Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 11:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow 
Autor Wiadomość
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
sigmasigma napisał(a):
ale sponsoruja nauczanie religii katolickiej w szkolach. chcialbys sponsorowac nauczanie islamu, czy medytacje buddyjskie w podstawowkach?

W Polsce ponad 90% społeczeństwa to katolicy. Szansa, że pieniądze muzułmanina lub buddysty trafią na pensje dla katechetów, są minimalne. Natomiast to, że katolicy zapłacą za pensję katechety luteranina, który naucza w szkole publicznej, zdecydowanie rosną.


Pn sty 20, 2014 15:23

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
No i koło sie zamyka. To skoro modli sie za wszystkich zmarłych to po co wymieniac konkretne nazwiska na Mszy? Bo za te konkretne osoby modli sie "bardziej"? Jak modli się "bardziej" to po co?
Jak "tak samo"? to tez po co je wymieniac?


Pn sty 20, 2014 15:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
w Polsce ponad 90 % to ochrzczeni. Praktykujacych jest o wiele mniej.


Pn sty 20, 2014 15:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Cytuj:
No i koło sie zamyka. To skoro modli sie za wszystkich zmarłych to po co wymieniac konkretne nazwiska na Mszy? Bo za te konkretne osoby modli sie "bardziej"? Jak modli się "bardziej" to po co?
Jak "tak samo"? to tez po co je wymieniac?


Raz się modli w szczególny sposób za kogoś, a innym razem w szczególny sposób za kogoś innego - znowu innym razem w szczególny sposób za tych, za których nikt się nie modli (takie modlitwy też są). Tworzysz problemy, których po prostu nie ma.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn sty 20, 2014 15:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
a co te "szczegolne sposoby "daja? to ze jest sie szybciej w niebie?


Pn sty 20, 2014 15:27
Zobacz profil
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
sigmasigma napisał(a):
No i koło sie zamyka. To skoro modli sie za wszystkich zmarłych to po co wymieniac konkretne nazwiska na Mszy?

Bo właśnie taką intencję Mszy Świętej zamówiły jakieś osoby. Jak zamówisz Mszę dziękczynną lub błagalną, to ona też zostanie odczytana. Wiesz, mam nadzieję, co to jest zamawianie intencji?

sigmasigma napisał(a):
w Polsce ponad 90 % to ochrzczeni. Praktykujacych jest o wiele mniej.

I co z tego?


Pn sty 20, 2014 15:28

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Rozumiem, ze te szczegolne sposoby maja sprawic, ze jest sie szybciej w niebie (bo cozby innego - jesli chodzi o msze za zmarłych). w takim razie ten, kto ma rodzine pamietajaca o nim na ziemi wyprzedzi w drodze do nieba tego, o ktorym nikt nie pamieta? Bo ten drugi bedzie sie musiał naczekac.


Pn sty 20, 2014 15:33
Zobacz profil
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Bardzo przepraszam, ale zaczynasz wk... ...urzać ludzi. Skoro tak bardzo martwisz się o los tych, którzy nie mają rodziny, to tu masz listę wszystkich możliwych odpustów do uzyskania:

Odpusty w Kościele Katolickim

Jak je uzyskasz, to ofiaruj je za zmarłych, którzy najbardziej tego potrzebują.


Pn sty 20, 2014 15:35

Dołączył(a): Śr sty 01, 2014 13:52
Posty: 95
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
no tylko jaki to ma zwiazek z moim pytaniem ?


Pn sty 20, 2014 15:54
Zobacz profil
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Taki, moja droga, że tworzysz sztuczny problem tam, gdzie go nie ma. Pomijam już to, że najwyraźniej ważniejsze jest dla Ciebie to, kiedy człowiek dostanie się do nieba, a nie to, że ludzie w czyśćcu już mają gwarancję, że tam będą.


Pn sty 20, 2014 15:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr cze 05, 2013 19:19
Posty: 78
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
sigmasigma napisał(a):
A dokładniej np odpustów za zmarłych.
Skoro człowiek po śmierci staje w obliczu Boga i Ten ocenia jego życie i np zapada decyzja, ze jakiś czas dusza musi pobyć w czyśćcu, to jak to jest, ze ja uzyskując odpust zupełny czy cząstkowy za daną dusze mogę jej te meki czysccowe skrocic? Czy to jest fair? Czy jesli umiera np jakis bezdomny zebrak, ktory cale zycie mial pod gore , ale cos tam mu sie nazbierało, ze powinien trafic do czyscca, to musi dodatkowo za to cierpiec, nikt mu w tym nie ulzy, a to dlatego, ze nie ma nikogo bliskiego , kto bym mu taki odpust "sprezentował". Jak to sie ma do miłosierdzia i sprawiedliwosci Bożej?
Podobnie sprawowanie Mszy sw w czyjejs intencji - a co jesli ktos nie ma takiego szczescia, zeby mu po śmierci taka Msze zamowic? To musi wszystko, co do dnia odcierpiec w czyscu..
Przepraszam za porownanie, ale czy to nie jest takie troche "łapownictwo"? Ze ja Ci Panie Boze jakas modlitwe ofiaruje,a Ty w zamian za toskroc meki czysccowe (rozumiem, ze w pelni zasluzone) moim bliskim?
Mimo, ze staram sie byc wierzaca i ufac nauczaniu Kosciola, to jednak jest tyle rzeczy, ktorych nie rozumiem.... i ktore wydaja mi sie poprostu mega irracjonalne.


90 % wypowiedzi w tym wątku nie dotyczy oryginalnego pytania.
Jeśli jednak ktoś chciałby coś się dowiedzieć to tradycyjnie polecam o. Salija:
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/szukajacym_drogi/odpusty.html
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TD/szukajacym_drogi/kumoterstwo.html


Pn sty 20, 2014 17:21
Zobacz profil
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Cytuj:
Rozumiem, ze te szczegolne sposoby maja sprawic, ze jest sie szybciej w niebie (bo cozby innego - jesli chodzi o msze za zmarłych). w takim razie ten, kto ma rodzine pamietajaca o nim na ziemi wyprzedzi w drodze do nieba tego, o ktorym nikt nie pamieta? Bo ten drugi bedzie sie musiał naczekac.

Równie dobrze możesz się czepiać czemu Bóg Ojciec nie pstryknął palcami, a zapewne mógł, żeby zbawić ludzkość tylko posłał na skatowanie swojego Syna.

To nie jest tak, że w Czyśćcu dusze stoją w kolejce jak po pomarańcze za komuny.
Myślisz, że wygląda to tak, że jakaś dusza X jest najbliżej "bramki" św. Piotra, a nikt z rodziny o niej w modlitwach nie pamieta, to dusza Y stojąca zaraz za nią, za którą ktoś się modlił, wparaduje na jej miejsce, wbrew grafikowi?
To, że dusze cierpią z braku modlitw od bliskich, z którą szybciej osiągnęłyby Niebo to fakt, ale u Pana Boga, na tamtym świecie, nie ma pojęcia czasu. Tego nie da się przełożyć na ludzkie rozumowanie, tym bardziej na obliczenie na kalkulatorze i rozpatrywanie w kwestii "rozkładu harmonogramu".


Pn sty 20, 2014 17:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Sigma, zakładam że rozmawiamy poważnie, więc nie zaśmiecajmy tematu dyskusją na temat że gdzieś tam ksiądz mówi ile ma wynosić ofiara ok?
No i jak widzisz zefciu uważa że nikt w to nie wierzy.
No więc jest to bzdura bo większość katolików wierzy w "świętych obcowanie"- to nas wyróżnia od innych wyznań między innymi.
A jeżeli chcesz naprawdę coś więcej się dowiedzieć o sensie pomocy duszom czyścowym, to :
Zacznijmy od tego, że katolicy wierzą że dusze w czyśćcu są to dusze zbawione, a więc święte, ale muszące jeszcze doświadczyć formy oczyszczenia.
Andrzej Wronka ujmuje to tak:
Jak wiemy dusze w czyśćcu oczyszczają się poprzez cierpienie. Same dla siebie już nic zrobić nie mogą. W Dzienniczku s. Faustyny czytamy: „Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą” (Dz. 20). Dopóki żyjemy mamy szansę i czas zasługiwania, możliwość wzrastania w łasce Bożej, uświęceniu się. Za życia możemy też wykorzystywać przeróżne nasze cierpienia, krzyże i niedogodności do tego, by zadośćuczynić za swoje grzechy. W momencie śmierci kończy się ten czas. Stajemy na sądzie Bożym, gdzie widzimy się w całej prawdzie (por. Hbr 9,27), bez możliwości zasługiwania dla siebie.

Więc jeśli założymy że my na ziemi możemy pomóc duszom czyśćcowym (bo jeśli nie wierzymy to dalsza rozmowa na ten temat nie ma sensu), możemy pomóc im na różny sposób:

1. ofiarowanie za nich Mszy św. dlaczego Mszy św?
tu znów A. Wronka:

Szczególną wartość ma tu Najświętsza Ofiara Mszy św. Dlaczego? Zauważmy, iż podczas wszystkich nabożeństw i modlitw prywatnych to człowiek zwraca się do Boga, ale na Mszy św. przede wszystkim sam Jezus Chrystus modli się do swego Ojca, składa Ofiarę ze swego życia. Tak więc moje modlitwy dołączają się do Ofiary Zbawiciela a przecież inna jest skuteczność modlitwy kiedy grzeszny człowiek zwraca się do Boga w jakiejś intencji, a inna gdy zwraca się sam Chrystus, Syn Boży. Stąd też tak ważne by za życia nie zaniedbywać Mszy św., by jej nie lekceważyć a pobożnie w niej uczestniczyć. Z im większą czcią uczestniczymy w niej za życia, tym bardziej pomaga nam po śmierci!


dla katolika oczywiste jest że nie ma żadnego znaczenia czy ty dałaś jakąś ofiarę, czy nie dałaś, czy ksiądz powiedział to czy tamto. Ksiądz to człowiek, ksiądz utrzymuje się z dobrowolnych ofiar. NIe ma to nic wspólnego z samą Mszą! Podczas Mszy Chrystus ofiaruje się za nas. Twoja modlitwa za zmarłego łączy się z ofiarą samego Chrystusa. Czy może być większa moc?

Kościół podczas każdej Mszy modli się za "nieznanych zmarłych":
Kościół poświęca specjalne modlitwy w ich intencji. Na każdej Mszy św. wspominani są ci, którzy zasnęli w pokoju, których wiarę jedynie Pan Bóg znał.



Dużo na temat modlitwy za dusze czyśćcowe znajdziesz u św Faustyny, między innymi:

Ósmy dzień nowenny do Miłosierdzia, jaką Pan Jezus podał do odmawiania św. Faustynie Kowalskiej poświęcony jest modlitwom za dusze czyśćcowe: „Dziś sprowadź mi dusze, które są w więzieniu czyśćcowym i zanurz je w przepaści Miłosierdzia Mojego, niechaj strumienie Krwi Mojej ochłodzą ich upalenie. Wszystkie te dusze są przez mnie umiłowane, odpłacają się mojej sprawiedliwości, w twojej mocy jest im przynieść ulgę. Bierz ze skarbca mojego Kościoła wszystkie odpusty i ofiaruj za nie […]. O gdybyś znała ich mękę, ustawicznie byś ofiarowała za nie jałmużnę ducha i spłacała ich długi Mojej sprawiedliwości.

Jezu Najmiłosierniejszy, któryś sam powiedział, że miłosierdzia chcesz, otóż wprowadzam do mieszkania Twego Najlitościwszego Serca dusze czyśćcowe, dusze, które Ci są bardzo miłe, a które jednak wypłacać się muszą Twojej sprawiedliwości, niech strumienie Krwi i Wody, które wyszły z serca Twego, ugaszą pragnienie ognia czyśćcowego, aby i tam się stawiła moc miłosierdzia Twego.
Zer strasznych upałów ognia czyśćcowego
Wznosi się jęk do Miłosierdzia Twego.
I doznają pocieszenia, ulgi i ochłody
W strumieniu wylanej krwi i wody” (Dz. 1226-1227).


Odpusty
Dlaczego odpust jest taki szczególny? Odpust jest wielką łaską w Kościele. jeśli pamiętasz dobrze warunki uzyskania odpustu, to warunkiem koniecznym jest....... brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet lekkiego (!!!!)
No to życzę powodzenia. Przy takiej pokucie, takim nawróceniu, żeby odrzucić od siebie każdy najmniejszy nawet grzech, łaska leje się w nasze ręce szerokim strumieniem. I naszym wielkim dobrem jest móc ten strumień wylać na zmarłego.....poprostu go oddać potrzebującemu....

I tu sobie poczytaj. warto . Warto pogłębiać swoją wiarę i swoją wiedzę, naprawdę:)

http://www.awronka.nazwa.pl/bazya/czysciec.htm

_________________
Ania


Pn sty 20, 2014 18:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
Przenoszę z działu Żyć wiarą, jednocześnie pozostawiam przyszłość wątku w gestii moderatora tego działu.
moderator jumik

_________________
Piotr Milewski


Pn sty 20, 2014 18:33
Zobacz profil WWW
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: niestety bardzo wielu rzeczy nie rozumiem , np odpustow
jumik napisał(a):
Przenoszę z działu Żyć wiarą, jednocześnie pozostawiam przyszłość wątku w gestii moderatora tego działu.
moderator jumik

No, że tak powiem... dziękuję za to... jajko

ps. nie dotyczy @Jajka
8)

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn sty 20, 2014 19:58
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL