydziału ?
Cytuj:
Dlatego nie pojmuje ateistow, ktorzy boja sie, ze im jakies duchy/sily/obrzedy moga zaszkodzic, badz twierdza wrecz, ze im zaszkodzily.

Bo nie do konca nas rozumiesz. To jest stawianie przeciwwagi waszej wszedobylskosci. Z drugiej strony, nie chce by facet glaskal mnie tu i tam, do tego usmarowany jakas mascia! Rece umyl? Masc uzywana wczesniej? Czemu sie narzuca? Delikatny jestem. :)
Bardziej powaznie, powtorze - co dla was znaczy namaszczenie? Mozna je tak na lewo i prawo rozdawac? W takim razie tani ten obrzadek, moze i inne tez?


So sty 25, 2014 10:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Sakrament z przydziału ?
Lokis co dla nas znaczy namaszczenie? No to zadane przez ciebie pytanie jest sednem sprawy. Bo gdyby nie znaczyło bardzo wiele, nikt by nie podejmował wysiłku żeby tą posługę choremu zapewnić. Namaszczenie jest sakramentem który z założenia może zastąpić spowiedź u chorego który nie może się już spowiadać. Jeżeli może, najpierw ksiądz go spowiada a potem udziela namaszczenia.
Dlatego co znaczy dla nas? Dla wierzącego- może znaczyć wszystko, to znaczy być kwestią życia i śmierci.
Jeśli chodzi o stanowisko KK w sprawie nieprzytomnych, to znalazłam takie zdanie:
Nieprzytomnym chorym lub tym, którzy utracili używanie rozumu, można go udzielić, jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że jako wierzący poprosiliby o to, gdyby byli przytomni.

Przeczytaj cały tekst: Sakrament namaszczenia chorych - uświęcenie cierpienia - Wiara http://wiara.wm.pl/75916,Sakrament-nama ... z2rPA2Fapx

Jak ocenić to prawdopodobieństwo...... hmmmmmm?
Można tak jak podał chyba medieval_man założyć że skoro w danym kraju większość to wierzący to prawdopodobieństwo że ta osoba jest wierząca jest duże....
W zasadzie są dwie drogi.
Albo uznać że nie wolno udzielić namaszczenia choremu nieprzytomnemu bez rodziny która zaświadczy że jest wierzący (wtedy mam nadzieję że nigdy nie będę w takiej sytuacji :( :( ) albo pozostawić decyzję ludziom którzy przy chorym wtedy są. Którąś opcję trzeba wybrać....

_________________
Ania


So sty 25, 2014 11:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Sakrament z przydziału ?
Nie, nie powinno się rzucać pereł przed świnie :)

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So sty 25, 2014 11:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Sakrament z przydziału ?
Czytalem, ma byc przez wieprze. Tobie roznicy nie sprawia? Raczej swinka jestes zainteresowany, pogratulowac :D


So sty 25, 2014 11:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Sakrament z przydziału ?
A wieprz to nie świnia?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So sty 25, 2014 12:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 13, 2013 4:33
Posty: 1633
Post Re: Sakrament z przydziału ?
No to napisz ssak zyworodny. Jak i ty. Wieprz nie jest swinia w pelnym znaczeniu. Byl poddany kastracji. Cos mu brakuje, "temu misiu z wypadlym oczkiem". Zeby ludzie klasy Johhny99 nie rozumieli powyzszego, jest dziwne. Swiadczy o tajemniczosci wycinania jajek, ewentualnie o elokwencji wyzszych klas. :)


So sty 25, 2014 13:50
Zobacz profil
Post Re: Sakrament z przydziału ?
lokis napisał(a):
Cytuj:
Dlatego nie pojmuje ateistow, ktorzy boja sie, ze im jakies duchy/sily/obrzedy moga zaszkodzic, badz twierdza wrecz, ze im zaszkodzily.

Bo nie do konca nas rozumiesz. To jest stawianie przeciwwagi waszej wszedobylskosci. Z drugiej strony, nie chce by facet glaskal mnie tu i tam, do tego usmarowany jakas mascia! Rece umyl? Masc uzywana wczesniej? Czemu sie narzuca? Delikatny jestem. :)
Bardziej powaznie, powtorze - co dla was znaczy namaszczenie? Mozna je tak na lewo i prawo rozdawac? W takim razie tani ten obrzadek, moze i inne tez?

@lokis, czyli uwazasz, ze jak nie wyrazisz wprost zgody, to nieprzytomnego nikt nie ma myc i namaszczac zadnymi sunstancjami, takze uznanymi za lecznicze? Czy w medycyne klasyczna wierzysz? A w naturalna?
Naprawde uwazasz, ze uda ci sie zachowac 100% kontroli nad twoim zyciem i ze warto sie tak stresowac?


So sty 25, 2014 13:57
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Sakrament z przydziału ?
Lokis, weź sięgnij po prostu do innych przekładów - w Biblii Gdańskiej, Tysiąclecia albo KJV masz "świnie", co, mam nadzieję, załatwia sprawę..

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


So sty 25, 2014 13:57
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 72 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL