Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 792 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 49, 50, 51, 52, 53
 Media o Kościele - wątek zbiorczy 
Autor Wiadomość
Post Re: Media o Kościele - wątek zbiorczy
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Alus napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Po prostu nie mam zaufania do tej gazety, więc wybitnie ostrożnie podchodzę do jej publikacji na temat Kościoła. Poczekam na potwierdzenie przebiegu wydarzeń z innych źródeł.

Informację o zachowaniu prymasa powtórzyły niemal wszystkie polskie media (za wyjątkiem katolickich, ale to zrozumiałe).

Zaś każde, do którego zaglądałem, jako źródło podawało Gazetę Wyborczą. Dziękuję, postoję.

Bo marnie szukałeś
http://moje-gniezno.pl/artykuly/czytaj/ ... otych.html
http://radiomerkury.pl/informacje/pozos ... untow.html

Duchowni nie świeci i popełniają gafy, błędy, fochy.
Takiego focha pokazał mój proboszcz w ubiegłą niedzielę. Wybudowaliśmy piękny kościół, dużą i wygodną plebanię - 7 księży ma do własnej dyspozycji po 2 pokoje, łazienkę.
Kościół ładny, jasny, podoba się wiernym, gościom.
Na wiosnę proboszcz zaczął wymieniać witraże - nie wiadomo z jakiego powodu.
W ubiegłą niedzielą na wszystkich mszach ogłosił - jestem srodze zaiedziony poziomem waszej inteligencji.
Okazało się, że ksiądz nigdy nie poprosił parafian o pieniądze na nowe witraże, a parafianie niezbyt inteligentni nie domyślili się aby wpłacać. Witraże nowe są, ale nie ma pieniędzy na ich zapłatę.
Podejrzewam, że po takiej ocenie inteligencji niewielu parafian pogoni z pieniędzmi do proboszcza, bo wywołał niezłe oburzenie.


Pt maja 15, 2015 11:02
Post Re: Media o Kościele - wątek zbiorczy
Kozioł napisał(a):
Dość zaskakujący tytuł na onet.pl
"Gazeta Wyborcza": prymas obraził się na wiernych

Poszło o pieniądze.
Dług 100 tys zło prymas pobrał przepisując na kurię (bezprawnie wg sądu) część ziem parafii o wartości 1,5 mln.
Protestującego księdza odwołał, radę ekonomiczna parafii rozwiązał i nie przyjechał udzielic bierzmowania młodzieży.

Dlaczego nie ufam Wybiór..., przepraszam, Wyborczej: Komunikat Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie w sprawie parafii w Stawie


Pt maja 15, 2015 19:03
Post Re: Media o Kościele - wątek zbiorczy
Czy ja dobrze rozumiem ten komunikat? Proboszcz zadluzyl parafie (jak rozumiem, ma wolna reke w inwestycjach, az ... sie potknie), a wtedy (poprzedni) biskup podal "parafii reke", zabierajac jej majatek, zeby komornik nie mial na co wejsc?
Czyli schowal przed wierzycielami....

Proboszcz w Polsce to jednak niebezpieczne stanowisko...


Pt maja 15, 2015 19:10
Post Re: Media o Kościele - wątek zbiorczy
W komunikacie jest zakłamanie.
Nie ma nic o liście prymasa w którym odwołał bierzmowanie w parafii z powodu niewłaściwej atmosfery. List parafian był odpowiedzią. Z listu wynika, ze zostali poinformowani o zmianach.
Są więc dwie wersje wydarzeń: wersja medialna dotychczas spójna i nieco niespójna wersja przedstawiona w komunikacie.


Pt maja 15, 2015 19:51
Post Re: Media o Kościele - wątek zbiorczy
Przeciez jest mowa o rozmowie z proboszczem i powodach przeniesienia bierzmowania gdzieindziej?
To ja akurat rozumiem, bo co to za swieto, jezeli rodzina sie procesuje w sadzie...


Pt maja 15, 2015 19:58
Post Re: Media o Kościele - wątek zbiorczy
W wersji z prasy:
- prymas napisał do parafian o odwołaniu bierzmowania
- parafianie odpowiedzieli proboszczowi (w treści odnoszą się do listu prymasa)

W wersji kurii
- prymas uzgodnił przeniesienie bierzmowania do innej parafii z proboszczem
- parafianie napisali do prymasa
- prymas jest zaskoczony listem, a winien jest proboszcz, ze nie przekazał ustaleń


Pt maja 15, 2015 22:50
Post Re: Media o Kościele - wątek zbiorczy
Kael napisał(a):
Przeciez jest mowa o rozmowie z proboszczem i powodach przeniesienia bierzmowania gdzieindziej?
To ja akurat rozumiem, bo co to za swieto, jezeli rodzina sie procesuje w sadzie...

Na upartego pytanie można odwrócić - co to za rodzina, która płaci długi w zamian zabiera wielokrotność kwoty długów.


So maja 16, 2015 7:42
Post Re: Media o Kościele - wątek zbiorczy
Alus, ja nie wiem, czy dobrze zrozumialam, ale na zdrowy rozum z komunikatu wynika, ze biskup zabral ziemie (z ktorej dochody podobno dalej parafia dostaje), zeby komornik jej nie zajal za dlugi.

Czyli syn narobil dlugow, bo ojciec dal mu wolna reke, a ojciec "zabral mu" dzialke, zeby komornik nie mial z czego dlugow odzyskac. A syn liczyl na splate dlugu przez ojca i dlatego go podal do sadu.

Ostatnie historie o komornikach w Polsce pozwalaja przypuszczac, ze ziemie zajalby komornik i zlicytowal za 100 tys.

I to co mi osobisie sie nie podoba, to fakt, ze proboszcz, jak ja sie z tej historii domyslam, bo przeciez takie rzeczy w Polsce (ciagle) jawne nie sa, ma wolna reke w parafii i moze robic co chce, nie pytajac a nie wiernych, ani biskupa, ale tylko jak ma sukcesy.
Jak ma porazki, bo wierni mu inwestycji nie sfinansowali (a w przyszlosci pewnie i nie beda, jezeli wczesniej proboszcz nie tylko ich zawiadomi, ale wrecz skonsultuje nowe witraze po 5 latach), to biskup mu "pomaga" chowajac wlasnosc parafii przed prawem i zwalniajac proboszcza, bo byl za rozrzutny na wyrost.
Niby racja, bo to dorosly mezczyzna, po studiach i powinien wiedziec co robic. Biskup niby mu na rece patrzec nie musi.

Dla mnie ta cala sytuacja jest chora. ale nie bede wyjasniac w szczegolach jak ja bym to widziala. Kosciolem rzadza dorosli mezczyzni, a zachowuja sie jak mali chlopcy.
Dlatego w rodzinie budzet trzymaja kobiety wraz z mezczynami.


So maja 16, 2015 9:56
Post Re: Media o Kościele - wątek zbiorczy
A nie prościej i uczciwiej było pożyczyć parafii owe 100 tys zł, lub przejąć część ziemi równoważnej do kwoty długu.
Nie byłoby problemu, złości, wymówek, tematu dla mediów.....dobra doczesne wobec wieczności zawsze przegrywają.


N maja 17, 2015 7:54
Post Re: Media o Kościele - wątek zbiorczy
@Alus, po kobiecemu myslac, byloby lepiej. Jeszcze lepiej byloby ustalac wszystkie wieksze inwestycje z odpowiednimi organami diecezjalnymi.

Ale jak czytam np

Cytuj:
Tytuł II - ZARZĄD DÓBR


(Kan. 1273 - Kan. )
Kan. 1273 - Biskup Rzymski, na mocy prymatu rządzenia, jest najwyższym zarządcą i szafarzem wszystkich dóbr kościelnych.

Kan. 1274 -
§ 1. W poszczególnych diecezjach powinna istnieć specjalna instytucja, gromadząca dobra i ofiary przeznaczone na utrzymanie duchownych, którzy pełnią służbę dla dobra diecezji, zgodnie z postanowieniem kan. 281, chyba że inaczej temu zaradzono.

§ 2. Tam, gdzie jeszcze nie zorganizowano właściwego zabezpieczenia społecznego dla duchowieństwa, Konferencja Episkopatu powinna troszczyć się o powołanie instytucji, która by w sposób wystarczający zapewniła ubezpieczenie społeczne duchownych.

§ 3. Gdy zachodzi potrzeba, w poszczególnych diecezjach należy utworzyć wspólny fundusz, z którego biskupi mogliby wynagradzać inne osoby służące Kościołowi, zaradzać różnym potrzebom diecezji i z którego także diecezje bogatsze mogłyby pomagać biedniejszym
.

http://www.kuria.lomza.pl/sad/index.php?wiad=63
To widze, ze prawo jest dobre. Wykonanie jakby kuleje. Ale jestem pewna, ze zycie czyli wierni, wymusza konieczne zmiany.


N maja 17, 2015 9:25
Post Re: Media o Kościele - wątek zbiorczy
utrzymanie duchownych - właśnie prawo kanoniczne dobre, a czasem wykonanie kulawe :(
Biskup ordynariusz przewożony jest samochodem za ponad 300 tys zł, a duchowni wyjeżdżający na misje pozostawiani sobie samym.
Rosja, Białoruś wydaje duchownym wizy na 3 miesiące, po tym czasie zmuszani są do powrotu i ubieganie o kolejną wizę.
Wedle kurii muszą sobie finansowo radzić sami, nie dostają w Polsce, ani grosza na jedzenie, koszty pobytu, bilety. Utrzymują ich rodzice, czasem koledzy proboszczowie zezwalający na odprawienie Mszy z intencją, bilety kupuje wspólnota.
Chwała Bogu mamy od liku miesięcy biskupa ordynariusza misjonarza, ten na pewno zdecydowanie zadba o diecezjalnych księży misjonarzy.


N maja 17, 2015 10:53

Dołączył(a): Pn mar 23, 2015 4:11
Posty: 82
Post Re: Media o Kościele - wątek zbiorczy
leon999 napisał(a):
Alus napisał(a):
Jesteś niedoinformowany -.......wartośc oceniana jest na ok 5,5 miliona złotych.


Masz rację, media podają o zamożności i luksusach nieżyjącego już duchownego. Miał zaledwie 55 lat. Zdaje się, że ten kapłan to właśnie budował.... najbardziej swój majątek.
A nasz proboszcz były profesor KUL ma 69 lat, tym co miał i ma to wspiera biednych w parafii.

Cytuj:
Drogocenne dzieła sztuki, bogato zdobione dewocjonalia, zabytkowe meble, ogromny dom i oszczędności łącznej wartości nawet kilku milionów złotych – taki majątek zgromadził zmarły ksiądz Waldemar Irek (†55 l.) z Wrocławia.
http://www.fakt.pl/wroclaw/wroclaw-sad- ... 20003.html

W/g ostatnich doniesień z mediów cały majątek ok. 5,5 miliona PLN odziedziczy jego syn, dlaczego nie nasz kościół? To się porobiło ?


Pn lut 01, 2016 3:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 792 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 49, 50, 51, 52, 53

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL